aA
Šiuo metu paukščiai jau išperėjo jauniklius, žvėrių atžalos prakuto ir savarankiškai šmirinėja po pamiškes. Šalia medžio rastas paukštelis ar sutiktas stirniukas nebūtinai yra benamis, našlaitis ar atstumtasis. Jokiu būdu negalima liesti ar imti globoti pakelėse, miškuose ar bet kur aptiktų gyvūnų.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Stirnos savo jauniklius palieka, kai eina ieškoti pašaro. Instinktai jas atveda atgal, tad žmonėms nereikia jų neštis su savimi. Nebūtinai skambinti ir gyvūnų globėjams.

Susirūpinti reikia tada kai matote, kad stirnos ar kito stambaus gyvūno koja sužalota ar retas paukštis blaškosi negalėdamas pakilti.

Radę sužeistą ar ligotą laukinį gyvūną, kurį būtinai reikia gydyti ar globoti, susisiekite su Gyvūnų globėjų asociacija (tel. 8 686 44 828). Specialistai patars, kaip elgtis su rastu sužeistu laukiniu gyvūnu, o jeigu reikės pagalbos, atvykę paims šį gyvūną ir juo pasirūpins.

Aplinkos ministerijos internetiniame puslapyje nurodoma, kad visus sužeistus ir ligotus gyvūnus apžiūri ir jiems būtiną pagalbą suteikia kvalifikuoti veterinarijos specialistai. Gyvūnai laikomi globos namuose tol, kol išgyja, sustiprėja ir gali būti išleisti į gamtą.

Paukščiai savo jauniklius iš lizdų išmeta nuo neatmenamų laikų. Ar neužtenka maisto visiems jaunikliams, ar išmesdami juos moko skraidyti. Gamtoje rastus nesužalotus jauniklius pakanka užkelti ant medžių ar krūmų.

Kai kurių rūšių paukščių jaunikliai, pavyzdžiui, strazdų ir lakštingalų, palieka lizdus dar ne visiškai mokėdami skraidyti. Lizdas dažnai tampa per ankštas gausiai šeimynai, ir paukščiukai, kuriuos vis dar maitina tėvai, palieka lizdą, bet toli nuo jo nenuklysta ir laikosi ant gretimų šakų. 

Pasitaiko, kad tokie mažyliai neišsilaiko dėl stipresnio vėjo ar patirties stokos ir nukrenta ant žemės. Tokiems nelaimėliams užtenka nedidelės pagalbos – juos reikia įkelti į tankesnį krūmą ar medį. Tėvai nusiveda į kiek įmanoma saugesnę vietą ir jais rūpinasi, kol šie taps savarankiškais.

Jei rastas paukštelis yra dar plikas ir savarankiškai beveik nejuda, galima pasidairyti ir jo lizdo. Įsitikinkite, kad jame yra tokie patys paukščiukai.

Jei paukštis sužeistas – skambinkite Gyvūnų globos draugijai ir laukite instrukcijų. Patys gydyti ar šerti nesiimkite, nebent tai daryti leiskite veterinarui. Patys galite nebent atsargiai pražiodę snapą pagirdyti šaltu vandeniu.

Labai krimstis dėl iš lizdų krentančių paukštelių nereikia. Jie krenta nebūtinai dėl žmogaus kaltės. Kiekvienas toks sužeistas mažas paukštelis yra gamtos rate, jį pasiims kitas didesnis paukštis ar žvėris ir atiduos savo vaikams.

Kitas reikalas dėl žieduotų paukščių. Kasmet Europoje sužieduojama apie 4 milijonus paukščių, bet informacija apie juos grįžta vangiai. Apie sužeistą paukštį ornitologus greičiausiai informuos veterinaras, bet nereikia pamiršti ir kritusių.

Žieduojant paukščius išsiaiškinima daug apie jų migracijos maršrutus, terminus, žiemojimo vietas. Net ir kritęs paukštis gali pasitarnauti gamtai ir mokslui, tad pastebėjus tokį žiedą ant jo kojos labai verta pranešti Lietuvos ornitologų draugijai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Nuo šalčio ir drėgmės išgelbėta močiutė iš Pasvalio vėl grąžinta prižiūrėtojai (23)

Šaltyje, drėgmėje, be maisto ir elektros paliktą močiutę Pasvalio rajone radę socialiniai...

Prieš pat automobilių mokesčio svarstymą – netikėtumas: pasikeitė sumos, kurias teks mokėti (71)

Aplinkos ministerijos (AM) parengtas automobilių taršos mokesčio projektas teikiamas Seimui,...

Lemtingų sprendimų metas Vestminsteryje: Johnsono siūlymas gali būti atmestas dar prieš balsavimą

Iki „ Brexit “ liko dešimt dienų. Bet iki tol šalis privalės dar šį tą nuveikti.

Vilniaus centre nugriaudėjo sprogimas, atskubėjusi policija uždarė gatvę formuojasi spūstis (15)

Pirmadienį, apie 15.50 val., Vilniaus centre, Lukiškių g., nugriaudėjo sprogimas. Žmonės...

Ruošiantis vėl sukti laikrodį, lieka neaišku, ar ES atsisakys šios praktikos

Šį savaitgalį, naktį iš šeštadienio į sekmadienį, ruošiantis atšaukti vasaros laiką,...

Alytaus košmaras: gaisro metu po miestą vaikščiojo vaikai, meras pratrūko feisbuke (178)

Alytuje ir Alytaus rajone apsilankęs parlamentaras iš opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos...

Lietuvis sukūrė stulbinantį filmuką apie Vilnių: išvydę jį apie sostinę kalbės visi (54)

Prieš metus nuoširdų ir įtraukiantį vaizdo klipą apie Lietuvą „Youtube“ kanale paskelbęs...

Pranckiečio drama tęsiasi: rytdienos darbotvarkė jau pasirašyta (236)

Seimas antradienį imsis ne tik kitų metų biudžeto projekto, bet ir spręs Seimo pirmininko Viktoro...

Šeima negalėjo patikėti reginiu: namo rūsys buvo užtvindytas krauju (9)

Besirengdamas parduoti namą, šeima Ajovoje susidūrė su netikėta kliūtimi. Tai buvo ne...

Žemaitijoje atrado vietas, kur auga įspūdingo dydžio baravykai (3)

Užpraėjęs savaitgalis grybautojus džiugino įspūdingais laimikiais. Švėkšnos miškuose...