Žemas jaunų žmonių užimtumas – tai kompleksinė problema, kurią lemia tiek ekonominiai, tiek socialiniai veiksniai. Jau ilgus metus Europoje verda diskusijos, kokių priemonių imtis šiai problemai spręsti, kaip didinti jaunimo užimtumą ir integruoti juos į darbo rinką.
Jaunimas lengviau ras darbo
© Shutterstock nuotr.

Lietuvoje jaunimo nedarbas, kaip opi problema, buvo įvardytas dar 2009 metais, o 2012 metais Europos Sąjungos (ES) mastu tapome kone rekordininkais – jaunų žmonių nedarbas šalyje pasiekė net 34 procentus, tarp 27 ES valstybių narių užėmėme 4 vietą.

2013 metais jaunimo nedarbas Vyriausybės buvo įvardintas kaip esminė problema, kuriai ilgus metus nebuvo skiriamas deramas dėmesys ir kurią neatidėliotinai būti spręsti. Netrukus buvo inicijuota Jaunimo garantijų iniciatyva (JGI), kaip reali priemonė, galėsianti užtikrinti, kad 16–29 metų amžiaus asmenys nepatirs socialinės atskirties, kad per keturis mėnesius nuo formaliojo mokymo užbaigimo ar skubaus darbo netekimo sulauks darbo pasiūlymo arba galimybės tęsti studijas, atlikti stažuotę ar praktiką.

2015 metų duomenimis, JGI pasiteisino – Lietuvoje jaunimo nedarbo lygis sumažėjo iki 16,1 procentų ir šiuo metu yra 2,6 procentinių punktų mažesnis nei ES šalių vidurkis. Vien 2014 metais įsidarbino 40,8 tūkstančiai JGI dalyvių, o pasiūlymą toliau dalyvauti aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse per 4 mėnesius nuo studijų baigimo arba darbo netekimo gavo 57,5 procentai jaunuolių dalyvaujančių programoje. Nuosekliai siekiant didinti jaunimo užimtumą, jau šiemet priartėta prie Nacionalinės pažangos programoje numatyto vieno iš tikslų – iki 2020 metų jaunimo nedarbo lygį sumažinti iki 16 procentų.

„Įsibėgėjantis jaunimo nedarbo mažinimo procesas rodo, kad Vyriausybė sėkmingai adaptavo europinį instrumentą, nutiesdama tiltus tarp darbdavių ir potencialių jaunų darbuotojų. Matyt, būtų galima teigti ir tai, jog ryškėjančius teigiamus rezultatus laiduoja ir atsiradęs perspektyvių jaunų darbuotojų ieškančių darbdavių pasitikėjimas jaunimą darbo rinkai ruošiančiomis švietimo institucijomis“, – situaciją komentuoja Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus vyriausiasis konsultantas Raimundas Lopata.

R. Lopata
R. Lopata
© Asmeninio albumo nuotr.

Vyriausybė taip pat atkreipė dėmesį į jaunuolių norą pradėti nuosavą verslą, užsiimti individualia veikla. Jau įsigaliojo Socialinio draudimo įstatymo pataisos, pagal kurias visi pradedantys savarankiškai dirbti vienerius metus nuo pirmosios veiklos pradžios yra atleidžiami nuo „Sodros“ įmokų, kas automatiškai leidžia sukaupti didesnį kapitalą. Be to, savarankišką veiklą pradedantiems gali būti teikiami verslo pradžios krepšeliai, “Versli Lietuva” organizuoja renginius ir konsultacijas, UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ teikia lengvatines paskolas ir subsidijas.

Siekiant toliau didinti jaunimo užimtumą, praėjusiais metais įsteigi 7 nauji jaunimo darbo centrai, taip šalyje buvo suformuotas 29 jaunimo darbo centrų tinklas.
Citata

„Vis didesnis jaunų žmonių aktyvus dalyvavimas mūsų organizuojamuose renginiuose liudija, kad jaunimas mato galimybes tapti atsakingais už savo ateitį. Džiaugiamės glaudžiu valstybinių institucijų, nevyriausybinių organizacijų ir verslo bendradarbiavimu telkiant pastangas ir resursus bendram tikslui – jaunimo verslumo ugdymui. Lietuvos jaunimas potencialo turi, sėkmės istorijos juos motyvuoja, todėl labai svarbu kryptingai tęsti pradėtus darbus“, – ­sako VšĮ „Versli Lietuva“ generalinis direktorius Mantas Nocius.

Siekiant toliau didinti jaunimo užimtumą, praėjusiais metais įsteigi 7 nauji jaunimo darbo centrai, taip šalyje buvo suformuotas 29 jaunimo darbo centrų tinklas. Juose vien per praėjusius metus suorganizuota daugiau nei 5,6 tūkstančių informacinių ir mokomųjų renginių bei užsiėmimų, kuriuose dalyvavo 76,1 tūkst. jaunų asmenų.

Tikimasi, jog Seimas ateinančią rudens sesiją pritars Vyriausybės pateiktam naujajam Socialiniam modeliui, kuriame numatomos jaunimui palankesnės darbo sutartys bei galimybės pasirinkti tinkamą darbo grafiką, kas dar labiau skatins pačius jaunuolius norėti įsidarbinti, o darbdaviams palengvins administracines procedūras.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vilniuje šimtai šeimų liko apgautos: vietos vaikams išdalintos neegzistuojančiuose darželiuose (119)

Dar kovą Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė, kad jau rugsėjį duris atvers net 6 moduliniai...

Skandalingo tyrimo duomenys: ką perkame brangiau nei vidutiniai europiečiai (301)

Daugelio ne maisto prekių kainos Lietuvoje yra didesnės nei kitose Europos Sąjungos valstybėse.

Karbauskis įtaria, kad Grybauskaitė turėjo planą jį pakeisti: žinau, kas buvo daroma (175)

Valstiečių – žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis įtaria, kad rinkimus laimėjus jo partijai...

Neįvertinta Balkanų šalis, kurioje nėra turistų: paplūdimiai nuostabūs, o kainos juokingos (8)

Atsidūręs Albanijoje pasijunti tarsi patekęs ne į kitą šalį, o į kitą žemyną. Didingi...

Vasara baigtis neketina: po trumpos pertraukos vėl grįš +28 (11)

Šeštadienį sulauksime labai šiltų orų, bet popiet aplankysiančios liūtys atneš atvėsimą,...

„Žalgiryje“ debiuto laukiantis Birutis nebijo kovos dėl žaidimo minučių – žvelgia kaip į gerą iššūkį

Naudingiausiu praėjusio sezono „Betsafe–LKL“ krepšininku tapęs Laurynas Birutis pradėjo...

17-metis australas įsilaužė į „Apple“ kompiuterines sistemas (1)

Vienas australų moksleivis, esą svajojęs dirbti JAV technologijų milžinėje „ Apple “,...

„Lietuvos įtakingiausieji 2018“: popkultūros sąraše – didžiuliai pokyčiai (307)

DELFI tęsia įtakingiausiųjų rinkimus, kuriuose – ir didžiausią įtaką turinčios...

Brokerės išvada: Vilniuje visi gali rasti būstą už prieinamą kainą (5)

Artėjant rudeniui Lietuvos didmiesčiuose būsto rinka yra akivaizdžiai aktyvesnė – butų...

Emilio Vėlyvio provokaciją bažnyčioje įvertino ir advokatas: gerai, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas (593)

Santykis tarp saviraiškos laisvės ir tikėjimo laisvės turi būti sąžiningas ir adekvatus, LRT...