aA
Jeigu paklaustumėte, kas yra mano idealas, atsakyčiau – Markas Zuckerbergas. Taip, jis, jaunas, kūrybingas ir valdantis milijardinę imperiją. Na, aš – dar ne jis, bet irgi pradėjau savo verslą ir jaučiu, kaip augam, stiprėjam, sulaukiam investuotojų dėmesio, žodžiu, gyvenimas gražyn.
Pasibaisėjo galimais pokyčiais Lietuvoje: kraustysimės svetur
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Bet štai galvoju, jeigu Markas būtų gimęs Lietuvoje ir sugalvojęs savo veidaknygę šitoje šalyje ar dabar irgi būtų kiečiausias verslininkas pasaulyje? Galbūt. Tuo atveju, kad jis su visu verslu ir darbuotojais persikeltų mažų mažiausiai į Estiją.

Nes, na, nuoširdžiai – čia verslą sukurti gal ir nesudėtinga, bet kai pradedi jį plėsti ir įbrendi į neišsemiamą biurokratijos liūną, turi dirbti vien tam, kad išmanytum ir tvarkytum reikalus, kaip samdyti darbuotojus, mokėti mokesčius, teikti ataskaitas, bei suprasti visus kitus dalykus, neturinčius nieko bendro su kūrybiškumu.

O tada staiga pasako, kad dabar kursime darbo kodeksą – galėsime lengviau priimti ir atleisti darbuotojus, dirbti lanksčiai – na, taip, kaip dirba tokios šalys kaip Estija, ar tos, kur auga „zuckerbergai“.

Galvoju – jėga, pradedu skaičiuot, kaip pakelsiu atlyginimus, kaip kokius žmones samdysiu, nes darbo valandos nuo 9 iki 17 val. tai tikrai niekam neįdomios, o sutvarkyti formalumus kitaip – „juodas“ reikalas.

Ir ką dabar girdim? Po 20 metų Seime prasėdėjusios galvos staiga taip susirūpina man vergaujančių, nustekentų, prie kompiuterio pririštų, naktimis ariančių, pinigų negaunančių vargšų darbuotojų teisėmis ir sako NE terminuotoms ar projektinėmis sutartims, NE – viršvalandžiams, TAIP – naujiems mokesčiams ir atlyginimui net tada, kai žmogus nedirba. Ar gali būti didesnis absurdas? Taigi rytoj su visa kompanija susipakuoju kompiuterius ir varau į Estiją, o gal ir Didžiąją Britaniją.

Jei dar nežinojot – mes laisvi, mobilūs ir turim ryšį. Jeigu baltarusiai ar rusai, garsūs pasaulyje žaidimų kūrėjai, lengvu mostu visą kontorą perkelia į Lietuvą, nes čia geriau, tai, manot, mes negalim varyti į Estiją, nes ten tikrai geriau?

Taip kalbu ne iš nemeilės savo šaliai. Atvirkščiai, noriu čia gyventi ir kurti, bet nenoriu, kad pensinio amžiaus proto bokštai Seime, kurie jokio biuro per pastaruosius 20 metų nėra matę, tik Seimo posėdžių salės suolą, man aiškintų, kaip dirbti – atleiskime jiems, nes jie nežino, ką daro.

Mes kuriam specifines IT sistemas pagal klientų poreikius. Priklausomai nuo projektų skaičiaus ir apimties imam specialistų, programuotojų tiek, kiek reikia. Baigėsi projektas – spaudžiam ranką ir viso gero. Ateidami dirbti jie tai žino ir mes žinome.

Nes, supraskite, turėti tiek darbuotojų man neapsimoka – per daug sudėtingas planavimo procesas, per daug specifinis produktas. Būtų mėnesių, kai jie sėdėtų be darbo, o aš turėčiau jiems mokėti. Vieną kartą reikia vienokios specializacijos žmonių, kitą kartą – kitokios. Tai mes juos samdome projektui. O jie irgi kartais daro kažką ne tik mums, bet ir kitiems. Visi – laisvi ir laimingi.

Rinkoje talentai nesimėto, visiems jų reikia, turim pasiūlyti geriausias sąlygas. O ką siūlo Seimas? Terminuotų sutarčių – tik 20 proc., projektinių – dar mažiau, 10 proc. Tai ką, man dabar tuos visus žmones pasamdyt pilnam darbui, o paskui atleisti? Kam čia toks absurdiškas žaidimas? Ar čia kažkur mokesčiai paslėpti?

