aA
Kiekvieno žmogaus gyvenime ateina momentas, kai tenka susidurti su artimo žmogaus netektimi. Nors tai jau savaime skaudus gyvenimo įvykis, dar blogiau būna, kai tenka nukentėti ir nuo tų, kurie turėtų pagelbėti šią skaudžią valandą, o ne dar labiau įskaudinti.
Laidotuvės
© Shutterstock

Kalbu apie tuos, kuriems mirusieji ir jų išlydėjimas amžino poilsio vieton yra darbas – apie laidojimo namus. Spaudoje ne kartą teko skaityti, koks tai pelningas „biznis“, kai medikai ar pareigūnai iškviečia konkrečius gedulo namų atstovus. Tą jautrią akimirką, kai mirusiojo artimieji skendi ašarose ir bando suvokti, kad jų artimas žmogus mirė, kažkodėl atvyksta suinteresuotos įstaigos katafalkas ir paima mirusįjį. Be jokios pasirinkimo teisės artimiesiems patiems išsirinkti šarvojimo vietą. Su tuo cinizmu susidūrėme ir mes.

Mama mirė naktį, miegodama – nuo ją kamavusių ligų ir visą gyvenimą vartotų vaistų pavargo plakti širdis. Ryte, radę mirusią Mamą iškvietėme policijos pareigūnus ir medikus. Buvo konstatuotas mirties faktas. Ir štai nuo šios vietos prasideda nemaloni istorija, apraizgyta melagystėmis. Greitosios medicinos pagalbos vairuotojas artimiesiems duoda lapelį su parašytu telefono numeriu, kuriuo reikia pasiskambinti, kad mirusiąją išvežtų ir paruoštų šarvojimui. Paklaustas, ar paskambinus šiuo telefono numeriu, kūnas bus nuvežtas į morgą, patikina, kad taip. Telefono numeris yra tik vienas, tad akivaizdu, kad artimieji šiuo melu patiki ir skambina nurodytu numeriu. Staigiai prisistato automobilis, kūną išsiveža. Ir tada išaiškėja, kūnas išvežtas visai ne į morgą, kaip buvo pažadėta. Ir dar išaiškėja nemaloni tiesa: kūną išvežti galima greitai, o atsiimti – sunku.

Kūnas atsiduria vienuose Mažeikių laidojimo namuose. Kol artimieji bando šių laidojimo namų atstovui paaiškinti, kad jie neplanuoja velionės šarvoti minėtuose laidojimo namuose, vyksta pačių geriausių pasaulio derybininkų aplodismentų vertas pokalbis. Šių laidojimo namų atstovai primygtinai kviečia atvažiuoti ir savomis akimis įsitikinti, kad jų šarvojimo salė patiks. Deja, ne visų skoniai sutampa. Artimiesiems nepatinka salė. Ir ką išgirstame? Nepatinka salė – pasiimkite mirusiąją ir važiuokite, kur tik norite. Nenorite? Prašote palaikyti per naktį, kol kūną atvyks paimti kitų laidojimų namų atstovas? Žinoma, bet tokiu atveju duokite ir mums uždirbti – pirkite iš mūsų karstą, drabužius, kūno sutvarkymo ir paruošimo paslaugą. Sakyčiau – iki šios vietos viskas logiška. Tai yra pelno siekianti organizacija, kurios tikslas – generuoti pinigus. Artimieji sutinka su šiomis sąlygomis.

Kitą dieną laukiame šarvojimui atvežamos Mamos į tuos Mažeikių laidojimo namus, kuriuos pasirinkome patys. Pasirinkome ne dėl to, kad jie mus kažkaip papirko ar saldžiais pažadais apžavėjo. Ne. Pasirinkome dėl to, kad įsitikinome jų profesionalumu, kai gražiai sutvarkė prieš metus po sunkios ligos mirusį Tėtį.

Jie savo darbą atliko nuoširdžiai ir kokybiškai – Tėtis karste atrodė tiesiog kaip miegantis.

Tad kitą dieną sulaukiame Mamos kūno, kuris atvežamas karste. Sumokami pinigai už suteiktas paslaugas. Atveriame karstą ir išsigąstame. Kyla mintis, kad kažkas tiesiog piktai pajuokavo. Mama tik aprengta, sušukuota, truputį papudruota. Visos kitos procedūros neatliktos. Vaizdas baisus. Nesivelsiu į smulkmenas, bet kyla klausimas: kodėl laidojimo namai kaip maitvanagiai čiumpa velionį, pasižada jį sutvarkyti, aprengti, paruošti šarvojimui, kad atrodytų estetiškai, paima užmokestį, bet tų įsipareigojimų neįvykdo? Norisi retoriškai paklausti šių laidojimo namų direktoriaus: ar Jums patiems būtų malonu žiūrėti į karste gulintį savo artimą žmogų, kurio išvaizdą, praėjus parai po mirties, jau stipriai paveikė po mirties vykstantys procesai? Jų galėjo ir nebūti, jei būtumėte kūną tinkamai sutvarkę. Nereikia būti mediku, kad suprasti, jog seno žmogus kūnas, kuris šarvojamas porą dienų (nes kitaip į laidotuves nespės artimieji iš kitų šalių) turi būti paruoštas , kad artimiesiems nebūtų dar skaudžiau žiūrėti į karste gulintį artimąjį.

