aA
Dauguma smalsių gyventojų nori kuo geriau pažinti save per savo giminės šaknis. Smalsumo vedami jie kreipiasi į privačius specialistus arba patys sėda prie istorinių dokumentų archyvuose. Dar kiti renkasi pasinaudoti archyvų darbuotojų teikiamomis paieškų paslaugomis, tačiau šiuo metu taikomos archyvų kainos gali prigesinti ne vieno smalsumą. Būtent taip ir nutiko vilniečiui Mantui.
Vilnietis pasiryžo išsiaiškinti savo šaknis: sužinojęs kainą nutarė sustoti
© DELFI / Karolina Pansevič

32 metų vyras jau daugiau nei dešimtmetį svajoja turėti savo šeimos genealogijos medį. Dar būdamas 16 metų jis pats apsilankė Darsūniškio kaimo, iš kurio kilę jo protėviai, bažnyčios archyvuose ir bandė pradėti atkurti giminės medį pats.

„Vis dėlto ten daug informacijos neradau. Daug buvo parašyta kirilica, lenkiškai, todėl didelės dalies suprasti negalėjau. Todėl pavyko atkurti tik tiek, kiek išsiklausinėjau giminaičių“, – pasakojo Mantas.

Mažiausiai 80 valandų darbo

Per pokalbius su giminėmis jam pavyko susirašyti savo protėvius iki 1850 m., tačiau vyro širdyje ir toliau kirbėjo noras turėti profesionaliai sudarytą giminės medį.

„Todėl sugalvojau nueiti į istorijos archyvą. Anksčiau esu žiūrėjęs kainas ir mačiau, kad valanda archyvo darbuotojo darbo prie dokumentų kainavo 4 eurai. Sutinku, kad tokia kaina yra absurdiška už tokį sudėtingą darbą, bet nuėjęs dabar likau dar labiau nustebintas“, – kalbėjo pašnekovas.

Vyro gautame informaciniame lape buvo nurodyta, kad genealogijos paieškai taikomas valandinis apmokėjimas XV-XVIII a. dokumentuose – 40 eurų, XIX a. -1918 m. dokumentuose – 30 eurų, 1919-1944 m. dokumentuose – 20 eurų.

Giminės medis
Giminės medis
© Shutterstock

Mantą taip pat nustebino prierašas, kad paieška pradedama tik gavus 300 eurų pradinį mokestį. Kartu nurodoma, kad esant neigiamam paieškos rezultatui, pradinis mokestis nėra grąžinamas, o galutinė užsakymo kaina paaiškėja tik atlikus visą paiešką.

„Galvoju, kad gal tos kainos taip iškeltos, kad sumažintų eilę, nes man pasakė, kad laukti reikia apie trejus metus. Sakė, kad dabar dirba tik prie 2015 m. paklausimų“, – apie savo apsilankymą archyve pasakojo sostinės gyventojas.

Pasikonsultavęs su archyvo darbuotojais vilnietis sužinojo, kad jam giminės medį sudaryti reikės mažiausiai 80 val., kas vidutiniskai sudarytų 2,4 tūkst. eurų.

„Kai pasakiau savo turimus duomenis, tai pasakė, kad apie 1 tūkst. eurų pradžiai tikrai reikėtų pasiruošti, bet galutiniame rezultate viskas kainuos dar daugiau“, – skaičiavo Mantas.

Pašnekovas bandė pateisinti 300 eurų negrąžinamą mokestį paminėdamas, kad darbuotojai net ir nerasdami įrašų visgi praleidžia laiką dirbdami, tačiau kartu pridėjo, kad, jo nuomone, logiškiau būtų mokėti už surastą giminaitį, o ne darbo valandą.

Nors sužinota genealogijos medžio kaina Mantą šiek tiek išgąsdino, vyras ir toliau paisiryžęs jį turėti: „Galbūt bandysiu ieškoti, kas galėtų medį sudaryti privačiai. Bandyčiau ir pats, bet, manau, kad tam trūksta kompetencijos, o ir laiko nėra“.

Gali vartyti dokumentus asmeniškai

Lietuvos valstybės istorijos archyvo direktorė Virginija Čijunskienė teigė, kad įkainiai buvo pakeisti keičiantis litams į eurus, o paskutinį kartą tvirtinti 2017 m. pradžioje Kultūros ministro įsakymu.

Vilnietis pasiryžo išsiaiškinti savo šaknis: sužinojęs kainą nutarė sustoti
© Shutterstock

„Kai keitėsi pinigai, įkainiai buvo perskaičiuoti pagal tam tikras formules, kur įtrauktas darbuotojų valandinis įkainis. Tai ne mūsų, bet visų archyvų kainoraštis“, – aiškino pašnekovė.

Pasak jos, išaugus archyvo paslaugų kainoms besidominčių savo genealogija žmonių nesumažėjo.

„Ir toliau tenka panašiai laukti – 2,5-3 metus. Supraskite, kad šias paslaugas užsako ne tik Lietuvoje gyvenantys gyventojai, bet ir antros, trečios kartos emigrantai, kurie išsibarstę po visą pasaulį, ir paieškos būna sudėtingos“, – pasakojo V. Čijunskienė.

Archyvo direktorė priminė, kad giminės šaknimis besidomintys gyventojai turi dvi alternatyvas: privatūs geneologai, kurie šią paslaugą atlieka greičiau. Kita alternatyva – pačiam pasidaryti geneologinį medį, dirbant archyvo skaitykloje.

