aA
Koronaviruso židiniams vis primenant apie save pasirodė ir valdžios įspėjimų: gali būti, kad teks grįžti prie medicininių kaukių, jei nebūsime drausmingi. Įdomu sužinoti, kaip į šią žinią reagavo žmonės, ar skuba papildyti atsargas, kaip pakito namų vaistinėlės turinys šią vasarą? Į šiuos klausimus laidoje „Delfi rytas“ atsakė vaistinių tinklo „Eurovaistinė“ Komunikacijos vadovė Laura Bielskė.
Koronaviruso baimė: vaistinėse medicininių kaukių paklausa padidėjo trigubai
© DELFI / Andrius Ufartas

Neperka dėžutėmis, įsigyja po kelias

Jos teigimu, žmonės vėl grįžta į vaistines nusipirkti kaukių, pastebėta, kad perka trigubai daugiau. Nuo liepos pradžios 75 veikiančiose vaistinėse jau parduota beveik 16 tūkst. kaukių, tačiau yra vienas skirtumas – neperka dėžutėmis kaip anksčiau, o vienetais.

„Klientų dezinfekcinio skysčio atsargos dar neišseko, vis dar naudoja, reikia rečiau atnaujinti. Kaukes jau sunaudojo, ateina nauja banga, kai žmonės jų vėl ieško“, – sakė L. Bielskė ir pastebėjo, kad dažnai kaukės perkamos ne sau, o garbingo amžiaus šeimos nariams. Susitarimas parūpinti visko, ko reikia, – vis dar galioja.

Medicininėmis veido kaukėmis vaistinės apsirūpinusios, jų reikia ir vaistinės darbuotojams. Kaukių dėvėti nėra privaloma, o rekomenduojama, ir vaistininkams patiems leista nuspręsti, kaip elgtis. „Dažnas – su kauke, tai pamatę klientai jas irgi ima dėvėti, vos nusipirkę, – solidarumas yra. Matome, daug kas grįžta prie kaukių“, – pažymėjo ji.

Laura Bielskė
Laura Bielskė
© DELFI / Josvydas Elinskas


Per karantiną išmoko taupyti

Pašnekovė pasidžiaugė, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) apribojo vaistinių organizuojamas nuolaidų valandas senjorams, – dabar jos taikomos bet kuriuo metu. „Senjorai aptarnaujami be eilės, kad kuo mažiau laiko praleistų vaistinėje, turėtų kuo trumpesnį kontaktą“, – atkreipė dėmesį ji.

Daugiau vyresnių klientų sugužėjo į vaistines, kai įsigaliojo naujas kompensuojamųjų vaistų įstatymas: visiems, kam 75-eri ir daugiau, vaistai ar higienos priemonės išduodami be jokios priemokos. „Tai senjorai vadina stebuklu“, – pastebėjo L. Bielskė.

Per karantiną žmonės išmoko taupyti. Vaistinės leidiniuose daugiau kaip 3 tūkst. prekių, kurios kainuoja vos 90 centų (anksčiau kainavo apie du eurus). „Tai pačios populiariausios prekės, visi skaičiuoja. Tačiau perka tik tai, ko reikia, kas jiems įprasta. Jei tam tikra prekė šiuo metu nereikalinga, ji ir liks lentynoje“, – taupymo ženklus įžvelgė pašnekovė.

Nėštumo testai – aktyvi tema

Karantino metu vaistininkai užsiminė apie padidėjusį kontracepcijos priemonių ir nėštumo testų poreikį. Tai, anot L. Bielskės, vis dar aktyvi tema vaistinėse. Populiaresni skaitmeniniai nėštumo testai su savaičių indikatoriumi: rezultatų tikslumas ir diagnostikos priemonių kokybė – itin svarbus kriterijus renkantis.

Atostogų vaistinėlės viena dalių, anot L. Bielskės, lieka nepelnytai pamiršta, tai – kremas nuo saulės. Taigi ne vienam vėliau tenka pirkti „Panthenol“ putas nuo nudegimo. „Laimei, kefyro nebenaudoja. Mamos pasirūpina vaikais, o savimi, deja, ne. Tiesa, moterys veidą pasitepa, bet kūną pamiršta. O vyrai sako, kad jų pečiai saulę gali pakelti, bet vakare atrodo visai kitaip. Atėję į vaistinę prašo pagalbos“, – įspėjo apie nelauktą saulės spindulių poveikį.

Vasarą neapsieinama be priemonių nuo uodų ir erkių. Šiemet ne vienas pajuto šių parazitų suaktyvėjimą. „Įvairiose teritorijose skirtingai, tačiau visi pajutome neįtikėtiną erkių vajų. Pasivaikščiojęs po gamtą mano šuo parsineša po penkiolika erkių, – pasakojo L. Bielskė. – Klientai supranta pavojų, vaistininkų teiraujasi, kada geriausia skiepytis nuo erkinio encefalito.“

BNS primena, kad erkinis encefalitas – sunki virusinė liga, pažeidžianti galvos smegenis, jų dangalus ar periferinius nervus. Nuo šios ligos gali apsaugoti skiepai. Būnant gamtoje patartina dažnai apžiūrėti save ir bendrakeleivius, einant į mišką – rengtis gerai priglundančiais drabužiais, palikti kuo mažiau nuogų kūno vietų, apsirišti skarele arba užsidėti gerai priglundančią kepurę, gobtuvą. Naudinga apsipurkšti specialiais repelentais.

