aA
Jeigu paklaustumėte, kas yra mano idealas, atsakyčiau – Markas Zuckerbergas. Taip, jis, jaunas, kūrybingas ir valdantis milijardinę imperiją. Na, aš – dar ne jis, bet irgi pradėjau savo verslą ir jaučiu, kaip augam, stiprėjam, sulaukiam investuotojų dėmesio, žodžiu, gyvenimas gražyn.
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Bet štai galvoju, jeigu Markas būtų gimęs Lietuvoje ir sugalvojęs savo veidaknygę šitoje šalyje ar dabar irgi būtų kiečiausias verslininkas pasaulyje? Galbūt. Tuo atveju, kad jis su visu verslu ir darbuotojais persikeltų mažų mažiausiai į Estiją.

Nes, na, nuoširdžiai – čia verslą sukurti gal ir nesudėtinga, bet kai pradedi jį plėsti ir įbrendi į neišsemiamą biurokratijos liūną, turi dirbti vien tam, kad išmanytum ir tvarkytum reikalus, kaip samdyti darbuotojus, mokėti mokesčius, teikti ataskaitas, bei suprasti visus kitus dalykus, neturinčius nieko bendro su kūrybiškumu.

O tada staiga pasako, kad dabar kursime darbo kodeksą – galėsime lengviau priimti ir atleisti darbuotojus, dirbti lanksčiai – na, taip, kaip dirba tokios šalys kaip Estija, ar tos, kur auga „zuckerbergai“.

Galvoju – jėga, pradedu skaičiuot, kaip pakelsiu atlyginimus, kaip kokius žmones samdysiu, nes darbo valandos nuo 9 iki 17 val. tai tikrai niekam neįdomios, o sutvarkyti formalumus kitaip – „juodas“ reikalas.

Ir ką dabar girdim? Po 20 metų Seime prasėdėjusios galvos staiga taip susirūpina man vergaujančių, nustekentų, prie kompiuterio pririštų, naktimis ariančių, pinigų negaunančių vargšų darbuotojų teisėmis ir sako NE terminuotoms ar projektinėmis sutartims, NE – viršvalandžiams, TAIP – naujiems mokesčiams ir atlyginimui net tada, kai žmogus nedirba. Ar gali būti didesnis absurdas? Taigi rytoj su visa kompanija susipakuoju kompiuterius ir varau į Estiją, o gal ir Didžiąją Britaniją.

Jei dar nežinojot – mes laisvi, mobilūs ir turim ryšį. Jeigu baltarusiai ar rusai, garsūs pasaulyje žaidimų kūrėjai, lengvu mostu visą kontorą perkelia į Lietuvą, nes čia geriau, tai, manot, mes negalim varyti į Estiją, nes ten tikrai geriau?

Taip kalbu ne iš nemeilės savo šaliai. Atvirkščiai, noriu čia gyventi ir kurti, bet nenoriu, kad pensinio amžiaus proto bokštai Seime, kurie jokio biuro per pastaruosius 20 metų nėra matę, tik Seimo posėdžių salės suolą, man aiškintų, kaip dirbti – atleiskime jiems, nes jie nežino, ką daro.

Mes kuriam specifines IT sistemas pagal klientų poreikius. Priklausomai nuo projektų skaičiaus ir apimties imam specialistų, programuotojų tiek, kiek reikia. Baigėsi projektas – spaudžiam ranką ir viso gero. Ateidami dirbti jie tai žino ir mes žinome.

Nes, supraskite, turėti tiek darbuotojų man neapsimoka – per daug sudėtingas planavimo procesas, per daug specifinis produktas. Būtų mėnesių, kai jie sėdėtų be darbo, o aš turėčiau jiems mokėti. Vieną kartą reikia vienokios specializacijos žmonių, kitą kartą – kitokios. Tai mes juos samdome projektui. O jie irgi kartais daro kažką ne tik mums, bet ir kitiems. Visi – laisvi ir laimingi.

Rinkoje talentai nesimėto, visiems jų reikia, turim pasiūlyti geriausias sąlygas. O ką siūlo Seimas? Terminuotų sutarčių – tik 20 proc., projektinių – dar mažiau, 10 proc. Tai ką, man dabar tuos visus žmones pasamdyt pilnam darbui, o paskui atleisti? Kam čia toks absurdiškas žaidimas? Ar čia kažkur mokesčiai paslėpti?