„Be to, daugiau nei 100 bažnyčių metrikų knygų esame paskelbę nemokamai internete. Jos yra prieinamos visiems ir nemokamai. Todėl nemažai žmonių pasidaro giminės medį tiesiog sėdėdami namie prie kompiuterio“, – kalbėjo pašnekovė.

Pasiteiravus dėl archyvo taikomo 300 eurų mokesčio, kuris yra negrąžinamas net neradus jokių duomenų, V. Čijunskienė paminėjo, kad tai yra išankstinis mokestis už darbo laiką.

„Jei klientas pateikė neteisingus duomenis, o mes ieškome būtent savaitę ir daugiau pagal jo pateiktą informaciją. Jei jis pateikė neteisingus duomenis, tai mes ir sakome, kad už rezultatą negarantuojame“, – sakė ji.

Vilnietis pasiryžo išsiaiškinti savo šaknis: sužinojęs kainą nutarė sustoti
© DELFI / Karolina Pansevič

Archyvo atstovė teigė, kad šiuo metu prie genealogijos duomenų dirba 8 archyvo darbuotojai, tačiau jie turi taip pat atsakyti ir į kitas užklausas – dėl vietovių, mokyklų ir pan.

Pašnekovė taip pat pridėjo, kad šiuo metu vyksta aktyvi archyvų skaitmenizacija. Dalis dokumentų jau yra suskaitmenizuoti ir prieinami arba internete, arba archyvo skaitykloje. Todėl ateityje šie procesai turėtų dar supaprastėti.

Geneologinį medį sudaro už fiksuotą kainą

Privatūs geneologai dažniausiai klientams taiko fiksuotas kainas už paslaugą. Pavyzdžiui, VšĮ Istorinių ir genealoginių tyrimo instituto internetiniame puslapyje nurodoma, kad geneologinis tyrimas kainuoja 600 arba 950 eurų, priklausomai nuo pasirinkto paslaugų paketo.

Įstaigoje dirbanti geneologė Agata Zarunskaitė teigė, kad taikant fiksuotą mokestį jau nėra žiūrima ir skaičiuojama, kiek teks atidirbti valandų.

Pasiteiravus, ar dažni atvejai, kai patenkama į aklavietę dėl kliento neteisingai pateiktų duomenų, pašnekovė teigė: „Tokių atvejų pasitaiko retokai, bet jei jau taip nutinka, kuo anksčiau skambiname klientui ir iškart tikslinamės“.

Paklausta, ar padaugėjo klientų ar užklausų po to, kai pradėjusiais metais buvo pakeistos archyvų paslaugų kainos, A. Zarunskaitė teigė, kad didesnio klientų srauto nepastebėjo. Pasak jos, klientai ir taip aktyviai naudodavosi privačių geneologų paslaugomis dėl to, kad nereikėtų labai ilgai laukti archyvų eilėse. Be to, privatūs geneologai informacijos už fiksuotą kainą neretai ieško dviejuose ar ir daugiau archyvų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Moksleiviai galės išvengti mokyklos – pokyčiai laukia jau nuo rugsėjo (106)

Ilgai laukta permaina šalies ugdymo sistemoje įvyks jau nuo šio rugsėjo – tėvai galės savo...

Kas verslo laukia po karantino: dalis įmonių vis dar skelbs prastovas, kitiems gresia atleidimų banga (27)

Delfi kalbinti stambių įmonių atstovai nesiskundžia per karantiną sumažėjusiomis darbuotojų...

Šią naktį kaunietis prisimins visą gyvenimą: jaunas vyras nubudo plaukiančiame bute (15)

Santechnikos avarijos neaplenkia nei nuosavų namų, nei butų gyventojų, tačiau pastariesiems gali...

Tikina, kad nors Baltarusijoje vyko Pergalės dienos paradas – niekas ten masiškai neužsikrėtė (43)

Valstybės pasirinko skirtingus kelius kovai su COVID-19 . Štai Baltarusijos lyderis Aleksandras...

Pakitę apgamai gali pranešti apie vėžį, tačiau gydytoja paaiškino, kodėl negalima jų šalinti lazeriu (2)

Melanoma – tai gana pavojinga odos vėžio forma. Tiesa, skaudžiausia tuomet, kai jau, atrodytų,...

Azijai grįžtant prie darbų, darbuotojai migrantai atsiduria viruso fronte

Tailandas ir Malaizija greitai suvaldė koronaviruso plitimą, uždarydamos savo sienas,...

Gražina Kristina Sviderskytė

Sakote, nereikia mokyklų? Tik neatiduokit savo laisvės kiaulėms (2)

Per karantiną uždarius mokyklų klases, ypač nustebino socialinėje žiniasklaidoje nuvilnijusi...

Paneigė mitus apie lietuvių mėgstamą gėlę: ką manėte žiną apie šį augalą, yra netiesa

Namų dizaino salonuose ar kataloguose pastaruoju metu neretai aptiksime ir mažytę interjero detalę...

Naomi Campbell karantino apranga primena paranoją - į lėktuvą eina lyg į operacinę: pati tame nematau nieko juokingo (3)

Panašu, kad supermodelis Naomi Campbell nusiteikusi labai rimtai. Ir seniau garsi moteris garsėjo...

Šių triukų daugelis nežino: 10 situacijų, kaip buityje pagelbės alyvuogių aliejus (1)

Mamos visada ieško saugių gudrybių, kurios vienaip ar kitaip palengvintų gyvenimą. Tinklalapis...

|Maža didelių žinių kaina