aA
Ne vienas mokslininkų atliktas tyrimas atskleidė, kad muzika, kurios vairuotojai klausosi automoblyje, turi tiesioginę įtaką jų vairavimui. Netinkamai parinkta muzika skatino agresyvų vairuotojų elgesį ir tapo viena iš eismo nelaimių priežasčių.
© Shutterstock nuotr.

Izraelio mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad garsiai klausoma muzika padeda vairuotojams išlikti budriems, tačiau turi ir neigiamą poveikį – neleidžia girdėti aplinkinių eismo garsų. Taip pat paaiškėjo, kuo greitesnis muzikos tempas, tuo labiau išsiblaškęs vairuotojas darosi.

Izraelio tyrėjai taip pat nustatė, kad yra skirtumas tarp to, kokį poveikį daro vairuotojo pasirinkta muzika ir to, kai klausomasi tiesiog radijo ar atsitiktinai parinktos muzikos. Vairuotojų pasirinkta muzika daug labiau juos blaškė, tuo metu tiesiog fone grojanti muzika netrukdė vairuoti ir neblaškė dėmesio.

Britų mokslininkai apklausė beveik 2000 vairuotojų ir du trečdaliai jų vairuodami tikino klausantys muzikos. Dauguma tikino, kad muzika ramina ir mažina stresą, be to, ne taip blaško, kaip pokalbis.

Britų mokslininkai nustatė ir muzikos žanrų galimą įtaką vairavimui. Šokių ir house stiliaus muzika, kuri yra greito tempo, stimuliuoja vairuotojus, tačiau ir skatina jų agresyvumą.

Geriausia – foninė muzika

Muzikologas Darius Užkuraitis sako, kad lipdamas į automobilį paprastai negalvoja, kokios muzikos klausysis kelyje, tai priklauso nuo nuotaikos. Kartais jis klausosi radijo, kartais pasirenka tam tikrą jo nuotaiką atspindinčią muziką.

„Sutinku, kad klausantis metalo ar sunkaus roko, pavyzdžiui, grupių „AC/DC“ ar „ZZ Top“, norisi labiau spausti akseleratorių, o kai skamba tiesiog foninė muzika, koks nors, pavyzdžiui, house stilius, tada ramiau vairuojama.

Manau, kad muzikos pasirinkimas galėtų priklausyti ir nuo to, kur važiuojama. Jei lėtai važiuoji automobilių spūstyje, gal nevertėtų klausytis agresyvios muzikos, o autostradoje, kur galima važiuoti greičiau, rokas gali tikti“, – sako muzikologas.

Paprašytas patarti, kokią muziką geriausia klausytis vairuojant, D. Užkuraitis tikino, kad tai visiškai priklauso nuo žmogaus muzikinio skonio ir nuotaikos. Svarbiausia, pasak jo, kad muzika nemigdytų ir neblaškytų. Jo manymu, vairuojant labiausiai galėtų tikti tiesiog instrumentinė muzika, be vokalo. Tokia muzika gali tonizuoti, bet kartu ir neblaškys, nevers įsiklausyti.

„Jei klausysiesi klasikinės muzikos, tarkime, L. Beethoveno, gali panirti į muziką ir tiesiog nematyti, kas dedasi aplinkui. Manau, kad geriausia klausytis foninės muzikos, kuri neleidžia užsnūsti, bet ir nebūtina įsiklausyti“, – pataria D. Užkuraitis.

Jis pats tikina, kad klausosi absoliučiai visos muzikos: nuo jazzo iki roko, nuo klasikos iki house.

„Esu vartotojas, kuris vartoja absoliučiai visą muziką, nes iš to gyvenu ir man neegzistuoja blogų ar gerų stilių“, – sako muzikologas.

Stebėkite save

Psichologė Eglė Masalskienė tikina, kad rytais vairuotojams labiau tiktų žvalesnė muzika, kad padėtų pabusti, pakeltų nuotaiką ir suteiktų energijos. Važiuojant vakare namo, kai reikia nusiraminti po dienos streso, galbūt tiktų ramesnė muzika.

„Manau, kad muzika vairuotojus, kaip ir kitus žmones, veikia visų pirma, kaip mėgstama ir nemėgstama. Bet kuri muzika, jei ji yra nemėgstama, erzins, o mėgstama – leis pasijusti geriau. Tad tie, kuriuos nervina klasika, vargu, ar vairuos ramiau įsijungę klasikinę muziką.

Logiška, kad labai energina muzika tonizuoja, aktyvina, o labai lėta, harmoninga, relakso muzika – ramina, lėtina, net ir tada, kai tai ne pati mėgstamiausia melodija. Tad tikrai nepatarčiau klausytis raminančios muzikos tuomet, kai ir taip esate apsnūdęs, dar neprabudęs ir pan. Tuomet, kai esate sudirgęs, viskas nervina, nepatartina klausytis agresyvesnės muzikos. Šiuo atveju gal ir pasijustumėte geriau – muzika padėtų atsikratyti įtampos, tačiau tai galbūt padarytumėte ėmę vairuoti agresyviai. Tai nebūtų saugu jums ir kitiems“, – įsitikinusi E. Masalskienė.

Psichologė taip pat pataria išmokti stebėti save. Stebėdami save suprasime, kokios būsenos esame, kaip vairuodami reaguojame į vieną ar kitą dirgiklį ir į skirtingą muziką. Tik suvokę visa tai, galėsime tinkamai pasirinkti.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Skandalingame teismo nuosprendyje – skaudi kritika policijai: negalima skatinti daryti nusikaltimų (7)

Policijos reputacijai – skaudus smūgis: teisėjai konstatavo, kad Vilniaus policijos pareigūnas...

Lietuvį papiktino apmokestinta taupymo sistema: tai atrodo veidmainiškai (113)

„Rašau jums norėdamas papasakoti, o gal ir atkreipti dėmesį, į vieną nelabai logišką...

Ukrainoje situacija dėl tymų kritinė, miršta žmonės: baiminamasi, kad tas pats ištiks ir Lietuvą (15)

Ukrainoje šiuo metu – tarsi karo zonoje. Tačiau ne dėl karinio konflikto, o dėl tymų...

Ekspertai: tokių rezultatų Ukrainoje nėra buvę, tai prilygsta rinkiminiam Maidanui (50)

Radikalių pokyčių poreikis ir didžiulis nusivylimas dabartiniu Ukrainos lyderiu iškėlė...

Neuromokslininkė Urtė Neniškytė: kuo daugiau naudojame savo smegenis, tuo labiau jas apsaugome (15)

„Informacijos srautai šiais laikai yra labai labai dideli ir, manau, kad su visais telefonais ir...

Tėvą nustebino mokyklos klausimynas vaikui: renka statistiką apie pinigus, darbus ir namuose esančius daiktus (669)

„Ar Tavo namuose yra indaplovė?“ – tai tik vienas iš klausimų, į kuriuos turi atsakyti...

Kolombe driokstelėjo dar vienas sprogimas papildyta 14.51 (27)

Šri Lankos sostinėje Kolombe pirmadienį driokstelėjo dar vienas sprogimas netoli Šv. Antano...

Gydytoja įspėja: šio maistinio elemento perdozavimas dar pavojingesnis už trūkumą (20)

Nepakankamas jodo kiekis organizme sukelia daugybę sutrikimų – tai kretinizmas, pažeistos...

47-erių muilo operų žvaigždė Thalia nustebino gerbėjus pasirodžiusi be makiažo (11)

Gerbėjai įpratę 47-erių metų serialų divą bei dainininkę Thalią matyti nuolat pasitempusią...