aA
Įsivedę eurą savo identiteto tikrai neprarasime, atvirkščiai – tik sustiprinsime, teigia Lietuvos banko Tarptautinių ryšių departamento vyresnysis specialistas Marius Skuodis.
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Kadangi visose šalyse, turinčiose eurą, viena euro monetos pusė yra nacionalinė, ant lietuviškų eurų matysime Vytį. Be to, jomis galėsime atsiskaityti visoje euro zonoje, kur yra daugiau nei 300 mln. gyventojų. Taigi galime sakyti, kad Vytis pasklis po Europą“, – mano jis.

Anot psichologo, Vytauto Didžiojo universiteto Socialinės psichologijos eksperto Visvaldo Legkausko, valiuta – tik vienas iš identiteto žymenų. O labiausiai identitetą stiprina saugumo jausmas, kuris, prisijungus prie didelio bloko, dar labiau padidės.

Fizinio kontakto su pinigais – vis mažiau

Lietuvoje pinigai keičiasi jau ne pirmą kartą: 1992 m. gegužės 1 d. kartu su rubliais ėmė cirkuliuoti talonai, o tų pačių metų spalio 1 d. rubliai buvo visai išimti iš apyvartos, primena Lietuvos banko Pinigų muziejaus direktorius Vidmantas Laurinavičius. „Baimės buvo ir tada, – pastebi jis, – tačiau svetimos valiutos buvo šiek tiek lengviau atsisakyti – visi laukė savų pinigų.“

Dabar iš apyvartos išimtų litų laukia toks pats likimas, kaip Prancūzijos frankų, Ispanijos pesetų ar Portugalijos eskudų, – viskas bus naikinama. Dėl tos priežasties ne vienas jau pasidėjo litų pavyzdžių atminimui. Tačiau, kaip pastebi V. Laurinavičius, taip buvo ir seniau. Pavyzdžiui, kai kas dar randa saugotų smetoniškų pinigų, nes okupacijos laikotarpiu jie buvo labai svarbūs psichologiškai – tarsi nepriklausomybės simbolis.

„Dabar perėjimas jau kitoks, nes ateina elektroniniai pinigai, mes esame ir būsime mažiau prisirišę prie fizinių pinigų: atsiskaitoma kortelėmis, išmaniaisiais telefonais, laikrodžiais ir pan. Kuo toliau, tuo mažesnis bus prisirišimas. Dabartinis psichologinis smūgis bus šiek tiek jaučiamas, o vėliau fizinio kontakto su pinigais bus vis mažiau ir mažiau“, – mano muziejaus direktorius.

Identitetas ne silps, o bus stiprinamas

Dabar nuolat teigiama, kad lito, kaip nacionalinės valiutos, atsisakymas yra ir dalies valstybės identiteto praradimas. Tačiau Lietuvos banko Tarptautinių ryšių departamento vyresnysis specialistas M. Skuodis tikina, kad, įsivedę eurą, savo identitetą tik sustiprinsime.

„Litais naudojasi apie 3 mln. Lietuvos piliečių ir iš užsienio atvykusių žmonių. Kadangi visose šalyse, turinčiose eurą, viena euro monetos pusė yra nacionalinė, ant lietuviškų eurų matysime Vytį. Be to, jomis galėsime atsiskaityti visoje euro zonoje, kur yra daugiau nei 300 mln. gyventojų. Taigi net galime sakyti, kad Vytis pasklis po Europą“, – įsitikinęs M. Skuodis.

Pasak psichologo, Vytauto Didžiojo universiteto Socialinės psichologijos eksperto V. Legkausko, mūsų identiteto žymuo šiuo atveju tik pakeis savo formą: atsiras monetos, kurių viena pusė – standartinė visoje Europoje, o kita – unikalus Lietuvos indėlis į tą valiutą.

