Praėjusią savaitę DELFI buvo publikuotas straipsnis apie studentų praktikas vasarą – jame buvo pasakojama, su kokiais sunkumais susiduria juos priimantys darbdaviai. Pasak jų, didžiausia problema – ne pasirinkta studijų programa, o pačių praktikantų asmeninės savybės. DELFI diskusijų skiltyje savo nuomonėmis pasidalijo ir patys studentai – jie situaciją vertina kiek kitaip.
© DELFI / Karolina Pansevič

Praktikoje jautėsi lyg vergijoje

Didžioji dalis DELFI diskusijos dalyvių nesutiko su darbdaviais. Vienas jaunuolis prisipažino, kad atlikdamas praktiką mechanikos salone jautėsi lyg patekęs į vergiją.

„Dirbau praktikoje, pati didžiausia vergija. Teko dirbti viename mechanikos salone ir visus tris mėnesius tik varžtus sukau ir mašinas šveisdavau, nors jau turėjau baigti mechaniką. Tokį darbą ir bet kuris „nuo gatvės“ gali atlikt, bet tinginiai mechanikai tik tokį ir duoda, o ir šefas ne studentėliu patikės, o savo darbuotojais. Taip ir kankinausi vasarą, o po to dar paklausė, ar nenorėčiau ilgesniam laikui dirbt. Visiški juokdariai“, – neslėpė kartėlio jis.

Kitas diskusijos dalyvis siūlė patiems darbdaviams sau atsakyti į klausimą, ar jie ieško praktikanto, ar vergo.

„Visų pirma, ko darbdaviai ieško – praktikanto ar vergo? Praktikantui duodama praktikos užduotis (ne darbo užduotis), kuri turi būti panaši į darbo užduotį, bet negali jokiu būdu sutapti 100 procentų (negalima versti praktikanto sėdėti praktikos vietoje nuo 8 iki 17 val., nes jis vykdo praktikos, o ne darbo užduotis, negalima praktikanto versti atlikti darbą, kuris nėra nurodytas praktikos programoje). Siūlyčiau darbdavius, kurie priima praktikantus darbui, bausti kaip už nelegalų darbą, o tam tikrais atvejais bausti už žmonių išnaudojimą vergovei (nes tikras darbas be užmokesčio yra vergovės forma). Darbdaviams gal mano pozicija nepatiks, tačiau reikia žiūrėti tiesai į akis“, – samprotavo DELFI skaitytojas.

Ne mažiau kritikos įmonėms pažėrė ir dar vienas skaitytojas, kuris jau kalbėjo ne tik apie praktikantus, bet ir apie priimamus dirbti jaunuosius specialistus.

„Aš pasakysiu, kokių jaunuolių jie tikrai nelaukia – tokių, kurie nori už sunkų darbą gauti atitinkamą atlyginimą. Kas gali nesutikti su tokia Lietuvoje įsišaknijusia ideologija? Lietuviai – tai tik pigi darbo jėga. Drąsiai galiu pasakyti, kad jeigu nebūtų tokios konkurencijos, kokia yra, pavyzdžiui, samdant programuotojus ar įmonių iš užsienio, jų atlyginimai vargiai viršytų minimumą. O tos demagogijos, kad ką tik pradėjęs dirbti baigęs studijas studentas negali iš viso prašyti atlyginimo yra tik bandymas pasipelnyti, kitaip sakant, padaryti verslą nuo nulio“, – tvirtino jis.

Nustebino praktikanto arogancija

Tiesa, praktikantus gynė ne visi. Pavyzdžiui, vienas DELFI skaitytojų rašė, kad jų įmonė buvo priėmusi atlikti praktiką labai gerais pažymiais besimokantį studentą, tačiau jo arogancija ir neįsiklausymas į profesionalią kritiką privertė daugiau išvis nebepriimti praktikantų.

„Buvome priėmę atlikti praktikos (apmokama praktika) geriausią kurso studentą. Arogancijos iš jaunuolio tiek, kad apakintas savo puikumo į kiekvieną patarimą ar pastabą reagavo taip, lyg atėjo ne praktikuotis, o kitus mokyti. Tiesioginė veikla, susijusi su studijomis, buvo atliekama atmestinai pasakant „nesuprantu“, „nespėju“, „nežinau“, bet ne bandant išsiaiškinti, paklausti kolegų. Nuo to laiko nebepriimame praktikantų – kad ir kokie jie jauni, puikūs ir t.t. Kaip pelno siekianti organizacija vertiname veiklos efektyvumą, o tokie „snobiukai“, iš esmės, kad ir kokie jie puikūs universitete, tik popieriui nuskaityti ir tinka – bet tam mes turime referentes“, – pasipiktinęs teigė jis.

