Žiniasklaidoje nuolatos tenka matyti straipsnius apie kelių erelių (ar gaidelių) padaromas avarijas, sukuriamas avarines situacijas ar sužalojamus eismo dalyvius. Tuos pačius kelių chuliganus matome ir patys važiuodami šalies keliais – jie yra prastos eismo kultūros dalis.
Eismas
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Kuo prastesnės eismo kultūra, tuo daugiau tų chuliganų keliuose, tad teoriškai jų turėtų mažėti su laiku, nes žmonija lyg ir vystosi, protas tobulėja. Nors kelių chuliganai nesudaro daugumos, o tėra mažuma, tačiau ta mažuma padaro tiek kelių eismo taisyklių nusižengimų keliuose, kiek jų nepadaro dauguma eilinių eismo dalyvių.

Svarbu pažymėti, kad padaromi nusižengimai ir jų pasekmės yra kur kas skaudesni nei eilinių kelių eismo dalyvių. Tačiau sprendžiant kelių chuliganų problemą, mes pamirštame netyčinius kelių eismo taisyklių pažeidėjus.

Kuo gi jie skiriasi? Kelių erelis (ar gaidelis) tyčia daro kelių teismo taisyklių nusižengimus kelyje, nes toks jo mentalitetas, jam tiesiog nesvarbios taisyklės apskritai, jis mato tik save ir savo tikslus. Tačiau juk kelių eismo taisyklių nesilaiko ir kiti eismo dalyviai, bet ar jie dėl to tampa tais blogaisiais kelių chuliganais? Manau, kad ne, tačiau ar nuo to jų padaromi kelių eismo taisyklių nusižengimai tampa mažiau reikšmingi? Galbūt nemokšiškai atliktas manevras, netikėtas manevras ar ne vietoje paliktas automobilis kartais neatrodo tokie reikšmingi, tačiau šių veiksmų pasekmės gali būti reikšmingos. Iš pirmo žvilgsnio mažareikšmis veiksmas gali nulemti daug reikšmingesnius atoveiksmius, ypač keliuose.

Kasdien keliuose galime pamatyti tokių netyčinių kelių eismo taisyklių pažeidėjų – žioplių, kurie sukelia daugybę problemų eiliniams eismo dalyviams. Nors jie neagresyvūs ir iš šono nėra blogi kaip kelių chuliganai, tačiau kelių eismo taisykles vis tiek pažeidžia ir priverčia jas pažeisti ir kitus eismo dalyvius arba net patekti į avarijas. Ryškiausi tokių kelių žioplių elgesio pavyzdžiai: važiuoja tarsi nejausdamas, kas vyksta aplinkui, nesiorientuoja kelyje, stabdo per greitai, netikėtai, pradeda važiuoti per lėtai, nesupranta, kokioje eismo juostoje reikia būti, rodo posūkius per vėlai, nerodo posūkių apskritai, rikiuojasi per greitai ar per lėtai, bet kokie manevrai gali būti nenuspėjami, nelogiški ir padaryti tiesiog nemokšiškai, palieka automobilį aikštelėje tarsi vakar gavus teises, o dar geriau – palieka automobilį bet kur, kad tik nereikėtų pasinaudoti tam reikalui skirta aikštele.

Apskritai kelių žioplys nesupranta, kas yra eismas ir kaip jis organizuojamas, kodėl toks svarbus eismo saugumas ir, kad neužtenka vien tik neviršyti leidžiamo greičio norint būti pavyzdingu vairuotoju. Išlaikytas teorijos ir vairavimo egzaminas, gautos teisės yra niekis, nes tai neišmoko mąstyti kaip reikia elgtis kelyje realiomis situacijomis. Realiomis situacijomis kelių žioplys nemoka elgtis ir šimtai kursų jam nepadės, nes jis nenori suprasti realių dalykų vykstančių keliuose.

Tokie kelių žiopliai gali tiesiog neturėti reikalingos vairavimo patirties arba pats automobilio vairavimas jiems neskirtas, tam nėra tinkamų asmeninių savybių ir motyvacijos. Teisės reikalingos tiesiog kaip būdas išvengti kitų susisiekimo priemonių, nors eismo saugumas būtų kur kas geriau užtikrintas tokiems žiopliams būnant viešajame transporte, nesiliečiant prie vairo. Juk ne visi tampame kosmonautais, šokėjais ar gydytojais, bet kažkodėl visi gali būti vairuotojais.

Vairuoti automobilį reikia mokėti, o kartu reikia mokėti ir suprasti aplinką, kur tas automobilis randasi. Vien spausti pedalus ir sukti vairą nepakanka, nes daug svarbiau suprasti, kas bus kai paspausi ar pasuksi. Kelių chuliganai per daug pasitiki savimi ir mano, kad puikiai save supranta kelyje, tačiau nemato aplinkos, jos neįvertinta ir sukelia rūpesčių kitiems. Tai net ne policijos darbas dirbti su tokiais asmenimis, nes tai psichiatrų ar psichologų galimi klientai.