Minėtų laidojimo namų direktorius kratosi atsakomybės ir aiškina, kad velionė tinkamai paruošta šarvojimui. Tebūnie tai jo sąžinės reikalas, nors mums ir labai skaudu dėl tokio ciniško požiūrio. Mirusiąją teko vežti sutvarkyti į kitą įstaigą. Deja, po mirties buvo jau praėjusi para, ir mes patys puikiai supratome, kad net po šių gelbėjimo procedūrų Mama karste neatrodys mieganti, kaip kad prieš metus atrodė Tėtis...

Koks šios istorijos moralas? Niekada nepasitikėkite asmenimis, kurie, naudodamiesi Jūsų sielvartu ir nesugebėjimu tą akimirką logiškai mąstyti, kiša Jums į rankas popierėlį su parašytu telefono numeriu. Laidojimų namų biznis yra labai pelningas, o konkurencija tokia nuožmi, kad kartais paminami žmogiškumo principai. Ir nesvarbu, kas tu – ar meluojantis ir dėl to nė kiek neraudonuojantis greitosios medicinos pagalbos darbuotojas, ar laidojimo namų direktorius. Tik čia, skirtingai, nei pvz. apsinuodijus čeburėku, niekam nepasiskųsi. Nes mirusieji nekalba. Skauda tik artimiesiems – ne tik dėl artimojo netekties, bet ir dėl tokių įstaigų cinizmo palydint mylimą žmogų į jo paskutinę kelionę.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skiriu Tėčiui: mums darbas yra džiaugsmas (11)

Paskambinu tėčiui ir padėkoju, kad jis mane teisingai išdrožė... 1977 tieji. Mano tėtis...

Vaistininkės prašymas sukėlė klausimų: ar tai teisėta? (35)

Šįryt, ruošiantis darbą , užklupo ūmus nugaros skausmas. Rinktis nelabai yra iš ko: į darbą...

Atviras laiškas prekybos tinklų vadovams: net ir mužikai turėjo teisę į laisvą sekmadienį (143)

Grįžkime į 1957 kada Romoje susitiko šešių šalių atstovai ir aptarė svarbiausius naujai...

Popiežiaus vizito metu policijos darbas stebino – palygino su stebuklu (94)

Prieš popiežiaus vizitą girdėjau tokį pasakymą, kad miesto centras bus uždarytas kaip...

Velionės laidotuvės virto farsu: kur pagarba mirusiajam ir artimiesiems? (94)

Rugsėjo 9 dieną laidojome kaimynę ir daugiavaikę mamą, kuri buvo užauginusi 7 vaikus.

Top naujienos

Reformos pasekmės: mokytojai masiškai išeina iš darbo, dalis nežino, ar gaus atlyginimą (683)

Iki rugsėjo pabaigos liko vos kelios dienos, tačiau vis dar yra tokių mokyklų, kuriose mokytojai...

Oficiali statistika: kaip ir kodėl didėjo kainos po euro įvedimo (404)

Statistikos departamento renkami duomenys rodo, kad kainos nuo 2015 metų, kuomet buvo įvestas...

„Ryanair“ atšaukia šimtus skrydžių: laukia didžiausias streikas per visą bendrovės istoriją (9)

Penktadienį, rugsėjo 28 d., „Ryanair“ pilotai surengs streiką, kuris, jų teigimu, bus...

Kol rinktinei vadovaus Adomaitis, Motiejūnas nebus į ją kviečiamas? (61)

Donatas Motiejūnas nusprendė nutraukti tylą ir atvirai prakalbo apie konfliktą su Lietuvos...

Medikai įvardijo šąlančių galūnių kaltininkus – galite atpažinti rimtą ligą (11)

Storos vilnonės kojinės ir karštas puodelis arbatos – tokiomis priemonėmis šąlančių...

Siaubo filme vaidinusios 12-metės mirtis, sukrėtusi pasaulį: skrodimas atskleidė visai kitą tiesą (14)

Jei nesate siaubo filmų gerbėjas, gali būti, kad nesate nieko girdėję apie Heather O‘Rourke....

Lietuvos bankas, policija ir kitos institucijos toliau merkia pinigus į rusiškas IT sistemas LRT tyrimas (209)

Be Lietuvos banko, dar bent septynios svarbiausios valstybės institucijos – Policijos...

Paaiškėjus įžūliam melui, iš „Mis Ukraina“ konkurso nugalėtojos atimta karūna (9)

Rugsėjo 20 d. Ukrainos sostinėje Kijeve vykusio grožio konkurso „Mis Ukraina“ nugalėtoja...

Kirkilas apie prieš krizę pakeltas pensijas: ir dabar manau, kad pasielgėme teisingai papildyta (79)

Seimo pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas pripažįsta, kad 2006–2008 metais užimdamas...

Vizito pabaigoje – netikėtas popiežiaus perspėjimas: Baltijos šalys visada yra pavojuje (199)

Popiežius Pranciškus sako suprantantis Baltijos šalims nuolat gresiantį pavojų, nepaisant to,...