aA
Kai jau atrodo, kad Lietuva pagaliau pradėjo dėti rimtus žingsnius Vakarų civilizacijos šedevro – demokratijos link, šiandieninis valdantysis politinis režimas šauna tautai į kojas ir užnėręs kilpą ant kaklo tempia leisgyvį kūną atgal į rytus kaip atsiprašymą už tą paiką mėginimą pabėgti prieš 28-erius metus.
Viktoras Pranckietis, Ramūnas Karbauskis, Saulius Skvernelis
© DELFI / Domantas Pipas

Pastarosiomis savaitėmis įsismarkavus dramai tarp Lietuvos žaliųjų ir valstiečių sąjungos ir LRT, nejučia piešiasi niūri Lietuvos ateities perspektyva toliau toleruojant žaliosios trijulės marazmus. Valstiečių partija sugebėjo per gana trumpą laiką visiškai sudaužyti bet kokias dėtas viltis į jų politinį judėjimą ir parodyti savo tikrąjį nomenklatūrinį veidą.

Kad nuramintų tautą ir apsidraustų nuo langų daužymo, Partija pasitelkia populizmą: šalies gyventojams numetė sausainį – vaikų pinigų pavidalu, priskyrė Lietuvą prie Šiaurės Europos valstybių ir taip pradėjo kurti skandinaviškąjį socializmą.

Kaip bebūtų keista plebėjai nerimsta ir neleidžia Didžiajam kultūros komiteto Pirmininkui mėgautis valdžios teikiamomis gėrybėmis. Vietoj to, kad tradiciškai žudytųsi ar krautųsi lagaminus, tauta išeina į gatves ir reikalauja galimybės oriai gyventi Tėvynėje. Jaunieji medikai ir už jų nugarų lėlių teatrą žaidžiantis raudonasis opozicionierius trikdo įgyvendinti iškrypėliškus brežnevinius planus.
Didžiajam Pirmininkui ir jo chuntai nelieka nieko kito tik kaip pasinaudoti rytietiška išmintimi ir mesti paskutinį savo kozirį – karą. Karą LRT! Tokiu būdu nukreipiant televizorių apglėbusių gyventojų dėmesį nors trumpam nuo realios padėties šalyje.

Karas gelbėjo režimą ir anksčiau: karas alkoholiui, karas cukrui ar karas „žolytei“ padėjo nusukti plebėjų galvas nuo tokių bereikšmių dalykų kaip esminė švietimo reforma ar socialinės nelygybės mažinimas.

Didysis Pirmininkas, matyt, nuoširdžiai žavisi Didžiuoju Prezidentu rytuose. Kaimynai yra puikiai įvaldę masių kontroliavimo meną, karas jiems tėra įrankis aptemdyti žmonių sąmones ir galutinai nubukinti vartotojiškumo subjaurotas makaules. Išorinių, jei nėra vidinių, priešų ieškojimas Gruzijoje, Ukrainoje ar supuvusiuose Vakaruose padejo sutelkti sergančią liaudį: gyventojai ryžosi susiveržti diržus, dar kartą nugalėti fašizmą visiems laikams ir, susikibus už rankų, žengti į šviesųjį rytojų.

Vykdydami tokią socialiai militaristinę politiką, valdantieji organai sugeba ne tik nukreipti gyventojų dėmesį nuo svarbių problemų, bet ir išmušti iš galvos visuomenės domėjimąsi ta pačia politika, paversdami ją visiška nykuma ir taip sustiprinti savo karaliavimo status quo šalyje.

Kai po poros dešimtmečių Vakarų valstybės pradės Marso kolonizaciją, valstietiškoji Lietuva pėdins atgal į Kolchozą. Vietoj ant dangoraižių kabančių kvietimų tapti kosmoso kolonistais, būsime stebimi Didžiojo Pirmininko plakatų. Viską matančios akytės daužys žmonių individualumą ir svajones. Kiekviena diena atrodys slegiančiai vienoda. Per radiją klausysimės kaip pagal laimės indeksą aplenkėme Šiaurės Korėją, atsisėdę supelijusiame fotelyje vartysime Partijos gerų naujienų laikraštį, vilkėsime uniforminius tautinius kostiumus, visada segėsime Partijos gandrelį, valgysime normuotą vandeningą duoną, džiaugsimės 600 kalorijų dieta ir nuoširdžiai dėkosime Partijai kartodami jos šūkį sau mintyse: „Stagnacija – tai progresas, draudimai – tai laisvė, bukumas – tai jėga.“

1949 metais britų rašytojas Džordas Orvelas išleido fenomenalų kūrinį apie pačių žmonių prigimtį, nematomus visuomenės iškrypimus – antiutopinį romaną „1984“, suteikiantį peno apmąstymams ir šiuolaikiniam skaitytojui. Veiksmas nukelia į menamą 1984 metų laikotarpį, kai pasaulis yra kontroliuojamas visą matančios ir gniuždančios metaforinės figūros – Didžiojo Brolio. Kūrinyje parodoma kaip žmonija gali išsigimti ir sunaikinti savo pačios žmogiškumą.

