Savarankiška moteris – nebūtinai saugi. Kodėl moteriai taip svarbu būti savarankiškai? Ar tai reiškia, kad tokiai moteriai nebereikia pagalbos? Apie tai kalbėjomės su socialdemokrate, Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto bei įvairių parlamentinių grupių bei komisijų nare Raminta Popoviene.
Raminta Popovienė
© Asmeninio albumo nuotr.

- Kaip manote, kodėl mūsų visuomenėje vis dar daug moterų nepajėgia savarankiškai tvarkyti savo gyvenimo, nesugeba gyventi neglobojamos: iš pradžių tėvų ar mamos, paskui ieško vyro? Pasitaiko net kelis aukštuosius baigusių moterų, kurios neįstengia savarankiškai susirasti darbo, gyventi neglobojamos. Kuo gresia toks nesavarankiškumas?

- Savarankiškumas man pirmiausia reiškia nepriklausomybę, galimybę pačiai priimti sprendimus ir veikti. Savarankiškumas yra ir atsakomybė už savo veiksmus, už rezultatus. Ir aš paklausčiau šiek tiek kitaip: ar visos moterys nori, ar visada nori būti savarankiškos, nepriklausomos? O jei nori, ar visos gali? Ir vienareikšmiškų atsakymų į šiuos klausimus nėra. Vien jau todėl, kad moterys – ne robotai, gyvenantys pagal vieną kompiuterinę programą, o savarankiškumas, nepriklausomybė – labai reliatyvios sąvokos.

Viename kaime pažįstu vienišą močiutę, kuri pati kepa duoną, užsiaugina daržoves, kapoja malkas, renka vaistažoles, kūrena krosnį, vairuoja traktoriuką. Ji nebaigusi jokių aukštųjų matematikų ir niekada nedirbusi banko valdytoja. Bet klausk jos, ko nori, ir sužinosi, kad ji gyvenimą išmano geriau už kai kuriuos ministrus. Priklausoma tik nuo laiko ir nuo gamtos.

Išsilavinimas – labai svarbu, tačiau jis nėra vienintelis laimingas bilietas į garantuotą savarankiškumą ir nepriklausomybę. Tai tik didina galimybes patiems kurti savo gyvenimą.

- Savarankiška, tačiau vis tiek socialiai nesaugi ir neapginta. Ar toks derinys įmanomas? Kaip tai galėtų nutikti?

- Pateiksiu vieną gerą pavyzdį. Rasa viena augina dvi mergaites. Išsimokslinusi. Sukasi kaip bitė. Mokykla, darželis, darbas, namai, buitis, papildomas darbas. Viskas – ant jos pečių. Sąskaitos, remontas, viršininko kvailiojimai ir užgaidos, vaikų ligos, gendanti buities technika ir automobilis. Vienintelis jos slaptas noras – kad tik užtektų sveikatos, kad tik pati nesusirgtų.
Ar Rasa savarankiška? Absoliučiai taip. Ar saugi? Absoliučiai ne. Ir taip gyvena tūkstančiai Lietuvos moterų.

- Žmonėms būdinga padėti vieni kitiems, visuomenė ar bendruomenė irgi atlieka paramos ar pagalbos funkcijas. Tad kur toji riba, skirianti savarankišką ir nesavarankišką moterį?

- Nebrėžčiau raudonos linijos tarp savarankiškų ir nesavarankiškų moterų. Šiandien ir savarankiškai moteriai reikia pagalbos, dėmesio, patarimo. Kita vertus, padėdamas žmogui, ypač sudėtingose, jautriose situacijose, gali ir pakenkti. Tokiais atvejais esu už profesionalią, savo darbą išmanančių specialistų pagalbą.

