Kerintis gamtos grožis: žiema apsilankė unikalioje pelkėje

 (7)
Aukštumala yra viena didžiausių ir gražiausių Lietuvos pelkių, kurioje prieglobstį randa daugybė retų augalų ir gyvūnų rūšių. Šiltuoju metų laiku pelkėje knibždėte knibžda gyvybės, tačiau žiemą Aukštumala neįprastai tyki. Nors pelkiniai ežerokšniai, kurių čia suskaičiuojama virš 380, dar neapsitraukė ledu, gyvybiniai procesai pelkėje šiuo metu jau gerokai sulėtėjo.
Žiema Aukštumalos pelkėje
© DELFI montažas

Aukštumalos „veidą“ stipriai pakeitė daugiau nei šimtmetį trunkantys sausinimo darbai. Šiuo metu baigiama įgyvendinti šios unikalios pelkės atkūrimo darbus. Aukštapelkei labai reikalingą vandenį sulaikys virš tūkstančio įrengtų įvairios konstrukcijos užtūrų. Didesnėje Aukštumalos dalyje jau iškirsta ir pašalinta sumedėjusi augalija, kuri pelkėje įsikūrė dėl sausinimo ir išgarindavo labai daug pelkei gyvybiškai reikalingo vandens.

Žiemiškais Aukštumalos vaizdais dalinasi nuotraukų autorius Žydrūnas Sinkevičius, Lietuvos gamtos fondo darbuotojas.

Mūsų aplinka

Ar žinote, kodėl į tablečių buteliuką dedama vatos (17)

Jei atidarę naują vaistų buteliuką iš pradžių pamatote ne tabletes, o vatos gumulėlį, šiandien jau galite nebegalvoti, kokia šio daikto paskirtis – greičiausiai tai tiesiog duoklė istorijai.

Išvyka savaitgaliui: piliakalniai, kuriuos tikrai verta aplankyti (8)

Norint suskaičiuoti kai kurių rajonų piliakalnius, kai kada užtenka ir vienos rankos pirštų, o štai Raseinių rajone yra net 25 piliakalniai. VšĮ Raseinių turizmo ir verslo informacijos centras „Atrask Raseinius“ pristato dalį piliakalnių Raseinių rajone ir kviečia juos aplankyti, rašoma pranešime spaudai.

Paprasti būdai, kaip patiems užsiauginti vertingų grybų (47)

Jei labai mėgstate grybus, bet nenorite eiti į mišką, juos galite užsiauginti čia pat, savo sode. Mikologė Reda Iršėnaitė papasakojo apie kelis grybų auginimo būdus ir priežastis, kodėl grybai gali ir neaugti.

Lėkštėje tykantis pavojus: nemaloni tiesa apie populiarią žuvį (62)

Didinga mūsų Baltijos jūra dažnai laikoma bene labiausiai užteršta visame pasaulyje. Todėl kartais nė nesusimąstome, kad Baltijoje plaukiojančios žuvys gali būti užterštos ir drąsiai jas tiekiame ant stalo. Maža to, tikėtina, kad didžioji dalis žmonių nė nežino, kad dioksinais ir furanais užteršta žuvis ilgainiui gali sukelti vėžį, nervines sistemos problemas bei įvairias mutacijas.

Du dalykai, kuriuos reikia žinoti norint iš namų išvyti nekviestus svečius (12)

Skruzdėlėms iš žmonių reikia dviejų joms gyvybiškai svarbių dalykų – šilumos ir maisto, todėl radusios menkiausią galimybę patenkinti savo poreikius, skruzdėlės ima jaukti žmonėms gyvenimą. Kaip to išvengti?