aA
Daugelis žvejų pripažins, kad meškeriojimas yra labai brangiai kainuojantis malonumas. Kelionės, įranga, masalai – 2012 metais meškeriotojai vien žvejybos įrangai išleido 130 mln. litų. Nusipirkti kilogramą žuvies kainuoja kelis, o kartais ir keliasdešimt kartų pigiau, nei pačiam ištraukti žuvį. Vis dėlto, žvejyba pagal principą „pagavai – paleisk“ skinasi kelią, o patys pirmieji jos naudą pajus būtent žvejai mėgėjai.
© DELFI skaitytojo nuotr.

Aplinkos ministerija kasmet išleidžia milijonus vandens telkinių įžuvinimui. Įžuvinimas gali būti skirtas papildyti ežerą vertingomis žuvų rūšimis, kad žvejams būtų įdomiau žvejoti, kitos planingai įveisiamos, kad pagerintų vandens telkinių būklę, o trečios, kad išlygintų biologinę pusiausvyrą.

Vakaruose gyvuoja kitokios žvejybos tradicijos – daug kur pagautos žuvys tiesiog paleidžiamos į atgal į vandenį. Žvejų siekiamybė dažniausiai yra didžiulės plėšrios žuvys. Tos, kurios gali palikti daugiausiai stiprių palikuonių.

Aplinkos ministerijos Gamtos išteklių skyriaus vedėjas Vilmantas Graičiūnas įsitikinęs, kad žvejai tik išloštų, perėmę tokias tradicijas.

„Mėgėjų žvejyba ir yra mėgėjų žvejyba, o ne verslas. Mėgėjų žvejybos įstatymu yra draudžiama mėgėjiškai pagautą žuvį pardavinėti. Tai yra poilsis. Turi jausti malonumą ne tik, kai tau kimba, kai trauki žuvį, bet ir kitą malonumą – kai žuvį paleidi atgal į laisvę. Žvejų siekiamybė yra trofėjinės žuvys – didžiuliai monstrai, su kuriais reikia ilgai kovoti. Paleidus yra tikimybė, kad ji vėl tau užkibs ir galėsi ją pagauti. Tokiu būdu ir išteklius saugai, ir turi galimybę pakartoti savo geras emocijas. Kai kur užsienyje tokios stambiosios lydekos ar kitos žuvys turi savo vardus, yra pagautas ne po vieną dešimtį kartų, o žvejai turi pasidalinti savo įspūdžiais“, – pasakojo vedėjas.

Mėgėjų žvejyba Lietuvoje turi verslinės bruožų, nors patiems mėgėjams žvejai verslininkai yra didžiausias priešas. Tikrai savo pažįstamų rate galima rasti meškeriotoją, kuris savo šaldiklyje turi prikaupęs žuvies atsargų keliems mėnesiams.

„Esu matęs nuotraukų ir antraščių – „du tūkstančiai stintų per dvi paras“. Man tai nepriimta. Kam tiek stintų ir kam toks vargas? Tai atsibosta, tai tampa pramone. Žvejybą yra dėl poilsio, o ne dėl mėsos. Parduotuvėje tikrai nusipirksi žuvies pigiau. Kuojų kilogramas parduotuvėje kainuoja apie 5 litus. Čia yra litras benzino, su kuriuo gali nuvažiuoti 10 kilometrų. Finansiškai niekada neapsimokės žvejoti“, – kalbėjo V. Graičiūnas.

Lydekos ir kitos plėšriosios žuvys pirmiausia atsiduria žvejų akiratyje. Lydeka stipriai „smūgiuoja“ ir yra tikra akrobatė, todėl žvejui tai bene įdomiausia žuvis gaudyti. Išgaudžius per daug plėšrūnų, gali prasidėti nemalonumai vandens telkinyje.

„Plėšriąsias žuvis galima be didelės rizikos papildomai leisti į visus vandens telkinius. Jos daro tikrai gerą darbą, mažina eutrofikaciją, naikina menkavertes žuvis. Jos ir jaučia didžiausią spaudimą iš žvejų mėgėjų. Jų daugiausiai sugaunama, jų daugiausiai reikia. Subalansuotoje ekosistemoje turėtų būti apie 25 proc. plėšrūnų“, – kalbėjo V. Graičiūnas.

