Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras (ARATC) jau įsigijo beveik 6 tūkst. specialių konteinerių, skirtų maisto atliekoms. Šie konteineriai bus išdalinti regiono miestuose gyvenantiems individualių namų savininkams, rašoma pranešime spaudai.
Virtuvės atliekos
© Shutterstock

„Esame pirmasis regionas Lietuvoje, įdiegiantis atskirą maisto atliekų surinkimo sistemą. Tą daryti mus įpareigoja Europos Sąjungos reikalavimai ir, žinoma, siekis gerinti atliekų rūšiavimo ir tvarkymo kokybę“, – sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.

Naujieji konteinerių komplektai, kuriuos sudaro 120 litrų talpos konteineris su oro cirkuliacija ir filtravimu, orui pralaidus kibirėlis maisto atliekoms rinkti ir sandari talpa panaudotam aliejui bei riebalams, gyventojams bus dalijami nemokamai. Maisto atliekoms surinkti skirti konteineriai bus dalijami individualių miestuose esančių namų savininkams, kurie nesinaudoja žaliųjų atliekų kompostavimo konteineriais.

Kaip numato reikalavimai, gyventojai privalo turėti arba kompostavimo, arba maisto atliekų surinkimo konteinerį. Žaliosios atliekos nėra surenkamos.

Naujieji konteineriai, kaip ir visi kiti regiono gyventojams išdalinti konteineriai, bus pažymėti specialiais elektroniniais žymekliais ir kiekvienas jų pakėlimas bus fiksuojamas. Atskiras maisto atliekų surinkimas nustatytam rinkliavos dydžiui įtakos neturės.

Specialius konteinerius maisto atliekoms ARATC įsigijo už ES paramos bei savas lėšas. Vieno komplekto kaina – 39, 20 euro. Buvo įsigyti 5751 konteinerių komplektai. Palnuojama, jog nuo balandžio mėnesio jau bus teikiama ir jų aptarnavimo paslauga. Prie individualių namų pastatyti maisto atliekų konteineriai bus išvežami vieną kartą per dvi savaites.

Konteineris maisto atliekoms, talpos aliejui ir virtuvės atliekoms
Konteineris maisto atliekoms, talpos aliejui ir virtuvės atliekoms

Į pastaruosius konteinerius gyventojai galės mesti ne tik įvairias maisto, bet ir nedideles žaliąsias atliekas: žolę, gėles, daržovių ir vaisių likučius.

Atskirai surinktos maisto atliekos bus vežamos į Takniškių kaime Alytaus rajone esantį Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centrą. Čia biologinio apdorojimo įrenginiuose jos bus smulkinamos, maišomos su struktūrine medžiaga ir talpinamos į dujų gamybos tunelį.

Vėliau fermentuotos atliekos bus perkeliamos į aerobinio kompostavimo tunelius, o iš jų, sumažinus tūrį ir drėgmės kiekį, – į kompostavimo aikšteles.

Vėliau maisto atliekų surinkimo konteineriai bus pastatyti ir daugiabučių namų įrengiamose atliekų rūšiavimo aikštelėse. Iš jų maisto atliekos bus surenkamos ir išvežamos kartą per savaitę.

Atskiras maisto atliekų surinkimas – viena opiausių problemų, kurią Lietuva privalo išspręsti, vykdydama ES reikalavimus, numatančius, kad iki 2020 metų sąvartynuose šalinamos biologiškai skaidžios atliekos, tarp jų ir maisto, sudarytų ne daugiau kaip 35 proc.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje maisto atliekos sudaro apie 13 proc. visų komunalinių atliekų kiekio. ES direktyva ir Valstybinis atliekų tvarkymo planas numato, kad nuo 2019 metų visos maisto atliekos iš gyventojų turi būti surenkamos atskirai. Tad šie metai yra paskutinis pasiruošimo etapas šiems reikalavimams įgyvendinti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Gandus apie aplinkos ministrą Karbauskis kategoriškai neigia: čia kaip su ligoninių naikinimu (43)

Pirmadienį socialdemokratų frakcijos nariai kreipėsi į prezidentę Dalią Grybauskaitę ir...

Eterio lakštingala ir naujojo Vilniaus veido kūrėjai: juos pažįsta visi, tačiau tik retas žino, ką iš tiesų jiems teko iškęsti (5)

Jie – broliai dvyniai. Ji – vyresnioji sesuo, vadinta eterio lakštingala. Visi trys bajoriškos...

Nausėda pasveikino važiuojančius apsipirkti į Lenkiją (377)

Pirmadienį „Žinių radijuje“ viešėjęs Gitanas Nausėda kiek netikėtai pasidžiaugė į...

Kauniečiai suirzo: laukė saugesnės stotelės, bet nauja pasiekiama krūmynais arba keliu be kelkraščio (10)

Kauno Jiesios mikrorajono gyventojai nerimsta dėl nesaugios autobuso stotelės. Prieš porą...

Konkurencijos taryba: uždraudus prekybos centrams dirbti sekmadieniais – kainos tik didėtų (59)

Uždraudus dirbti prekybos tinklams sekmadieniais ir per šventes, kainos tik kiltų. Taip mano...

Airinas parašė DELFI laišką apie savo gyvenimą Lukiškėse: patyrė egzekuciją, po kurios prasidėjo haliucinacijos (470)

Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime kiek daugiau nei mėnesį kalintis „ Alfa vyras “...

Išgelbėta iš laivo iškritusi ir 10 valandų atviroje jūroje praleidusi moteris (3)

Adrijos jūroje sekmadienį buvo išgelbėta iš kruizinio laivo iškritusi ir visą naktį...

Vilniuje nunuodytas vienas garsiausių šunų Europoje: keturkojų nuodytojai darbuojasi be jokio atsako (448)

Trenerį Dominyką Rukšėną palaužė sunki netektis – apsinuodijęs nuo lauke pribarstytų...

Papasakojo, kaip gauti svajonių darbą ir keliauti po Europą nemokamai

Daugiau nei keli tūkstančiai jaunuolių. Tiek jaunų žmonių nuo 18 iki 30 m. panoro dalyvauti...

Kodėl viename kambaryje esame linksmi, o kitame – alkani

Spalvų įtaką nuotaikai tyrinėjantys mokslininkai nustatė, kad geltona spalva vadinama laimės...