Tarp populiaresnių pasirinkimų – vaikams perkamos apyrankės, atbaidančios uodus. „Nekvepia, bet lauke bėgiojant padeda“, – sakė L. Bielskė ir pridūrė, kad vaistinėse nėra neaiškių priemonių, visos kokybiškos.

Koronaviruso baimė: vaistinėse medicininių kaukių paklausa padidėjo trigubai
© Delfi / Žiedūnė Juškytė


Į vaistinę – pirmiau nei pas gydytoją

Netyla pasakojimai apie tai, kad po karantino vis dar sunku patekti pas gydytoją. Galbūt vaistinės dėl to sulaukia didesnio žmonių antplūdžio? „Vaistininkai – pirmoji grandis. Tie, su kuriais gali pasitarti dėl bet kokios problemos. Vienas vaistininko svarbių žingsnių – pasakyti, kad tikrai atėjo laikas apsilankyti pas savo šeimos gydytoją, neretai tenka nurodyti, kaip tą padaryti“, – kalbėjo L. Bielskė.

Įvairios apklausos rodė, kad per karantiną tautiečiai buvo prislėgti ir liūdni. Paklausta, kokios nuotaikos vyrauja dabar, L. Bielskė pastebėjo, kad nuotaikos pagyvėjusios: dabar vasara, dera žemuogės, mėlynės, pilna vitaminų iš gamtos. Visgi juntamas emocinės pagalbos trūkumas.

Šiomis savaitėmis pasirodžiusi informacija apie koronaviruso situaciją pasaulyje sukėlė neramių nuotaikų. Nors kasdien pranešama vos apie keturis naujus atvejus, žmonės gaudo kiekvieną žodelį. „Skaitau, kiek lėktuvų išskrenda, ir pagalvoju, ar visi elgiasi atsakingai, ar lieka namie izoliuotis, ar pasitikrina“, – nerimo neslėpė ji.

Pirmąją bangą vaistininkai pasitiko optimistiškai. „Dešimt balų. Neturėjome daug sergančių, nes tai, kad į darželius nebuvo vedami vaikai, leido išvengti aibės ligų – nuo peršalimo iki vėjaraupių. Žymiai mažiau buvo įsigyjama vaistų, nes buvo mažiau kontaktų“, – teigiamą karantino poveikį įžvelgė L. Bielskė. Vis dėlto ateinantis ruduo gąsdina.

DELFI.TV
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(54 žmonės įvertino)
1.8889

Top naujienos

Kodėl Kaliningrado tranzito klausimą Rusija stumia į aklavietę: ryškėja tikrieji Kremliaus tikslai

Dėl „Kaliningrado blokados“ Lietuva sulauks atsako! Jei reikės – prasikirsime tranzitui kelią...

G-7 naujieji draudimai Rusijos ekonomikos nesupurtys: pataria kirsti per kitą vietą

Didžiosioms G-7 valstybėms narėms oficialiai nusprendus uždrausti aukso importą iš Rusijos,...

Verslas PliusGiulia Morpurgo, Libby Cherry

Rusija įžengė į istorinio defolto teritoriją, sankcijos drumsčia tolesnius planus

Rusija pirmą kartą per šimtmetį neįvykdė savo įsipareigojimų išorinių vyriausybinių...

Delfi PliusŽinių radijas

„Bayraktarą“ viena ranka duoda, kita ranka perka rusų vogtus grūdus: ko siekia Turkija

Pirmosiomis Rusijos pradėto karo Ukrainoje dienomis Turkija rusų kariniams laivams užvėrė...

Verslas PliusLukas Miknevičius

Didžiuliai infliacijos skirtumai ES šalyse: kas juos lemia ir kodėl Lietuvos kelias yra teisingas

Bendra valiuta ir rinka, tokia pati karo Ukrainoje įtaka, tie patys makroekonominiai veiksniai,...

Estijoje aptiktas pomidorus ir paprikas žaibiškai pražudantis virusas

Estijos Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio ir maisto produktų departamentas, vykdydamas...

Pašalinti trešnių kauliukus dar nebuvo taip lengva: viską, ko reikia, galite rasti savo namuose

Šiltą ir saulėtą vasaros dieną išties smagu gardžiuotis raudonomis ir prisirpusiomis...

Reikšmingas posūkis dėl Turkijos: NATO oficialiai pakvies Švediją ir Suomiją į Aljansą (12)

Turkija antradienį vakarą pareiškė, jog „gavo, ką norėjo“ iš pokalbių su Švedijos ir...

Delfi PliusDaiva Žeimytė-Bilienė, laida „Iš esmės“

Lūžis, kuris atgrasytų Putiną net nuo minties apie Baltijos šalis: po naujų grasinimų – perspėjimai Lietuvai (12)

Kol Lietuvoje aiškinamasi dėl Kaliningrado tranzito, Estijos premjerė perspėja apie rimtas bet...

Rio de Žaneire apsigyvenęs vilnietis Marius: mūsų lietuvaitės brazilų nesuviliotų (12)

Vilnių į Rio de Žaneirą iškeitęs Marius Rudalevičius sako, kad jo gyvenimas pasikeitė...