Jau ketvirtus metus veikianti Aplinkos apsaugos kontrolės informacinė sistema (AAKIS) leidžia efektyviai ir patogiai pranešti apie pastebėtus aplinkosaugos pažeidimus bei įvykius ir sulaukia vis didesnio populiarumo.
Aplinkos apsaugos pažeidimas
© R. Daukanto iliustracija

2016 metais per AAKIS buvo pateikta 720 pranešimų apie aplinkos apsaugos pažeidimus. Iš pateiktų pranešimų 280 nepasitvirtino.

Aplinkos ministerijos svetainėje esanti AAKIS pasiekiama ne tik per stacionarius kompiuterius, sistemos aplikaciją galima pasiekti ir ja naudotis ir per mobiliuosius įrenginius (planšetinius kompiuterius, išmaniuosius telefonus), kuriuose veikia spartus interneto ryšys.

Skubos atveju verčiau skambinti

Elektroninę aplinkosaugos paslaugą koordinuoja Aplinkos ministerija. DELFI primena, kad ministerijos teikiamos elektroninės paslaugos kuriamos panaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšas.

Nors ši paslauga patogi ir naudinga, sistemą kuruojantis Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos pareigūnas Remigijus Alavočius atkreipia dėmesį, kad apie pažeidimus pranešant tokiu būdu sugaištama šiek tiek laiko, tad jei asmuo apie matomą pažeidimą nori pranešti kuo greičiau, jam geriau paskambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.

Ir tikrų tikriausias šiukšlynas visu savo gražumu!Ir tikrų tikriausias šiukšlynas visu savo gražumu!
Ir tikrų tikriausias šiukšlynas visu savo gražumu!
© GRYNAS

„Ekstra atvejais rekomenduojama skambint į Bendrąjį pagalbos centrą (BPC). BPC pareigūnai pranešėją nukreipia į Valstybinės aplinkos apsaugos tarnybos Pranešimų priėmimo centrą ir pareigūnai sureaguoja itin greitai, – dėsto R. Alavočius ir pateikia pavyzdžių, kada pravartu pažeidimus fiksuoti elektroninėje sistemoje: – Internetu pateikti pranešimai gali būti labai įvairūs – nuo šiukšlinimo iki nuotekų taršos, neteisėto želdinių iškirtimo, informacija apie nuolatinį brakonieriavimą ir pan.“

Svarbi papildoma informacija

Internetinėje aplinkosaugos sistemoje reikia pateikti pastebėto aplinkos įvykio ar pažeidimo duomenis. Bene svarbiausia informacija – nurodyta tiksli vieta. Ją galima pažymėti sistemoje patalpintame žemėlapyje.

„Kartais nutinka, kad nuvykęs į įvykio ar pažeidimo vietą, mūsų specialistas nieko neranda. Tuomet labai praverčia pranešime nurodyti pranešėjo kontaktai. Specialistas gali jam paskambinti ir pasitikslinti“, – kalba R. Alavočius.

Miškų kirtimas
Miškų kirtimas
© GRYNAS.lt nuotr.

Pranešėjas save gali identifikuoti prie aplinkosaugos sistemos jungdamasis per elektroninės valdžios vartus. Jei prie sistemos jungiasi iškart, pranešėjas pats turi nurodyti savo duomenis atitinkamuose anketos langeliuose.

R. Alavočius atkreipia dėmesį, kad itin praverčia pranešėjų atsiųstos nuotraukos, kur aiškiai matomas užfiksuotas pažeidimas ar įvykis, pažymėta kita papildoma informacija.

Gali sužinoti tyrimo rezultatus

Norint pateikti pranešimą sistemoje reikia pasirinkti vieną iš septynių nurodytų aplinkosauginių pobūdžių: aplinkos apsauga, cheminės medžiagos, gyvosios gamtos apsauga, kita, miškų kontrolė, saugomos teritorijos, valstybinių miškų kontrolė.

„Pagal nurodytą aplinkosauginį pobūdį pateikta problema pasiekia konkrečią instituciją. Tarkim, jei pranešėjas pažymi saugomas teritorijas, pranešimas apie įvykį ar pažeidimą pasiekia saugomų teritorijų institucijos pareigūnus. Jei pranešama apie gyvosios gamtos apsaugos pažeidimus, atsižvelgiant į nurodytą vietą, pranešimas pasiekia konkretaus regiono aplinkos apsaugos departamentą“, – apie tai, kaip sistema skirsto darbus, kalba R. Alavočius.

Pažeidėjams atėjo juodos dienos: apie nusižengimus jau galima pranešti tiesiog telefonu
© DELFI / Orestas Gurevičius

Specialisto teigimu, vos gavę pranešimą, atsakingi asmenys įvertina, ar reaguoti reikia greit, ar ne, ir imasi problemos.

Jei pranešėjas nori sužinoti savo pranešto pažeidimo ar įvykio baigtį, pildydamas anketą turi nurodyti savo elektroninio pašto adresą ir pažymėti varnelę prie elektroninės anketos apačioje esančios grafos „Noriu gauti informacinius pranešimus apie pateiktą aplinkosauginį įvykį ar pažeidimą“.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šiurpi vienos šeimos istorija: išžudė šeimą ir apsigyveno su seserimi (119)

Stropus ir gabus abiturientas iš darbščios ūkininkų šeimos, tačiau kartu – ir negailestingas,...

16 metų tikro košmaro: ryte kūnai būdavo ištempiami lauk (79)

Po metų, kai jos tėvas su dviem jo broliais buvo rasti nušauti, sovietų valdžia atėjo Jevgenijos...

Dar 12 nacionalinės „Eurovizijos“ dalyvių rungėsi dėl jūsų simpatijų: pusei jau užtrenktos durys (128)

Pirmasis eurovizinių atrankų etapas jau praeityje – iš pusšimčio dalyvių liko vos 24....

Klaipėdoje minios žmonių susirinko į miesto aikštes ir skverus (58)

Pagrindinis šalies uostamiestis šeštadienį ūžia. Čia tęsiasi ketvirtasis „ Šviesų...

Amžinos vasaros kurortas vilioja atostogomis ant Raudonosios jūros kranto (23)

Eilate, Izraelio pietiniame kurorte prie Raudonosios jūros, jau turbūt yra pabuvoję nemaža dalis...

Atidžiai peržvelgusi vaikų vadovėlius tiesiog nustėro: tai – realus atvejis (671)

Viešai pristatyta nepanorusi būti filologė, humanitarinių mokslų daktarė, šiuo metu auginanti...

Deivydas Praspaliauskas atskleidė tobulos sriubos virimo būdą (73)

DELFI Maistas svečiavosi pas šefą Deivydą Praspaliauską restorane „Amandus“, kur virtuvės...

Lėktuvuose tarp keleivių sėdintys pilotai įsidėmi tai, ko mes nė nepastebime (33)

Keliones lėktuvu daugelis sieja su puikia proga netrikdomai pasnausti, padirbėti, paskaityti knygą...

Įsirenginėjantiems būstą – būtiniausių pirkinių sąrašas (3)

Apstatyti tuščią butą gali būti sunki užduotis, ypač jei keliatės į nuosavą būstą pirmą...

Užtvindytame Meksikos urve rasti kaulai keičia tai, ką žinojome apie žmonijos istoriją (19)

Atokiose Meksikos džiunglėse esančio užtvindyto urvo gelmėse archeologai aptiko netikėtą...