Toliau – dar geriau. Atsiranda kažkokia suminė darbo apskaita, tai čia turbūt gerai, bet dirbti galima tik 48 val. per savaitę. Koks kieno reikalas, kiek žmogus dirba, jeigu nori užsidirbt? Mes vedam projektinę darbo valandų apskaitą, tai, patikėkit manim, žmonės per tris savaites pradirba tiek, kad paskui savaitei gali važiuoti į kokį Londoną. Ir važiuoja. Tai dabar turėsiu sakyti jiems – viskas, išjungiam kompiuterius, šią savaitę darbo valandos baigėsi.

Tai čia kas susiję su mano įmone ir kas man tikrai nepatinka, bet yra ir kitų nesąmonių. Šiaip studentų nesamdau – jiems dar trūksta patirties ir visko mokytis reikia. Na, aišku, būna labai kieto jaunimo. Bet skaitau pataisą, kad studentui turėsiu mokėti atlyginimą už tai, kad jis mokysis kažkur darbo metu.

Nesupraskit manęs neteisingai. Jeigu tas žmogus mokysis kažko, kas naudinga mano įmonei, ir paskui mano įmonėje tas žinias pritaikys, tai už jo mokslus aš galiu sumokėti. Bet tikrai ne atlyginimą už darbą, kuris nedaromas. Tai, studentai, CV kol kas nesiųskit.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalyti savo nuomone ar patirtimi? Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt arba čia.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Atsargiai: skyrybų priežastimi gali tapti ir... magnetukas (24)

Yra tokie smagūs ir žaismingi mediniai magnetukai – su linksmomis frazėmis, kurios turėtų...

Jei mirsiu nuo vėžio, laukdamas tyrimų, norėčiau, kad valstybė padengtų laidojimo išlaidas (174)

Ilga kelionė per gydytojus, kol buvo nustatyta diagnozė, o prasidėjęs karantinas pastatė į dar...

Policininko žmoną gniuždo jo kolegės elgesys: tokio įžūlaus siūlymosi dar neregėjau (371)

Nežinau, ką daryti. Esu tiesiog tokia sutrikusi, nes patekau į situaciją, kuri atrodo be išeities.

Parodžiusi savo sudarkytus gelinius nagus meistrei tokio atsakymo nesitikėjau (205)

Perskaičiau straipsnį apie tai, ką pastebi vyrai moterų išvaizdoje. Jame atpažinau situaciją,...

Iš jos mokykloje šaipysis. Bet jei tai įvyks, aš būsiu laimingiausias tėtis pasaulyje (108)

Vilnietis Ernestas Pliuška, „Facebook“ įraše pasidalinęs itin jautria žinute apie savo...

Top naujienos

Pamirškite, kad COVID-19 pasireiškia tik karščiavimu ir kosuliu – medikams susirūpinimą kelia visai kiti simptomai (178)

Jungtinėse Valstijose pradėjus plisti koronavirusui , dermatologai ant kai kurių paciento odos...

Mirė žurnalistas Aurelijus Katkevičius papildyta 21:20 (160)

Eidamas 58-uosius metus mirė žurnalistas, Lietuvos verslo dienraščio „Verslo žinios“...

Baltarusių aktyvumas gali nustebinti net ukrainiečius: net atskiri kiemai ginasi prieš OMON'ą (479)

Protestai Baltarusijoje stipriai skiriasi nuo Ukrainos Maidano, čia į gatves išėję žmonės...

Kolegos prisimena Aurelijų Katkevičių: negalėjai nenorėti būti kaip jis (9)

Trečiadienio vakarą Lietuvą pasiekė liūdna žinia, kad Anapilin iškeliavo žurnalo „Verslo...

Minske – dar vienas neramus vakaras: pareigūnai panaudojo ašarines dujas, patvirtinta protestuotojo mirtis papildyta 23:59 (308)

Įvairiuose Minsko rajonuose trečiadienio vakarą rinkosi protestuotojų grupės. Portalo tut.by...

Po gaivesnės pertraukos sugrįš karštis, prognozuoja ypač šiltą savaitgalį

Baltijos šalyse klajoja aukšto atmosferos slėgio sūkurys. Ketvirtadienį jo įtaka bus juntama ir...

Užkalnis. Nesijuokime iš Baltarusijos – pas mus ne ką džiugiau (300)

Kad Baltarusija su visais jos rinkimais yra apgailėtina pelkė, nereikia nė aiškinti. Eiliniai...

Ko nepajėgė virusas, tą padarė nusivylimas valdžia: stoja Baltarusijos futbolo čempionatas (3)

Koronaviruso nepaisiusi ir dėl to visame pasaulyje pavasarį išgarsėjusi Baltarusijos futbolo lyga...

Stiliaus ekspertė sudarė sąrašą, kokie drabužiai ir avalynė bus madingi artėjantį rudens sezoną (13)

Artėjantis rudens sezonas – puikus metas atnaujinti savo įvaizdį ir pasižvalgyti naujų...

|Maža didelių žinių kaina