Kova su nelegaliu filmų, muzikos ar knygų atsisiuntimu internete tikrai nėra kova su vėjo malūnais, tikinama pranešime spaudai. Lietuvių tolerancija nelegaliam turiniui po truputį mažėja, tačiau daliai vartotojų vis dar sunku atskirti kurios turinio paslaugas teikiančios interneto svetainės yra teisėtos.
"The Pirate Bay"
© Scanpix

Manoma, kad piratavimą pažaboti padėtų ne tik didesnė teisėto turinio platformų pasiūla, bet ir visuomenės švietimas bei baudos.

Pasaulyje nuvilnijusi skaitmeninė revoliucija kūrėjams tapo tikru iššūkiu, o autorinės teisių užtikrinimas reikalauja vis naujų originalių sprendimų. Būtent autorinių teisių apsaugai Europos Sąjungos skaitmeninėje rinkoje ir bus skirta specialistų diskusija technologijų ir verslumo renginyje #SWITCH!

Viena iš jos dalyvių, Kultūros ministerijos Autorių teisių skyriaus vedėja Nijolė Janina Matulevičienė tvirtina esą vienas svarbiausių autorių teisės tikslų yra autorių ir visuomenės interesų suderinimas.

„Kai tai pavyksta pasiekti turime abiem pusėms palankius rezultatus – autoriai turi geresnes sąlygas ir investicijas kūrybai, o visuomenę pasiekia daugiau kūrybinės veiklos rezultatų” , – teigia N. J. Matulevičienė.

Kitas diskusijos dalyvis, JAV telekomunikacijų milžino „Verizon“ bendrovės „Oath“ vadovas François Xavier Dussart tikina, kad turėti subalansuotus autorines teises ginančius įstatymus tiesiog privalu.

„Informacijos kūrimas, naudojimasis ir dalijimasis ja internete sukuria didžiulę vertę vartotojams. Atsižvelgiant į mūsų įmonės poziciją, puikiai suprantame subalansuotų autorinių teisių, reguliuojančių skaitmeninės informacijos platinimą ir kartu apsaugančių nuo piktnaudžiavimo turiniu, būtinybę“, – sako F. X. Dussart.

Galima pasimokyti iš Vokietijos

Paklausta apie autorinių teisių padėtį mūsų šalyje, N. J. Matulevičienė pasidžiaugė, kad Lietuvoje veikiantys šios srities įstatymai ir kiti teisės aktai pilnai atitinka ES ir tarptautinės teisės normas.

Šalyje taip pat sukurta sistema, kuri leidžia vartotojams legaliai pateikti pasaulinį kūrinių repertuarą.

Tiesa, N. J. Matulevičienė pripažįsta, kad šiandien vis dar nėra aiškaus ir paprasto teisių gynimo mechanizmo, kuris užkirstų kelią neteisėtam viešam kūrinių paskelbimui interneto platformose ir svetainėse.

„Manau, kad tai ir yra didžiausias iššūkis, skatinantis tobulinti autorių teisių apsaugos sistemą. Su šia problema susiduria visos ES valstybės, ne tik Lietuva. Deja, tobulų teisių gynimo priemonių kol kas nėra“, – tikina Kultūros ministerijos Autorių teisių skyriaus vedėja.

ES programos „Kūrybiška Europa“ biuro Lietuvoje MEDIA skyriaus vadovė Eva Brazdžionytė teigia, kad puikiu kovos su piratavimu internete pavyzdžiu yra Vokietija. Čia prisijungus prie nelegalios platformos ir iš jos atsisiuntus turinį, IP adreso turėtojas gauna baudą.

„Interneto tiekėjai suteikia informaciją kam priklauso IP adresas. Manau, tai ir puiki edukacinė priemonė, padedanti suvokti, kad padarei nusikaltimą“, – įsitikinusi E. Brazdžionytė.

Interneto piratas – neskurstantis ir išsilavinęs

Kovojant su piratais ne mažiau svarbu yra vartotojams suteikti prieigą prie legalaus turinio. Deja, Lietuva šioje srityje kol kas smarkiai vėluoja.

„Pas mus dar tik kuriasi VoD (Video on Demand – vaizdas pagal pareikalavimą) platformos, joms reikia dar labiau reklamuotis, skleisti žinią apie save. Čia ir valstybė jokių palankesnių sąlygų tam rastis perdėm nekuria. Todėl šia prasme galime dėkoti JAV gigantui „Netflix“, kuris iš tikrųjų šviečia ir mūsų auditoriją, kad štai už nedidelį mėnesinį mokestį gali gauti turinio, neprieinamo tavo šalyje niekur kitur“ , – tvirtina E. Brazdžionytė.

