aA
Namų saugumas priklauso nuo daugelio sudedamųjų dalių. Gana svarbią vietą privačių namų saugumui užtikrinti užima tvirta ir patikima tvora.
Užrašas ant tvoros
© D.Tunkūno nuotr.

Ne tik jos grožis ir saugumas turi rūpėti, bet ir reikalavimai dėl jos aukščio ir atstumų nuo kaimynų.

Lietuvoje ypač griežtų norminių aktų tvoroms nėra, tačiau visi reikalavimai tvoroms yra susiję su jų aukščiu ir medžiagų naudojimu. Tveriant sklypą tvora, būtina paisyti sklypo ribų. Visa tvora turi būti tveriamo sklypo teritorijoje ir neišsikišti į kaimyno pusę.

Jeigu, pagal Statybos techninį reglamentą, tvora patenka į I (nesudėtingų) statinių grupę, tai dėl šio statinio didesnių problemų (leidimų gavimo) neturėtų kilti. Šiam statiniui neprivalomas statinio projektas ir nereikalingas statybos leidimas. Jeigu tai II grupės statinys, tuomet leidimas reikalingas, tačiau jis išduodamas supaprastinta tvarka.

I grupės nesudėtingiems statiniams priskiriama:

* sklypo (ar jo dalies) tvora - ažūrinė (vielos tinklo, metalo juostų, virbų, medžio tašelių, vytelių, karčių ir pan.) su betoniniais, metaliniais ar mediniais stulpais (išskyrus tvorą iš spygliuotos vielos), ne aukštesnė kaip 1,8 m;
* tokių pačių konstrukcijų, ne aukštesnė kaip 2 m ganyklos tvora žemės ūkio paskirties žemėje;
* ištisinė tvora iš medinių lentelių ar tašelių su mediniais, metaliniais ar betoniniais stulpais, ne aukštesnė kaip 1,8 m;

II grupės nesudėtingiems statiniams priskiriamos ištisinės mūrinės, gelžbetoninės ir metalinės sklypų tvoros, ne aukštesnės kaip 1,8 m;

Sodininkų bendrijose taip pat reikia laikytis tam tikrų atstumų reikalavimų.

Sodo sklype statiniai statomi laikantis šių reikalavimų:

1) pastatai turi būti statomi ne mažesniu kaip 3 m atstumu nuo sklypo ribos, inžineriniai statiniai (išskyrus tvoras) – ne mažesniu kaip 1 m atstumu nuo sklypo ribos, tačiau visais atvejais – kad jie nedarytų žalos kaimyninio sklypo naudotojui. Mažesniu atstumu statiniai gali būti statomi turint rašytinį kaimyninio sklypo savininko ar sodininkų bendrijos (kai sklypas ribojasi su bendrojo naudojimo teritorija) valdybos ar pirmininko sutikimą;

2) tvoros tarp sklypų turi atitikti statybos techninių reglamentų nustatytus tvorų reikalavimus dėl kaimyninių sklypų insoliacijos. Norint statyti šių reikalavimų neatitinkančias tvoras, būtina turėti rašytinį kaimyninio sklypo savininko sutikimą. Atskirti sodo sklypą nuo sodininkų bendrijos bendrojo naudojimo teritorijos galima aklina tvora;

3) statyti tvorą ant sklypo ribos (kai tvoros konstrukcijos peržengia sklypo ribą) galima turint rašytinį kaimyninio sklypo savininko ar sodininkų bendrijos (kai sklypas ribojasi su bendrojo naudojimo teritorija) valdybos ar pirmininko sutikimą.

Tvorų rūšių yra daug – tai segmentinės, plastikinės, betoninės, metalinės, akmeninės, vielinės, iš augalų suformuotos tvoros.

Tvorų įrengimas

Kaip ir bet kuriam statiniui, taip ir tvorai labai svarbus pamatas. Jį liejant reikia atkreipti dėmesį į gruntą. Specialistai sako, kad lengviausia pamatą išlieti smėlingame ar žvyringame grunte, jame gręžtinius pamatus patariama įrengti 90-100 cm gylyje. Ištisiniai betono pamatai turi būti įgilinami mažiausiai 30 cm. Jei sklype gruntas molingas, duobes gręžtiniams pamatams reikia platinti iki 23 cm skersmens, o juostinius pamatus reikia gilinti iki 1,5 m gylio.

Pasirinkus tvorą iš metalinės vielos ar kitų lengvesnių konstrukcijų, pamato formuoti nereikia, būtina tik betonuoti stulpus. Jų tvirtinimui taip pat galima naudoti specialius varžtus ar tiesiog stulpus įkalti į žemę. 

Specialistai pabrėžia, kad tvoros atlieka ne tik apsauginę, bet ir estetinę funkciją. Be to, aptvertoje valdoje žmogus išgyvena saugų privatumo jausmą.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Kremliaus Trojos arklys Europoje: pavojingas susitarimas su rusais – tik pradžia (480)

Dar 2017-ųjų lapkritį Ispanija kaltino Rusiją dėl kišimosi į referendumą Katalonijoje....

Gali užtekti vienintelio kriterijaus, kad vaikas būtų paimamas iš šeimos (415)

Alkoholis ir vaikų priežiūra - įstatymiškai neuždrausta, tačiau sunkiai suderinama....

Ketvertuko šeimoje po kaltinimų vyrui – skaudūs išbandymai: motina ryžosi prabilti atvirai (205)

Ašaros, pakilęs kraujo spaudimas ir dingstantis pienas – pirmojo Panevėžyje ir šešto Lietuvoje...

Sinoptikai perspėja: šaltukas primins, kad artėja žiema (7)

Pirmadienį Baltijos regiono link savo poveikio sferą plės Skandinaviškas anticiklonas, Lietuva...

Carolinos Herreros patarimai vyresnio amžiaus moterims: ko niekada neturėtumėte vilkėti (64)

Niekas taip nesendina moters, kaip apsimetinėjimas, kad ji vis dar jauna, įsitikinusi Carolina...

Monika Šedžiuvienė – atvirai apie išgalvotas „sužadėtuves“, būsimas vestuves bažnyčioje ir vaikus su naujuoju draugu (157)

Nepaisant keletą metų trukančių viešų skyrybų, šiandien Monika Šedžiuvienė sako esanti...

Turistų spąstai Barselonoje – kosminės eilės ir kišenvagiai nuo šios vietos neatbaido (15)

Jei Barselona būtų draugė, tai būtų draugelka , kuriai nesigėdyčiau 4 valandą ryto...

Po triuškinančios pergalės – Jasikevičiaus juokai apie „snaiperį“ Kavaliauską (30)

„Betsafe – LKL “ čempionate Kauno „Žalgiris“ (10/1) Šiaulių „Šiaulius“ (0/11)...

Karjeros pergalė: Zverevas emocingai triumfavo finaliniame ATP turnyre (27)

Londone (Didžioji Britanija) pasibaigusiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) sezono turnyre...