Didžiojo apuoko Lietuvos miškuose jums greičiausiai nėra tekę pamatyti. Geriausiu atveju tolimoje girdėjote storą jų ūkavimą. Ir ne be priežasties. Į raudonąją knygą įrašytų didingų, bet gan kvailų paukščių, Lietuvoje tik penkiolika porų. Visgi, Gamtos paveldo fondas pasišovė praturtinti Lietuvos sparnuočių populiaciją ir į laisvę paleido daugiau paukščių nei jų buvo natūraliai.
Išgelbėtas didysis apuokas
© J. Stanionienės nuotr. (Nemuno deltos regioninis parkas)

Didysis apuokas vienas didžiausių paukščių Lietuvoje. Jis gali sverti pustrečio kilogramo, o sparnų mojis siekia du metrus. Nuo aštrių jo turi saugotis ne tik smulkūs paukščiai ir vištvanagiai. Net lapės ar stirnų jaunikliai gali tapti jų grobiu.

Gamtos paveldo fondas per trejus metus jau paleido 35 paukščius, o rudenį planuoja išleisti dar kelis. Projektas ir finansavimas jam baigėsi, o reikalaujamą į laisvę paleistų paukščių skaičių fondas jau viršijo beveik dvigubai. Visgi, fondo vykdantysis direktorius Edmundas Greimas teigia, kad tik maža dalis iš šių paukščių išgyveno.

„Didžiųjų apuokų, tiek mūsų paleistų, tiek laukinių, išgyvenimas laisvėje nėra didelis. Tik vienas ar du iš dešimties sulaukia lytinės brandos Vakarų Europos mokslininkai sako, kad daugiausiai jų miršta atsitrenkę į aukštos įtampos laidus ar nusitrenkę elektra. Aš nesuprantu, kaip paukščiai gali nematyti laidų“, – stebėjosi E. Greimas.

Kad susilauktų pirmųjų palikuonių, didieji apuokai turi sulaukti trejų metų amžiaus. Bet ir gerą regėjimą ir suvokimą, kad prie laidų negalima artintis turintys apuokai nėra garantuoti, kad išvys savo jauniklius.

„Didieji apuokai kiaušinius deda ir jauniklius veda ant žemės, o ten juos randa šernai. Jie visaėdžiai, viską knisa ir ėda jauniklius. Laisvėje šių paukščių išgyvenamumas labai mažas. Norint pasiekti gerų rezultatų reikia nuolat veisti-leisti-veisti-leisti“, – sakė fondo direktorius.

Paklaustas kodėl pasirinktas būtent toks būdas – veisimo būdas, atkūriant paukščių populiacijas, o ne kiti, E. Greimas atsakė, kad vieno teisingo būdo nėra, juos reikia derinti tarpusavyje.

„Retų rūšių apsaugą galima organizuoti dvejais būdais. Pirmasis – sukurti idealias, pirmykštes sąlygas gyvūnams leisti daugintis gamtoje. Dėl apuoko reikėtų išnaikinti plėšrūnus ir šernus, reikėtų neleisti žmonių į miškus, nutraukti ūkinę veiklą ir kurti draustinius. Čia kyla konfliktas tarp aplinkosaugos ir ūkininkavimo“, – sakė E. Greimas.

Kitas kelias, anot fondo direktoriaus, leisti papildomas gyvūnų populiacijas, kurių dalis prisitaikys ir įsilies jau esančias, bet efektyviausia yra derinti šiuos du būdus tarpusavyje.

Didįjį apuoką veisti pasirinkta ne dėl žavios jo išvaizdos, beje, jo ir lotyniškas vardas skamba simpatiškai – Bubo bubo, o dėl jo retumo. Šis paukštis ant išnykimo ribos ir į Raudonąją knygą įrašytas vienas pirmųjų – dar 1976 metais. Laimei, jis vienas nedaugelio nykstančių rūšių paukščių, kuris pasiduoda veisimui nelaisvėje.

„Galima bandyti atkurti visus Raudonosios knygos paukščius, bet daugumos jų neįmanoma veisti nelaisvėje. Didele dalimi apuokai buvo pasirinkti dėl to, kad jau buvo įdirbis juos veisti“, – kalbėjo E. Greimas.

Anot E. Greimo, stiprinama didžiojo apuoko populiacija turtina Lietuvos gamtą ir džiaugėsi, kad ilgą laiką apleisti projektai, atgyja ir kad gyvūnai, paukščiai ir žuvys naujai randa vietą miškuose ir upėse.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pasižvalgykime, kokios kainos Vilniaus, Palangos ir užsienio turguje (20)

Atrodo, kad maisto turgūs įgavo antrą kvėpavimą. Vis daugiau žmonių, tame tarpe ir jaunimo,...

Kinija demonstruoja karinę galią: signalai – grėsmingi (156)

Kinijos laivynas didėja ir įgauna vis naujos galios ir daro tai beprecedenčiu greičiu. Liepą...

Lietuvos lenkai atskleidė kortas: jie save sieja ne su Varšuva ir ne su Maskva (183)

„Jei su mumis būtų geras žinovas, jis sakytų, kad čia sėdi litvinai . Lenkas niekada negertų...

Tėčio, auginančio „kitokį“ vaiką, istorija: ar neverta pamąstyti, kas iš mūsų išties neįgalūs? (120)

Rūdninkų knygyno įkūrėjas Deimantas Vainilka – trijų vaikų tėvas: iš pirmosios santuokos...

Naujausi reitingai: konservatoriai ir „valstiečiai“ lieka populiariausi (437)

Populiariausiomis partijomis šalyje toliau lieka opozicinė Tėvynės sąjunga – Lietuvos...

Kinija vykdo prieš JAV „tylų šaltąjį karą“, sako CŽV (3)

Kinija vykdo prieš JAV „tylų šaltąjį karą“, pasitelkdama visus savo išteklius, kad...

Palangoje startavo 1006 km lenktynės – kovoja 37 galingi automobiliai (3)

Šeštadienį 12 valandą Palangoje duotas startas didžiausiam lenktynių festivaliui Rytų Europoje...

Filmai, kuriuos žiūrėdami mirė žmonės: gyvybę nusinešė ne tik išgąstis

„Šitas filmas mirtinai mane išgąsdino!“ Turbūt ne kartą esate ištarę tokią ar panašią...

Grynųjų pinigų atsisakiusio kavinių tinklo direktorius žengti atgal nežada (132)

Jau daugiau nei mėnesį dešimtyje „ Huracan Coffee “ kavinių tinklo prekybos vietų klientai...

Paprastas būdas, kaip akimirksniu nuo veido nubraukti dešimtį metų (5)

Nors daugumai atrodo, kad lygios ir jaunatviškos odos paslaptis yra maskavimo priemonės ir makiažo...