aA
Pirmąsias dešimt oficialios kainų stebėsenos dienų valstybinės institucijos nustatė 64 atvejus, kai kainos litais ir eurais buvo skelbiamos neteisingai.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) pateiktais duomenimis, iš viso rugpjūčio 22-31 d. buvo atlikti 625 patikrinimai.

„Norėčiau pasakyti, kad pažeidimai sudaro tik 10 proc. Norėčiau priminti, kad kai vasarą darėme prevencinį patikrinimą, tuo metu potencialūs pažeidimai sudarė 64 proc. Vadinasi, aiškinimas duoda rezultatų", - spaudos konferencijoje sakė VVTAT direktorius Feliksas Petrauskas.

Anot jo, Latvijoje ir Estijoje pirmosiomis tikrinimo dienomis būdavo nustatoma 30-45 proc. pažeidimų.

44 proc. pažeidimų sudaro atvejai, kai kainos nebūdavo nurodomos litais ir eurais, 31 proc. pažeidimų fiksuota dėl to, kad kainos apvalinamos nesilaikant teisės aktų, 16 proc. atvejų apvalinant kainas nesilaikyta nustatyto kurso, 9 proc. atvejų kainos buvo nurodytos neaiškiai, klaidinančiai.

Kainas apvalina savotiškai

„Šiandien galiu pasakyti apie mūsų smulkiųjų verslininkų problemą – apvalinimą. Man patiko, kaip vienas mūsų darbo koordinavimo grupės narys pasakė, kad paprastam žmogui sunku paaiškinti aukštosios matematikos reikalavimus, kaip apvalinama, kai po kablelio lieka du arba keturi skaičiai“, - sakė F. Petrauskas.

Jis pateikė vieną išskirtinesnių aptiktų pavyzdžių, kai viena kirpykla 15 Lt kainą apvalino į 5 eurus, nors kaina eurais turėjo būti 4,34. Pasak F. Petrausko, ši įmonė gavo baudą, tačiau tikslaus jos dydžio įvardyti negalėjo, nes dar vyksta tyrimas.

„Pavyzdžiui, picos „Vezuvijus“ kaina litais buvo nurodyta 8,5 Lt, o kainas eurais – 2,5 euro, nors turėjo būti 2,45 euro. Dabar atsiskaitydamas litais vartotojas skriaudos nejaučia, bet po sausio 1 d. bus jaučiamas apvalinimas ne vartotojo naudai“, - pavyzdį pateikė ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus pavaduotojas Zenonas Stanevičius.

Anksčiau buvo skelbta, kad senyvo amžiaus žmones klaidina dideliais skaičiais nurodomos kainos eurais ir taip patraukiant pirkėjų dėmesį neva mažesne kaina.

Pasak F. Petrausko, pagal galiojančias ūkio ministro rekomendacijas, iki euro įvedimo kainos litais turi būti nurodomos etiketės kairėje ir turi būti atspausdintos didesniu šriftu arba tokiu pačiu kaip eurais.

„Man pačiam atostogaujant yra tekę matyti regiono parduotuvėje neteisingai nurodytas kainas eurais, kai pirkėjai gali susiklaidinti, kad kaina yra gerokai mažesnė nei įprastai“, - teigė jis.

Simbolinės baudos

Daugiausiai pažeidimų – 41 proc. - buvo nustatyta ne maisto prekių ir paslaugų veiklos srityje, 27 proc. - maisto prekių, 17 proc. - maitinimo paslaugų

Per pirmąsias 10 stebėjimo savaičių 25 įmonėms buvo skirti įspėjimai, 6 – baudos. Tiesa, jos pakankamai simbolinės - po 25 Lt.

Daugiausiai pažeidimų nustatyta Klaipėdos, Vilniaus ir Kauno apskrityse. Pirmąjį mėnesį valstybinės institucijos neplanuoja skelbti nubaustų įmonių pavadinimų, vėliau jau pažeidėjai bus viešinami.

