aA
Esu paskutiniuosius metus gimnazijoje žingsniuojanti abiturientė. Šis tekstas nėra skirtas įžeisti, pažeminti ar įskaudinti. Juo kaip tik noriu padrąsinti, pasakyti, kad esi ne vienas ar viena.
© DELFI / Karolina Pansevič

Visus mokymosi metus žingeidžiai ir su didžiuliu noru lankiau mokyklą, dalyvavau tarptautinėse konferencijose, olimpiadose ir buvau aktyvi popamokinėje veikloje: koncertai, protmūšiai, sporto varžybos, organizacijos. Na taip, esu šiek tiek universali ir ši savybė, patikėk, ne tik padeda, bet ir slegia.

Niekada nebuvau ta, kuri labai daug kalba ar neįprastai greit susidraugauja. Priešingai. Pradinėse klasėse buvau patyčių objektu, nes nešiojau akinius, turėjau vieną draugą ir gerai mokiausi. Eilinis stereotipas, bet visi iš to išaugome.

Kiek vėliau supratau, kad niekas, be manęs pačios, neapgins ir mano balso neįgarsins. Įvyko lūžis. Baigiau aštuntą klasę, visa mokykla plojo, kai atsiėmiau pagrindinio ugdymo atestatą. Jaučiausi puikiai. Na ir galiausiai gimnazija, savęs realizacija, ateities planai suvokimas, kad švietimo sistemoje esu tik dar vienas skaičius. Dar vienas statistinis vienetas.

Dešimtoje klasėje mūsų paprašo pasirinkti mokomuosius dalykus. Sudėtinga, nemanai? Kai esi vos 16, turi nuspręsti, kuo norėsi būti. Į duris pasibeldė paskutinieji metai. Ir jie taip įnirtingai ir greitai
bėga, kad aš tikrai nebespėju kvėpuoti. Dėl neturėtos rožinės vaikystės suaugau kiek anksčiau, subrendau ir mokesčius mokėti mokėjau, pinigus skaičiuoti gebu nuo 14. Tai šiek tiek žlugdo, švelniai tariant, nes vaikystė daro labai didelę įtaką tolimesniam gyvenimui. Grįžtant prie temos, dvyliktoje klasėje visiškai pasimečiau. Nebežinau, ar noriu tapti tuo, apie ką galvojau. Nebežinau kuo noriu tapti apskritai, kai mokytojai žiūri kreivai.

Neslėpsiu, pažymiai stipriai suprastėjo. (Visus 11 praėjusių metų metinis vidurkis nebuvo žemesnis 8,5). Jausmas toks, lyg per antrą pasaulinį stovėčiau eilinių rikiuotėje, o specialioji komanda varytų į priekį ir šautų, jeigu pabandyčiau sustoti. Bijau, kad niekur nebeįstosiu. Mokykloje nebesuprantu elementaraus parašyto sakinio, nė nebenoriu ten eiti. Grįžusi stengiuosi rasti bet kokią veiklą, kad netektų sėsti prie knygų. Ir ne dėl to, kad ponas tinginys būtų mane apkabinęs, o dėl to, nes nebepajėgiu suvokti, analizuoti. Nebenoriu suprasti.

Pagalvoju, kad dirbti yra kur kas lengviau. Nepriimkite klaidingai, kiekvienas darbas yra sudėtingas, tačiau mokykla ne tik pastatas. Tai rėmai, į kuriuos, jeigu netilpsi, būsi supjaustytas dalimis ir iš tavęs sudėlios puzlę. Atrodysi lyg puikus meno kūrinys, nes privalai. Didžiausias šių laikų paradoksas, jog nebaigęs mokyklos, žinoma, yra išimčių, gyvenime bus kiek sudėtingiau. Paprašys žvilgančio popieriaus, jeigu negalėsi fiziškai lenkti nugaros visą savo gyvenimą.

Visi šiais laikais pretenduoja tik į aukščiausius laipsnius, talentingi, išskirtiniai asmenys yra pripažinti. O ką daryti, jeigu esu paprasta, turtingų tėvų neturinti ir niekuo per daug neišsiskirianti mergina ir deklaruoju pagrindines vertybes: šeima, atvirumas, viltis, meilė. Keblu.

O ką privalai ir pats žinai: palaikyti reitingą, nes esi statistika. Neparodyti, kad blogai jautiesi, nes mokykla – tai tik debesų ir plunksnų patalai. Švietimo sistemos minusai man užaugino storesnę „skūrą“. Ir kiekvieną kartą, kai pamatau naują reformą, pasidaro liūdna, bet suvokiu, kad negaliu pakeisti nieko viena. Didžiuojuosi šiuo metu vykstančiais mitingais ir streikais. Nes daug balsų aidi garsiau.

Didžiuojuosi žmonėmis, kurie pasišvenčia tapti mokytojais. Mokytojo žodžio sąvoka dažnai sukonkretizuojama kaip mokyklos atstovo, tačiau pagalvok, kiek daug joje telpa.

