aA
Kai mokiausi ekonomikos dėstytojas sakė – Valstybė kaip motina – ji mus ruošia, moko, ugdo, saugo, todėl paaugus reikia jai atiduoti grąžą. O grąža atiduodama dirbant ir mokant mokesčius. Bet kad ir kaip myliu Lietuvą, galvoju, kad kuo toliau, tuo labiau ji panašėja į pamotę. Kitaip kaip paaiškinti paskutinėmis dienomis kylančius skandalus – Labanoro girios kirtimą ir niekaip nesutvarkomą vilkų, kurie išpjauna ištisas avių bandas, problemą?
Taip Labanoro girioje esanti Aiste ežero pakrantė atrodo po kirtimų
© Asociatyvi nuotr.

Nieko tokio, kad masiškai dėl pinigų naikinamos sengirės, kurių mažai likę? Nieko tokio, kad ūkininkai patiria nuostolius – gali draustis, saugoti patys „kažkaip“ savo turtą? Ar tikrai pinigai svarbiau už gamtos įvairovę? Ar tikrai šimtmečiais augusių medžių medieną reikia atiduoti užsienio šalims, nes jie brangiau moka? O kas skaičiuoja pridėtinę vertę? Vietos gamintojai neturi žaliavos ir mažina apsukas, o mes kaimynus šelpiame. Toli žiūrėti nereikia – iš išteklių gerai gyvena tik Emiratai.

Rusija, kuri turi visko ir parduota tik žaliavą, turtų nesusikrovė ir gerovės žmonėms nesukūrė. Tačiau parašyti norisi apie kitą klausimą, kurį kuruoja ta pati Aplinkos ministerija. Mano giminaitis įsigijo karjerą. Mokesčius už išteklius mokėjo tvarkingai kas ketvirtį. Rudenį atvažiavo geologai – išmatavo karjerą – atrado keliasdešimt tūkstančių išjudinto grunto. Pagal įstatymą, jei gruntas išjudintas, už jį turi susimokėti, nesvarbu, kad nepardavei. Manau, kiekvienas verslininkas medžiagą ruošiasi anksčiau – t. y. laisva technika, kad nestovėtų, medžiagas ruošia ir supila į krūvas – pirkėjai nenori mokėti už šlapias medžiagas. Gavę ataskaitą susimokėjo (sukandę dantis) keliasdešimt tūkstančių eurų mokesčių, bet buhalterė per klaidą išminusavo 7000 eurų, kuriuos buvo sumokėjusi anksčiau. Kam nepasitaiko klaidų ir blogų dienų, kai tiesiog galva neveikia? Žiemą atėjo aplinkosaugininkai ir atrado neatitikimą. Giminaitis prie jų iš karto sumokėjo tą neatitikimą. Ir ką jūs galvojate – bauda pagal įstatymą dešimt kartų didesnė nei pažeidimas t. y. virš 70.000 eurų. Nėra jokių nuolaidų, kad tu mokėjai daug didesnes sumas visada laiku, kad medžiagos nebuvo parduotos, o tik iškastos. Ar tai yra adekvatu? Kaip žmogų ar firmą galima bausti už nesąmoningai padarytą klaidą? Juk tai nebuvo nei klastotė, nei nuslėpimas.

Kodėl valstybės tarnautojai tos pačios Aplinkos ministerijos neatlygina valstybei padarytų žalų? Išdavė statybos leidimus Nidoje, pastatai nugriauti ir valstybė turi susimokėti buvusiems savininkams už juos. Ar kas nors pripažintas kaltu? Giminaitis dėl to kelis mėnesius dėl pablogėjusios sveikatos gulėjo ligoninėje. Lapkričio 8 d. eilinis teismas Klaipėdoje... Vėl bemiegės naktys. Vėl raminamieji vaistai. Jei priteis, firmą galimai reiks uždaryti, nes smėlis ir žvyras ne bandelės, kurių visiems reikia, surinkti tokią sumą sudėtinga. Pagaliau, kainos neužsikelsi... Jei medžiagos kaina 3-4 eurai, vadinasi, turi iškasti 20 ir daugiau tūkstančių kubų medžiagų, kad padengtum skolą valstybei, už tai susimokėti mokesčius.

Sutinku, bauda, kai padarai nusižengimą turi būti, bet gal reikia pažiūrėti lanksčiau į viską, o ne dauginti iš karto iš 10, nes toks yra įstatymas. Pasirodo, gali viena elementari klaida sugadinti gyvenimus (sveikatos pašlijo ne vienam firmos žmogui ir šeimos nariui) ir sužlugdyti verslą. Energijos tvermės dėsnis teigia – energija niekur nedingsta ir iš niekur neatsiranda. Su pinigais yra taip pat. Firmos bankrotas reiškia, kad žmonės neturės darbo, o valstybė iš garantinio fondo turės sumokėti pinigus darbuotojams. Firmos bankrotas reiškia, kad kitos firmos (kuras, detalės) taip pat patirs nuostolių, kuriuos pasidengs didindamos medžiagų paslaugų kainas. Tokiu atveju man kyla klausimas – ką gauna valstybė ir kur bus panaudota ta bauda? Jei tai aplinkosaugininkų algų kėlimui, tai gerai – mama turi rūpintis savo vaikais, bet jei reklamai vasarą „nedegink žolės“, kai žolė jau atžėlusi arba dabar „kavos puodeliai sąvartyne irsta kelis dešimtmečius“, tada atsiprašau... Sąmoningumas keliamas per auklėjimą, o ne reklamas, kurios dažnu atveju šiais skaitmeninės televizijos laikais yra prasukamos.

