aA
Keturi labiausiai įstrigę faktai, matant Naująją Zelandiją vakarų spaudos antraštėse? Pirma, visa šalis šoka Maorių haka šokį taip pagerbdami teroro akto aukas. Antra, ministrė pirmininkė Jacinda Ardern atsisakė ištarti teroristų vardus bet kokiose viešose diskusijos. Trečia, aukoms pagerbti, vietos iliustratorė Pat Campbell ‏nupiešė sidabrinį papartį, neoficialų Naujosios Zelandijos simbolį, sudarytą iš penkiasdešimties aukų figūrų. Ketvirta, musulmonai iš skirtingų pasaulio kraštų dėkoja Naująjai Zelandai už jų bendruomenės palaikymą ir siunčia padėkas.
Teroro išpuolio aukų pagerbimas Naujojoje Zelandijoje
Teroro išpuolio aukų pagerbimas Naujojoje Zelandijoje
© AFP / Scanpix

Kai kuriose padėkose musulmonai panaudojo Maorių kalbą. Kai kurios padėkos nuskambėjo iš politinio pasaulio aukštumų. Trys aspektai tikrai turėjo įstrigti radikaliems dešiniesiems - tradicijas, tautiškumą ir nacionalinį identitetą pabrėžiančių haka šokio ir sidabrinio paparčio panaudojimas aukų pagerbimui ir paskui Maorių kalba prabilę pasaulio musulmonai. Ar Lietuvos radikalūs dešinieji galėtų paaiškinti, kaip Naujoji Zelandija, neprarasdama savo tautinės savimonės ir tik ją sustiprindama, užgrobė musulmonų širdis?

Radikalūs dešinieji teigia, kad visokio plauko prašalaičiai, dažnai vadinami ekonominiais pabėgėliais, kelia grėsmę mums ir mūsų tradicijoms. Jų religija, neva, taip pat yra grėsmė mūsų pačių tikėjimui, lyg tas tikėjimas kybotų ant plauko, o jo išsaugojimas priklausytų nuo kitokių kaip mes egzistencijos ribojimo. Radikalų gąsdinimai atkartoja ne vieną istorijos vingiuose jau pamestą ar pamirštą gąsdinimą apie tariamai tautinių mažumų keliamą grėsmę. Istoriškai, tokia retorika baigdavosi mažumų sunaikinimu arba asimiliacija. Naujoji Zelandija ką tik parodė, kad yra dar ir trečias kelias be to, egzistuojančio tik fantazijų plotmėje (tai yra, mažumų grėsmė, kurios nesiūlau maišyti su teroristų grėsme, nes teroristai nėra išimtis tik vienoje ar kitoje religijoje) ir kito, likusio istorijos puslapiuose.

Trečiasis kelias labai paprastas - tautinis identitetas gali tapti garbinamas ne tik pasaulio žiniasklaidoje, bet ir kitatikių ar kitataučių širdyse, tereikia parodyti nuoširdžią pagarbą. Naujoji Zelandija įrodė, kad pagarbą galima parodyti per savo tautiškumo simbolius ir tradicijas. Šios šalies tautinis identitetas ilgai išliks musulmonų ir kitų tikinčiųjų ir netikinčiųjų širdyse.

Kas turi būti pasakyta kalbant apie Lietuvos situaciją? Pašaipos ir neapykantos kalba patapo mūsų kasdienybe. Iš DELFI ir kitų portalų komentarų skilčių jos persikėlė į socialinių tinklų erdvę. Interneto leidinių komentarų skilčių anonimiškumas kai kuriems iš mūsų tapo nebereikalingu. Daug žmonių tokį savo elgesį priėmė kaip normą ir net nesistengia slėpti savo tikrojo veido ir vardo. Mūsų pasipiktinimas pašaipoms ir neapykantai atbuko. Pasipiktinimą pakeitė priimtinumas. Pavyzdžiui, daug žinomų politikos ir pramogų pasaulio veikėjų viešai žemina kolegas ir ne tik. Akcijos ir iniciatyvos prieš pašaipas (apie masines akcijas prieš neapykantos nusikaltimus kol kas galime tik pasvajoti) apsiriboja pavienių organizacijų ribomis, dažnai linksniuojant mokyklas ir moksleivius.

