aA
Didžiojo apuoko Lietuvos miškuose jums greičiausiai nėra tekę pamatyti. Geriausiu atveju tolimoje girdėjote storą jų ūkavimą. Ir ne be priežasties. Į raudonąją knygą įrašytų didingų, bet gan kvailų paukščių, Lietuvoje tik penkiolika porų. Visgi, Gamtos paveldo fondas pasišovė praturtinti Lietuvos sparnuočių populiaciją ir į laisvę paleido daugiau paukščių nei jų buvo natūraliai.
Išgelbėtas didysis apuokas
© J. Stanionienės nuotr. (Nemuno deltos regioninis parkas)

Didysis apuokas vienas didžiausių paukščių Lietuvoje. Jis gali sverti pustrečio kilogramo, o sparnų mojis siekia du metrus. Nuo aštrių jo turi saugotis ne tik smulkūs paukščiai ir vištvanagiai. Net lapės ar stirnų jaunikliai gali tapti jų grobiu.

Gamtos paveldo fondas per trejus metus jau paleido 35 paukščius, o rudenį planuoja išleisti dar kelis. Projektas ir finansavimas jam baigėsi, o reikalaujamą į laisvę paleistų paukščių skaičių fondas jau viršijo beveik dvigubai. Visgi, fondo vykdantysis direktorius Edmundas Greimas teigia, kad tik maža dalis iš šių paukščių išgyveno.

„Didžiųjų apuokų, tiek mūsų paleistų, tiek laukinių, išgyvenimas laisvėje nėra didelis. Tik vienas ar du iš dešimties sulaukia lytinės brandos Vakarų Europos mokslininkai sako, kad daugiausiai jų miršta atsitrenkę į aukštos įtampos laidus ar nusitrenkę elektra. Aš nesuprantu, kaip paukščiai gali nematyti laidų“, – stebėjosi E. Greimas.

Kad susilauktų pirmųjų palikuonių, didieji apuokai turi sulaukti trejų metų amžiaus. Bet ir gerą regėjimą ir suvokimą, kad prie laidų negalima artintis turintys apuokai nėra garantuoti, kad išvys savo jauniklius.

„Didieji apuokai kiaušinius deda ir jauniklius veda ant žemės, o ten juos randa šernai. Jie visaėdžiai, viską knisa ir ėda jauniklius. Laisvėje šių paukščių išgyvenamumas labai mažas. Norint pasiekti gerų rezultatų reikia nuolat veisti-leisti-veisti-leisti“, – sakė fondo direktorius.

Paklaustas kodėl pasirinktas būtent toks būdas – veisimo būdas, atkūriant paukščių populiacijas, o ne kiti, E. Greimas atsakė, kad vieno teisingo būdo nėra, juos reikia derinti tarpusavyje.

„Retų rūšių apsaugą galima organizuoti dvejais būdais. Pirmasis – sukurti idealias, pirmykštes sąlygas gyvūnams leisti daugintis gamtoje. Dėl apuoko reikėtų išnaikinti plėšrūnus ir šernus, reikėtų neleisti žmonių į miškus, nutraukti ūkinę veiklą ir kurti draustinius. Čia kyla konfliktas tarp aplinkosaugos ir ūkininkavimo“, – sakė E. Greimas.

Kitas kelias, anot fondo direktoriaus, leisti papildomas gyvūnų populiacijas, kurių dalis prisitaikys ir įsilies jau esančias, bet efektyviausia yra derinti šiuos du būdus tarpusavyje.

Didįjį apuoką veisti pasirinkta ne dėl žavios jo išvaizdos, beje, jo ir lotyniškas vardas skamba simpatiškai – Bubo bubo, o dėl jo retumo. Šis paukštis ant išnykimo ribos ir į Raudonąją knygą įrašytas vienas pirmųjų – dar 1976 metais. Laimei, jis vienas nedaugelio nykstančių rūšių paukščių, kuris pasiduoda veisimui nelaisvėje.

„Galima bandyti atkurti visus Raudonosios knygos paukščius, bet daugumos jų neįmanoma veisti nelaisvėje. Didele dalimi apuokai buvo pasirinkti dėl to, kad jau buvo įdirbis juos veisti“, – kalbėjo E. Greimas.

Anot E. Greimo, stiprinama didžiojo apuoko populiacija turtina Lietuvos gamtą ir džiaugėsi, kad ilgą laiką apleisti projektai, atgyja ir kad gyvūnai, paukščiai ir žuvys naujai randa vietą miškuose ir upėse.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Didžiųjų miestų merams palikus Liberalų sąjūdį Gentvilas žada keisti partijos pavadinimą ir lyderį (156)

Vilniaus, Klaipėdos ir ne tik šių miestų merai liberalai į rinkimus eis be partijos paramos. Kad...

Mama gavo rekomendaciją per streiką vaiko nevesti į darželį: klausimas, ar dar nereikės ir susimokėti (113)

Pirmadienį Lietuvoje prasidėjo neterminuotas švietimo darbuotojų streikas. Prie jo kasdien...

Nepažinta pagrindinės Vilniaus gatvės pusė: Florencijos renesanso rūmai ir kiti didingi pastatai, išdygę vietoj kopūstų lysvių (14)

Pasivaikščiojimo po Gedimino prospektą metu praiename pro Lietuvos banko, Lietuvos pašto, prekybos...

Slaugytojas tarsi iš siaubo filmo įtariamas sąmoningai numarinęs virtinę pacientų kai nebeturėjo, ko vogti, ieškojo naujų aukų (14)

Ne vienerius metus slaugos namuose Vokietijoje dirbęs lenkų tautybės slaugytojas pražudė...

Į Kauną grįžęs Pangosas atskleidė, ko išmoko iš Šaro ir perspėjo savo naujuosius komandos draugus (11)

Buvęs Kauno „Žalgirio“ vedlys Kevinas Pangosas ketvirtadienio vakarą su „Barcelona“ ekipa...

Baisias ligas ir įvairias vėžio formas sukelia tik vienas įprotis (85)

Lietuvoje rūko apie 30 proc. vyrų, tai yra labai daug palyginus su Skandinavijos šalimis arba JAV,...

Tritaškėmis bombomis varžovų kovingumą užgesinę „dizaineriai“ išplėšė pergalę Stambule (4)

Milano „AX Armani Olimpia“ (5-2) su dviem lietuviais ketvirtadienį įveikė vieną iš Eurolygos...

Garsus Lietuvos modelis prisipažino apie naktimis ištinkantį siaubingą sutrikimą: tai patyrė ir Kendall Jenner (16)

Darbo reikalais po pasaulį dažnai keliaujanti manekenė Radvilė Labutytė pripažįsta, kad...

7 atviri pasakojimai, koks uždegantis seksas gali būti biure (8)

Intymūs santykiai biure nėra oficialiai leistini, sterili ir griežta biuro aplinka nėra pritaikyta...

Grįžęs namo, vyras aptiko netikėtą dovaną: besilaukianti voverė paprašė jo pagalbos (4)

Vieną dieną grįžęs namo vyras pastebėjo, kad atklydusi besilaukianti voverė ant jo lovos...