aA
Per pastaruosius metus apie 400 milijonų žmonių visame pasaulyje seną mobilųjį telefoną tiesiog paliko kur nors stalčiaus kampe, o ne atidavė jį perdirbti. Tačiau toks perdirbimo vengimas gali būti susijęs su gorilų populiacijos mažėjimu Kongo Demokratinėje Respublikoje (KDR).
Seni mobilieji telefonai ir gorila
Seni mobilieji telefonai ir gorila
© Shutterstock

Anot scienedaily.com, Pietų Australijos universiteto mokslininkai ir Viktorijos zoologijos sodas išsiaiškino, jog egzistuoja ryšys tarp mobiliųjų telefonų kaupimosi ir Grauer gorilų buveinių naikinimo. Šios dvi organizacijos vykdo mobiliųjų telefonų perdirbimo programą zoologijos sode. Kampanija veikia jau šešerius metus.

Programos metu Viktorijos zoologijos soduose laikytojai ir vietovės bendruomenė buvo supažindinami su išmetamų telefonų perdirbimo reikšme – būtent perdirbant mobiliuosius telefonus yra išgaunami specialieji metalai, kurie naudojami jų gamyboje.

Tie patys metalai yra išgaunami rytinėje Kongo dalyje, kur ne tik sunaikinamos natūralios gorilų buveinės, bet ir kyla kariniai konfliktai bei žmogaus teisių pažeidimai.

Perdirbimas naudingas ne tik goriloms

Gorilų ekspertė Carla Litchfield teigia, kad perdirbus daugiau mobiliųjų telefonų, būtų galima išsaugoti gorilų buveines, kuriose šiuo metu yra kasami reikalingi mineralai mobiliųjų prietaisų gamybai.

Mobilieji telefonai
Mobilieji telefonai
© Scanpix

„Perdirbus 30–40 mobiliųjų telefonų galima atgauti gramą aukso. Telefonų pardavimai sparčiai auga, kai kuriuose naujuose telefonuose didėja ir reikalingo aukso kiekis, o natūralaus aukso šaltiniai gali išsekti jau 2030 metais”, – teigia C. Litchfield.

Mokslininkė atkreipia dėmesį, jog daugelis mobiliųjų telefonų neperdirba dėl to, kad trūksta elektroninių atliekų surinkimo taškų, telefonuose panaudotų metalų sudėtis nėra tiksliai žinoma, o dalis žmonių baiminasi, kad kokiu nors būdu seni duomenys pateks į svetimas rankas – šios priežastys lemia senų mobiliųjų įrenginių kaupimąsi.

Taip pat, jei žmonės ir išmeta senus mobiliuosius prietaisus, jie dažniausiai patenka į sąvartynus su buitinėmis atliekomis, o ne sugrįžta žiedinės ekonomikos principu į rinką.

Kaupiasi tūkstančiai tonų neperdirbtų metalų

Spėjama, kad iki 2035-ųjų Vokietijoje susikaups daugiau nei 8000 tonų tauriųjų metalų, kurie liks neperdirbti mobiliuosiuose telefonuose. Kinijoje dar iki 2025 metų galimai susikaups apie 9 tonas aukso, 15 tonų sidabro ir apie 3 tonas vario iš neperdirbtų mobiliųjų įrenginių.

Seni mobilieji telefonai
Seni mobilieji telefonai
© Organizatorių archyvas

Naujausi Grauer gorilų skaičiavimai rodo dramatišką nuosmukį, jų liko mažiau nei 4000 natūralioje aplinkoje, o jų veislė įvardyta kaip kritiškai nykstanti. Dar 2009 metais garsus primatologas dr. Jane Goodall paskelbė nacionalinę mobiliųjų telefonų perdirbimo kampaniją Melburno zoologijos sode, kur lankytojai buvo informuojami apie ryšį tarp kalnakasių KDR ir gorilų buveinių sunaikinimo.

2014 metais zoologijos sodų lankytojai Viktorijoje per socialinę akciją atidavė daugiau kaip 115 000 senų mobiliųjų telefonų perdirbimui.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Mindaugas Milinis | D+

Sovietų maršalas, kuris apiplėšė Berlyną: brangenybes ir meno vertybes namo vežė vagonais

Gegužės 8-ąją (Europoje) ir 9-ąją (Rusijos Federacijoje) buvo minimos Antrojo pasaulinio karo...

Putino kalboje – iškalbingos detalės tarp eilučių: kas liko be grasinimų ir pagiežos (700)

Šlovinga pergalė, aplaistyta krauju ir ašaromis. Tokie motyvai kaip ir kasmet skambėjo gegužės...

Šią savaitę laukia kol kas šilčiausia pavasario diena: iškart po jos – nemalonios permainos (2)

Tiek antradienio naktį, tiek dieną dangus beveik visur bus giedras. Aišku, nelis. Pietryčių...

Izraelis žada galingą atsaką: „Hamas“ peržengė neleistiną ribą sureagavo ir JAV (120)

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu pirmadienį perspėjo Gazos Ruožą...

Agnė Keizikienė | D+

Lietuvė su keliais kilogramais nesėkmingai kovojo beveik pusę metų, o neteko – per dieną: paaiškino, kaip tai įmanoma (1)

Daugelis sveiko gyvenimo mokytojų, mitybos specialistų sutinka, kad kartais lengviau yra netekti...

Galimybių pasas daugelio lauktos privilegijos nesuteiks: išimtys kol kas nenumatytos (379)

Jau po dviejų savaičių Lietuvoje pradėsiantis galioti Galimybių pasas jo turėtojams suteiks...

Neatrastos devynios Turkijos vietos 2021 metams (5)

„ Turkija atliko puikų darbą diversifikuodama turizmo prekybą ir dabar yra 6-ta pagal lankomumą...

„Ryto“ strategas gynė Goudelocką, „Lietkabelio“ vedlys džiaugėsi „Eurocup“ lygio žaidimu (1)

Pirmadienį paskutinėje „Betsafe-LKL“ reguliariojo čempionato akistatoje Panevėžyje...