Geros mamos baudžia vaikus, kai jie padaro blogus dalykus. Bet geros mamos daro nuolaidas, kad nesužlugdytų jo visam gyvenimui, nes kai žiūriu į savo giminaitį, galvoju, kad žmogui psichologiškai labai blogai. Kaip sako mano sesuo – „kaip aš galiu bausti sūnų, kuris pridarė į kelnes, jei jis tai padarė sėdėdamas ant puoduko, kitą kartą jam tikrai pavyks“.

Palauksime lapkričio – pažiūrėsime, kokia Lietuva yra mama: protinga, bet gailestinga ar nuožmi kaip pamotė, prie kurios nesinorės nei glaustis, nei jos mylėti.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Nieko nepirko, todėl palaikė vagimi – apsauginių atsiprašymo taip ir nesulaukė (77)

Istorija paprasta, susijusi su apsaugos darbuotojų elgesiu, kai tikrina, ieško kas kaltas, kas ne,...

Valdžios ir žurnalistų konfliktas: kodėl visuomenė taip nemėgsta pastarųjų? (79)

Ar girdite, kaip tyliai cypia žurnalistai apie atimamą žodžio laisvę, politinį spaudimą ir kaip...

Užkietėjęs automobilininkas paaiškino, kaip atpažinti perekupus (109)

Seniau jausdavau didelę antipatiją taksistams. Seni, prirūkyti automobiliai, rusiška muzika,...

Tėvelių elgesys Vingio parke sugadino dieną: man tai nenormalu (200)

Praėjusį savaitgalį Lietuvoje laikėsi gražūs ir šilti orai. Tokiu oru nesinori sėdėti...

Rinkimų tvarka kaime primena sovietmetį: kada nustosime bijoti? (4)

Miestelyje X vyko seniūnaičio rinkimai . Aš buvau save išsikėlęs kandidatas. Naiviai galvojau,...

Top naujienos

Patenkintas Jasikevičius „gražuolių“ matyti „Žalgiryje“ nenori: turime iš naujo tapti žvėrimis specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo (5)

Kauno „Žalgiris“ pademonstravo įspūdingą žaidimą puolime bei atidarė pergalių sąskaitą...

Sostinės pakraštyje – garsių prekių ženklų išparduotuvė, apie kurią nenorėtumėte niekam prasitarti (146)

Pasakoti ar nepasakoti – štai kur klausimas, kai kalba nukrypsta apie neseniai duris pravėrusias...

Orai: anticiklono įtaka Lietuvoje menks

Ruduo mūsų norų nepaiso, teks susitaikyti, jog ketvirtadienis – paskutinė spalio diena, kai...

Mistinė vieta, apie kurią žino retas vilnietis: užsieniečiai čia plūsta tūkstančiais (74)

Retas vilnietis žino apie namą, stovintį Antakalnio V. Grybo gatvės Vaikų namų teritorijoje,...

Šaro rimbas padėjo: „Žalgiris“ Stambule parodė tikrąjį savo veidą (238)

Kauno „Žalgiris“ trečiadienio vakarą Stambulo „Sinan Erdem Dome“ arenoje ieškojo pirmos...

Spekuliantai pelnosi krentant Džeimso Bondo automobilio gamintojo akcijoms (13)

Galbūt investuotojams Džeimso Bondo automobilis ir patinka, bet gamintojo akcijomis jie spekuliuoja...

Draugystes pamiršę, bet Šaro pamokas įsiminę žalgiriečiai: norėjosi atsikratyti įtampos specialiai Krepšinis.lt iš Stambulo

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai neslepia – pergalė prieš Stambulo „Anadolu Efes“ komandą...

Liberalai panaikino Šimašiui palankų sprendimą narystė partijoje gali būti sustabdyta (154)

Remigijui Šimašiui paskelbus, kad antrosios kadencijos Vilniaus miesto mero kėdėje jis sieks su...

Metė siaubingus kaltinimus medžiotojo pašautam dviratininkui – mama vadina monstru ir gailisi, kad tiek mažai kankinosi buvusi mergina kaltina žvėrišku elgesiu (25)

Netekties palaužta dviratininko iš Didžiosios Britanijos Marco Suttono, kurį per klaidą Alpės...

Adomaitis: pametame kažkur galvas – nežinau, kaip paaiškinti (55)

Vilniaus „Ryto“ sirgaliai likus pusei minutės iki ketvirto kėlinio pabaigos traukė ne pergalės...