aA
Vandens paukščiai, ropliai, žuvys – ištisos jų populiacijos kasdien susiduria su daugybe pavojų. Rūšims grasina brakonieriai, plėtojant žemdirbystę naikinamos jų buveinės. Retas kuris pagalvotų, bet trapioms populiacijoms smarkiai didžiulę žalą daro mažytės nuorūkos.
© L.Bogušo nuotr.

Atrodo, ne vienas rūkorius įsivaizduoja, kad numetus nuorūką ant žemės iš jos išaugs medis su nauju pakeliu cigarečių. Bent jau taip galima aiškinti į aplinką patenkančių nuorūkų kiekį. Nuorūkų nereikėtų mesti ant žemės ar į vandenį ne tik dėl kultūros, bet ir dėl poveikio gyvybei. Visą Mendelejevo lentelę savyje turinti nuorūka vandenį teršia taip, kad jame išmiršta visa gyvybė.

Nors viena nuorūka sveria tik apie pusantro gramo, bet į aplinką jų patenka milžiniški kiekiai. Lietuvoje kasmet nuo legaliai parduodamų cigarečių atlieka 1500 tonų nuorūkų, kurių didelė dalis vienu ar kitu būdu randa kelią į vandenis. Ten jos ir kelia didžiausią pavojų.

Aplinkos ministerija žurnalistams padarė paprastą eksperimentą. Savaitę vandens stiklainyje palaikė nuorūką. Vanduo nusidažė sodria geltona spalva. Nors ji ir primena arbatą, bet joks žmogus savo noru stiklainio turinio negertų. O žuvys ir mikroorganizmai tokiame turi gyventi.

Paskaičiuota, kad viena tokia nuorūka, išmesta į vandens telkinį, gali užnuodyti vieną kubą vandens tiek, kad jis būtų nebetinkamas gyvybei.

Nikotinas yra natūralus insekticidas. Tabako lapai juo ginasi nuo kenkėjų. Vis dėlto, šie nuodai yra mažiausia blogybė nuorūkų „kokteilyje“. Nuorūka yra kenksminga būtent dėl filtro, kurio tiesioginė paskirtis yra sulaikyti kenksmingas medžiagas, išsiskiriančias rūkymo metu. Nuorūkose randama apie 200 nuodingų cheminių junginių, maždaug 50 – žinomi kancerogenai. Tos medžiagos niekur neišnyksta ir yrant filtrui patenka į aplinką.

Nuorūkose esančios cheminės medžiagos išlieka dirvoje ir vandens telkiniuose iki 25 metų. Visą tą laiką jos lėtai nuodija aplink gyvenančius mikroorganizmus ir stambesnius gyvūnus.

„Visi matome, tarkime, padangas, kurios vizualiai teršia aplinką, bet tiek nenuodija jos, tiesiog gulėdamos kažkur pakelėje, kaip tai daro cigarečių nuorūkos“, – kalbėjo Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas.

Iki šiol greičiausiai vienintelis būdas kovoti su nuorūkomis buvo baudos. Už vieną numestą nuorūką gresia 145 eurų bauda.

Nuorūkos yra nuodingos atliekos, bet paprastos šiukšlės taip pat kelia grėsmę gyvūnams. Žvejai jau kuris laikas privalo susirinkti ne tik savo šiukšles, bet ir aplinkines. Nepaisantiems tokio reikalavimo gresia baudos iki 60 eurų.

To reikalaujama ne tik dėl gražesnio kraštovaizdžio. Šiukšlių raizgalynėje įsipainioję vandens gyvūnai žūsta lėtai ir skausmingai.

Įsipainioti į šiukšlių sankaupas itin linkę paukščiai, rinkdami medžiagas lizdams sukti. Smalsus gyvūnas, nurijęs šiukšlę, gali numirti iš bado, jei svetimkūnis užblokuoja virškinamąjį traktą. Be to, šiukšlių sankaupos, tirštai nudengusios jūrų dugną, – taip pat labai kenksmingos. Toksinės šiukšlių medžiagos kaupiasi žuvų organizmuose, tokiu būdu keldamos pavojų žmonėms ir gyvūnams, esantiems mitybos grandinės viršuje.

Ši problema ypatingai jaučiama Baltijos jūroje, kur nuo žvejų verslininkų paliktų tinklų, drastiškai sumažėjo įvairių vandens paukščių, pavyzdžiui, ledinių ančių, populiacijos.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Žiemelis negali atsakyti, kam turėtų priklausyti Krymas: nenoriu politikuoti (398)

„Mes darome verslą Ukrainoje. Mes ten turime pakankamai nemažą dalį pajamų iš kuro ir kitų...

Apetitas auga bevalgant: Klaipėdos universitetą į teismą padavusio indo ieškiniai perkopė per 70 milijonų eurų (355)

Už neįtikusias studijas Klaipėdos universitete (KU) kone 5 tūkstančių eurų reikalavęs...

Lietuvių pamėgtos pigios atostogos Tbilisyje: patikrintos vietos, kurias privalo aplankyti kiekvienas (62)

Lietuviai masiškai ėmė keliauti į Gruzijos sostinę Tbilisį, tačiau patenkinti lieka ne visi....

Mados apžvalgininkas: kodėl moterys Lietuvoje plaikstosi po pilnas drabužių parduotuves, o vyrams nėra ką pirkti (41)

Verslo konsultantas ir Mados verslo instituto bendrakūrėjis Arnoldas Remeika , paklaustas, kaip...

Šalnos tik pradžia: galime sulaukti ir pirmojo sniego (9)

Šiandien Lietuvos orus vis dar lems vakarykščio, į šiaurės rytus tolstančio ciklono pakraštys.

Siaubas keleiviniame lėktuve: laineris smigo žemyn beveik 9 kilometrus (43)

„Delta“ skrydžių bendrovės keleiviniame lėktuve iš Atlantos miesto skridę žmonės pasakoja...

Būkite budrūs: prisidengiant žinomų įmonių vardais Lietuvoje platinami kompiuteriniai virusai (13)

IT saugumo specialistas Marius Pareščius lietuvius perspėja, kad prisidengiant žinomų...

Rudens karalius – moliūgas: 4 gardūs patiekalai (6)

Nors moliūgų kilmė nėra susijusi su Lietuva – į Europą iš Pietų Amerikos jie atvyko tik XVI...

Lygiai prieš 30 metų: kosminis Sabonio debiutas Ispanijoje – 34 taškai ir disko metiko stiliaus perdavimas (32)

Lygiai prieš 30-metų – 1989-ųjų rugsėjo 19-ąją – Ispanijos krepšinio lygoje su Valjadolido...

Vilniuje vyksta greičio mėgėjų gaudynės: „VW Lupo“ vairuotojas per pusvalandį įkliuvo du kartus (40)

Pastaruoju metu Vilniuje transporto priemonių greitį Kelių policijos pareigūnai tikrina beveik...