Galime džiaugtis tuo, kad rašytojas knygą laikė labiau įspėjimu visuomenei nei ateities pranašyste. Juk mąstantys individai visada stengsis užkirsti kelią matomai ar nematomai diktatūrai.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.0000

Išsigando pamatęs Nacionalinio stadiono kainą: pabuskite iš Kafkos sapno! (145)

Esu emigrantas nebegyvenu, Lietuvoje jau daugelį metų, mokslus taip pat baigiau svetur, tačiau...

Aklas pasimatymas Klaipėdoje išdegino žymę širdyje: tai buvo skaudi pamoka (34)

Kiekvienas iš mūsų gyvenime esame turėję gražių ir ne tokių jau malonių akimirkų. Vieniems...

Universiteto atkirtis valstybei: pagaliau nebebūsime pastumdėliais eilinėje šachmatų lentoje (12)

Senas viduramžių posakis skelbia: „miesto oras daro žmogų laisvą“. Prisipažinsiu: negaliu...

Nemalonus incidentas oro uoste galėjo kirsti per kišenę – pareigūnų reakcija buvo netikėta (26)

Šeštadienį, lapkričio 30 d., mano dukrai Vilniaus oro uoste nutiko nemalonus įvykis. Kai praėjo...

Vyras jaučiasi apgaudinėjamas: su žmona uždirbame panašiai, bet visas sąskaitas apmoku aš (243)

Žmona turi savotišką požiūrį į bendrą gyvenimą. Nėra kalbos apie savanorišką dovanų...

Top naujienos

Lietuviai statybininkai Danijoje pateko į spąstus: tapo „popieriniais milijonieriais“

Sigitas Mačiulis nėra nei milijonierius, nei verslininkas. Vyras gyvena avarinės būklės bute...

Šiame Lietuvos mieste naujos statybos būstų nėra, o buto nuomai reikia laukti eilėje

Ukmergė – nedidelis senas miestas Aukštaitijoje, nuo Vilniaus ir Kauno nutolęs apie 70 km. Apie...

Bankininkas: euras yra valiuta, kurios niekas nenori turėti (3)

Galbūt euras ir kėsinasi į dolerio – pasaulinės skolinimosi valiutos – teritoriją, tačiau...

Pauline Bax, Helene Fouquet ir Katarina Hoije

„Prancūzija, nešdinkis“: Afrika nebenori Macrono karinės pagalbos

Po kruvino perversmo priėjimo prie jūros neturinti buvusi Prancūzijos kolonija Malis liko labai...

Už kovą „Žalgirį“ gyręs Jasikevičius mojo ranka į nokautuojantį Jameso dūrį: man tai neįdomu specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (73)

Antrus metus iš eilės Maskvos „Megasport“ arenoje Kauno „Žalgiriui“ teko žaisti...

RAND ataskaitoje – dar vienas įspėjimas NATO: šios temos Baltijos šalys vengia ne veltui (328)

NATO viršūnių susitikimą Londone prezidentas Gitanas Nausėda pavadino puikiu ir net fantastišku....

Lietaus debesys išplis po visą šalį – siautės itin stiprus vėjas (4)

Penktadienį pietvakarių vėjas pasidarys dar gūsingesnis.

Juodžiausias Jasikevičiaus ruožas: ugnimi į ugnį atsakiusį „Žalgirį“ palaidojo Jameso tritaškis (638)

Kauno „Žalgirio“ (3-9) krepšininkų pastangos nutraukti pralaimėjimų seriją Eurolygoje...

Katastrofos zonoje gyvenusi moteris: ekskursijos į šią vietą turi būti ne pramoga, o galimybė išvysti kvailumo pasekmes (32)

Pagaliau atėjo metas apžvelgti įdomiausią Černobylio zonos objektą – Pripetės miestą....