Garsi Holivudo stilistė Rachel Zoe yra pasakiusi, kad „stilius yra tai, kaip jūs apibūdinate save nepasakę nė žodžio“. Apie stilių, žmogaus išorinį įvaizdį kalbama ir mąstoma pastaruoju metu gana dažnai – tiek viešumoje, tiek privačiai. Bet ar daug kas susimąsto, kaip mes save apibūdiname, ką apie save papasakojame pradėję kalbėti?
© Shutterstock nuotr.

Ypač viešumoje, kurios ribos yra labai išsiplėtusios – nuo žiniasklaidos, kur gali pasisakyti ne tik žurnalistai ir vieši asmenys, bet ir skaitytojai, laidų dalyviai, iki interneto erdvės. Būtent joje pastaruoju metu ypač išpopuliarėjo įvairūs „skambūs“, kritiški žinomų (ir ne tik) žmonių pasisakymai asmeninėse socialinių tinklų paskyrose, neretai persikeliantys ir į interneto žiniasklaidą.

Žinoma, visi turime tokią teisę – tai erdvė, kurioje tarsi iš tribūnos galime išsakyti savo nuomonę įvairiausiais klausimais, vertinti visuomenės aktualijas, dalytis vaikystės nuotraukomis, knygų (tikiuosi, skaitytų) dešimtukais ir kelti vaizdus, pavyzdžiui, kaip pilamės šaltu vandeniu... Taip pat – diskutuojame, komentuojame...

Socialiniai tinklai naudojami ir privačių asmenų, ir oficialių institucijų. Paskyrose skelbiama ir informacija, ir nuomonė. Vieni socialinių tinklų nariai turi iki kelių dešimčių draugų, su kuriais dalijasi išgyvenimais ir nuomonėmis, kiti – kelias dešimtis tūkstančių sekėjų. Tačiau dauguma teigia, kad socialinio tinklo paskyra – privatus reikalas, privati erdvė, kurioje gali kalbėti ką nori ir kaip nori...

Gal ir galima būtų sutikti su tais, kurie nuomonę išsako tikrai artimų žmonių (tikrų draugų?) ratui, o kaip dėl tų, kurių pasisakymus skaito dešimtys tūkstančių žmonių? Ar tinka „TV pagalbos“ herojų kalbą primenantis kalbėjimo stilius?

Iki socialinių tinklų išpopuliarėjimo viešoji ir privačioji kalbos vartojimo erdvė buvo gana aiškiai skiriama. Viešojoje erdvėje paprastai buvo vartojama bendrinė kalba. Socialiniuose tinkluose ir apskritai internete viešumas susipina su privatumu, ribos tarp jų sparčiai nyksta (...).

Žinoma, toks viešosios ir privačiosios erdvės susipynimas nėra visai naujas dalykas – dar XVIII–XIX a. greta spaudos egzistavo ir sakytinis viešasis diskursas – tai buvo įvairios diskusijos to meto viešosios erdvės sambūriuose – Prancūzijoje namų salonuose, vokiečių užstalės draugijose ir britų kavinėse (apie tai rašė Rūta Marcinkevičienė „Akiračiuose“ dar 2009 m. nr. 2–3 (409) publikuotame straipsnyje). Tokia „viešoji erdvė“ turėjo ir tiesioginę, ir perkeltinę reikšmę – tai buvo vieta, kur piliečiai galėjo aptarti bendrus interesus, diskutuoti, komentuoti ir argumentuoti. Dabar šis diskursas reiškiasi interneto erdvėje – tik jau rašytine forma.

Rašytinė kalbos forma įpareigoja atidžiau pažvelgti ne tik į tai, apie ką kalbama, bet ir kaip, kokiais žodžiais pateikiamos mintys. Ar visos raiškos formos yra tinkamos? Juk kalba tiesiogiai susijusi su mąstymu, kalba, kurią vartojame, pasako apie mus daug daugiau negu išvaizda, kalba – įvaizdžio dalis. Parinkti rūbus, jei pačiam nesiseka, gali stilistas. O kaip kalba? Nesvarbu, kaip kalbame, svarbu – ką kalbame? Ar užtenka pasikonsultuoti su stilistu, kaip rengtis, pvz., einant į pokalbį dėl darbo arba į „prabangų“ renginį? Ar ten kalbėti nereikės? Ar Jus priims į darbą tik dėl to, kad „pataikėte“ apsirengti?..

Be abejo, egzistuoja kalbos kodų kaita (tyrėjai sutaria, kad ji būdinga aukštesnio išsilavinimo žmonėms) – vienos kalbos priemonės ir formos tinkamos viešumai, kitos – privačiam bendravimui. Mokėjimas parinkti tinkamą kalbos kodą – kartais menas. Bet, priminsime, lieka neatsakytas klausimas: vieno žmogaus pasisakymas keturiasdešimčiai tūkstančių žmonių – vieša ar privatu? Ar tinkamos visos kalbos raiškos priemonės, žargoninė leksika ir keiksmažodžiai, netgi temos, skatinačios viešas patyčias?

Viešosios nuomonės reiškėjas turėtų galvoti ir apie sekėjus – ar tikrai visi yra pilnamečiai, ar tikrai pajėgūs suvokti kodų kaitą? Ar visi suvokia skirtumą tarp objektyvios informacijos ir nuomonės? Žinomų žmonių viešos mintys daro didelę įtaką jų gerbėjams, nes noras tapatintis su žinomais žmonėmis, perimant jų kalbėjimo manierą, rengimosi stilių ir gyvenimo būdą, yra plačiai paplitęs.

