aA
Žvejai verslininkai ir žvejai mėgėjai yra it katės ir pelės. Nuo 2015 metų šiame žaidime, panašu, svarstyklės pasikreips žvejų mėgėjų naudai - su nedidelėmis išimtinis uždraudžiama verslinė žvejyba visuose Lietuvos vidaus vandens telkiniuose, tačiau net ir ją uždraudus ne visos problemos išsispręs akimirksniu.
© Shutterstock nuotr.

Verslinės žvejybos įtaka žuvų ištekliams akivaizdi. Galima rasti ne vieną pavyzdį, kai ežeruose biologinė įvairovė sunaikinama, pavyzdžiui, Makio ežeras Aukštaitijoje. Ežerai nustekenami taip, kad juose nebepagausi nieko.

Įtaka jaučiama ir kituose vandens telkiniuose, bet žvejai verslininkai nėra linkę lengvai mesti šio amato. Tai pripažįsta ir Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

„Vieni žvejai verslininkai dar nori kariauti, pyktis ir svaidytis žaibais, kiti tyliai niurzga, o treti šnekina politikus ir bando kažką keisti, bet yra aišku, yra tyrimai, kai kur ir plika akimi yra akivaizdu, kad verslinė žūklė yra padariusi didelę žalą žuvies ištekliams“, - kalbėjo ministras.

Nepamatuotas, beatodairiškas, nepakankamai apskaitomas ir kontroliuojamas žuvavimas. Šias problemas verslinėje žvejyboje išskyrė K. Trečiokas.

Gindami savo interesus žvejai verslininkai ir jiems prijaučiantys politikai Seime randa įvairių, kartais absurdiškų argumentų: tinklai išakėja ežerų dugną, todėl jų faunai yra geriau, neišžvejota žuvis supūtų ežeruose ir sukeltų ekologinę katastrofą ir panašiai.

Vis dėlto, pavyzdžiai rodo ką kita. Ežeruose, kuriuose uždrausta tokia žvejyba, ištekliai pradeda atsigauti, nepaisant to, kad žvejų mėgėjų yra tūkstančius kartu daugiau nei žvejų verslininkų. Sprendimas uždrausti verslinę žvejybą, anot ministro, buvo priimtas atsižvelgus būtent į žvejų mėgėjų interesus, kurie kartu yra ir visuomenės interesai.

Kęstutis Trečiokas
Kęstutis Trečiokas
© DELFI / Tomas Vinickas

„Sprendimas uždrausti verslinę žvejybą buvo priimtas ne dėl emocijų ar politinės reklamos, o dėl žuvų išteklių išsaugojimo. Kai mes vėl turėsime turtingus ežerus ir galėsime žiūrėti, ką darysime toliau“, - kalbėjo K. Trečiokas.

Dalis aktyvių ir pilietiškų žvejų mėgėjų šiemet prisijungė prie lašišų apsaugos akcijos jų neršto metu. Vieni prisidėjo prie gyvosios gamtos inspekcijos kaip neetatiniai pareigūnai, kiti apsaugą ir budėjimus organizuodavo savarankiškai. Akivaizdu, kad neršto metu turguose pamatytos lašišos juos piktindavo iki raudonumo.

Dėl nekontroliuojamų žvejų verslininkų tokių lašišų ypač lengvai buvo galima rasti pajūrio turguose. Žvejams verslininkams nedraudžiama statyti tinklų nei mariose, nei Nemuno deltoje. Į juos įsipainiojusias lašišas žvejai verslininkai gali pasilikti kaip priegaudį.

Ši problema ministrui yra žinoma ir bus ieškoma jos sprendimo.

„Turguose atsiranda tokių lašišų. Jos tarsi ir legaliai pagautos, bet čia išlieka problema, kad po ta priedanga galima ir brakonieriauti. Šitą mes tobulinsime ir galbūt apribosime žvejybą tuo metu. Bet vėl nenorime visko uždrausti. Viskas turi būti proto ribose. Jei tinklai neleis lašišoms pakilti į aukštupį, tai būtų absurdiška leisti jiems ten stovėti“, - kalbėjo ministras.

Žinoma, žvejai verslininkai prieštaraus tokiam reguliavimui, tačiau manoma, kad toks draudimas jų interesų smarkiai nepažeistų. Draudimas lašišų migracijos metu statyti tinklus verslininkų laimikius sumažintų apie 10-15 procentų, bet šiaip ar taip žvejai verslininkai jau kelintus metus neišnaudoja visų, bent deklaruojamų, žvejybos kvotų.

Naikinamos dar visai neseniai Raudonojoje knygoje buvusios lašišos nėra vienintelė tinklų Kuršių mariose keliama problema. Kasmet žūsta ir tūkstančiai, kartais retų rūšių, paukščių.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Naujas skandalas Kaune: iš besiskiriančių tėvų dar pernai paimtus du vaikus teismas grąžinti neleidžia (98)

Trečiadienį prie Kauno vaikų teisių ir apsaugos tarnybos skyriaus pastato susirinko būrys...

Nausėda gina Grybauskaitę: ji tiesiog pasakė garsiai tai, ką galvoja didžioji dalis Lietuvos žmonių (604)

Prezidentinių reitingų lyderis ekonomistas Gitanas Nausėda neslepia, kad vertybinė skirtis,...

Tomas Sinickis. Apie tarptautinę gėdą (474)

Kažkur skaičiau, kad du trečdaliai buvusių merų liko savo postuose. Jums dar kyla abejonių,...

Theresa May prašo nukelti „Brexit“ iki birželio 30 dienos EK: gali kilti rimtų grėsmių; papildyta 16.15 (89)

Theresa May prašys nukelti Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos datą iki...

Motiejūno sezonas Kinijoje baigtas: iškrito dviem etapais anksčiau nei pernai (26)

Šandongo „Golden Stars“ klubas baigė pasirodymą Kinijos CBA lygos atkrintamosiose varžybose....

Karališki pokyčiai: iš purvinų lošimo namų į prabangų vestuvinių suknelių saloną nuotraukos prieš ir po

Vestuvinių suknelių salone būsima nuotaka turi pasijusti it karalienė, todėl ir jo interjeras...

Astana tampa Nursultanu papildyta (296)

Kazachstano parlamentas trečiadienį nusprendė pervadinti šalies sostinę Astaną ilgamečio...

Veryga sulaukė malonės, Matulas – skaudžių kolegės pastabų (70)

Aistringai padiskutavusi apie skiepų nuo gripo klausimus Seimo Etikos ir procedūrų komisija...

Prancūzija perspėja galinti blokuoti „Brexit“ atidėjimą (2)

Prancūzija trečiadienį perspėjo galinti balsuoti prieš Jungtinės Karalystės prašymą...

Prieš šturmuodami parduotuves pasirauskite spintoje – išlaidos sumažės perpus stilistės patarimai (4)

Pavasaris įkvepia atsinaujinti ir praplėsti savo garderobą madingais raštais, detalėmis ir...