DELFI skaitytojai tris savaites žymėjo kelių vietas, kurioje jie patiria daugiausiai pykčio. Apibendrinus interaktyvaus žemėlapio rezultatus paaiškėjo, kad kasdienės kelionės labiausiai apkarsta sostinės gyventojams, įstrigusiems žiedinėse sankryžose.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

„Žinodami, kad pykčio miestuose yra 10 kartų daugiau nei užmiestyje, tikėjomės, kad daugiausia pykčio vietų pažymės didmiesčių gyventojai. Taip ir yra – iš 2,5 tūkst. pažymėtų pykčio taškų, 78 proc. yra penkiuose didžiausiuose šalies miestuose, o 50 proc. – Vilniuje“, - rezultatus projektą inicijavusio komentavo Lietuvos draudimo“ valdybos narys, Privačių klientų departamento direktorius Raimondas
Geleževičius.

Žemėlapio duomenimis, daugiausia pykčio vairuotojai patiria tose vietose, kuriose eismas intensyviausias. Daug vairuotojų taip pat pažymėjo, kad jiems susierzinimas kyla transporto piko metu. 

Tyrimas parodė, kuo vilniečiai išsiskiria: jų tai nedžiugins
© Organizatorių nuotr.

„Suprantama, žmonės nori greičiau nuvykti į darbą ar grįžti namo, o spūstys juos „įkalina“. Pyktis vairuotojams dažniausiai sukyla tada, kai kiti vairuotojai sau leidžia važiuoti nesilaikydami KET taisyklių – pavyzdžiui, neteisingai įvažiuoti į žiedą, važiuoti keleiviniam transportui skirta A juosta, bandyti įtilpti į sankryžą degant geltonam šviesoforo signalui, nors tai ją užkemša ir pan. 

Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje daugiausia pykčio vairuotojai patiria ir pastebi intensyviausiuose miesto žieduose. Pasak vairuotojų, juose daug įžūlių vairuotojų, kurie bando prasibrauti į ratu vykstantį eismą iš pirmos eismo juostos, nors tuose žieduose to daryti negalima. Negana to, kai kurie vairuotojai teigia, kad patys važiuodami pagal taisykles kartais sulaukia pagrūmojimų iš nusižengiančių vairuotojų. Beje, verta paminėti, kad „Lietuvos draudimo“ atlikto tyrimo duomenimis, vairuotojai labiausiai supyksta, kai prieš juos „užkišimas“ kitas automobilis (supyksta 43 proc. vairuotojų)“, - pasakojo R. Geleževičius.

Paprašytas palyginti pikčiausias ir avaringiausias vietas, specialistas pažymėjo, kad vairuotojų įvardinti žiedai ir sankryžos pasižymi dideliu avaringumu. 

„Pavyzdžiui, „pikčiausiu“ Vilniuje įvardintas Pedagoginio žiedas taip pat yra ir avaringiausias – jame nutinka maždaug 36 proc. visų Vilniaus žieduose įvykstančių eismo įvykių. Antras pagal avaringumą – Gerosios Vilties žiedas (28 proc. visų įvykių), o Olandų žiedas avaringumo eilėje rikiuojasi ketvirtoje pozicijoje (8 proc. visų įvykių)“, - sakė „Lietuvos draudimo“ atstovas.

Pedagoginio žiedas
Pedagoginio žiedas
© Bendrovės archyvas

Tuo metu Kaune žieduose įvyksta 3 proc. visų eismo įvykių, o šešiose intensyviose miesto gatvėse – Savanorių pr., Taikos g., Pramonės g., Raudondvario pl., Baltų pr. ir Jonavos g. – nutikusios avarijos sudaro 25 proc. visų Kauno miesto eismo įvykių.

Klaipėdoje situacija panaši – žieduose įvyksta 6 proc. eismo įvykių, o ketvirtadalis visų avarijų nutinka trijose uostamiesčio gatvėse – Taikos g., Šilutės pl. ir Baltijos prospekte. 

„Šias srautingas gatves matome dominuojant ir „Pykčio keliuose žemėlapyje“. Todėl visos Lietuvos miestų vietose, kuriose vairuotojai pastebi daugiausia pykčio, ketiname įrengti „Įsijunk šypseną“ ženklus, kurie primintų vairuotojams važiuoti draugiškiau, galvoti ne tik apie save, bet ir apie kitus eismo dalyvius, bendradarbiauti, dažniau įsijungti šypseną“, - planais dalijosi specialistas, projekto „Nulis pykčio“ ambasadorius.

