aA
Europos Sąjunga mums suteikia daugelį galimybių. Viena iš jų – jaunimo mainai – tai jaunų (13–30 metų) žmonių grupių iš bent dviejų skirtingų šalių susitikimai bendrai veiklai, kurių metu nagrinėjama pasirinkta aktuali tema (jaunų žmonių nedarbas, sveika gyvensena, Europos pilietiškumas, verslumas ir kitos jauniems žmonėms aktualios temos), taikant neformaliojo ugdymo metodus mokomasi vieni iš kitų, atrandami kultūrų panašumai ir skirtumai.
© Karina Jelkinaitė

Jaunimo mainai, kaip ir kiti pagal programos „Erasmus+“ jaunimo sritį finansuojami projektai, turi prisidėti prie jos tikslų įgyvendinimo. Lukas Paškevičius dalinasi savo patirtimi iš tarotautinio mainų projekto Portugalijos Respublikoje ir skatina jaunimą dalyvauti tokio pobūdžio projektuose.

Balandžio 3-12 d. Portugalijos Respublikoje, vyko jaunimo mainai „Europe. Take action“, kuriuose teko galimybė sudalyvauti ir man. Tai buvo mano trečiasis Erasmus+ projektas, kuriame dalyvavau, tad mano lūkesčiai buvo dideli ir tikėjausi, jog ši kelionė tikrai suteiks man daug gerų emocijų ir vertingos patirties.

Dabar jau grįžęs, galiu drąsiai teigti, kad viskas, ko tikėjausi, buvo išpildyta su kaupu! Vos tik atvykęs, supratau, jog laukia įdomybių ir staigmenų kupina savaitė. Labai džiugu, kad programa buvo subalansuota idealiai – nespėjome per daug pavargti, tačiau nespėjome ir daug atsipūsti.

Labai patiko vykę kultūriniai vakarai, įdomu ir tai, kad šis projektas išsiskyrė iš kitų, kultūrinių vakarų aspektu, nes kiekvienos šalies komanda turėjo paruošti vakarienę. Tai buvo didžiulis iššūkis kiekvienai grupei. Man pirmą kartą teko gaminti maistą, tokiam dideliam kiekiui žmonių, taigi pirkdami produktus su komanda juokėmės, jog jų labai daug, tačiau procese šypsena dingo, nes darbelio buvo nemažai. Tačiau džiugino, kad lietuvių maistas labai patiko užsieniečiams ir jų šypsenos ir padėkos viską atpirko.

Kolegos, iš kitų šalių labai domėjosi, kokie ingredientai, viename ar kitame patiekale ar deserte yra ir klausė recepto.

Labai buvo įdomu susipažinti su skirtingų valstybių kultūromis bei paragauti jų tradicinio maisto. Puikiai suveikė „Kahoot“ programėlė, kuris pagyvindavo visas viktorinas. Įpusėjus mainams, turėjome galimybę su programėle „Action bound“ susipažinti su miestu, kuriame gyvenome. Smagu, jog net ir mažame miestelyje buvo galima atrasti tiek daug lankytinų objektų ir labai įdomių, čia dirbančių žmonių su dar įdomesnėmis jų istorijomis. Projekto pabaigoje apžvelgėme savo ir kitų komandų rezultatus, kadangi norint atlikti užduotis, reikėjo naudotis vaizdo, garso ir kitomis priemonėmis. Labai patiko energizer‘iai, kurie vertė mus prasibudinti ryte, pasijudinti popiet ir prisipildyti dar daugiau energijos vakare.

Važiavome į sporto salę, kurioje turėjome galimybę, būnant ne pačiame geriausiam orui lauke, sušilti ir užsiimti kiekvienam tinkančia ir patinkančia sportine veikla. Noriu paminėti ir tai, kad turėjome pilateso treniruotę iš pačio ryto. Kas nežino, Pilates yra - treniruočių metodas, jungiantis įvairius rytų (taiči ir joga) ir vakarų kultūrų treniravimosi metodus, skirtas lavinti giliuosius kūno raumenis. Per refleksiją (pasidalinimą grupėje) sakiau, kad atradau naują požiūrį į šį treniruočių metodą, o kadangi buvau pavargęs ir neturėjau jėgų ryte – šis sprendimas buvo labai tinkamas.

