Natūralu, kad supratimas ir požiūris į finansų valdymą poroje gali skirtis, todėl vieną receptą, kuris tiktų visoms poroms, rasti sudėtinga. Kiekviena pusė poroje iš savo tėvų šeimos gali atsinešti skirtingą su pinigais susijusią patirtį. Tačiau kad ir kokį finansų valdymo kelią pasirinksite, jis turėtų būti paremtas abipusiu sutarimu.

Kaip rašoma pranešime spaudai, poros biudžeto valdymo būdo pasirinkimas taip pat priklausys ir nuo abiejų sutuoktinių finansinės situacijos, asmeninio ir bendro turto. Pavyzdžiui, jei partneriai turi sukaupę nemažai turto, abu gauna pakankamai geras pajamas ir neplanuoja didelių pirkinių, tada bendras biudžeto vedimas nėra toks aktualus, bet visgi rekomenduojamas.

Kitu atveju, kai galvojama apie bendro būsto įsigijimą, planuojamas šeimos pagausėjimas ar egzistuoja didelis skirtumas tarp partnerių pajamų, bendro biudžeto vedimas tampa aktualus ir naudingas įrankis siekiant ir darnos šeimoje, ir užsibrėžtų finansinių tikslų.

Kaip rodo banko atlikta apklausa, daugiau nei 60 proc. gyventojų bendru biudžetu pirmiausia laiko taisykles ir žodinius susitarimus dėl finansų valdymo. Tačiau daugeliu atžvilgių bendra sąskaita gali būti vienas patogiausių finansų valdymo poroje sprendimų.

Planuojant bendrą biudžetą ir bendrus finansinius tikslus, galimybė matyti visas pajamas bei išlaidas vienoje vietoje supaprastina finansų valdymą. Dar daugiau − bendra sąskaita sudaro galimybę išlaidas stebėti automatizuotuose biudžeto sekimo įrankiuose.

Tokiu būdu taupyti paprasčiau, nes aiškiai matome, kokių būtinųjų ir nebūtinųjų išlaidų patiriame bei kurių išlaidų atsisakius galima atidėti didesnę sumą taupymui. Be to, kai finansinės operacijos sąskaitoje matomos abiem, kyla mažiau pagundų nepagrįstai išlaidauti.

Tačiau kita vertus, turint tik bendrą sąskaitą tampa sudėtinga, pavyzdžiui, nustebinti vienas kitą gimtadienio dovanomis ar pasidovanoti kažką sau (už tokią sumą, dėl kurios išleidimo nereikėtų pasitarti su partneriu). Jei kyla tokių nepatogumų, verta pasikalbėti dėl poreikio turėti ir atskiras sąskaitas ir sutarti dėl abiem priimtinos sumos, skirtos asmeninėms išlaidoms.

Remiantis banko apklausa, septintadalis šalies gyventojų mano, kad sąvoka „bendras biudžetas“ šiais laikais apskritai nebeturėtų būti vartojama. Atskiros sąskaitos poroje ar šeimoje, matyt, yra pirmasis šių žmonių pasirinkimas.

Toks finansų valdymo būdas poroje suteikia asmeninės finansinės laisvės, tačiau sumažina galimybę aiškiai matyti ir kontroliuoti bendrą šeimos ar poros finansų paveikslą.

Tam, kad šeimos finansinė situacija būtų aiški ir pavyktų siekti bendrų finansinių tikslų, šeimos biudžeto vedimas ir jo planavimas tampa dar svarbesnis nei tada, kai abu žmonės poroje naudojasi viena bendra sąskaita.

Įsivertinkite, kokias pajamas bendrai gaunate ir kokių išlaidų patiriate. Susitarkite, kas rūpinsis konkrečiomis sąskaitomis ir kaip jas apmokėsite. Taip pat sutarkite, kaip ir kokias sumas atidėsite taupymui – atskiros sąskaitos nesumažina atsakomybės dėl bendro finansinio saugumo ir finansinių tikslų siekimo.

Be to, kiekvieno iš poroje gyvenančių žmonių pajamos gali kisti – didėti, mažėti, o susirgus arba netekus darbo kurį laiką pajamos gali iš viso dingti. Todėl svarbu iš anksto sutarti, kad tokiais atvejais pasiskirstymas, kas ir kokio dydžio bendras išlaidas dengia, yra lankstus ir jis yra peržiūrimas, kad nei vienas iš poroje gyvenančių nejaustų finansinio diskomforto.

Savo pažįstamų ratuose tikrai sutiksime šeimų ar porų, kuriose visais finansais rūpinasi vienas iš sutuoktinių ar partnerių. Toms antrosioms pusėms, kurioms biudžeto vedimas, sąskaitų apmokėjimas, paskolų valdymas kelia stresą, toks finansų valdymo būdas poroje gali būti iš dalies patrauklus. Kita vertus, jis turi ir savų trūkumų.

Pradėjus bendrą gyvenimą, žinoma, mažiausiai norisi galvoti apie išsiskyrimą. Vis dėlto, statistika rodo, kad Lietuvoje skyrybomis baigiasi kas antra santuoka. Skyrybų atveju turtas dalijamas per pusę, o štai gyvenant nesusituokus ir išsivaikštant į skirtingas puses užsitikrinti finansinį saugumą ir teisingumą gali būti sunkiau.

Tačiau tam išlaikyti finansinę nepriklausomybę svarbu ne tik dėl potencialių nesutarimų ir išsiskyrimo, kuris gali niekada neįvykti. Prisidėjimas prie bendrų finansų valdymo ir aiškus žinojimas, kas vyksta su jūsų bendrais pinigais, leis turėti šiek tiek jūsų bendro finansinio gyvenimo kontrolės.

Tai užtikrins tam tikrą saugumą bei leis jūsų partneriui neabejoti, kad jums rūpi bendri finansiniai tikslai ir juos vertinate panašiai. Be to, savarankiškų sprendimų priėmimas prideda savivertės bei leidžia tobulinti finansinius įgūdžius.

Tačiau kad ir kokį finansų valdymo poroje modelį pasirinktumėte, svarbu suprasti, kad vienas žmogus neturėtų būti atsakingas už visus šeimos (poros) pinigus ir finansinius rūpesčius − finansinę atsakomybę turi jausti abu partneriai. Nepaisant to, kiek kiekvienas prisidedate prie šeimos finansinės gerovės, turėtumėte jaustis vienodai vertinami ir vienodai svarbūs priimant finansinius sprendimus.

Šaltinis
Specialusis projektas „Finansinė sveikata“
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės