aA
Aplinką tausojančio gyvenimo būdo tendencijos dinamiškai keičiasi ir kone kasdien pildosi vis naujomis. Tuo tarpu „Golden Parazyth“ vokalistas Giedrius Širka ekologijos principus kasdien taiko jau daugiau nei penkiolika metų. Artimiausiuose dainininko planuose – 100 kv. m. ploto namo iš tvarių medžiagų statybos, o šalia jo – nedidelė saulės ar vėjo jėgainė.
Giedrius Širka
Giedrius Širka
© DELFI

Nuo stalčiuose paslėptos mėsos iki molinio namo

Susidomėjimo aplinkosauga pradžią G. Širka sieja su ankstyva vaikyste. Jis prisimena, kad būdamas mažas slėpdavo mėsą stalčiuose ir buvo išrankus maistui – rinkosi pietauti pas tą močiutę, kuri gamino daugiau vegetariško maisto. Vėliau, persikėlęs į miestą, jautė atotrūkį nuo gamtos, todėl natūraliai ieškojo būdų kaip atkurti šį ryšį – pradėjo rūšiuoti, daugiau laiko leisti su gyvūnais.

Kaip rašoma atsiųstame pranešime, jau dvejus metus G. Širka turi kiek didesnį nei 20 kv. m. ploto molinį namą, į kurį pabėga nuo miesto šurmulio. Jis šiuos namus, kuriuos vadina „žaliu hobitų nameliu“, rado visai netikėtai: „Su draugu pamatėme prie upės laukymę, o joje apleistus griuvėsius. Tada su drauge pagalvojome, kad reikia įsigyti tą sklypą ir užbaigti namo statybą. Tokie dalykai tarsi patys randa mane, o aš jų nevengiu“.

Vėjo jėgainė
Vėjo jėgainė
© DELFI / Andrius Ufartas

Dabar didžiausias iššūkis – nepraleisti gamtoje viso savo laisvo laiko. Kaip atsinaujinančios energetikos tematikai skirtoje konferencijoje „WindMission Lithuania 2019“ kalbėjo G. Širka, moliniame name dar nėra elektros, todėl tenka naudoti mažą saulės jėgainę – jos pakanka smulkiems prietaisams, tokiems kaip telefonas, pasikrauti. Taip name galima praleisti iki savaitės, nors norėtųsi ir ilgiau. Muzikantas išduoda, kad neįprastame jo būste – beprotiškai geras miegas.

Klimato kaita – tai ne kino filmas

Savo ekologinių pasirinkimų G. Širka nevadina išskirtiniais. Jie labiau savanaudiški, nes rūšiuodamas, nevalgydamas mėsos ir ieškodamas ryšio su gamta atlikėjas tiesiog geriau jaučiasi. Todėl ir kitiems, dar tik pradedantiems galvoti apie aplinkosaugą pataria paprastai: „Paimkite šiukšlę, pamatytą gatvėje, ir įdėkite į šiukšliadėžę. Kiek žmonių yra tai padarę? Žiauriai mažai. Tai pabandykite, pasižiūrėkite, koks geras jausmas“.

Atlikėjas garsėja ir tuo, kad asmeninėje „Facebook“ paskyroje dalijasi įdomiais straipsniais ir faktais apie ekologiją, inicijuoja diskusijas.

Saulės jėgainė
Saulės jėgainė
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Daug kam atrodo, kad klimato kaita ir aplinkosaugos problemos yra kaip kino filmas – į jas galima pasižiūrėti iš tolo, bet žmonių tai neliečia. Ir man kartais sako, kad visos tos diskusijos „Facebook“ – šauksmas tyruose“, – teigia vokalistas. Vis dėlto jis įsitikinęs, kad socialiniai tinklai yra ta vieta, kur galima priartinti globalius iššūkius prie žmonių, papasakoti jiems kažką naujo, paskatinti domėtis ar net keisti įpročius.