Kelių žiopliai nesupranta nei savęs, nei aplinkos. Ar dėl to jie geresni nei minėti kelių chuliganai? Kelių žioplys negali būti blogiukas iš principo, nes jis tarsi tas geras kvailelis, kuriam atleidžiamos visos pasaulio nuodėmės. Jis padaro kažką blogo tik netyčia nenorėdamas, tarsi mažas vaikas. Dėl to nebauskime ir pasigailėkime, tegu gyvena toliau vargšas. Tačiau jeigu visada tokiems asmenims atleidžiama ir į juos žiūrima kaip į nevisiškai nuovokius asmenis, kurie vis dėlto yra pilnamečiai, tai jie niekada nesikeis ir liks amžinos problemos keliuose. Ir jas sukels ne blogieji kelių chuliganai, o gerieji nevykėliai – kelių žiopliai.

Blogis gali būti net tik tyčinis, bet ir netyčinis. Tą svarbu suprasti.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite išsakyti patarimus ar savo patirtį? Jūsų istorijų laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt. Taip pat rašinius galite siųsti naudodamiesi žemiau esančia nuoroda:

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Smalsumas KET pažeidėjui kainavo brangiai – tokios atomazgos nesitikėjo (22)

Neseniai mane pasiekė pranešimas iš VMI , kad man paskirta administracinė nuobauda už kelių...

Pasibaisėjo komentarais dėl nunuodyto šuns: ar jūs tikrai pateisinate nusikaltėlius? (443)

Po paskutinės paviešintos istorijos , kai buvo nunuodytas pasaulyje gerai žinomas šuo,...

Feisbuke plintantis vaizdo įrašas papiktino pedagogę: ar tai tikrai juokinga? (5)

„Facebook“ plinta videoįrašas apie mamą, kuri mano esant juokinga pirkti žaislą ir gąsdinti...

Ištekėjusi moteris su meilužiu sudarė žodinę sutartį: nesididžiuoju savo sprendimu (270)

Noriu ir aš papasakoti savo istoriją. Esu 47-erių moteris, susituokusi gyvenu 27 - erius metus.

Vaizdas Kėdainių poliklinikoje sukrėtė: kol visuomenė tylės, tol niekas nesikeis (28)

„Tokia situacija man primena 1980 m.“, – DELFI redakcijai piktinosi moteris, kurią šokiravo...

Top naujienos

Juščenka: taika pasiekiama tik dviem keliais – pergale arba pralaimėjimu (152)

Tuoj bus penkeri metai, kai tūkstančiai žmonių Maidane, Ukrainoje, nuvertė tuometinį šalies...

Po savanorio A. Sakalausko žūties Lietuvos spec. tarnybos padarė tai, kas atrodė neįsivaizduojama (319)

1991 m. rugpjūčio 21 d. Vilniuje gindamas šalies parlamentą nuo okupantų kulkos žuvo karys...

Savaitės orai: vasara trauktis atsisako

Po gaivaus trečiadienio į Lietuvą plūstelės gerokai šiltesni orai. Ketvirtadienį termometrai...

Telefonu sutiko išbandyti maisto papildus — netrukus liko skolinga (95)

Bandydami parduoti savo gaminius prekybininkai griebiasi įvairiausių triukų, vienas iš jų —...

Rugsėjis atnešė nemalonių naujienų: tėveliai supažindinti su nauju kainoraščiu (229)

Artėjantis rugsėjis patuštins ne tik tų tėvelių, kurių atžalos jau eina į mokyklą, kišenes....

Ryšių su Rusija turėjusį Trumpo rinkiminės kampanijos vadovą teismas pripažino kaltu (13)

Buvęs Trumpo rinkimų kampanijos vadovas Paulas Manafortas pripažintas kaltu 8-iuose iš 18...

VRK planuoja skelbti mažiau duomenų apie rinkimuose dalyvavusius kandidatus (9)

Vyriausiosios rinkimų komisijos planuose – užverti savo duomenų bazes apie kandidatus. Svarstoma...

Ameriką sukrėtė kraupi šeimos drama (29)

33 metų Kolorado gyventojui Chrisui Wattsui pateikti kaltinimai nužudžius besilaukiančią žmoną...

Broliai atsisveikina su Panevėžiu: įsimylėjome šį miestą (10)

Broliai Kšištofas ir Darjušas Lavrinovičiai netrukus turėtų papildyti „Prienų“ komandą, o...

Neįgaliųjų čempionate lietuvės triumfas džiugina medalių kraitį auksu papildžiusią Airiją (13)

Europos lengvosios atletikos neįgaliųjų čempionate švieslentė fiksavo lietuvės pergalę 1500 m...