aA
„Mokytojas pats sau vedėjas, žurnalistas, režisierius, scenaristas, redaktorius, sekretorė ir kas tik norite...“ – rašo 20 metų mokytoja dirbanti DELFI skaitytoja. Ji papasakojo apie sudėtingą mokytojo darbą ir teigia nepritarianti naujajai švietimo ministrei – visiems mokytojams vienodų atlygių nereikia.
© DELFI / Domantas Pipas

Esu mokytoja, turinti daugiau nei dvidešimties metų darbo stažą. Manau, kad savo darbą gebu, noriu ir galiu atlikti kokybiškai. Nesutinku su ministrės išsakyta nuomone, kad visi pedagogai turi gauti vienodą atlygį, nepriklausomai nuo mokinių skaičiaus klasėje.

Pamoka – tai ne paskaita. Mokiniai – aktyvūs ugdymo proceso dalyviai. Pamokoje svarbu, kad mokytojas matytų kiekvieną mokinį. Juk siekiame individualizavimo, diferencijavimo, mokinių motyvacijos stiprinimo, o tai reiškia ugdymo procesą, orientuotą į kiekvieno vaiko poreikius ir galimybes.

Mokytojas atlieka daug funkcijų ir veiklų. Dalies jų atlikimo kokybė priklauso nuo ugdytinių skaičiaus. Suprantama, kiekvienas mokytojas pirmiausia veda pamokas, bet prieš tai jis turi joms pasiruošti. Išanalizuoti ugdymo turinį, parinkti tinkamus metodus, pasiruošti reikalingą metodinę medžiagą, apmąstyti kitus pamokos vedimo aspektus.

Mokytojas rengia pamokos planus, metodinę medžiagą, dažnai pats kuria vaizdines priemones, ruošiasi praktikos darbams ir atlieka daugybę įvardijamų ir neįvardijamų veiklų. Mokytojai neturi būrio pagalbininkų, kaip, tarkime, Seimo nariai ar TV laidų vedėjai.

Mokytojas pats sau vedėjas, žurnalistas, režisierius, scenaristas, redaktorius, sekretorė ir kas tik norite... O kasdienės penkių ar šešių valandų „tiesioginės transliacijos“ turi būti ne tik aktualios, bet ir įdomios, patrauklios, prasmingos.

Jei klasėje yra dvidešimt ar trisdešimt mokinių, tai pamokų metu tampa aktuali drausmės problema. Jai išspręsti mokytojas taip pat skiria nemažai ne tik kūrybinių, bet ir fizinių pastangų. Po penkių ar šešių pravestų pamokų laukia rašto darbų taisymas. Ištaisyti aštuonis rašto darbus ar dvidešimt aštuonis – tikrai ne tas pats. Rašto darbus taiso ne tik lietuvių, bet ir socialinių mokslų, gamtos mokslų ir kitų dalykų mokytojai.

Laikas reikalingas ne tik darbų taisymui, bet ir jų paruošimui. Jei turi aštuonis mokinius – pakaks vieno kontrolinio darbo varianto, jei tris ar keturias paralelines klases – reikės keturių, šešių ar daugiau. Taisomi ne tik kontroliniai, bet ir namų, klasės darbai, projektai. Šiandiena mokytojui, turinčiam 18 kontaktinių valandų, apmokamos vidutiniškai dvi valandos rašto darbų taisymui. Jei mokytojas turi 18 valandų krūvį, tai priklausomai nuo dėstomo dalyko, paralelinių klasių skaičiaus ir mokinių skaičiaus jose jam gali tekti ištaisyti nuo 30 iki 100 darbų per savaitę ar dvi. Darbo krūvis, šiuo atveju, skirs tris kartus. O kur dar ataskaitos, išvykos, ekskursijos ir kita veikla?

Minėtų darbų atlikimo trukmė ir kokybė taip pat sietina su mokinių skaičiumi klasėje. Klasės vadovo veikla, kai reikia pažinti, stebėti, pagelbėti, organizuoti ir atlikti kitas klasės vadovo funkcijas, tiesiogiai priklauso nuo auklėtinių skaičiaus. Retoje Lietuvos mokykloje kartu su mokytoju klasėje dirba mokytojo padėjėjas (išskyrus specialiąsias ugdymo įstaigas), laborantas, ne visada pakanka socialinių pedagogų, o psichologas – prabanga. Tuomet vienas mokytojas atlieka visas minėtas funkcijas.