Pokyčiai prasideda nuo asmeninių pasirinkimų

G. Širka pabrėžia, kad nėra pasaulio gelbėtojas – jam svarbiau parodyti egzistuojančią neteisybę ir stengtis ją ištaisyti asmeniniu pavyzdžiu. Atlikėjas dalijasi planais statyti dar didesnį namą iš tvarių medžiagų, kurio statybos procese norėtų aktyviai dalyvauti ir pats. Todėl šiuo metu domisi, kaip išspręsti prisijungimo prie elektros tinklų problemą. Atokioje vietovėje tai sudėtinga, pagrindinės alternatyvos – nedidelė saulės arba vėjo jėgainė.

„Šioje situacijoje tiesiog esi pasmerktas būti ekologišku. Atsinaujinantys energijos šaltiniai sumažina išlaidas, be to, mažiau derinimo su kaimynais“, – privalumus vardija „Golden Parazyth“ lyderis.

„Gyvendami mieste, visi molinių namų neprisistatysime“, – sako G. Širka, tačiau pastebi, kad vis daugiau žmonių, ypatingai jaunimas, sąmoningai renkasi gyventi ekologiškai. Muzikanto manymu, planetos ateitis priklausys nuo mažų asmeninių sprendimų – dėti bananus į maišelį ar ne, pakelti šiukšlę ar palikti.

Eko energetika
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Skvernelis: nuo kitos savaitės bus atkurtas laisvas judėjimas į Lenkiją (54)

Premjeras Saulius Skvernelis penktadienį pranešė, kad sutarta atkurti laisvą žmonių judėjimą...

Ekspertai apie katastrofą Sibire: žala gali būti neatitaisoma  Putinas plūstasi: ar jūs ten sveiko proto? (8)

Po incidento Norilske aplinkosaugos grupės įspėja – dėl išsiliejusių degalų kiekio ir upės...

20 metų už grotų praleidęs žudikų gaujos vadeiva prašėsi gyventi pas mamą „specializacija“ – grobti ir žudyti verslininkus (83)

Kalėti iki gyvos galvos nuteistas vienas kraupiausių Kauno nusikaltėlių Ričardas Baratinskas ,...

Vasiliauskas: pasaulio ekonomikos nuosmukis bus didžiausias naujųjų laikų istorijoje papildyta (158)

Ekonomikos nuosmukis Lietuvoje šiemet neturėtų būti toks didelis, kaip prognozuota anksčiau,...

„Air Baltic“ atnaujins skrydžius iš Vilniaus į Londoną, Dubliną ir Dubrovniką (3)

Latvijos oro bendrovė „ Air Baltic “ birželį atnaujins skrydžius iš Vilniaus į Londoną ir...

Sostinės daugiabutyje pro 9 aukšto langą iškrito šuo: tolesnis jo šeimininkės elgesys abejingų nepaliko (69)

Vakar sostinės Pilaitės mikrorajone pro 9 aukšto langą iškrito šuo, po šio nutikimo...

Olga Procevska

Patarimai, kaip įveikti krizę: neįkyrėk darbuotojams, ilgai pietauk, eik namo ketvirtą

Dabartinė pasaulinė pandemija aiškiai parodo, kad krizę geriau išgyvena žmonės, atsparūs...

LFF skelbia finansinę dietą vadovams ir rinktinių treneriams

Lietuvos futbolo federacijos ( LFF ) vadovai tvirtina susitarę su visų šalies nacionalinių...

Socialinių tinklų pažiba tapęs gėrimas: kaip jį paruošti?

Jau daugiau nei prieš 800 metų japonų budistų vienuoliai pastebėjo, kad matcha – nepaprasta...

Mirė žinoma visuomenininkė Milda Bliumenzonienė (6)

Po sunkios ligos mirė Lietuvos kalinių globos draugijos pirmininko pavaduotoja, Socialinės...

|Maža didelių žinių kaina