aA
Sparčiai augant renovacijos darbų paklausai, statybininkai žino: darbo užteks visiems. Tačiau pagrindinis uždavinys yra užtikrinti darbų kokybę. Visgi kai kada statybininkai broko neišvengia. Ką daryti jį radus?
Atnaujinant namus labai svarbu užtikrinti kokybę
© Asmeninio archyvo nuotr.

Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė primena, kad 2010 metais Lietuvoje buvo renovuoti vos 25 namai, o šiandien tokių jau apie 268. Šiuo metu renovuojamų 1446 projektų vertė siekia 230 mln. Eur. Skamba džiugiai, tačiau yra problema – tai statybininkų trūkumas rinkoje. Statybos rangos darbų pirkimų per dieną įvyksta vos po vieną kitą. Trūksta tiekėjų, įmonių, galinčių imtis naujų statybos projektų. Visgi viceministrė tikisi, kad renovacijos tempų tai nesulėtins.

Šiemet Aplinkos ministerijos prioritetas – kokybė. Atsakingi inspektoriai greitai reaguoja į sulauktus renovuojamų daugiabučių atstovų skundus, tačiau patikrinti visus rangovus yra labai sudėtinga.

Namo administratoriai turi aktyviau dirbti su techniniais prižiūrėtojais

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) specialistai per mėnesį atlieka apie 80-90 patikrų.

„Visus renovuojamus namus reguliariai tikrinti – labai sudėtinga, todėl itin svarbu į šį procesą įtraukti renovacijos administratorių. Reikia spausti administratorius, užsakovus, kad jie įgautų daugiau gyventojų pasitikėjimo ir prižiūrėtų atliekamų darbų kokybę. Šiuo metu daugiau žmonių pasitiki BETA, Aplinkos ministerija, Prezidente, o ne savo namo renovacijos administratoriumi”, - sako BETA Projektų kokybės įgyvendinimo skyriaus vedėjas Edvardas Petrauskas

Viena iš užsakovo pareigų – atlikti statybos techninę priežiūrą. 

„Tai nereiškia, kad užsakovas turi pasamdyti techninį prižiūrėtoją ir nusišalinti nuo kokybės reikalų. Jei kokybė netenkina, jos priežiūra netenkina, užsakovas turėtų nušalinti techninį prižiūrėtoją nuo darbų ir ieškoti kito”, - sako E. Petrauskas.

Patikrinti techninio prižiūrėtojo veiklą galima peržiūrėjus statybos darbų žurnalą. Jame turi būti nurodytos visos statybos techninio prižiūrėtojo lankymosi datos, ką jis tikrino, ką nusprendė.

Kaip sekti kokybę

Kai administratorius ar gyventojas pastebi statybininkų paliktą broką (dažniausiai tai būna netvarkingai, su tarpais klojami apšiltinimo blokeliai iš putplasčio, atmestinai atliekami skardinimo ir apdailos darbai, ydingai tvarkoma nuogrinda, lopomos fasado siūlės), reikia kreiptis pirmiausia į savo pastato techninį prižiūrėtoją.

Vienos techninės priežiūros bendrovės direktorius Saulius Vytautas Skrodenis sako, kad namo gyventojų bendravimas su techniniu prižiūrėtoju vyksta paprastai ir greitai, be kokių nors biurokratinių mechanizmų.

„Pagal Statybos įstatymą, statybvietėje reikia pakabinti techninį-informacinį stendą, kuriame nurodomi visų pagrindinių sričių darbuotojų, dirbančių objekte, kontaktai. Todėl, jei gyventojas ir nežino techninio prižiūrėtojo telefono numerio, gali lengvai jį rasti ir skambinti. Taip pat betarpiškai bendrauti su techniniu prižiūrėtoju galima jo apsilankymų statybvietėje, kai jis vykdo technines apžiūras, metu”, - sako S. V. Skrodenis.

Jo teigimu, dažniausiai bendravimas vyksta gamybinių susitikimų metu, į kurį ateina ir techninis prižiūrėtojas, ir rangovas, ir projektuotojas, ir bendrijos atstovai.

Broką galima skųsti ir inspektoriams

Kai techninio prižiūrėtojo pagalbos užsakovui neužtenka, renovuojamo namo administratorius gali kreiptis į BETA arba Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją, kurios inspektoriai nuo 2014 m. patikrino 479 modernizuojamus namus ir 234 šių pastatų statybos techninių prižiūrėtojų veiklą.

„Geriausi rezultatai pasiekiami, kai pasamdoma patikima, kokybiškai dirbanti įmonė, gyventojai susitelkę ir vieningi, administratorius ir techninis rangovas profesionaliai dirba. Tada nei BETA, nei VTPSI įsikišimo nereikia”, - sako VTPSI viršininko pavaduotojas Aidas Valys

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Lietuvoje – lemtinga diena: renkame valstybės vadovą ir savo atstovus Europos Parlamente rinkimuose balsavęs Skvernelis: turiu savo planų; nuolat atnaujinama (1155)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuva renka šalies Prezidentą ir 11 Europos Parlamento narių.

Užkalnio nuosprendis Panevėžiui: gyventojai bus priblokšti (21)

Man atrodo, aš labai gerai mokausi rašyti antraštes. Ryški pažanga. Šiandienai, rinkimų dienai,...

Sukrečiantys Černobylio apylinkių tyrimai: be žmonių likusi gamta tiesiog suklestėjo (29)

1986 metų balandžio 26 dieną per techninį bandymą Černobylio atominės elektrinės ketvirtame...

Savi tik dėl kvapo: Eurolygos grandai išsigimė, o ar atsilaikys „Žalgiris“? tik kas penktas taškas – vietinio

„Retas atvejis, kad rusai taip džiaugtųsi amerikiečių sėkme“, – Maskvos CSKA triumfą...

Turistų rojus Šiaurės Europoje slepia augančią grėsmę: turime priešą (188)

Šio ledinio turistų rojaus fasadas slepia augančią grėsmę, apie kurią dauguma turistų net...

Abejingų nepalikusios daininkės Alizee gyvenimo vingiai: suklastotos nuotraukos, iširusi santuoka bei turtai (1)

Alizee Jacotey, vadinama tiesiog Alizee, yra prancūzų dainininkė, šokėja ir balso aktorė. Ji...

Ateitis jau čia – robotai, purškiantys kiekvieną piktžolę ir savarankiškai dirbantys traktoriai (5)

Robotai įsigali žemės ūkyje sparčiau nei kas galėjo įsivaizduoti. Pirmosios visiškai...

Lietuvės planuotos ir vos 6 tūkst. eurų kainavusios vestuvės sulaukė užsienio žiniasklaidos dėmesio (99)

Sandros Dainaravičienės planuotos vestuvės pateko į įžymaus užsienio naujienų portalo...

Tokia vasara pajūryje bus paskutinė: apie naują draudimą daugelis jau buvo pamiršę (191)

Seimo narės Aušrinės Armonaitės socialiniuose tinkluose paskelbtas priminimas, kad kitais metais...