Mielas abituriente, kad ir kiek daug bus padidėjusi žemės traukos jėga tavo sielai, o egzistencijos klausimą spręsi kasdien ir jeigu jauti, kad skęsti, o sielos namas griūva, prašau tavęs, nebijok, sustok. Giliai įkvėpk, tu gali. Aš žinau, kad gali ir galbūt net aš galiu. Ir net tada, kai būsi atvirame fronte su savimi, nepamiršk, kad būti geriausiu nebūtinas aplinkos pripažinimas. Būk geriausiu sau, savo artimam. Būk geriausia savo versija, kurią įsivaizdavai, kad būsi, kai tau buvo penkeri.

Tai ne mokslinis straipsnis, tai ne dėsniai, tai ne nepateisintos pamokos ar neperskaityta knyga. Tai tu ir tavo ateitis. Siek, svajok ir kurk. Tu ne vienas ir viskas pasiseks. Patarimas: „Man kiekvieną dieną visais atvejais darosi vis geriau ir geriau“. Gal atrodo kvaila, bet mintys stiprus reikalas. Saviįtaiga – rimta.

Su meile,

Kiek skęstanti abiturientė

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Atsidūrėte panašioje situacijoje? Norite išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt arba spauskite apačioje.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Pensininkė įspėja: toks sukčius gali ateiti ir į jūsų namus (4)

Nieko blogo neįtariau, bet per savo naivumą užkibau ant eilinio sukčių kabliuko. Tikėjausi...

Atviras laiškas: ar tik alkoholis skandina lietuvius? (54)

Norėčiau kreiptis į Lietuvos politikus, žinomus žmones ir Lietuvos tautą . Beje, žinute taip...

Į Lietuvą grįžo gyventi po šešerių metų: didžiausias mitas, kad čia mažos algos palygino išlaidas Didžiojoje Britanijoje ir Lietuvoje (197)

Artėjant Brexitui ne vienam Didžiojoje Britanijoje (DB) gyvenančiam lietuviui tikriausiai kyla...

Sostinės svečią prekybos centre sunervino du lietuvių įpročiai (141)

Kadangi esu gimęs Vilniuje, bet tingiausius ir sočiausius gyvenimo metus leidžiu provincijoje,...

Išvažiavo gyventi į užsienį ir pamatė Lietuvą kitomis akimis (120)

Jau porą metų gyvenu ne Lietuvoje, bet nuolat grįžtu, domiuosi, kas vyksta šalyje, domiuosi...

Top naujienos

Albinas Januška: klysta manantys, kad Šimonytė pralaimės Nausėdai (461)

Jei prezidento rinkimų antrame ture susirungs Ingrida Šimonytė ir Gitanas Nausėda , bent dalis...

9 kiaušinių pakuotės ir krentantis Putino reitingas: kaip rusai gyvena 2019 metais (285)

Vietoje įprastos dešimties kiaušinių pakuotės – dėžutė su devyniais. Tokį vaizdą Rusijos...

Svarbiausia Europos upė džiūsta: pasekmes jaučia milijonai gyventojų (30)

Kevino Kilpso automobilių keltas skrodžia Vokietijos Reino upės vandenis, jam sukant į krantą...

Landsbergis: Lietuva prarado Meką taip ir nesupratusi, ką iš tikrųjų turėjo (326)

Trečiadienį mirė vienas garsiausių lietuvių kilmės kino menininkų Jonas Mekas . Jam buvo 96-eri.

Prie Lietuvos priartės ciklonas: po stingdančio šalčio – pokyčiai jau netrukus (24)

Artimiausiomis dienomis šalyje orus lems anticiklonas, kuris sklaidys debesis, o pragiedruliai atneš...

Sulaukta dar vieno „Sandros Grafininos apsireiškimo“: mįslė ramybės neduoda ir jos artimiesiems, ir Nigelo Westo advokatui (39)

Detektyvu virtusi Sandros Grafininos dingimo istorija iki šiol nėra išnarpliota. Naujienų apie...

Sabonio klubo pergalę prieš Valančiūno komandą aptemdė sunki Oladipo trauma (9)

NBA pirmenybėse trečią pergalę iš eilės iškovojo Indianos „Pacers“ (32-15) ekipa. Domanto...

Didžiulės permainos Venesueloje: prieš Maduro stoja vis daugiau valstybių (18)

Jungtinės Valstijos ir didžiosios Pietų Amerikos valstybės trečiadienį pripažino Venesuelos...

Internete plinta auksarankių mada – monetomis dekoruoti stalviršiai (15)

Kiekvieną kartą, kai namai pribręsta remontui, šeimininkams atsiranda galimybė išlieti savo...

Maisto produktai, geriausiai apsaugantys nuo vėžio (1)

Nuo vėžio 100 proc. negali apsaugoti jokie produktai. Tačiau yra produktų, kurie, jei bus...