Savivaldybė: pokyčiai reikalingi

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Miesto ūkio ir transporto departamento Eismo organizavimo skyriaus vedėjas Tomas Kamaitis šių sostinei nepalankių duomenų siūlo nesureikšminti: „Į Vilnių suvažiuoja didžioji dalis automobilių – tiek mokytis, tiek dirbti. Be to, Vilniaus teritorija su visom gatvėm, sankryžom yra didžiausia, eismas intensyviausias, tad, natūralu, ir eismo incidentų bei pykčio proveržių čia įvyksta daugiau“. 

Vedėjo teigimu, neigiamų emocijų patiriame ten, kur sugaištame daugiausiai laiko. 

Tyrimas parodė, kuo vilniečiai išsiskiria: jų tai nedžiugins
© DELFI / Audrius Solominas

„Logiška, kad maršrutas namai-darbovietė-namai ir yra „pikčiausias“ kelias – čia dažniau pažeidžiamos kelių eismo taisyklės, mėgstama apsižodžiauti ar ir dar rimčiau išreikšti pyktį“, - pastebėjo T. Kamaitis. 

Paprašytas pakomentuoti žiedinių Vilniaus sankryžų situaciją, savivaldybės atstovas sutiko, kad pokyčiai reikalingi – ties tuo jau esą dirbama kurį laiką. 

„Žiedinėse sankryžose įvažiavimas ir išvažiavimas yra nereguliuojami šviesoforais – vairuotojai vadovaujasi kelio pirmumo ženklais. Kaip taisyklė, nekantrūs vairuotojai, norėdami pervažiuoti tokias sankryžas, susiduria su ilgomis spūstimis ir dėl to susinervina. Dideliame mieste tai yra sunkiai išvengiama, tačiau Vilniaus planuose yra numatoma šias sankryžas keisti į kito tipo. Praėjusiais metais skaičiavome, kaip būtų galime modernizuoti Olandų g. žiedinę sankryžą, dar anksčiau atlikti ir projektiniai pasiūlymai dėl Pedagoginio žiedo“, - teigė jis.

Ilgalaikiai planai yra, o trumpalaikis prioritetas – griežčiau reglamentuoti šių sankryžų pervažiavimą. Vairuotojas prieš įvažiuodamas į žiedą turėtų pasirinkti važiavimo kryptį, o ne „maltis“ pačiame žiede, persirikiuoti ir taip stabdyti eismą. 

Kviečiame atlikti šią apklausą ir išreikšti nuomonę apie vairavimo kultūrą Lietuvos keliuose.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Laukti liko nedaug: karštis grįžta (16)

Savaitgalį į Lietuvą atkeliavę lietūs užgožė saulės spindulius ir atvėsino orą, tačiau...

Jakeliūnas įspėja dėl tiksinčios bombos mokesčių reformoje (40)

Vyriausybės pasiūlymas neapmokestinamojo pajamų dydžio taikymą plėsti iki 2,5 vidutinių darbo...

Paulius Motiejūnas – apie Jasikevičių ir „Žalgirio“ planus: gerai, kai kampų nereikia gludinti iš naujo (26)

„Hipotetiškai galvokime, kad Šarūnas Jasikevičius lieka ir mes dirbsime toliau“, –...

Dėl šių susirgimų vos telpa į ligonines: pats metas į kebabus ir šašlykus pažiūrėti kitomis akimis (63)

Vasaros metu poliklinikose – apsinuodijusių žmonių antplūdis. Dėl netinkamo temperatūrinio...

Gyvai / Kova dėl pirmos vietos grupėje: Rusija – Urugvajus 0:2 (243)

Pasaulio futbolo čempionate – lemiamų kovų metas: pirmadienį startavo grupių etapo trečiasis...

Palangoje sužaloto mažamečio motina: ten siautėja nevaldomi keliaviečių dviračių vairuotojai (16)

Šiandien (birželio 25 d. – DELFI) Palangoje, Vytauto g. 97, apie 14:05 val., viešojoje aikštėje...

„Messenger“ naujovėmis bando vartotojų kantrybę

Erzina feisbuko naujienų sraute ar „Instagram“ netikėtai pradedamos rodyti video reklamos?...

Adolfą Ramanauską-Vanagą palaidos šalia Brazausko (442)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sudarė valstybinę laidojimo komisiją Lietuvos Laisvės...

Lietuvoje paslaugų kainos kilo triskart greičiau nei ES ir neketina sustoti (95)

Paslaugų kainos Lietuvoje šių metų sausio–gegužės mėnesiais augo triskart greičiau nei ES,...

Stojo ginti Gražulio: nesu gerbėjas, bet šiuo atveju jis teisus (454)

Štai ir turime dar vieną skandalą – tai Seimo nario Petro Gražulio ir palangiškės Birutės...