aA
Saulės energetikoje yra išskiriamos dvi skirtingos technologijos. Saulės kolektoriai naudojami šiluminės energijos gamybai, o saulės elementai (fotovoltiniai moduliai) – elektros energijos gamybai. Šiluminė energija, pagaminta saulės kolektoriuose, gali būti panaudota šildymui, karštam vandeniui ruošti, baseinams šildyti, technologiniams procesams ar kitiems šiluminės energijos poreikiams. Saulės fotovoltiniuose moduliuose gaminama elektros energija. Fotovoltinis saulės modulis gamina nuolatinę 12–38V srovę, kuri buityje ne visur naudojama, todėl reikalingas inverteris arba keitiklis, kuris keičia nuolatinę srovę į kintamą 220–230V srovę, naudojamą buityje.
Saulės jėgainė
Saulės jėgainė
© Organizacijos archyvas

Pastarieji metai buvo svarbūs saulės fotovoltinės energijos gamybai – pasaulyje iš saulės modulių pagaminta daugiau energijos, nei iš bet kurio kito naujai įdiegto energijos gamybos technologijos tipo. 2017 m. saulės energija buvo viena iš pagrindinių naujų energijos šaltinių Kinijoje, Indijoje, Japonijoje ir JAV. Pasaulyje iš saulės energijos yra pagaminama apie 500 GW, o iš jų – apie 200 GW vien tik Kinijoje. Šioje šalyje vien per 2017 metus privatus sektorius papildomai pagamino apie 50 GW, kai tuo tarpu JAV iš viso yra pagaminama apie 60 GW.

Pagal pasaulinės atsinaujinančiųjų energijos šaltinių agentūros ataskaitą, per valandą pasaulyje yra sumontuojama apie 40 tūkstančių saulės panelių ir yra virš 30 šalių, kur instaliuotas galingumas viršija 1GW ir daugiau. Pagal 1 gyventojui instaliuoto galingumo rodiklį, lyderiai yra europiečiai – Vokietija, Belgija, Italija. Šiuo metu Europoje daugiausiai iš saulės energijos yra pagaminama Vokietijoje – daugiau nei 50 GW.

Šiandien Lietuvoje pagaminama apie 100 MW - tai tikrai labai mažai palyginus su kitomis šalimis, tačiau mes turime užsibrėžę labai ambicingus planus – iki 2030 metų šildymo sektoriuje atsinaujinančių energijos šaltinių sugeneruota energija turėtų sudaryti 90 proc. visos sunaudojamos energijos (Europoje planuojama pasiekti 50 proc.).

Šiuo metu pagaminamos saulės energijos elektrai kiekis, GW, 2017 m.
Šiuo metu pagaminamos saulės energijos elektrai kiekis, GW, 2017 m.
© Organizacijos archyvas

Elektros gamybos sektoriuje Lietuva yra įsipareigojusi iki 2050 metų 100 proc. patenkinti savo elektros energijos reikmes iš atsinaujinančių energetinių išteklių (apie 18 TWh) ir dalį pagamintos energijos eksportuoti – bendrasis jėgainių galingumas turėtų išaugti iki 2–2,5 TW. Šiame kontekste saulės energetika tampa prioritetine sritimi – planuojama, kad saulės energija iš viso sudarys apie 20 proc. bendrosios elektros energijos gamybos apimčių (taigi saulės jėgainių galingumas išaugs bemaž iki 45 GW).

Kaip rašoma pranešime spaudai, norint įgyvendinti šiuos ambicingus tikslus reikalinga skatinti ne tik gyventojus, verslo sektorių, bet ir mokslo tiriamuosius – taikomuosius darbus. Kaip rodo pasaulinė geroji praktika vien per paskutinįjį dešimtmetį saulės energijos gamybos kaštai sumažėjo 50 proc.

Saulės energetika 2050 m.
Saulės energetika 2050 m.
© Organizacijos archyvas

Lietuvos verslo paramos agentūra skatina verslo ir mokslo atstovus diegti mokslo inovacijas, kurios leistų sumažinti ne tik produkcijos gamybos kaštus, bet ir gamtos taršą. Todėl verslo bei mokslo atstovai kviečiami domėtis ES investicijomis saulės energetikos srityje. Artimiausiu metu pasirodys kvietimai teikti paraiškas pagal ES investicijų priemonę „Eksperimentas“, skirtą moksliniams tyrimams, eksperimentinei plėtrai ir inovacijų diegimui, ir priemonę „Atsinaujinantys energijos ištekliai pramonei LT+“, kurios tikslas – investuoti į atsinaujinančios energetikos įrenginius pramonės įmonėse.

Eko energetika
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.2000

Top naujienos

Panevėžio kunigas atviras: išmaldų prašytojams ne maisto reikia, o svaigalų (111)

Prie prekybos centrų ar bažnyčių šventoriuose su ištiesta ranka stovintys varguoliai dėkoja už...

Septyniolikmetės Emilijos mama papasakojo apie siaubą, kai dukra vos nemirė nuo COVID-19 ligos (266)

„Mano vaikui nutiko blogiausia, kas galėjo, bet laimei ji papuolė į geriausias rankas“, –...

Paulius Jurkevičius. Komendantės valanda – štai Kalėdų dovana Lietuvai! (51)

Čia, mielieji, jums ne kovidinių kaukių balius! Ne teatrų užrakinimai ar restoranų pasiūlymai...

Susirgimo rekordai negąsdina: Klaipėdoje prie eglutės renkasi smalsuoliai (129)

Klaipėdoje per eglutės įžiebimą nušvito ir įspūdinga Šiaurinė žvaigždė. Tiesa, tie, kurie...

Raseinių rajone per tragišką avariją žuvo vyras (4)

Raseinių rajone nuo kelio nulėkus automobiliui žuvo vyras.

Egzistuoja tik vienas žmogus, į kurį pataikė meteoritas: rimtesnės bėdos prasidėjo kur kas vėliau (2)

Vadinamasis Hodges meteoritas sukėlė problemų moteriai, į kurią pataikė, bet atnešė turtus...

Vytautas Jokubauskas | D+

Po pažeminimo draugiškoje Europos valstybėje Kremlius taip lengvai neatleis: galima tikėtis keršto (2)

Kremlius buvo įpratęs Kišiniove jaustis tarsi savo paties kieme. Kadenciją baigiantis...

Vilniuje į gaisrą iškviesti ugniagesiai, pranešta, kad namas dega atvira liepsna (40)

Vilniuje šeštadienį į Dvariškių gatvę išskubėjo gausios ugniagesių pajėgos. Pranešta, kad...

LKL mūšis pajūryje: „Neptūnas“ – „Lietkabelis“ tiesioginė transliacija

Šeštadienio vakarą pajūryje vykstančiose LKL rungtynėse kaunasi Klaipėdos „Neptūnas“ (3/6)...