Lengviausia tapatintis su norima socialine grupe yra būtent naudojant tą pačią kalbinę raišką, o šiuo atveju – „TV pagalbos“ herojus primenančią kalbą. Skaitant daugybę komentarų po aptariamais pasisakymais atrodo, kad visi tie minėti herojai ir komentuoja, nes jų kalba irgi tokia pati. Taigi kyla klausimas, ar, pavyzdžiui, skelbiant grožio ir stiliaus temas būtent šie sekėjai ir yra ta siekiama tikslinė auditorija?

Jau tampa norma, kad žmogus viešumoje atsiveria visiems toks, koks jis yra – kartais šiek tiek prisdengęs stilingais rūbais, bet kalba atskleidžia visa kita. Laukiame, kas bus toliau – viešinimuisi ir atsivėrimams ribų, turbūt, nėra – turbūt tai ir yra vienas iš visuomenės neomodernizmo (gal – postpostmodernizmo?) požymių.

Atskirti viešąją ir privačiąją erdves socialiniuose tinkluose nėra paprasta (galbūt to daryti ir neverta) – laisvoji kasdienė vartosena reiškiasi viešumoje. Tačiau rašantysis ir kalbantysis per kalbą atskleidžia ir savo asmenines vertybes, kurios, ypač populiarių žmonių atveju, skleidžiamos skaitytojams, sekėjams ir gerbėjams, jų noriai perimamos, – kartu su įvairių sluoksnių leksika, pagarba arba nepagarba adresatui ir pažiūromis. Beje, viskas, ką parašome internete, lieka ten ilgam.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

(Ne)receptinių vaistų skandalas paskatino pasidalinti istorija: jau ir taip daug ištvėriau (135)

Migrena sergu neseniai, bet labai daug ištvėriau ir dar daug laukia. Norėčiau pasidalinti savo...

Padėtis Lietuvoje išvedė iš kantrybės – pasiūlė tapti Vokietijos dalimi (350)

Pripažinkime, mums nepavyko. 27-erius metus puoselėta Lietuvos idėja, kurią intelekto nesužalotos...

Barto istorija atskleidė ir kitą pusę: aukštą socialinį statusą turintis žmogus irgi pažeidžiamas (105)

#metoo akcija i viešumą iškėlė ne tik garsaus režisieriaus galimai savo statuso piktnaudžiavimu...

Ilgai tylėjo apie nepadorų kaimyno elgesį: jis visiems atrodė idealus vyras ir tėtis (258)

Ką pasakyti mažai mergaitei, paauglei, suaugusiai moteriai, jei į jos kūną kas nors kėsinasi?...

Mikutavičiaus žodžiai įskaudino – nesupranta juokelių šia jautria tema (440)

Elgesys, kuris nebeturi turi būti daugiau toleruojamas – Marijono juokeliai jautria tema ir...

Top naujienos

Išsvajotas atostogas pakeitė košmaras: neaišku, kur nuvežė, ir liepė išlipti (83)

Kas gali būti geriau už jaukias šeimos atostogas, kai nereikia galvoti, kuo užimti vaikus, o dvi...

54 val. trukusi drama Vokietijoje – sunkiai protu suvokiama: jautėmės tarsi skerdžiami gyvuliai (35)

Į laisvę po 29 kalėjime praleistų metų paleidžiamas Dieteris Degowskis – gangsteris, nuteistas...

Orai vis labiau primins žiemą (3)

Orai kuo toliau, tuo labiau primins žiemą, LRT RADIJUI sako sinoptikė Edita Gečaitė ir įspėja,...

Plastikos chirurgas susiduria su keisčiausiais pageidavimais: vyrus išklauso, tačiau pildo moterų norus (39)

Kai kurios plastikos chirurgo Dariaus Jauniškio pacientės po krūtų didinimo ar mažinimo...

Sunku patikėti, kaip gerai dabar gyvename (555)

Europa jau nebėra pasaulio ekonomikos ligonė ir čia prasideda auksinis euro ekonomikos laikotarpis.

Lietuvių restorane Amerikoje klientai cepelinus valgo su kečupu (163)

Keliaudamas po Čikagos priemiesčius DELFI Kelionių ambasadorius Orijus Gasanovas rado...

„Mamos iškrypėlės“ ieškojęs vilnietis įkliuvo policijai: namuose – šokiruojantys įkalčiai (112)

Slapti pomėgiai įklampino teisėsaugai gerai žinomą vilnietį – anksčiau dėl įvairių...

Nokdaunu pagardintame KOK GP finale – Vikšraičio triumfas, superdvikovoje – Kuvaldos „pasivaikščiojimas“ (41)

Tradiciniame „Bushido Hero‘s“ turnyre šeštadienį Vilniuje kovinių sporto menų gerbėjai...

Įspūdingi lėktuvų prototipai: tikras monstras ir nė vieno keleivio salone nepasveikinęs orlaivis (26)

Lėktuvų gamintojai per visą aviacijos istoriją sukūrė įspūdingų orlaivių, ir nors daugelis...

Atsakymai į 9 dažniausiai užduodamus klausimus apie seksą „tomis dienomis" (27)

Ar saugu? Ar mergina gali pastoti? Ir kiti rūpimi, dažnai užduodami klausimai apie seksą...