Man pavyzdys – socialinio darbuotojo specialybė. Neužmirštu vienos studentės žodžių: „Socialinis darbas – pokyčių profesija, tai darbas su žmogumi ir jo skauduliais bei džiaugsmais. Norint dirbti tokį darbą reikia gilintis į socialinio darbo subtilybes, pažinti save, kad galėtum pažinti šalia esantį“. Todėl šiandien turime kelti socialinio darbuotojo, psichologo prestižą, gerinti jų darbo sąlygas. Juk socialinių paslaugų organizavimas ir teikimas – viena iš pagalbos priemonių. Kuo daugiau išplėtosime paslaugas arčiau gyvenamosios žmogaus vietovės, suteiksime žmonėms informaciją, tuo labiau galėsime padėti moterims, kurioms reikalinga pagalba nugalėti baimes ir nepasitikėjimą savo gebėjimais.

- Ką palinkėtumėte mamai, auginančiai dukterį: ką ji turėtų daryti, kad jos dukra augtų savarankiška?

- Pritariu teiginiui, kad yra trys pagrindiniai būdai, kuriais turime auklėti savo vaikus. Pirmas būdas – pavyzdžiu, antras – pavyzdžiu, trečias – pavyzdžiu. Todėl veikla kartu, problemų aptarimas ir sprendimų paieška, tiesiog nuoširdus bendravimas – tai kelias į savarankišką ir saugų kelią.

Visi vaikystėje esame kyštelėję pirštuką prie liepsnos. Netrukdykime, bet būkime šalia, kai vaikas norės paliesti ugnį. Panašiai patarčiau ir moteriai: nėra geresnio savarankiškumo mokytojo už asmeninę patirtį.

Politinė reklama bus apmokėta iš LSDP rinkiminės sąskaitos

Užs. Nr. 2016-DJ-04/1

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Lietuvos įtakingiausieji 2018: visuomenininkų sąraše – nauji skrydžiai (6)

Ketvirtus metus iš eilės įtakingiausiu Lietuvos visuomenininku išrinktas istorikas Alfredas...

Savaitės pradžioje Lietuvos orus lems ciklonas (8)

Pirmadienio dieną Lietuva pateks į šilčiausiąją šio ciklono dalį. Aukščiausia temperatūra...

Parduotuvės vadovas apie krentančius pardavimus: kažkas jaučiasi, bet nežinau tik kas (385)

Tiek Lietuvoje, tiek Europoje kalbama, kad šiuo metu yra ekonominis pakilimas.

Laikantis Viduržemio jūros regiono dietos pagerėja sveikata: egzotiška mityba lengvai suderinama su lietuviška (78)

Jeigu norite valgyti kaip tikras Viduržemio jūros regiono gyventojas, pasirodo, visai nereikia...

Kraupios pliušiniais žaislais nuklotos vaikų kapinės: ten patekus norisi sukalbėti visas maldas, kurias moki (18)

Ilgas žvyrkelis. Šalia jo – sena, medinė, išvirtusi tvora. Aplink matosi kelios trobelės,...

Šio diktatoriaus tironija sunkiai protu suvokiama: po masinės egzekucijos prancūzams trūko kantrybė prabangiose vilose – kraupūs radiniai (109)

Centrinė Afrikos Respublika ( CAR ), nepaisant neapsakomai gausių gamtinių išteklių, išlieka...

Naujausiame interviu Jimas Carrey prakalbo apie artimiausio žmogaus priklausomybę: ji labai sirgo įvairiomis prasmėmis

Aktorius Jimas Carrey prakalbo apie skaudžius vaikystės išgyvenimus: jis atskleidė, kad jautėsi...

Kremliaus logika: baugina JAV bombonešiais Lietuvoje, bet pasienyje griaudi rusų bombos (1115)

Kodėl NATO sąmoningai kursto įtampą pasienyje su Rusija ? Kodėl Lietuvoje JAV ir...

Į legionieriaus vėlyvą atsisveikinimą smagiai reagavo ir Juškevičius, ir buvęs strategas (1)

Dar birželio antroje pusėje Žanis Peineris raitė parašą ant sutarties su Stambulo...

Baigėsi festivalis „Karklė“: didžiausi gerbėjai jau laukia kitų metų Papildytos nuotraukų galerijos (47)

Tris dienas trukusiame festivalyje „ Karklė Live Music Beatch 2018“ nuskambėjo paskutinis šių...