aA
Iš korupcijos nasrų jau dabar būtų galima ištraukti 500–700 mln. eurų, kuriuos būtų galima panaudoti vienkartinėms kūdikio gimimo išmokoms, vaikų pinigams ir kitoms su vaikais susijusioms pašalpoms mokėti.
Kristupas Krivickas
© DELFI / Tomas Vinickas

Taip LRT RADIJUI tvirtina Antikorupcinės Naglio Puteikio ir Kristupo Krivicko koalicijos narys K. Krivickas. Partija „Tvarka ir teisingumas“ siūlo nustatyti 5 tūkst. eurų vertės vaiko gimimo pašalpą, o kiekvienam vaikui iki 18 metų mokėti 100 eurų per mėnesį. Partijos narių teigimu, tokios išmokos garantuotų didesnį gimstamumą Lietuvoje.

Partija „Tvarka ir teisingumas“ savo programoje žada, kad vienkartinė vaiko gimimo pašalpa sudarys 5 tūkst. eurų, kiekvienam vaikui per mėnesį iki 18 metų bus mokami vaiko pinigai – 100 eurų. Anot Almanto Petkaus, net nereikia svarstyti, ar tokie veiksmai paskatintų gimstamumą Lietuvoje, tai jau įrodė praktika.

„Reikia pasižiūrėti į skaičius. 2007–2009 m. vyravo geriausias valstybės požiūris į gimstančius vaikus. Savo programoje rašome, kad motinystės atostogų metu pirmaisiais metais turi mokėti 100 proc., antraisiais – 70 proc., o trečiaisiais – 50 proc. [išmoką]. Tais 2007–2009 m. Lietuvoje gimė daug daugiau vaikų nei pastaraisiais metais. Šiandieniniai pirmokai netelpa į mokyklas“, – sako A. Petkus.

Vertindamas tokią situaciją, politikas tvirtina, kad ne veltui partija savo programoje siūlo ir kitas priemones, pavyzdžiui, lengvatas pirmam būstui įsigyti. „Tai prisidėtų ne tik prie šeimos gerovės. Tai prisidėtų ir prie emigravusiųjų susigrąžinimo. Apie tai, manau, kalbėsime vėliau. Tikrai nenorėtume, kad šiais mūsų siūlymais naudotųsi tie asmenys, kurie nėra šeima“, – tvirtina A. Petkus.

„Tvarkietis“ Algimantas Dumbrava priduria, kad Seime diskusijos dėl vaikui skiriamų pinigų vyksta jau seniai. „Aš džiaugiuosi, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ryžosi nors truputį grįžti į tą lygį, kuris buvo prieš krizę, tačiau ji visus tuos dalykus daro testuodama šeimų pajamas. Iki krizės, iki 2009 m., visi vaikai gaudavo po 52 litus. [...] Dabar mes grįžome prie testavimo“, – atkreipia dėmesį A. Dumbrava.

Jo siūlymu, reikėtų pasiekti bent tiek, kad daugiavaikių šeimų pajamos nebūtų tikrinamos – gimus trečiam vaikui, visiems šeimos vaikams iki 18 metų privaloma tvarka turėtų būti mokami vaiko pinigai. „Jei gimė trys vaikai, jie auga, iki 18 metų jie privalėtų gauti tą, kad ir kuklią, išmoką, bent 52 litus. Lenkai, kaip žinote, žada mokėti net po 500 zlotų“, – akcentuoja A. Dumbrava.

Anot „tvarkiečių“ vaikams ketinamos skirti sumos nėra itin didelės, todėl pinigų biudžete turėtų atsirasti. Jie pripažįsta, kad, per metus Lietuvoje gimus 30 tūkst. vaikų, reikėtų išmokėti 150 mln. eurų sumą siekiančias vienkartines išmokas, tačiau priduria, kad tai realu.

„Jei valstybė norėtų, ji rastų šių pinigų. Krašto apsaugai, gynybai mes jų surandame nediskutavę. Tuos pinigus skiriame, kai norime, jų randame. Vadinasi, jei norime pagerinti demografinę situaciją, kad jaunos šeimos čia liktų, privalome ieškoti lėšų“, – sako A. Petkus.