Valiuta, pastebi V. Legkauskas, – tik vienas iš identiteto žymenų. „Identiteto stiprumas labiausiai priklauso nuo mūsų saugumo jausmo, kurį įsiliejimas į didelį ir stiprų bloką tik padidina ir dar labiau apsaugo identitetą“, – mano jis.

Pirmus mėnesius kontroliuokite išlaidas

Žmonės nerimauja dėl kainų, atlyginimų, pensijų – nemažai sumaišties kelia skaitinė pajamų ir išlaidų išraiška. Todėl, kaip pabrėžia V. Legkauskas, svarbiausia – pirmaisiais mėnesiais atidžiai sekti savo išlaidas, nes stipriai sumažėjusi skaitinė išraiška ir sumažėjusios kainos blaškys.

„Žmonėms bus gana sunku kontroliuoti savo išlaidas ir „nepersileisti“, nes kainos atrodys mažos ir labai vilios daugiau pirkti. Todėl gali atsitikti, kad mėnesio pabaigoje sąskaitoje nebeliks lėšų. Taigi mano patarimas – netingėti galvoje „vartyti“ tų pinigų, nors kainos bus nurodomos ir litais, ir eurais“, – kalba psichologas.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Neeilinis žvėriškumas: kaunietis vakarą pradėjo muštynėmis bare, o baigė žiauriai sumušdamas vos trijų mėnesių sūnų (102)

Aiškėja vis daugiau detalių apie praėjusių metų rugsėjį Kaune itin sunkiai sužalotą...

Čia lietuviai jaučiasi laukiami ir turtingi: pilnas kuro bakas vos už 4, o vakarienė restorane už 5 eurus (16)

„Ar jūs norite mirti? Kodėl jūs važiuojate pas teroristus?“ Tokius klausimus dažniausiai...

Gyvai / DELFI Diena. Kodėl valstybei prireikė žinoti, ar moksleivių tėvai turi indaplovę ir kiek jų dirba vadovaujamąjį darbą? vyksta apklausa

Kodėl valstybei prireikė žinoti, ar moksleivių tėvai turi indaplovę ir kiek jų dirba...

Kremliaus propagandistų triumfo akimirka: po mūsų iš Porošenkos dergiasi visi (279)

Nuo pat 2014 m., kai Petro Porošenka buvo išrinktas Ukrainos prezidentu karo su Rusijos remiamais...

Baltarusijai sustabdžius degalų eksportą, „Klaipėdos nafta“ kol kas rami (16)

Baltarusijos naftos produktų eksporto monopolininkei „ Belarusskaja neftenaja kampanija “ (BNK)...

Darbuotojai, pranešę apie nusikalstamas veikas, nuo šiol bus ginami: darbdaviams grės baudos iki 4 tūkst. eurų (1)

Lietuvos Respublikos pranešėjų apsaugos įstatymas buvo bandomas priimti bene dešimtmetį,...

Biudžeto perskirstymo grimasos: Lietuvai priminė Airijos ir Šveicarijos pavyzdį (48)

Lietuvos biudžetas galėtų būti perskirstomas daugiau, tačiau, kad tai būtų įgyvendinta,...

Arūnui Valinskui Velykas teko sutikti be mylimosios ir dukters: susitarėme šventes praleisti kiekvienas pas savo gimines (24)

„Pirmosios Velykos – pirmosios pažintys. Su šventėmis visus!“ – taip džiaugsmingai visus...

Stresas žudo jūsų širdį: mokslininkai įvardija efektyvius budus, kurie jus išgelbės kada stresas toleruotinas? (4)

Stresas darbe, stresas namie. Finansinis stresas. Chroniškas stresas neapsiriboja tik emocine...

Pirminės išvados: kruvini sprogdinimai Šri Lankoje – „atpildas už Kraistčerčą“ atnaujinta 15.00 (130)

Tyrimo dėl daugiau kaip 300 žmonių gyvybių nusinešusių mirtininkų sprogdintojų atakų Šri...