aA
Žvejai verslininkai ir žvejai mėgėjai yra it katės ir pelės. Nuo 2015 metų šiame žaidime, panašu, svarstyklės pasikreips žvejų mėgėjų naudai - su nedidelėmis išimtinis uždraudžiama verslinė žvejyba visuose Lietuvos vidaus vandens telkiniuose, tačiau net ir ją uždraudus ne visos problemos išsispręs akimirksniu.
© Shutterstock nuotr.

Verslinės žvejybos įtaka žuvų ištekliams akivaizdi. Galima rasti ne vieną pavyzdį, kai ežeruose biologinė įvairovė sunaikinama, pavyzdžiui, Makio ežeras Aukštaitijoje. Ežerai nustekenami taip, kad juose nebepagausi nieko.

Įtaka jaučiama ir kituose vandens telkiniuose, bet žvejai verslininkai nėra linkę lengvai mesti šio amato. Tai pripažįsta ir Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

„Vieni žvejai verslininkai dar nori kariauti, pyktis ir svaidytis žaibais, kiti tyliai niurzga, o treti šnekina politikus ir bando kažką keisti, bet yra aišku, yra tyrimai, kai kur ir plika akimi yra akivaizdu, kad verslinė žūklė yra padariusi didelę žalą žuvies ištekliams“, - kalbėjo ministras.

Nepamatuotas, beatodairiškas, nepakankamai apskaitomas ir kontroliuojamas žuvavimas. Šias problemas verslinėje žvejyboje išskyrė K. Trečiokas.

Gindami savo interesus žvejai verslininkai ir jiems prijaučiantys politikai Seime randa įvairių, kartais absurdiškų argumentų: tinklai išakėja ežerų dugną, todėl jų faunai yra geriau, neišžvejota žuvis supūtų ežeruose ir sukeltų ekologinę katastrofą ir panašiai.

Vis dėlto, pavyzdžiai rodo ką kita. Ežeruose, kuriuose uždrausta tokia žvejyba, ištekliai pradeda atsigauti, nepaisant to, kad žvejų mėgėjų yra tūkstančius kartu daugiau nei žvejų verslininkų. Sprendimas uždrausti verslinę žvejybą, anot ministro, buvo priimtas atsižvelgus būtent į žvejų mėgėjų interesus, kurie kartu yra ir visuomenės interesai.

Kęstutis Trečiokas
Kęstutis Trečiokas
© DELFI / Tomas Vinickas

„Sprendimas uždrausti verslinę žvejybą buvo priimtas ne dėl emocijų ar politinės reklamos, o dėl žuvų išteklių išsaugojimo. Kai mes vėl turėsime turtingus ežerus ir galėsime žiūrėti, ką darysime toliau“, - kalbėjo K. Trečiokas.

Dalis aktyvių ir pilietiškų žvejų mėgėjų šiemet prisijungė prie lašišų apsaugos akcijos jų neršto metu. Vieni prisidėjo prie gyvosios gamtos inspekcijos kaip neetatiniai pareigūnai, kiti apsaugą ir budėjimus organizuodavo savarankiškai. Akivaizdu, kad neršto metu turguose pamatytos lašišos juos piktindavo iki raudonumo.

Dėl nekontroliuojamų žvejų verslininkų tokių lašišų ypač lengvai buvo galima rasti pajūrio turguose. Žvejams verslininkams nedraudžiama statyti tinklų nei mariose, nei Nemuno deltoje. Į juos įsipainiojusias lašišas žvejai verslininkai gali pasilikti kaip priegaudį.

Ši problema ministrui yra žinoma ir bus ieškoma jos sprendimo.

„Turguose atsiranda tokių lašišų. Jos tarsi ir legaliai pagautos, bet čia išlieka problema, kad po ta priedanga galima ir brakonieriauti. Šitą mes tobulinsime ir galbūt apribosime žvejybą tuo metu. Bet vėl nenorime visko uždrausti. Viskas turi būti proto ribose. Jei tinklai neleis lašišoms pakilti į aukštupį, tai būtų absurdiška leisti jiems ten stovėti“, - kalbėjo ministras.

Žinoma, žvejai verslininkai prieštaraus tokiam reguliavimui, tačiau manoma, kad toks draudimas jų interesų smarkiai nepažeistų. Draudimas lašišų migracijos metu statyti tinklus verslininkų laimikius sumažintų apie 10-15 procentų, bet šiaip ar taip žvejai verslininkai jau kelintus metus neišnaudoja visų, bent deklaruojamų, žvejybos kvotų.

Naikinamos dar visai neseniai Raudonojoje knygoje buvusios lašišos nėra vienintelė tinklų Kuršių mariose keliama problema. Kasmet žūsta ir tūkstančiai, kartais retų rūšių, paukščių.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Numuštas Rusijos lėktuvas: kas tai per orlaivis ir ką jis veikė šalia Lietuvos (3)

Po to, kai Sirijos priešlėktuvinės pajėgos virš Viduržemio jūros numušė Rusijos lėktuvą...

Kokių paltų galima įsigyti Gariūnų turguje: vilioja įvairove, bet gali tekti pakloti net 400 eurų balsavimas (28)

Paltas – vienas būtiniausių šaltojo sezono atributų, tad jo paieškomis reikėtų pradėti...

Kuo baigėsi Jakeliūno „pažintis“ su Žalimu: sako, tokių precedentų nėra buvę (94)

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas „valstietis“ Stasys Jakeliūnas teigė tik...

Ušackas prašo TS-LKD Prezidiumą įvertinti Pavilionio pasisakymus

Buvęs diplimatas Vygaudas Ušackas prašo Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų...

Įtariamieji Skripalių apnuodijimu pripasakojo tiek neįtikėtinų dalykų, kad Rusijai teko skubiai reaguoti (235)

Rusijos gynybos ministerija pirmadienį pamėgino diskredituoti nepriklausomą tyrėjų konsorciumą...

Adatų skandalas: po pranešimo apie adatas braškėse – nerimas dėl bananų ir obuolių (8)

Australijos policija teigia aptikusi adatų obuolyje ir banane. Paaiškėjus, kad braškėse kažkas...

Sunku tuo ir patikėti: Seimas vienu klausimu sutaria bene vieningai atnaujinta 16.56 (158)

Antradienį teisingumo ministras Elvinas Jankevičius Seime pateikė Notariato įstatymo ir...

Sudarytas geriausias visų laikų „Žalgirio“ penketas su Saboniu, Jasikevičius pateko į „Maccabi“ sudėtį (14)

Eurolygos parnteris Eurohoops.net portalas sudarė visų turnyro klubų starto penketus, kuriuose –...

Grįžusi emigrantė medikės išpuoliui nebuvo pasiruošusi – pasijuto kvailelės vietoje (55)

Ar jums pažįstamas jausmas, kada gydytojas ima nei iš šio, nei iš to rėkti, o jūs pasijaučiate...

Olandai atėjo gelbėti Klaipėdos: „įdarbino“ celiuliozę ir krakmolą (13)

Vasarą kilus pasipiktinimo bangai dėl pajuodusios Klaipėdos, jūrų krovinių kompanijai „ Klasco...