Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras (ARATC) jau įsigijo beveik 6 tūkst. specialių konteinerių, skirtų maisto atliekoms. Šie konteineriai bus išdalinti regiono miestuose gyvenantiems individualių namų savininkams, rašoma pranešime spaudai.
Virtuvės atliekos
© Shutterstock

„Esame pirmasis regionas Lietuvoje, įdiegiantis atskirą maisto atliekų surinkimo sistemą. Tą daryti mus įpareigoja Europos Sąjungos reikalavimai ir, žinoma, siekis gerinti atliekų rūšiavimo ir tvarkymo kokybę“, – sakė Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro direktorius Algirdas Reipas.

Naujieji konteinerių komplektai, kuriuos sudaro 120 litrų talpos konteineris su oro cirkuliacija ir filtravimu, orui pralaidus kibirėlis maisto atliekoms rinkti ir sandari talpa panaudotam aliejui bei riebalams, gyventojams bus dalijami nemokamai. Maisto atliekoms surinkti skirti konteineriai bus dalijami individualių miestuose esančių namų savininkams, kurie nesinaudoja žaliųjų atliekų kompostavimo konteineriais.

Kaip numato reikalavimai, gyventojai privalo turėti arba kompostavimo, arba maisto atliekų surinkimo konteinerį. Žaliosios atliekos nėra surenkamos.

Naujieji konteineriai, kaip ir visi kiti regiono gyventojams išdalinti konteineriai, bus pažymėti specialiais elektroniniais žymekliais ir kiekvienas jų pakėlimas bus fiksuojamas. Atskiras maisto atliekų surinkimas nustatytam rinkliavos dydžiui įtakos neturės.

Specialius konteinerius maisto atliekoms ARATC įsigijo už ES paramos bei savas lėšas. Vieno komplekto kaina – 39, 20 euro. Buvo įsigyti 5751 konteinerių komplektai. Palnuojama, jog nuo balandžio mėnesio jau bus teikiama ir jų aptarnavimo paslauga. Prie individualių namų pastatyti maisto atliekų konteineriai bus išvežami vieną kartą per dvi savaites.

Konteineris maisto atliekoms, talpos aliejui ir virtuvės atliekoms
Konteineris maisto atliekoms, talpos aliejui ir virtuvės atliekoms

Į pastaruosius konteinerius gyventojai galės mesti ne tik įvairias maisto, bet ir nedideles žaliąsias atliekas: žolę, gėles, daržovių ir vaisių likučius.

Atskirai surinktos maisto atliekos bus vežamos į Takniškių kaime Alytaus rajone esantį Alytaus regiono atliekų tvarkymo technologijų centrą. Čia biologinio apdorojimo įrenginiuose jos bus smulkinamos, maišomos su struktūrine medžiaga ir talpinamos į dujų gamybos tunelį.

Vėliau fermentuotos atliekos bus perkeliamos į aerobinio kompostavimo tunelius, o iš jų, sumažinus tūrį ir drėgmės kiekį, – į kompostavimo aikšteles.

Vėliau maisto atliekų surinkimo konteineriai bus pastatyti ir daugiabučių namų įrengiamose atliekų rūšiavimo aikštelėse. Iš jų maisto atliekos bus surenkamos ir išvežamos kartą per savaitę.

Atskiras maisto atliekų surinkimas – viena opiausių problemų, kurią Lietuva privalo išspręsti, vykdydama ES reikalavimus, numatančius, kad iki 2020 metų sąvartynuose šalinamos biologiškai skaidžios atliekos, tarp jų ir maisto, sudarytų ne daugiau kaip 35 proc.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje maisto atliekos sudaro apie 13 proc. visų komunalinių atliekų kiekio. ES direktyva ir Valstybinis atliekų tvarkymo planas numato, kad nuo 2019 metų visos maisto atliekos iš gyventojų turi būti surenkamos atskirai. Tad šie metai yra paskutinis pasiruošimo etapas šiems reikalavimams įgyvendinti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Prieš mitingą – galutinis medikų ultimatumas Verygai ir Skverneliui: laikas sužinoti, kaip bus iš tikrųjų (77)

Likus kelioms dienoms iki medikų mitingo, politikai suskubo Lietuvos medikų sąjūdžiui (LMS)...

Prašoma suimti jauną merginą pražudžiusį „CityBee“ vairuotoją (104)

Prokuratūra kreipėsi į teismą ir prašo suimti neblaivų vairuotoją, sekmadienio paryčiais...

Vladimiras Laučius. Kodėl „valstiečiai“ – didžiausia Lietuvos problema? (6)

Atsakymas į antraštės klausimą – todėl, kad taip mano šios partijos oponentai, atkakliai...

Per atsisveikinimą su Barbara Bush – istorinė nuotrauka papildyta 13.50 (30)

Nuotrauka, kurioje kelių kadencijų JAV prezidentai pagerbė mirusią Barbarą Bush, sulaukė šiltų...

Po keturiolikmetės iš Lietuvos nužudymo – britų policijos įspėjimas (14)

Policija kreipėsi į visuomenę su prašymu nustoti skelbti internete grasinančio turinio...

„Barclays“ į Lietuvą atvedęs Kreivys apie banko planus: Lietuvai reikia susirūpinti (196)

Savaitgalį Didžiosios Britanijos „ Barclays “ bankui išplatinus pranešimą apie svarstymus...

Iš VRK traukiasi Svajonė Šaltauskienė atnaujinta 13:53 (6)

Iš Vyriausiosios rinkimų komisijos ( VRK ) traukiasi Svajonė Šaltauskienė.

Už 40 mln. eurų gali statyti naują pieno perdirbimo gamyklą (1)

Viena didžiausių pieno perdirbimo bendrovių šalyje Vilkyškių pieninė ketina plėstis šalia...

Žaibiškai išgarsėjusi Emma be storo grimo sluoksnio – lyg visai kitas žmogus (50)

Praėjusią savaitę visą Lietuvą savo atvirumu nustebinusi LNK laidos „Yra, kaip yra“ dalyvė...

Jau greitai įsigaliosiantys statybų pokyčiai, nuo kurių nepabėgs nė vienas (178)

Nors daug kam atrodo, kad 2021 metai yra gan toli, tačiau jie nenumaldomai artėja ir pats metas...