Šioje šalyje jaunieji pilnamečiai pradeda ruoštis savo pilnametystės šventei dar prieš metus. Vyksta dešimtys renginių, skirtų jų (būsimų pilnamečių) garbei, o šventės kulminacija pasižymi neregėta prabanga ir pompastika.
© Autorės nuotr.

Viena iš senų ispanų tradicijų yra vadinama „Quintos“ (Kintos). Taip vadindavo jaunuolius vaikinus, kurie sulaukdavo pilnametystės. Tai reikšdavo, kad šie jaunuoliai iškeliaus į kariuomenę. Šis vardas „Quintos“ buvo duotas Ispanijos karaliaus Juan II de Castilla (1406-1454). Tačiau, kai tarnavimas kariuomenėje baigėsi, „Quintos“ tapo švente per kuria švenčiama ne tik vaikinų, bet ir merginų pilnametystė.

Kiekviename Ispanijos regione ši šventė yra švenčiama kiek kitaip, bet aš papasakosiu apie šventės tradiciją Valensijos regione, kurortiniame miestelyje Chavėja. Čia „Quintos“ švenčiama per Jonines arba „Les Fogueres de San Juan“, tai trunka apie dvi savaites. Ši šventė skiriasi nuo kitų ispaniškų religinių švenčių tuo, kad ji yra labiau pagoniška. Tačiau neapsieinama be bulių ar Valensijos regijonui priimtų medinių statulų „La Falla“ arba „La Foguera“.

Šiai šventei ruošiamasi visus metus. Ją organizuoja miestelio savivaldybė ir ji prasideda birželio 15 d. Jaunieji pilnamečiai savo šventei pradeda ruoštis nuo rugsėjo mėnesio ir per metus dalyvauja skirtinguose renginiuose. Rengiamos vakarienės kuriose susirenka ne tik „Quintos“ (būsimi pilnamečiai), bet ir svarbiausi veidai kaip miesto meras ir rėmėjai. Taip pat yra rengiami „Bingo“ vakarai, per kuriuos yra renkami pinigai už pilnamečių išlaidas šventės metu. Per visus metus „Quintos“ turi dalyvauti repeticijose, per kurias jaunuoliai repetuoja ėjimus, pasisveikinimus ir oficialias Chavėjos dainas (miestelio himną ir Joninėms sukurtą dainą). Yra išrenkamos tų metų karalienė ir jos damos. Jos yra renkamos pagal grožį, draugiškumą ir pagal tai, ar labai gerai kalba Valensijos regiono dialektu. Gegužės mėnesį yra organizuojamas iškilmingas balius „El Carrasco“, tai yra paskutinė oficiali vakarienė prieš Jonines.

Mane asmeniškai labiausiai sudomino ir sujaudino stipri ispanų jaunimo aistra šiai šventei. Jie taip laukia šventės kulminacijos. Jie tiek daug laiko skiria pasiruošimui, tradicinių kostiumų siuvimui iki smulkiausių detalių. Namuose jie skiria kone vieną atskirą kambarį, kuriame yra sudedami visi šiai šventei reikalingi atributai: tautinis drabužis ir visi aksesuarai. Jeigu jauno vaikino ar merginos tėvai, seneliai, proseneliai yra kilę iš Chavėjos, jie dar labiau yra užsidegę šia tradicija, kad net iš paskirto kambario išneša visus baldus. Kambaryje lieka iškilmingos suknios su storais, prabangiais audiniais, balti vėliai, bateliai pagaminti, pagal užsakymą, pasijoniai ir visos aprangos detalės: auskarai, sagės, juostos, pirštinaitės, ispaniškos karūnos į plaukus, nėriniuotos servetėlė, vėduoklės. Už visą šį komplektą būsimos pilnametės tėvai sumoka ne mažiau nei 6000 eurų.

Vaikinų kostiumams ir aksesuarams išleidžiama kiek mažiau. Merginos prieš užsidėdamos tautinį drabužį išsikviečia moterį, kuri sutvarko plaukus pagal velensijietišką tradiciją ir padaro specialų makiažą. Artėjant Joninėms artimieji ir draugai neša dovanas pilnamečiams, kurios yra dedamos jų šventiniame kambaryje.

Taip pat iki Joninių likus savaitei, jauni ir vyresnio amžiaus miestelio gyventojai sudaro savo draugų grupę. Jie išsinuomoja kokius nors apleistus būstus ar pas ką nors garaže pasidaro jaukią vietelę su sofa, baru, žaidimais ir t.t., kad praleistų tas dvi savaites geroje kompanijoje. Kiekviena grupė draugų turi savo pasirinktas spalvas ir pagal pagal tas spalvas pasisiuva kostiumus. Vaikinai - šortus ir marškinėlius, merginos - šortinius kombinezonus ir marškinėlius su draugų grupės sukurta emblema. Tradicija yra tokia, kad kur tu bebūtum ar begyventum, turi grįžti į Chavėją švęsti Joninių kiekvienais metais su savo draugų grupe.