Toliau – dar geriau. Atsiranda kažkokia suminė darbo apskaita, tai čia turbūt gerai, bet dirbti galima tik 48 val. per savaitę. Koks kieno reikalas, kiek žmogus dirba, jeigu nori užsidirbt? Mes vedam projektinę darbo valandų apskaitą, tai, patikėkit manim, žmonės per tris savaites pradirba tiek, kad paskui savaitei gali važiuoti į kokį Londoną. Ir važiuoja. Tai dabar turėsiu sakyti jiems – viskas, išjungiam kompiuterius, šią savaitę darbo valandos baigėsi.

Tai čia kas susiję su mano įmone ir kas man tikrai nepatinka, bet yra ir kitų nesąmonių. Šiaip studentų nesamdau – jiems dar trūksta patirties ir visko mokytis reikia. Na, aišku, būna labai kieto jaunimo. Bet skaitau pataisą, kad studentui turėsiu mokėti atlyginimą už tai, kad jis mokysis kažkur darbo metu.

Nesupraskit manęs neteisingai. Jeigu tas žmogus mokysis kažko, kas naudinga mano įmonei, ir paskui mano įmonėje tas žinias pritaikys, tai už jo mokslus aš galiu sumokėti. Bet tikrai ne atlyginimą už darbą, kuris nedaromas. Tai, studentai, CV kol kas nesiųskit.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite pasidalyti savo nuomone ar patirtimi? Rašykite el.paštu pilieciai@delfi.lt arba čia.

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Daugiavaikę motiną pensininkių elgesys sugniuždė: pasigedau žmogiškumo (57)

Bevaikščiodama su savo 4 metų sūnumi ir 1,5 dvynukais susidūriau su nekorektišku elgesiu iš...

Lietuvė laimės Anglijoje nerado: didžiulė konkurencija ir arogantiškas požiūris paskatino grįžti namo (81)

Ar tu žinai tą jausmą, kai nuo mažens Tau sakoma, kad tik baigus mokslą ir įgijus diplomą Tu...

Atostogų Egipte metu pasijuto įkaitais: kelionė pigi, bet pasirinkimo laisvė suvaržyta (155)

Kiekvienas renkantis kelionę, visada perskaito kas rašoma apie viešbutį ir regioną. Skaitydami...

Vilniaus centre gyvenančią moterį papiktino registracijos į mokyklas sistema (28)

Gyvename Vilniaus centre. Nuo 2019 m. rugsėjo 1 d. mūsų vaikas turėtų pradėti lankyti pirmą...

Lietuvių bruožas, kuris erzina: tautiečiai tik apsimeta viskuo nepatenkinti (10)

Lietuviai laimingų žmonių tauta. O jeigu kartais mums pasirodo priešingai, tai tik dėl to, kad...

Top naujienos

Ušackas - apie tai, ko trūksta kandidatams į prezidentus, tikrąjį darbą Rusijoje ir sudėtingus santykius su Grybauskaite (6)

Diplomatas, buvęs užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas neslepia, kad jo patarimų...

Jautrus brolystės su Latvija klausimas: istorija mena ne vieną kartėlį ir susitaikymą (4)

Broliai ar konkurentai – paskutiniu metu dažniausiai skambėjęs klausimas apie Lietuvos ir...

Orai: savaitės pradžioje – permainos (2)

Pasidžiaugus pavasariška šiluma ir saule, jau nuo pirmadienio teks vėl prisiminti niūrius ir...

Nacistinėje Austrijoje motina paliko sūnų: rastuose laiškuose – neįtikėtina istorija (58)

Kai žydų tautybės motina jį paliko ir pabėgo į Jungtinę Karalystę, Kurtui tebuvo keturiolika....

Kelionių organizatoriai įvardijo Turkijos viešbučius, kuriuose rasite geriausią kainos ir kokybės santykį (76)

Poilsinės kelionės į Turkiją – vienas iš populiariausių šeimos atostogų pasirinkimų....

JAV parama Baltijos šalims toliau siutina Kremlių: Trumpo žodžius priskyrė ir Lietuvai (639)

„ JAV palieka Baltijos šalis“, „ Baltijos šalys nebemadingos“, – tokiomis ir panašiomis...

Dizainerė įrengė 12 kv. metrų butą maksimaliai patogiai: pavyko sutalpinti viską (193)

Kuo mažesnis būstas, tuo didesnis iššūkis jį įrengti taip, kad būtų patogu ir nieko...

Venesueloje pastebėtas Rusijos lėktuvas papildyta (182)

Rusijos vėliava pažymėtas lėktuvas sekmadienį buvo pastebėtas didžiausiame Venesuelos oro...