Invazinės rūšys daro didelę žalą gamtai ir yra viena iš pavojingiausių biologinės įvairovės nykimo priežasčių. Nors Lietuvoje adaptavosi ir mūsų gamtos dalimi tapo apie 500 įvairių svetimų kraštų rūšių, bet kai kurie Lietuvoje tapo kenksmingi.
Mangutas
© Romualdo Barausko nuotr.

Išnaudodami švelnesnį klimatą, nebesibaimindami kur nors Kaspijoje įprastų priešų, ar stumdami savo silpnesnius vietinius giminaičius jie tiesiog suklesti. Lietuvoje invazinių rūšių galima rasti beveik kiekvienoje gamtos terpėje – miškuose, pievose, vandenyse ir kartais net danguje.

Lietuvoje oficialiai patvirtintos 39 invazinės rūšys, nors prieš 11 metų jų tebuvo 16. 20 iš jų yra gyvūnai: mangutas, kanadinė audinė, ondatra, paprastasis meškėnas, pilkoji žiurkė, kanadinė berniklė, amerikinis balinis vėžlys, raštuotasis vėžlys, nuodegulinis grundalas, rainuotasis vėžys, žymėtasis vėžys, apželtakojis krabas, pietinė vijasraigė, ispaninis smalžys, dreisena, jūros gilė, kietašarvė šoniplauka, ežerinė mizidė ir spygliuotoji vandens blusa.

Kiekvienas jų daro savo įtaką, jei vienų žala nėra labai didelė, tai kitų saugotis reikia ne tik augalų rūšims, bet ir žmonėms. Pateikiame pavojingiausius jų.

Mangutas – labiau kaip usūrinis šuo žinomas gyvūnas Lietuvoje pirmą kartą pastebėtas 1948 metais. Vislus, lengvai migruojantis gyvūnas didžiausią grėsmę kelia vietinėms lapėms ir barsukams. Ir ne tik dėl to, kad pats savo urvų nekasa, o užima svetimus. Usūriniai šunys platina tarp gyvūnų ligas – pasiutligę, niežus. Medžiojamas yra visus metus.

Kanadinė audinė – mielas ir gražus žvėrelis nėra toks nekaltas. Dėl kailio fermose augintos kanadinės audinės buvo neteisingai indoktrinuotos ir Lietuvoje. Jos ne tik negrįžtamai išstūmė čia natūraliai gyvenusias europines audines, bet kelia grėsmę ir paukščiams. Esant didelei kanadinių audinių gausai, nuo jų dažnai nukenčia vandens paukščiai, kartais audinės išžudo ištisas perinčių kirų, žuvėdrų kolonijas. Lietuvoje medžiojama visus metus.

Nuodegulinis grundalas – viena naujausių invazinių rūšių Lietuvoje. Labai vislus mūsų kraštuose. Minta žuvų ikrais ir taip naikina žuvingas Kuršių marių perspektyvas. Netiesiogiai naikina ir paukščius. Išėsdamos moliuskus, jos stumia mūsų pakrantėje žiemojančias retas ir vertingas paukščių rūšis gilyn į jūrą. Kovodami su jūros vėjais ir bangomis, ten pražūva daugybė paukščių. Galima susižvejoti neribotą kiekį grundalų, vykdomos įvairios akcijos ir grundalų žvejybos konkursai.

Rainuotasis ir žymėtasis vėžys – smarkiai konkuruoja su kitomis vėžių rūšimis, o ypač vietinėmis. Ilgainiui pastarąsias išstumia, o jų išnaikinti beveik neįmanoma. Šiuos parazitinius vėžius galima gaudyti visais įmanomais būdais, ištisus metus. Griežtai draudžiama perkėlinėti į kitus vandens telkinius.

Paprastasis meškėnas – ten, kur atsiranda šis gyvūnas, kitos rūšys pasitraukia. Jam nėra neperbrendamos upės, medžio, į kurį neįliptų ir paukščių kiaušinių, kurių nenorėtų suėsti. Lengvai prisitaiko prie pakitusių sąlygų. Jis vis daugiau pastebimas jautriuose Kuršių nerijos miškuose.

Kanadinė berniklė – ši žąsinių paukščių būrio atstovė kelia pavojų mūsų vietinėms žąsims, nes gali kryžmintis su visomis kitomis žąsimis. Pačios berniklės ir jų palikuonys ima stumti vietinius paukščius, kurie gali ir išnykti. Kasmet Europoje sumedžiojama daugiau kaip 64 tūkstančiai kanadinių berniklių, bet tai jų plitimo nesustabdo. Lietuvoje jos peri retai.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Linas Kojala. Didžioji politika šokių aikštelėje (2)

Kai Jungtinių Valstijų prezidentas Geraldas Fordas galantiškai pakvietė Jungtinės Karalystės...

Milijonieriumi prisistatantis Aaronas Perezas sėdo į kalėjimą JAV, laisvėn išeis tik 2022-aisiais (176)

Mūsų šalyje puikiai žinomas, dažnai viešintis ir dar visai neseniai nepilnametę sužadėtinę...

Andrius Tapinas. Dienos, kai valstiečiams eina (475)

Kolega Rimvydas Valatka įdomiai rašo apie paskutinius neribotos valstiečių arogancijos metus.

Įspėjimas iš Prahos: vyksta intervencija Zemanas atsitvėrė tylos siena  (26)

Čekija ir Slovakija antradienį mini 50 metų senumo įvykius, kai sovietų tankai sutriuškino...

Teks prisitaikyti prie naujo klimato: nei vasaros, nei žiemos nebebus tokios, kaip anksčiau (105)

Ekstremalūs orų pokyčiai, kai vienus kraštus skandina potvyniai, o kitus kepina nebūdingas...

Valdžia turi realų kainų mažinimo įrankį, tačiau elgiasi priešingai? (17)

Valstybė gali mažinti kainų augimą dviem būdais – didindama konkurenciją ir šviesdama...

Prie sostinės daugiabučių nebeliks įprastų šiukšlių konteinerių: kokie pokyčiai laukia gyventojų (29)

Liepos pabaigoje Vilniuje, Karoliniškėse, buvo pristatyta nauja atliekų surinkimo aikštelė. Joje...

Lietuvių tyrimas atskleidė įdomius faktus apie baldų gamybą: kainą nustato tiesiog pagal nuojautą

Ar kada pagalvojote, kas nulemia vienų ar kitų produktų kainą? Kas diktuoja kainų pokyčius ir...

Kraupūs vaizdai iš Lietuvos fermų: štai kokį pragarą turi iškęsti bejėgiai žvėreliai (283)

DELFI pasiekė šokiruojanti filmuota medžiaga iš Lietuvoje esančių kailinių žvėrelių ūkių....

Pavojus dėl tymų grėsmingai auga: susirgo rekordiškai daug europiečių (69)

Pasaulio sveikatos organizacijos ( PSO ) duomenimis, per pirmą šių metų pusmetį Europoje tymais...