Dalis verslininkų yra pasirašę Geros verslo praktikos memorandumą ir įsipareigojo tiksliai perskaičiuoti kainas. Per tikrinimus buvo nustatyta viena įmonė, kuri memorandumą pasirašė, bet kainas buvo nurodžiusi neteisingai.

Iš viso Lietuvoje kainas tikrina daugiau nei 300 specialistų.

Institucijos stebi tik tai, ar tiksliai kainos yra perskaičiuotos ir ar tinkamai pateiktos kainos litais bei eurais, tačiau jos netikrina, ar verslininkai nepagrįstai nepadidino kainų prieš eurą. DELFI ne sykį rašė, kad dar prieš oficialios stebėsenos laikotarpį dalis verslininkų pakeitė kainas litais, kad būtų galima paprasčiau jas paversti į eurus.

DELFI primena, kad Lietuvoje kainos litais ir eurais turi būti skelbiamos nuo rugpjūčio 22 d. iki kitų metų birželio pabaigos. Lietuva euro zonos nare taps nuo 2015 m. sausio.

Už Euro įvedimo įstatymo pažeidimus numatomos tūkstantinės baudos: nustačius pažeidimą pirmą kartą gresia įspėjimas arba bauda iki 1 tūkst. Lt. Už pakartotinius pažeidimus sankcijos griežtesnės – fiziniams asmenims bus skiriama iki 5 tūkst. Lt, o juridiniams asmenims nuo 1 tūkst. Lt iki 10 tūkst. Lt baudos.

Lietuvos banko vertinimu, kainos dėl euro įvedimo gali padidėti 0,2-0,3 proc. Norint sumažinti verslininkų pagundą nepagrįstai didinti kainas, Statistikos departamentas fiksuoja ir skelbia 100 dažniausiai perkamų prekių ir paslaugų kainas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ušackas pranešė, kad pralaimėjęs Šimonytei partinius rinkimus, Prezidento posto nesiektų (202)

Prie Prezidento rinkimų starto linijos – ir Ingrida Šimonytė . Ką pasirinks TS–LKD: ją ar...

Karbauskis už Grybauskaitės pasiūlymo mato kyšančias farmacininkų ausis (611)

Tikrasis prezidentės pateiktų priemonių konkurencingumui didinti tikslas yra sustabdyti planus dėl...

Orai: šaltis po truputį įsigalės

Savaitė, prasidėjusi šalčiu, nelepins ir toliau. Artimiausiomis dienomis žadama daugiau...

Lietuviai nukeliavo į turistų aplenkiamą Iraną: šiurpių mirties bausmių vieta stebino svetingumu (53)

Keliauti į Iraną sugalvojau tada, kai perskaičiau daug informacijos apie tenykščius žmones, jų...

Broliai Ballai autobusu grįžo į Lietuvą (27)

Sausio mėnesį krepšininkai Lamelo ir LiAngelo Ballai atvyko į Lietuvą. Tuo metu Vilniaus oro...

Nekaltas pirkinys oro uosto užkandinėje baigėsi tragedija (31)

Viena mergina mirė nuo stiprios alergijos sezamams, kai oro uosto kavinėje „Pret a Manger“,...

FIFA metų geriausiu futbolininku išrinktas ne Ronaldo – triumfavo Modričius lietuvių balsai rinkimuose (8)

Šių metų sensacija Kroatijos rinktinės ir Madrido „Real“ variklis 33 metų Luka Modričius...

Putinas pateikė savo versiją dėl lėktuvo numušimo Sirijoje Kremlius išplatino viešą pareiškimą (438)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu pareiškė...

Per žiniasklaidos dieną Valančiūnas driokstelėjo: galime išspardyti kitų užpakalius (5)

Toronto „Raptors“ žiniasklaidos diena neaplenkė ir komandos vidurio puolėjo 26 metų Jono...

Lengviausias būdas iššveisti pridegusį puodą: jokio mirkymo – prireiks tik vienos priemonės (25)

Kam gi nepasitaiko, kad ruošiant maistą pora minučių, kurioms žūtbūt prireikia pasitraukti nuo...