Po treniruotės jaučiausi visapusiškai energingas, nors ir raumenis skaudėjo. Savaitgalį aplankėme antrą pagal dydį Portugalijos miestą – Porto. Smagu, jog organizatoriai suteikė galimybę plaukti laivu ir grožėtis miesto vaizdais bei jausti Atlanto vandenyno vėjo srovę pučiant į veidą. Miestas ir visa Portugalija mane žavėjo išskirtine gamta – malonu, kai kieme gali nusiskinti citriną ar apelsiną ir paragauti visai kitokio vaisiaus, nei Lietuvoje.

Porto mieste aplankėme nemažai lankytinų objektų – akcijų biržos rūmai, didinga rotušė, Dom Luis tiltas, kuriuo važiuoja metro, mačiau bene gražiausią ir įspūdingiausią bažnyčią savo gyvenime – Sao Francisco, kuri viduje yra labai puošni ir pilna aukso elementų – būtent tokia, apie kokią kalbėjo istorijos mokytoja per pamokas – dabar tai galėjau pamatyti savo akimis ir prisiliesti prie istorijos.

Apsilankymą Porto baigiau su keliais užsieniečiais ir lietuviais, netikėtai apsilankydamas fotografijos ir foto technikos muziejuje – kadangi mūsų mainų tema buvo glaudžiai susijusi su filmukų kūrimu ir socialinėmis temomis. Galėjau pamatyti, kokia technika buvo naudojama fotografavimui ir filmavimui anksčiau. Pasigrožėti įamžintu Porto vaizdu fotografijose.

Bėgant mainų laikui į pabaigą, buvome paskirstyti į skirtingų temų grupes, kuriose kūrėme trumpus filmukus. Grupę sudarė po 1, skirtingą narį iš kiekvienos šalies (Belgijos, Slovėnijos, Lietuvos, Portugalijos ir Italijos). Man teko prisidėti prie grupės „Break stereotypesl“. Smagu, jog kiekvieno komandos nario idėjos buvo išklausytos ir praktiškai įgyvendintos. Sukūrėme trumpą filmuką su pieštiniais elementais.

Mainų pabaigoje skirtingų grupių filmukus galėjo pamatyti miestelio moksleiviai labai modernioje ir naujoje kino salėje. Kartu su savo komanda turėjau galimybę pristatyti pagrindinę filmuko idėją ir trumpai papasakoti apie kūrimo procesą, kadangi jis buvo ir man visai naujas. Smagu, jog dabar ir aš žinau šią techniką, mokymu metu išmokau rašyti scenarijus ir analizuoti filmus pagal skirtingas schemas, filmavimo ir komunikavimo pradmenų – dabar tai galėsiu taikyti savo kasdienėje veikloje, kai prireiks padaryti panašaus pobūdžio darbus. Galiu pasakyti, kad plojimai ir šūksniai salėje pakartoti filmuką atpirko viską. Komandinės užduotys dar labiau sustiprino tarkultūrinį bendravimą su kolegomis iš kitų šalių.

Kolegomis, kuriuos dabar jau galiu vadinti savo draugais. Dabar vykdamas į kitas užsienio šalis – aš žinau, kad turiu ten draugų su kuriais bus dar smagiau pasimatyti po mainų projekto.

Esu be galo laimingas už šią man suteiktą galimybę, grįžau kupinas motyvacijos kurti, veikti ir dar labiau tobulėti visose srityse. Su dideliu džiaugsmu noriu visiems pasakyti – pirmyn! Ženkit tą žingsnį, pameskit savo rutiną ir šokit į dar vieną nuotykį. Taip pasakiau ir tuomet, kai paskutinę dieną reikėjo dalintis savo įspūdžiais, baigdamas savo kalbą. Tikiuosi, kad ir tu išdrįsi pasinerti į dar vieną savo gyvenimo išbandymą, kuris, net neabejoju, taps tavo pačiu geriausiu nuotykiu ir vertinga patirtimi.