Tokiai oponentų nuomonei iš dalies pritaria ir Antikorupcinės Naglio Puteikio ir Kristupo Krivicko koalicijos narys K. Krivickas. Jo teigimu, į šiuos pažadus reikėtų reaguoti tik tada, jei jie taptų realybe, nes tuomet siūlomos priemonės tikrai paskatintų gimstamumą, tačiau, ieškant lėšų šioms priemonėms įgyvendinti, K. Krivickas siūlo atkreipti dėmesį į korupciją.

„Žurnalistai mėgsta klausti – iš kur paimsite pinigų? Turbūt visi pripažinsime, kad investicija į gimstamumą, į vaikus, yra pati geriausia investicija. Nėra kitos geresnės. Investavus į vieno vaiko gimimą, kad ir 5 tūkst. ar 10 tūkst. eurų, tai valstybei atsipirks dešimteriopai, nes vaikas užaugs Lietuvos Respublikos piliečiu, jis mokės mokesčius, kurs pridėtinę vertę, bus ateities politikas“, – tvirtina K. Krivickas.

Jo tikinimu, šios lėšos galėtų būti rastos kad ir dabar: „Tuos pinigus prarija korupcija. Vėl grįžtu prie to – korupcija apraizgiusi visas sritis. Mes teigiame – išsilaisvinus nuo korupcijos voratinklių, visose srityse tų pinigų bus galima skirti: vaiko vienkartinei išmokai, sulaukus pilnametystės būtų galima skirti 2 tūkst. eurų butui, mokslui ir t. t. Tai būtų galima padaryti jau šiandien ir žurnalistams nekiltų klausimų, jei staiga valstybės iždas gautų papildomus, iš korupcijos nasrų ištrauktus, 500–700 mln. eurų“, – įsitikinęs K. Krivickas.

Anot jo, išlaisvinus pinigus nuo korupcijos, būtų galima džiaugtis oponentų – partijos „Tvarka ir teisingumas“ – išsikeltais tikslais.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dramų šeimose grimasos: prestižiniame sostinės rajone praskeltos galvos, kraujas ir be galo išsigandęs aštuonmetis (1)

Į iškvietimus vykstanti vaiko teisių apsaugos specialistė su DELFI sutiko pasidalinti istorijomis,...

Šeimai finansų krizė nesibaigia iki šiol: įžvelgia sistemines spragas (35)

Praėjusiame dešimtmetyje Lietuvoje besipučiant nekilnojamojo turto kainų burbului, verslininkas...

Lietuvių pamėgtoje saloje – galinga stichija: bangos tiesiog nušlavė apartamentų balkonus (12)

Gavus pranešimų apie smarkią audrą, dėl saugumo evakuotos kelios dešimtys lietuvių pamėgtos...

Nausėda apie prezidentės neišvykimą į Latviją: aš būčiau važiavęs netgi dviračiu (139)

Buvęs SEB banko prezidento patarėjas, ekonomistas Gitanas Nausėda , komentuodamas prezidentės...

Apie diagnozuotą vėžį prisipažinęs Stano: papasakosiu, kas nutiko per pastarąsias dienas

Penktadienį apie diagnozuotą vėžį prisipažinęs atlikėjas Stanislovas Stavickis – Stano...

Eli Lake: Šiaurės Korėjos apgavystė (23)

Nuo tada, kai praėjusį birželį per viršūnių susitikimą Singapūre susipažino su Kim Jong Unu,...

Ligoninės „mirtininkės“: vienintelis kriterijus gali nulemti 15 ligoninių likimą (277)

DELFI pasiekė Sveikatos apsaugos ministerijos ( SAM ) specialistų parengta neoficiali analizė,...

Didžiuliai vandens kiekiai suteka į plyšius vandenyno dugne – kur jis dingsta? (78)

Jūs tikriausiai žinote, kad Žemės paviršius yra tarsi suskeldėjusio kiaušinio lukštas....

Planuojantiems statybas: ką privaloma žinoti apie detaliojo ir bendrojo plano koregavimą (10)

Rinkdamiesi žemės sklypą, kuriame norėtumėte statyti savo svajonių namą ar vystyti kitą...

Gyvai / DELFI TV Gyvai: naujas saugomų rūšių sąrašas — kas keisis?

Šiuo metu dar galiojanti Lietuvos raudonoji knyga greitai, jau nuo 2019 metų, bus pakeista nauju...