Jai antrina ir N. J. Matulevičienė. Specialistės teigimu, visuomenės apklausos rodo, kad už naudojimąsi turiniu žmonės vis labiau linksta susimokėti. Tiesa, dažnai vartotojui sunku atskirti, ar turinio paslaugas teikianti interneto svetainė yra legali.

„Manau, kad reikia skatinti ir pačius teisių turėtojus sudaryti kuo palankesnes kūrinių licencijavimo sąlygas, kurios leistų pateikti vartotojams kuo platesnį kūrinių repertuarą teisėtuose internetinės prieigos portaluose“, – teigia Kultūros ministerijos atstovė.

E. Brazdžionytės teigimu, kova su piratavimu tikrai nėra bergždžia, o dažnai nelegalų turinį atsisiunčiantys asmenys puikiai supranta ką daro.

„Tyrimai rodo, kad piratas yra dažniausiai išsilavinęs, didesnes nei vidutines pajamas gaunantis asmuo”, – teigia „Kūrybiška Europa“ biuro Lietuvoje MEDIA skyriaus vadovė.

Daugiau apie autorinių teisių užtikrinimą skaitmenizacijos eroje bei didžiausius su tuo susijusius iššūkius bei galimybes bus diskutuojama rugsėjo 19-ąją Kauno „Žalgirio“ arenoje vyksiančiame nemokamame modernių technologijų ir verslumo renginyje #SWITCH.

17 val. prasidėsiančioje diskusijoje „Kūrėjai ir skaitmeninė revoliucija“ dalyvaus ne tik N. J. Matulevičienė ir F.X. Dussart, bet ir pasaulinės informacijos įmonės „Relx Group“ Briuselio biuro vadovė Elisabeth Crossick, Latvijos Kultūros ministerijos Plėtros departamento vadovas Uldis Zariņš bei didžiausios italų asociacijos, vienijančios skaitmeninius leidėjus, ANSO viceprezidentas Matteo Rainisio.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Policija tapo draudimo kainų įkaite: nebeįperka „Kasko“, automobilius remontuos pati (207)

Kelis kartus išaugę automobilių draudimo įkainiai galvos skausmu tapo ne tik eiliniams Lietuvos...

Buvęs KGB karininkas: Rusijoje – didžiulės paranojos ženklai 2,3 mln. rusų – „stop sąrašuose“ (18)

Kremlius vis labiau ir labiau milijonams rusų apsunkina galimybes išvykti į kitas šalis. Ypač...

Lietuviai siekia atidaryti unikalų restoranų tinklą JAV

Patyręs Lietuvos maitinimo ir svetingumo (HoRaCe) srities ekspertas Rolandas Pulauskas kartu su...

Miestelis, kur Žolinės atlaidai – svarbiau nei Naujieji (85)

Nė dviejų tūkstančių gyventojų neturinti Krekenava rugpjūčio 15 dieną pasikeičia...

Amžius – svarbus rodiklis imant būsto paskolą (119)

Jei esate vyresnio amžiaus ir norite pasiimti paskolą, bankai jos gali ir nesuteikti.

Dermatologės patarimai: kaip prižiūrėti vietas, kurios pirmiausia išduoda amžių (11)

Kad ir kaip atsakingai prisižiūrėtumėte, kai kurios kūno vietos dažnai vis tiek išduoda...

5 patarimai, kaip net sunkiausią dieną atrodyti stilingai (4)

Jau daug metų sukuosi mados ir stiliaus pasaulyje. Per tuos metus vienas dalykas tapo aiškus,...

Vilniaus centre eismą stabdė Pauliaus Aršausko „Lamborghini“: situacija – verta kino filmo (25)

Žolinių išvakarėse, antradienį, Vilniaus centre buriavosi šimtai pasilinksminti nusiteikusių...

Sukate galvą, kuo nustebinti svečius? Metas išbandyti sūrių lentą, kuriai neatsispirs nė vienas deriniai ir pagardai (4)

Ar prie vyno, ar prie vyro, ar prie draugų, ar prie šeimos narių visuomet tiks puiki sūrių...

Pajuokauti sumanę Laisvės alėją rekonstruojantys darbininkai netikėtai pateko į kadrą (205)

Karštą vasaros dieną rekonstruojamoje kauniečių pamėgtos Laisvės alėjos dalyje vyko...