Dar vienas DELFI diskusijos dalyvis pridėjo, jog ne darbdaviams, o praktikantams reikia patiems susimokėti, kad juos priima, kadangi iš jų beveik nėra jokios apčiuopiamos naudos.

„Daugeliu atvejų patys studentai turėtų primokėti už tai, kad juos priima atlikti praktikos. Kadangi reikia sukurti darbo vietą, įsigyti papildomas darbo priemones, paskirti patyrusį darbuotoją vadovu, kuris vietoj to, kad duotų realų rezultatą įmonei – gaiš laiką apmokydamas naujoką. Tad tai atsiperka tik vienu atveju – jei studentas žingeidus ir nori mokytis, bei vėliau ketina ateiti dirbti į įmonę. Tada verta priimti ir mokyti studentą“, – mąstė skaitytojas.

Klausiame jūsų – kokia jūsų nuomonė? Ar jums yra tekę atlikti praktiką įmonėje, o gal esate darbdavys, kuriam yra tekę praktikai priimti studentą? Pasidalykite įžvalgomis, istorijomis ir patarimais, ką reikia daryti, kad praktika būtų naudinga ir studentui, ir darbdaviui. Jūsų minčių laukiame el. paštu pilieciai@delfi.lt.

Įvertink šį straipsnį
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Šiaulių ugniagesių pagalba merginai – tikras vyriškumo pavyzdys (85)

Ką daryti, kai staiga užgęsta automobilio variklis? Su tokia problema susidūrusi mergina vargu ar...

Lietuvių jaunimas Vokietijoje susitiko su garbiais svečiais (1)

Vokietijos lietuvių sąjunga (VLJS) paskutinį spalio savaitgalį kvietė užsienyje gyvenančius...

Išvardino miuziklo „Kakės Makės gimtadienis“ trūkumus: teatre veiktų puikiai, bet ne arenoje (153)

Sekmadienį Vilniuje įvyko pirmasis miuziklo „ Kakės Makės gimtadienis“ parodymas. Visi...

Pristatyta nauja knyga apie menininką Gerardą Bagdonavičių ir Šiaulių krašto ekslibrisus

Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka (ŠAVB) 2017 m. rudenį išleido knygą...

Upeivės nuotykiai Rusnėje: visada reikia būti atsargiam, kai prašai (3)

Yra sakoma: „Būk atsargus prašydamas, nes gali tai gauti“. Keletą praėjusių sezonų mes,...

Top naujienos

Gydytojas žino, ką pakeisti, kad laimingesni būtų tiek medikai, tiek pacientai (90)

Mano Idėja Lietuvai – padaryti taip, kad pacientai , kuriems iš tikrųjų reikia...

Reketininkams pasipriešinęs kaunietis papasakojo, kaip sulaukė keršto ir bėgo iš Lietuvos namuose vyras turėjo pinigų kambarį (140)

Kai dauguma išvykusių iš Lietuvos pradeda pasakoti savo istorijas, dažniausiai sako, kad...

Orai: į šalį užsuks žiema (3)

Pirmomis savaitės dienomis rudeniškus orus keis žiemiški: sparčiai atšals, o lietų keis...

Diatlovo perėjos incidentas: kraują stingdanti mįslinga istorija (106)

1959 metų sausį 23 metų Igoris Diatlovas aštuonių jaunų Sovietų Sąjungos žygeivių grupę...

Sutrypto „Žalgirio“ treneris pratrūko žaibais: reikėtų išvaikyti pusę komandos (14)

Labai abejotina, ar fiasko rudenį patyrusio Vilniaus „Žalgirio“ kapitono tiltelį ateinantį...

Aukso amžius baigiasi: laukia kitokių degalų kainų (183)

Kilus neramumams Saudo Arabijoje – ramybės nėra ir naftos rinkoje. Ekonomistai ir degalų...

Blogiausiai dirbančiu ministru gyventojai išrinko Verygą (228)

Negebėjimas susitvarkyti su Gedimino kalno irimu – tikrai ne vienintelė priežastis, kodėl...

Žadėjo, kad dirbs ūkyje, bet pateko į sekso vergiją: emigrantės pasakoja siaubingus dalykus (134)

Vos baigusios mokyklą jos emigravo, tikėjosi pradėti dirbti ūkyje, tačiau pateko į tikrų...

Pripažino: dėl Gedimino kalno buvo gaištamas laikas (117)

21-as mėnuo – maždaug tiek laiko praėjo nuo tada, kai Gedimino kalnas akis badančiomis...

Mažeikiuose perėjoje mirtinai sužalota moteris, įtariamo vairuotojo ieško policija (29)

Sekmadienio vakarą Mažeikiuose, Žemaitijos gatvėje, perėjoje, rasta automobilio mirtinai...