Jei visi mokytojai gaus vienodus atlygius, nepriklausomai nuo mokomų mokinių skaičiaus, atliekamų darbų – darbo krūvio, tuomet visose mokyklose labai padaugės klasių ir sumažės mokinių skaičius jose. Pagalbos reikia ne tik regionų mokykloms. Jos reikėtų ieškoti peržiūrint mokyklų tinklą, tiksliau, tai, kas iš jo liko, pasitelkiant vietos bendruomenes, motyvuojant jaunus specialistus, skiriant valstybės dotacijas tam tikrų programų įgyvendinimui, sudarant galimybę mokytojams įgyti teisę mokyti ne vieno dalyko, sudaryti galimybes mokytojų kvalifikacijos kėlimui, daugiau pasitikėjimo mokyklos bendruomene organizuojant ugdymo procesą ir perskirstant etatus ar pamokų skaičių.

Galimybių spręsti susiklosčiusias problemas tikrai yra. Belieka tikėtis, kad dar kartą užsimojus reorganizuoti, optimizuoti, sumažinti ar suvienodinti, bus aiškiai pamatuota ir paskaičiuota, o svarbiausia, atsakyta į klausimą – kuo eilinė pertvarka bus naudinga konkrečiam mokiniui ir mokyklai?

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Mokytojai, klausiame Jūsų – koks, jūsų manymu, atlyginimas turėtų būti mokamas už darbą mokykloje, kiek gaunate dabar? Ar jaučiatės tinkamai įvertinti? Kokios yra sunkiausios ir maloniausios jūsų darbo pusės? Pasidalykite mintimis el. paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Mokytojas“!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Meilė iš pirmo žvilgsnio: atsiliepk, gražuole, raudona suknele (103)

Idėja apie romantiškai susiklostančią meilę iš pirmo žvilgsnio bent kartą gyvenime, matyt, yra...

Šeimos pajamos – 2000 eurų: papasakojo, kaip išgyvena ir kam daugiausiai išleidžia (134)

Keli straipsniai pasirodė, kaip išgyvena iš 650 eurų , kaip sutaupo 400 eurų, uždirbdamas 466...

Pasidalijo išgyvenimo patirtimi: uždirbu 466 eurus, kas mėnesį sutaupau 400 (1110)

Turbūt daug kam perskaičius rašinio pavadinimą kilo klausimas „kas čia per nesąmonė?“,...

Meilės trikampis: nenoriu būti meiluže, bet jei paskambinsi, atsiliepsiu (38)

Esu trikampyje. Kaip jaučiuosi? Lyg kampe. Patarti, kaip meilės ir pasitikėjimo neįsprausti į...

Vokietijos pilietis Lietuvoje pasijuto diskriminuojamas (69)

Esu Vokietijos pilietis ir turiu 2009 metais Lietuvos migracijos tarnybos išduotą nuolatinio...

Top naujienos

Emigranto nusikaltimas sukrėtė ne tik Lietuvą, bet ir Švediją: nužudytą paauglę rado užklijuotomis lūpomis (70)

Darbą baigusi septyniolikmetė nusiuntė tėvui žinutę, kad grįžta namo, tačiau į juos taip ir...

Lietuviai įamžino chaotišką Indijos sostinę: jeigu ši šalis neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti (2)

„Jeigu Indija neegzistuotų, niekam neužtektų vaizduotės ją išgalvoti“, - taip sakė...

Radžvilas: tai ir yra pabaigos ženklas (151)

Didžiosios Britanijos atsiskyrimas yra labai panašus į Sąjūdį, Europos Sąjunga ( ES ) eina...

Sirgalių žinutę išgirdęs Adomaitis po skaudaus pralaimėjimo citavo dukterį (4)

Vilniaus „Ryto“ vyriausiojo trenerio Dainiaus Adomaičio 45-ojo gimtadienio vakaras –...

„Hadsono stebuklas“: kaip išvengta tragedijos (14)

Sausio 15 d. sukako lygiai dešimt metų nuo vadinamojo Hadsono upės stebuklo, kai „ US Airways “...

Skamba antroji „Eurovizijos“ atranka: scenos naujokams tenka išklausyti aštrią kritiką

Šeštadienio vakarą eteryje skamba antrasis nacionalinės „ Eurovizijos “ atrankos filmavimas,...

Kauniečius tyrė 14 metų: vieta, kur gyvenate, tikimybę mirti gali padidinti net 70 proc. (21)

Jei gyvenate toliau nei 300 m nuo parko ir jame nesilankote, turite beveik 70 proc. didesnę tikimybę...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (245)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Sugadintas Adomaičio gimtadienis: „Lietkabelis“ sutriuškino Vilniuje nušvilptą „Rytą“ (404)

Panevėžio „Lietkabelis“ (11-8) įspūdingai nutraukė keturių pralaimėjimų seriją...

Vilniuje automobilis rėžėsi į stulpą, vairuotojas, įtariama, apsvaigęs automobilyje rasta švirkštų (8)

Vilniuje šeštadienio vakarą automobilio nesuvaldęs vairuotojas rėžėsi į stulpą. Į avariją...