Kerpės daug kam asocijuojasi su kažkuo naikinamu, neprižiūrimu ir netgi kenksmingu – juk jomis apauga ir augalai, ir namai, ir akmenys. Daug žmonių ne tik neskiria kerpių nuo samanų ar kempininių grybų, bet ir pamiršta jų naudą gamtai ir žmogaus sveikatai.
Islandinė kerpena.
© Linos Gervinskaitės nuotr.

Viena tokių kerpių, apie kurias svarbu žinoti yra islandinė kerpena. Kaip ir kitos kerpės, islandinė kerpena yra simbiotinis darinys, susidedantis iš grybo ir dumblio. Nors ją tikriausiai yra matę daugelis, pažįsta tikrai ne visi — net ir tie, kurie šiek tiek žino apie kerpes, ją dažnai painioja su jos giminaite stačiąja kerpena.

Islandinė kerpena būna rusvos spalvos, sudrėkusi — žalsvai rusva.

Kerpenos gniužulas yra sudarytas iš netaisyklingos formos, plokščių lakštų, kurių galuose yra rusvos adatiškos ataugos. Kerpenos dažniausiai sutinkamos rytų ir pietų Lietuvos pušynuose ir skurdžiuose, smėlinguose dirvožemiuose.

Pasak Gamtos tyrimų centro Mikologijos laboratorijos vadovės Jurgos Motiejūnaitės, islandinė kerpena turi savo svarbią vietą gamtoje.

„Kerpenos kaip ir kitos kerpės bei visi organizmai dalyvauja bendroje ekosistemos medžiagų apykaitoje, maistmedžiagių kaupime ir paskirstyme. Jos ypač svarbios ten, kur maismedžiagių negausu. Kerpės būna kelių tipų – sudarančios simbiozę su melsvadumbliais arba žaliadumbliais, o kartais ir su abiem. Tos, kurios turi melsvadumblių, dar dalyvauja ir atmosferos azoto fiksavime. Kerpena turi žaliadumblių, tad ji azoto fiksavime nedalyvauja. Jos funkcija labiau panaši į augalų – kaupti maistmedžiages per fotosintezę“, — aiškino lichenologė J. Motiejūnaitė.

Biomedicinos mokslų daktarė akcentavo, kad kol kas islandiška kerpena nėra nei nykstantis, nei saugomas augalas. Tačiau atmesti jos patekimo į nykstančių rūšių sąrašą pirmiausiai negalima dėl jos naudojimo vaistų gamybai perspektyvų.

Islandinėje kerpenoje gausu naudingų medžiagų. Jos preparatai dažniausiai naudojami peršalimui ir kosuliui gydyti, imunitetui stiprinti.

„Nežinau, kaip yra dabar, bet prieš maždaug 40-50 metų islandinę kerpeną tikrai rinkdavo ir Lietuvoje. Iš vaikystės netgi atsimenu, kad kompanija „Švenčionių vaistažolės” gamino arbatą „Islandinė kerpena“. Lietuva tikrai nėra ta vieta, kur šią kerpeną būtų galima rekomenduoti rinkti pramoniniu būdu. Tada ji tikrai gali pradėti nykti”, — įspėjo mokslininkė.

Taip pat būtina suvokti, kad islandinei kerpenai pradėjus nykti dėl jos rinkimo pramoniniu mastu, šis procesas būtų sunkiai sustabdomas. Dėl to galioja griežti kerpenos rinkimo reikalavimai. Pirmiausiai nurodoma, kad islandines kerpenas toje pačioje vietoje galima rinkti ne dažniau nei kas 5-6 metus. Kitas esminis reikalavimas – turi būti palikti žemesni nei 5 centimetrų aukščio kerpių gniužulai. J. Motiejūnaitė tai aiškina tuo, jog kerpenos auga labai lėtai ir nėra jokių garantijų, kad jos ataugs toje pačioje vietoje, kur buvo prieš tai.

„Jos lėtai atsistato. Jei yra aukštas, t.y. 5-10 centimetrų aukščio, krūmelis, jis auga net 10-15 metų. Taigi, lyginant su augalais, kerpena auga labai lėtai. Kai išrenkamas didelis jų plotas, reikia labai daug laiko, kad jos kažkiek atželtų. Tai, beje, gali ir iš viso nenutikti, nes kerpenos prastai konkuruoja su samanomis ir augalais“, — neatsakingos veiklos padaromą žalą gamtai ir jos pasekmes aiškino mokslų daktarė.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Ji turėjo gimti mirusi: sukrečianti po aborto išgyvenusios naujagimės istorija (15)

Kai Melissai Ohden suėjo 14 metų, ji sužinojo šokiruojančią tiesą – jos motina nutraukė...

Apie svarbią organizmui medžiagą žino ne visi: trūkumas vargina, bet jį pastebėti sunku

Galbūt apie tai nesusimąstėte, tačiau priežastis, kodėl jums norisi saldumynų, esate pavargę...

Papiktino 100 eurų reikalavimas už staliuko rezervaciją: gal nevaidinkite čia Niujorko ar Londono (91)

Bent kartą gyvenime kavinėje ar restorane daug kam tenka rezervuoti staliuką kokiam nors...

Po veidmainiškų Gražulio išvedžiojimų – kandūs internautų kirčiai (507)

Po to, kai Seimo narys Petras Gražulis prisipažino su palangiške Birute Navickaite susilaukęs...

Sunku užgniaužti pavydą: mokykla Danijoje sukels tikrą perversmą (10)

Žvelgdami atgal į savo vaikystę, tikriausiai prisimename, kad daugiausia patirties mums pavyko...

Medikė: vien krūtimi maitinančios mamos daro didelę klaidą

Auginant pirmąjį vaikutį kyla daug klausimų ir baimių. Mamytės pokalbių svetainėse dalinasi...

Atlikėja Mia nusirėžė plaukus: išvaizdos pokyčiai – prieš naują etapą asmeniniame gyvenime (115)

Ne paslaptis, jog gyvenimo pokyčius atspindi ir besikeičianti išvaizda. Na, o asmeninio gyvenimo...

Gastronominė kelionė po Niujorką: kas pasaulio sostinėje laikoma svajonių pusryčiais?

Vykstant į Niujorką, niekada negali žinoti, kaip pasisuks pažintis su svajonių miestu. Vieni su...

Trumpas muša prekybos karo būgnais: grasina smogti į jautrią ES vietą (113)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas pagrasino, kad tuo atveju, jei ES pademonstruos priešiškumą...

Kur kreiptis, jei ūkis nukentėjo dėl sausros

Pareiškėjai, negalintys įvykdyti paramai gauti keliamų reikalavimų ar prisiimtų įsipareigojimų...