Nėra visuotinio sujudimo nė valdžioje, nė už jos sienų. Nėra sujudimo, kad naikiname savo visuomenę iš vidaus, kasdien, dažnai numesdami kaltę mokyklai ir vaikams. Net Seimo etikos komisija nekreipia dėmesio į suaugusių tautos atstovų pašaipius, neapykantą skatinančius pasisakymus. Ne, kai kurie seimūnai, atvirkščiai, kaip kokiame ironiškame Pavlovo eksperimente, gauna kėdę Žmogaus teisių komitete. Gauna lyg paskatinimą už savo nusižengimus ir padrąsinimą, jog toks elgesys ne tik priimtinas, bet ir apdovanotinas. Kiti, panašiai pasisakiusieji, patys sėdi Seimo etikos komisijoje. Gyvename kreivų veidrodžių karalystėje.

Kodėl pašaipos ir neapykanta yra svarbu Naujosios Zelandijos teroro išpuolių kontekste? Todėl, kad tarp žodžių ir darbų tėra mažas žingsnis. Naujosios Zelandijos teroristai daug laiko skyrė neapykantos kalboms prieš paimdami ginklą. Tai nereiškia, kad Lietuvoje galime tikėtis tokio paties teroro išpuolio. Tai reiškia, kad pašaipos ir neapykantos kalba mūsų gatvėse fiksuojami per užsieniečių užpuolimus skanduojant Lietuva lietuviams! Per buto durų padegimus, nes kažkam nepatiko lange plevėsuojanti vėliava. Per viešus pasisakymus socialinėse platformose - žudyt kitokius. Teisėsauga į tai reaguoja atlaidžiai, o statistika neegzistuoja. Todėl paremti ryšį tarp žodžių ir nusikaltimų Lietuvoje kol kas sunku. Kita vertus, ryšys tarp neapykantos kalbų ir fizinių ar žodinių užpuolimų yra plačiai aprašytas Vakarų, ypač Amerikos, spaudoje. Toks ryšys užfiksuotas ir mokslinėje literatūroje. Pavyzdžiui, Carlo Schwarz, iš Varviko universiteto, ir Karsten Müller, iš Prinstono universiteto, aprašė sąsajas tarp kalbų socialinėse platformose ir neapykantos nusikaltimų Vokietijoje. Savo moksliniuose darbuose jie taip pat parodė sąsajas tarp neapykantos kalbų „Twitter“ platformoje ir neapykantos nusikaltimų Amerikos gatvėse.

Kai kurie radikalūs dešinieji Lietuvoje siūlo, kad pati neapykantos nusikaltimų sąvoka tėra kalbos ir minties cenzūra. Tai yra savaime suprantamas požiūris, kai neapykanta ir pašaipos yra pagrindinis komunikacijos būdas dažno radikalo kalboje. Be jų net kai kuriems mūsų tautos išrinktiesiems labai sunku reikšti mintis. Be neapykantos ir pašaipų karalius tampa nuogas. Užgriebiant platesnius fantazijų laukus, radikalūs dešinieji net siūlo, kad dauguma liberalių idėjų tėra buvusių Lietuvos okupantų tęsiamas darbas. Jie net nepastebi, kad jų pačių retorika tiesiog atkartoja buvusių okupantų šiandienos politinę retoriką. Supaprastintai, tokia mūsų radikalų retorika žodžiu puola ne tik užsieniečius, kurie gyvena Lietuvoje, bet ir Lietuvos piliečius, kurie turi kitokias pažiūras negu radikali dešinė. Ką tai reiškia tautos bendruomeniškumui ir išlikimui? Galima teigti, kad tokias neapykantos kalbas sako solidūs profesoriai ar juvelyrės, kurie niekada nepadegs svetimų durų ir neužpuls gatvėje sutikto užsieniečio. Deja, čia pavojus slypi jų pačių naivume, kad jeigu jie taip nepadarytų, tai ir kiti taip nepadarytų, jų kalbų paskatinti ir pakurstyti.