Lietuvoje kiekviename ežere situacija skirtinga. Pasitaiko ir tokių, kuriuose plėšrūnų netrūksta, bet kituose jie sudaro tik 5 proc. visos populiacijos.

Sumažėjus ar visai išnykus plėšrūnams, vandens telkinyje gali pasikeisti visa gamtinė situacija, net paspartėti eutrofikacija, vandens užžėlimas. Tada jau tenka imtis papildomų priemonių. Viena jų – tam tikrų žuvų rūšių įveisimas.

Baltasis amūras, jei vandens telkinys užžėlęs, padaro savo darbą – išėda aukštąsias žoles. Ją išėdus prasideda kitas augmenijos sprogimas – vandens žiedėjimas, prisiveisia fitoplanktono. Su juo gerai kovoja margieji plačiakakčiai. Aišku, su tokiais įveisimais reikia elgtis gana atsargiai. Gerai tai, kad šios žuvys natūraliai nesidaugina – pas mus per šalta joms neršti ir galima išgaudyti pamačius neigiamą jų poveikį“, – pasakojo V. Graičiūnas.

Siekiant optimizuoti žuvų įveisimą, į pagalbą kviečiami mokslininkai. Pirmiausia naudą turėtų pajusti Žvejybos rojaus vandens telkiniai.

„Šiais metais yra užsakyti tyrimai, kad nebūtų vykdomas aklas veisimas. Tyrimai bus vykdomi žvejybos rojuje Molėtuose ir Zarasų rajonuose. Parengsime programas penkeriems metams. Mokslininkai žiūrės, kaip prieš tai mums sekėsi veisti žuvis, žiūrės ir po penkerių metų kaip pavyks tai padaryti šiemet“, – kalbėjo vedėjas.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šalis, kur prostitucija – tiesiog verslas: kaip tai atrodo iš arti (68)

Na, va jums ir prašome, dar viena spalvinga spalvingos šalies pusė. Aš su prostitucija...

Tobulą atostogų vietą atradę lietuviai įspėja tautiečius: higienos sąskaita taupyti nevalia, todėl nekartokite mūsų klaidos (33)

Laoso Liaudies Demokratinė Respublika – nedidukė Pietryčių Azijos valstybėlė, gyventojų...

Lietuvoje siaučiant tymų protrūkiui Veryga pripažįsta veiksmų plano neturintis (159)

Lietuvoje – tymų proveržis: šiemet jau užfiksuoti 224 atvejai. Pernai tokių buvo 30.

Paaiškino, kodėl „klevai“ laikiną vairuotojo pažymėjimą turės 3 metus (9)

Keičiasi tvarka, nurodanti, kiek laiko galioja pradedantiesiems vairuotojams išduodamas laikinasis...

„Žalgirio“ svajonę pasvėręs Kuzminsko brolis: būtų nuostabu, jei tolyn patektų ir Kaunas, ir Milanas laida „Krepšinio zona“ (17)

Dar prieš tris savaites nekantriausi Lietuvos žurnalistai jau skubėjo laidoti Kauno „Žalgirio“...

Prašmatniame gimtadienyje – daugiau nei 100 kviestinių svečių (6)

Ketvirtadienio vakarą interjero tekstilės kompanija „Audrineta“ atšventė aštuonioliktą...

Ekspertas apie išvadas dėl buvusio Putino bendražygio mirties: nieko panašaus nebuvau matęs (78)

Lūžęs kaklo kaulas, kuris lūžta labai retai, nebent smaugimo ar dusinimo atveju, kraujo...

Netrukus vėl suksime laikrodžius – miegosime trumpiau (217)

Paskutinį kovo sekmadienį vėl teks pasukti laikrodžių rodykles – šį kartą jas suksime pirmyn...

ES lyderiai spaudžia ir perspėja britus: viskas bus daug sunkiau siūlo atidėjimą iki gegužės 22-osios; papildyta 19.26 (168)

Europos Sąjungos lyderiai ketvirtadienį didino spaudimą Didžiosios Britanijos parlamentui paremti...

Keletas rimtų priežasčių, kodėl verta miegoti nuogai (10)

Ievos kostiumas miegant šalia išrinktojo teikia neabejotinų pranašumų. Vienas iš jų –...