Per tas dvi savaites tiek daug visko vyksta. Pirmiausia yra surengiamas „Quintos“ (būsimų pilnamečių) pristatymas, per kurį visas miestelis susipažįsta su tais metais pilnametystės sulaukusiais jaunuoliais. Vėliau vos ne kas antrą dieną vyksta „Pasecalle“ - tai eitynės gatvėmis kartu su orkestru. Prie jų taip pat prisijungia mažieji Chavėjos gyventojai su tradicinėmis suknelėmis ir kostiumais. Taip pat naktimis didžiojoje aikštėje vyksta diskoteka su didžėjumi ar grupių koncertai. Gėrimai, maistas, šūksniai ir šokiai liejasi per kraštus. Visas miestelis švenčia.

Birželio 23 d. švenčiama „Nit dels focs de Sant Joan“ (Švento Jono nakties ugnys). Per naktį miesto gatvėse yra uždegami šeši laužai, kurie veda iki septinto ir pačio didžiausio laužo. Per tuos šešis turi peršokti, o prie paskutinio turi sugalvoti norą ir mesti savo žolės vainiką su trimis riešutais. Taip pat per tą naktį vyksta „Espectacular Correfocs“ - per visą miestelį išstatyti fejerverkai, ugnys ir šaltosios liepsnos. Fone girdisi būgnais grojančios grupės. Finale didžiojoje aikštėje galima pamatyti fejerverkų pasirodymą.

Paskutinę naktį, iš 24 į 25 dieną yra deginama įspūdingo dydžio išdažyta medinė skulptūra. Aikštėje aplink ją susirenka visi „Quintos“ pilnamečiai. Išrinkta karalienė turi garbę uždegti Joninių skulptūrą. Kol skulptūra dega, vyksta apsikeitimo ceremonija - šių metų pilnamečiai užleidžia vietą būsimiesiems pilnamečiams. Kai skulptūros viršūnė nukrenta, oficialiai Joninės ir pilnametystės šventė baigiasi. Visi pradeda skaičiuoti laiką iki kitų metų švenčių.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Reformacija ir lietuviškos raštijos pradininkai: jų darbai yra neatsiejama lietuvių kultūros dalis (2)

Artėja 500-ųjų reformacijos metinių sukakties diena – spalio 31-oji. Šią dieną Martynas...

Užfiksavo net du pažeidimus pavojingame kelyje: ir kaip jie nepasimoko iš įvykusių nelaimių? (98)

DELFI skaitytojas siaurame kelio ruože užfiksavo dvi pavojingas situacijas, kai labai skubantys kiti...

Bibliotekos ir pataisos namų partnerystė: nuteistosios skatinamos perskaityti šimtą knygų (2)

Šiuolaikinėje visuomenėje vienas iš esminių modernios, besimokančios organizacijos bruožų –...

Numatomas naujas Lietuvos pašto mokestis papiktino klientę: jau ir už tai ims pinigus? (70)

DELFI skaitytoją labai papiktino numatomas naujas Lietuvos pašto mokestis – už sąskaitos...

Neįgaliojo vežimėliu į televizijos bokštą: išvyka baigėsi vos prasidėjusi (17)

Prieš tris savaites į neįgaliojo vežimėlį atsisėdęs vaikščioti galintis vaikinas važiavo...

Top naujienos

Nemirsetoje įsitaisęs naftos magnatas oficialiai pripažintas žemgrobiu (49)

„Minijos naftos“ direktorius turi griauti tvorą, ardyti trinkeles ir naikinti nuotėkų...

Reikšmingas įvykis pasaulio politikoje: kokia kryptimi žengs Kinija? (56)

Kas penkerius metus pasaulis stebi, kaip Kinijos valdančioji partija rengia savo suvažiavimą....

E. Šileikis apie dvigubą pilietybę: argumentai svarūs, bet nežinau ar konstitucinio kalibro

Seimo prašymu Konstitucinis teismas vėl ėmėsi dvigubos pilietybės klausimo. Teismo prašoma...

A. Pitrėnienė – jau ne bedarbė, vadovaus Skuodo vaikų darželiui (264)

Neperrinkta į Seimą, priversta skandalingai palikti savo draugės Laimutės Anužienės vadovautą...

Užsimojo pagerinti prekybos tinklų darbuotojų sąlygas (77)

Po to, kai buvo pasirašytas nacionalinis susitarimas dėl šalies pažangai būtinų reformų ,...

Artėja permainos – jau paspaus šaltukas (17)

Nors šiuo metu vyrauja ganėtinai šilti ir palyginti sausi orai , visgi, pokyčiai jau atkeliauja....

Nustatė, kas žmonėms kelia didesnę nostalgiją – vietos ar daiktai (7)

Nostalgija - tai dalykų iš praeities ilgesys. Dažnai nostalgija lydima ir nepagrįsto...

Kosmose dedasi įdomūs dalykai – liūtys skalbia ne tik Žemę, staigmenų pateikė ir Saulė (3)

Apie didžiausią šios savaitės, mėnesio, turbūt ir metų astronominį atradimą - gravitacines...

Kaip rasti svajonių antrą pusę?

Negaliu rasti antros pusės! Jau nebežinau ką daryti. Visi turi poras, o aš ne!

Po Rusiją keliaujantis lietuvis: Baikalo saloje karvės didesnės žvaigždės nei C. Ronaldo (4)

Penktoje pasakojimo apie kelionę į Sibirą dalyje autorius pasakoja kaip jiems sekėsi nedidelėje...