Todėl savo kalbų pasekmių nesuvokimas yra labai pavojingas ne tik mūsų tautiniam identitetui, bet ir jo išsaugojimui. Tik deramai didžiuojantis savo šaknimis galima pavergti kitų širdis ir sustiprinti tautinę savimonę. Tam Naujoji Zelandija davė svarbų pavyzdį ir pamoką.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
1.6667

Statybininkai nugirdo moters pokalbį su kolege: po jų komentaro norėjau prasmegti skradžiai (26)

Turiu pasiūlymą visiems: prieš pradėdami kalbėti įsitikinkite, kad esate tik su tuo, ko norite...

Vaikų pasiėmimas iš darželio vos nesibaigė tragedija: tų akimirkų gailėsiuosi visą gyvenimą (8)

Vaikus iš darželio pasiimu kiekvieną dieną, bet to karto nepamiršiu niekada. Kaskart prisiminusi,...

Po Agnės skandalo su kaimynais vilnietis papasakojo apie kelis metus trunkantį cirką: būna dar blogiau (176)

Agnės istorija tikrai yra žavi, tačiau galiu pasakyti, kad būna dar blogiau. Prieš keletą metų...

Avarinės situacijos metu išvydusi, kas sėdi prie raudono automobilio vairo, moteris apstulbo (60)

Deja, tenka pripažinti, kad kai sėdžiu prie vairo, ne visada būnu užsiėmusi tik vairavimu. Teko...

Vakarui pasibaigus vaikinas sekundei atsigręžė į telefoną: tada – smūgis (15)

Buvo eilinis rudens sekmadienis ir pabjuręs oras. Važinėjausi po miestą susitikinėdamas su...

Top naujienos

Vairuotojas skaudžiai pamokė bendrovę, į kurios aikštelę po avarijos policija uždarė automobilį (18)

Po avarijos apgadintą automobilį griovyje palikusio ir iš eismo įvykio vietos pasišalinusio...

Nidos verslininkas: po Mindauginių pamatysite tikrąjį Nidos vasaros sezono veidą (1)

Nidos verslininkai, prekiaujantys žuvimis, nuomojantys butus, dviračius, paspirtukus ir užsiimantys...

LGBT bendruomenės narė kreipėsi į Nausėdą: pasikalbėkite ir su mumis (459)

Socialinių mokslų daktarė, tarptautinės teisės tyrėja, feministė Laima Vaigė penktadienį...

Šventosios verslininkai bando atlaikyti dar vieną iššūkį: dalis pateko į statybų epicentrą (8)

Pagaliau Šventosios uoste aiškiai matyti – artėja permainos. Visa uostelio teritorija aptverta,...

Sniego pilys | D+

Rusų oligarchų žmonų gyvenimas – „tremtyje“ prie jūros: už prabangą turi užsimerkti ir duoti vyrams laisvės

Nicoje, Kanuose, Monake, Sen Tropeze vasaras leidžiančioms oligarchų šeimoms VIP konsjeržo...

Pasiklydusios jūroje graikiškos atostogos

Vos taškelis žemėlapyje, bet jame telpa ir kalnai, ir tūkstančius metų skaičiuojantys...

Testas: ar išlaikytumėte 2021 m. matematikos egzaminą? (9)

Šių metų egzaminą dalis abiturientų įvertino kaip lengvesnį už pernai metų. 2020 m. egzaminas...

Žmonėms plūstant į kurortus pareigūnai stiprina pajėgas: kai kur – triskart daugiau pareigūnų žmonės įspėjami saugotis (90)

Poilsiautojams užplūdus kurortinius miestelius, nesnaudžia ir ilgapirščiai. Vagys šluoja viską,...

Europoje mažėja šalių, iš kurių atvykus taikomi ribojimai: išbraukiama 10 šalių ir 3 salos (10)

Reikšmingai pagerėjus epidemiologinei situacijai dešimt Europos šalių ir trys salos yra...

Dalia Plikūnė. Laiškas „marširuotojams“ ir politikams: pagalvokite dar kartą (94)

Mieli marširuotojai, aš suprantu, kad jei skaitote, tai manimi turbūt nepasitikite. Nebūtinai...