aA
Savarankiška moteris – nebūtinai saugi. Kodėl moteriai taip svarbu būti savarankiškai? Ar tai reiškia, kad tokiai moteriai nebereikia pagalbos? Apie tai kalbėjomės su socialdemokrate, Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto bei įvairių parlamentinių grupių bei komisijų nare Raminta Popoviene.
Raminta Popovienė
© Asmeninio albumo nuotr.

- Kaip manote, kodėl mūsų visuomenėje vis dar daug moterų nepajėgia savarankiškai tvarkyti savo gyvenimo, nesugeba gyventi neglobojamos: iš pradžių tėvų ar mamos, paskui ieško vyro? Pasitaiko net kelis aukštuosius baigusių moterų, kurios neįstengia savarankiškai susirasti darbo, gyventi neglobojamos. Kuo gresia toks nesavarankiškumas?

- Savarankiškumas man pirmiausia reiškia nepriklausomybę, galimybę pačiai priimti sprendimus ir veikti. Savarankiškumas yra ir atsakomybė už savo veiksmus, už rezultatus. Ir aš paklausčiau šiek tiek kitaip: ar visos moterys nori, ar visada nori būti savarankiškos, nepriklausomos? O jei nori, ar visos gali? Ir vienareikšmiškų atsakymų į šiuos klausimus nėra. Vien jau todėl, kad moterys – ne robotai, gyvenantys pagal vieną kompiuterinę programą, o savarankiškumas, nepriklausomybė – labai reliatyvios sąvokos.

Viename kaime pažįstu vienišą močiutę, kuri pati kepa duoną, užsiaugina daržoves, kapoja malkas, renka vaistažoles, kūrena krosnį, vairuoja traktoriuką. Ji nebaigusi jokių aukštųjų matematikų ir niekada nedirbusi banko valdytoja. Bet klausk jos, ko nori, ir sužinosi, kad ji gyvenimą išmano geriau už kai kuriuos ministrus. Priklausoma tik nuo laiko ir nuo gamtos.

Išsilavinimas – labai svarbu, tačiau jis nėra vienintelis laimingas bilietas į garantuotą savarankiškumą ir nepriklausomybę. Tai tik didina galimybes patiems kurti savo gyvenimą.

- Savarankiška, tačiau vis tiek socialiai nesaugi ir neapginta. Ar toks derinys įmanomas? Kaip tai galėtų nutikti?

- Pateiksiu vieną gerą pavyzdį. Rasa viena augina dvi mergaites. Išsimokslinusi. Sukasi kaip bitė. Mokykla, darželis, darbas, namai, buitis, papildomas darbas. Viskas – ant jos pečių. Sąskaitos, remontas, viršininko kvailiojimai ir užgaidos, vaikų ligos, gendanti buities technika ir automobilis. Vienintelis jos slaptas noras – kad tik užtektų sveikatos, kad tik pati nesusirgtų.
Ar Rasa savarankiška? Absoliučiai taip. Ar saugi? Absoliučiai ne. Ir taip gyvena tūkstančiai Lietuvos moterų.

- Žmonėms būdinga padėti vieni kitiems, visuomenė ar bendruomenė irgi atlieka paramos ar pagalbos funkcijas. Tad kur toji riba, skirianti savarankišką ir nesavarankišką moterį?

- Nebrėžčiau raudonos linijos tarp savarankiškų ir nesavarankiškų moterų. Šiandien ir savarankiškai moteriai reikia pagalbos, dėmesio, patarimo. Kita vertus, padėdamas žmogui, ypač sudėtingose, jautriose situacijose, gali ir pakenkti. Tokiais atvejais esu už profesionalią, savo darbą išmanančių specialistų pagalbą.

Man pavyzdys – socialinio darbuotojo specialybė. Neužmirštu vienos studentės žodžių: „Socialinis darbas – pokyčių profesija, tai darbas su žmogumi ir jo skauduliais bei džiaugsmais. Norint dirbti tokį darbą reikia gilintis į socialinio darbo subtilybes, pažinti save, kad galėtum pažinti šalia esantį“. Todėl šiandien turime kelti socialinio darbuotojo, psichologo prestižą, gerinti jų darbo sąlygas. Juk socialinių paslaugų organizavimas ir teikimas – viena iš pagalbos priemonių. Kuo daugiau išplėtosime paslaugas arčiau gyvenamosios žmogaus vietovės, suteiksime žmonėms informaciją, tuo labiau galėsime padėti moterims, kurioms reikalinga pagalba nugalėti baimes ir nepasitikėjimą savo gebėjimais.

- Ką palinkėtumėte mamai, auginančiai dukterį: ką ji turėtų daryti, kad jos dukra augtų savarankiška?

- Pritariu teiginiui, kad yra trys pagrindiniai būdai, kuriais turime auklėti savo vaikus. Pirmas būdas – pavyzdžiu, antras – pavyzdžiu, trečias – pavyzdžiu. Todėl veikla kartu, problemų aptarimas ir sprendimų paieška, tiesiog nuoširdus bendravimas – tai kelias į savarankišką ir saugų kelią.

Visi vaikystėje esame kyštelėję pirštuką prie liepsnos. Netrukdykime, bet būkime šalia, kai vaikas norės paliesti ugnį. Panašiai patarčiau ir moteriai: nėra geresnio savarankiškumo mokytojo už asmeninę patirtį.

Politinė reklama bus apmokėta iš LSDP rinkiminės sąskaitos

Užs. Nr. 2016-DJ-04/1

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Politologas Girnius: manau, kad Skvernelis nekandidatuos

Politologas Kęstutis Girnius , vertindamas dvejus praėjusius šio Seimo kadencijos metus juokavo,...

Aistros dėl vaikų paėmimų nerimsta: tėvų forumas reikalauja atšaukti įstatymą (135)

Seime ir toliau narstoma vaiko teisių apsaugos reforma. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija...

„Mirusios“ trenerių draugystės fone Valančiūnas pažvelgė į skaudžiąją NBA realybės pusę

Kyle‘as Lowry ir Jonas Valančiūnas kartu sudėjus praleido net dvylika metų tobulėdami savo...

Cukriniu diabetu suserga ne tik nutukę ir pasyvūs žmonės: Aistė papasakojo, kaip 18 metų gyvena su šia liga

Kas antras pasaulyje diabetu sergančiųjų žmonių nežino, kad turi šią ligą. Lietuvoje...

Ekstremali situacija kelyje: greitosios pagalbos dispečerių konsultacija priminė siaubą (1)

Noriu pasidalinti nutikimu, įvykusiu pirmadienį kelyje Kaunas – Vilnius . Sakyčiau, liūdni dėl...

Didžioji Lietuvos nelaimė: ar demografinę duobę padės užpilti statybininkai iš Ukrainos? (279)

Lietuvoje nebeliko ir 2,8 mln. gyventojų – liūdnai skelbia statistikos duomenys. Kiti...

Užkalnis. Kaip apsupti save protingais žmonėmis (120)

Kodėl reikėtų taip elgtis? Su kvailiais artimoje aplinkoje juk lengviau? Jie mažiau kritiški,...

Guogos pastaba „Žalgiriui“: pirmoje vietoje turi būti rinktinė (76)

Vilniaus „Ryto“ klubo oficialiai svetainei interviu davęs klubo prezidentas Antanas Guoga...

Namas – tarsi įgyvendinta svajonė: užburiantys pakrantės vaizdai leidžia jaustis kaip amžinose atostogose (1)

Yra labai nedaug vietovių, kurios turi didelei aglomeracijai būdingą tankumo, aukštos kokybės...