Keliaukit ir atraskit, bendraukit ir draugaukit – šitaip mokytis yra vienas malonumas!

O kaip vertinate tarptautinius jaunimo projektus Jūs? Galbūt Jums taip pat yra tekę juose dalyvauti – pasidalinkite savo patirtimi.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Dailininkas švenčių proga visus kviečia į tapybos magija dvelkiančią studiją (1)

Dailininkas Piotras Kostinas vilniečius ir sostinės svečius švenčių proga kviečia apsilankyti...

Vilniaus miesto rotušėje paskelbti prestižinio apdovanojimo „Auksinis Feniksas“ nugalėtojai (2)

Gruodžio 6 d. Vilniaus rotušėje iškilmingos ceremonijos metu įteikti didžiausios šalies...

Baltoweenas: tarp politikos, kūrybos ir karnavalo

Dabartinio Baltoweeno ištakos – politiniuose Vokietijos lietuvių jaunimo sąjungos (VLJS)...

Trakų kultūros rūmuose duris atveria nauja meno galerija

Trakų kultūros rūmuose spalio 10 d. 17.30 val. duris atvers nauja meno galerija „FOJĖ“. Pasak...

Plungėje – tarptautinė konferencija apie istorinius parkus, jų priežiūrą ir atnaujinimą

Plungės rajono savivaldybė, palaikydama ir puoselėdama glaudžius kultūrinius ryšius su...

Top naujienos

Šnipinėjimo byla: Algirdas Paleckis sulaikytas ne vienas, tyrimas susijęs su politinėmis partijomis (663)

Trečiadienio rytą viešumą pasiekė žinia, jog tiriant šnipinėjimo bylą suimtas buvęs...

Įkalintas vilnietis prabilo apie protu sunkiai suvokiamą patirtį: buvau verčiamas miegoti su pareigūnėmis (310)

Ar gali būti, kad kalėjimų sistemos pareigūnai, siekdami sukompromituoti įkalinimo įstaigose...

DELFI tyrimas. Rusijos dujotiekį „Nord Stream 2“ peikianti Lietuva pati atveria duris jo rėmėjams (72)

Svarbius energetikos projektus Lietuvoje vykdanti Suomijos „ Fortum “, netiesiogiai prisideda prie...

Skvernelis: svetimos žvalgybos aktyviai ieško būdų paveikti Lietuvos vidaus politiką (63)

Po trečiadienį Generalinėje prokuratūroje paskelbtos informacijos apie Lietuvoje vykdytą...

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: jų atsikratysite keliais paprastais būdais (1)

Karpos – ne tik estetinę, bet ir medicininę reikšmę turintys odos dariniai, LRT TELEVIZIJOS...

Naujausios Lietuvos banko prognozės: kas laukia 2019 metais (49)

Įvertinęs pasaulines ir šalies ekonomikos tendencijas Lietuvos bankas mažina šių metų ūkio...

Grėsmė Gedimino kalnui lieka, Karbauskis siūlo skubiai šaukti Vyriausybės posėdį (56)

Per trejus metus Gedimino kalnui Vilniuje tvarkyti išleista 6,5 mln. eurų, sutvarkytas vienas...

„Žalgirį“ gerai pažįstantis latvis jaučia – tai proga nutraukti „Daruššafaka“ nesėkmių ruožą specialiai DELFI iš Stambulo (7)

Žanis Peineris – bene geriausiai Lietuvos krepšinio gerbėjams pažįstamas Stambulo „...

Rado būdą, kaip privilioti geriausius srities darbuotojus (7)

Tradicinius įmonių biurus vis dažniau keičia bendradarbystės erdvės, kurių Lietuvoje daugiau...

Ūkininkai piktinasi, kad juos verčia arti žemę (25)

Seimo kaimo reikalų komitete svarstyta, ar galima atsisakyti kai kurių techninių ir formalių...