Tęsiasi Lenkijos Respublikos ambasados Vilniuje ir DELFI organizuojamas įrašų apie Lenkiją lietuviškoje „Vikipedijoje“ konkursas. Konkurso tikslas – įrašų apie Lenkiją lietuviškuosiuose „Vikipedijos“ puslapiuose išplėtimas, t.y. naujų straipsnių kūrimas ir esamų papildymas. Pateikiame antrąjį straipsnį, kurio autorius tapo pretendentu laimėti pagrindinį konkurso prizą – savaitgalį Lenkijoje.
Lenkijos rinktinės tinklininkai
© AFP/Scanpix

Tinklinis yra viena iš populiariausių sporto šakų Lenkijoje. Tinklinio turnyrus Lenkijoje organizuoja PZPS. Ji yra tarptautinių organizacijų narė: FIVB ir CEB. Nuo 2000 m. svarbiausius tinklinio turnyrus Lenkijoje – čempionatus tarp vyrų ir moterų komandų – organizuoja PLPS.
Istorija

Į Lenkiją tinklinį atvežė YMCA (angl. Young men's Christian association – Jaunų vyrų krikščionių asociacija), pirmos parodomosios rungtynės buvo sužaistos Varšuvoje 1919 metais. Jau kitais metais Lodzėje buvo pravestas turnyras tarp mokyklinių komandų.

Iš pradžių tinklinį žaide daugiausiai mokyklose. Žaidimas turėjo daug populiarių pavadinimų (lenk. przebijanka, lenk. latająca piłka ar lenk. dłoniówka). Lenkijoje žaidimas išpopuliarėjo dėl YMCA instruktorių. Vienas iš pirmųjų tinklinio klubų buvo įkurtas vidurinėje mokykloje Varšuvoje. Po to buvo reguliariai pradėti žaisti tarpmokykliniai turnyrai.

Nuo 1923 metų vyko sparti Lenkijos tinklinio plėtra. Susikūrė pirmieji tinklinio skyriai ir klubai Varšuvoje. Tuo pačiu laiku klubai susiformavo kituose miestuose: Krokuvoje, Lodzėje, Lvove, Balstogėje, Liubline, Poznanėje ir kitose miestuose. Buvo sureguliuoti organizaciniai klausimai dėl žaidimų valstybės mastų.

Tarpukariu tinklinis vystėsi asociacijoje kartu su keletą kitų disciplinų. Asociacija ne karta keitė savo pavadinimus ir jungė kelias žaidybinės sporto šakas. Lenkijos oficiali tinklinio gimimo data laikomi 1928 metai, tada Varšuvoje ir Lodzėje buvo organizuoti miestų čempionatai. Taip pat buvo organizuotas susitikimas tarp šių miestų komandų (tiek vyrams, tiek moterims).

1929 metais Varšuvoje įvyko pirmasis Lenkijos tinklinio čempionatas. Pirmais čempionais tapo moterų klubas iš Varšuvos AZS Warszawa ir vyrų komanda iš Lodzės YMCA Łódź.

Lenkijos tinklinio sąjunga (lenk. Polski Związek Piłki Siatkowej (PZPS)) kaip savarankiška sportinė organizacija buvo įkurta 1957 m. birželio 30 d. per Nacionalinę ataskaitinę-rinkiminę konferenciją.

Lenkijos moterų rinktinė pirmas savo tarptautinės rungtynės žaidė Varšuvoje 1948 m. vasario 14 d. Jos varžovės buvo Čekoslovakijos moterų rinktinė. Mačą laimėjo lenkės 3:1. Po dviejų savaičių Lenkijos vyrų rinktinė debiutavo mače prieš vyrus iš Čekoslovakijos ir pralaimėjo 2:3.
Lenkijos tinklinio sąjunga

Lenkijos tinklinio sąjunga (lenk. PZPS) – Lenkijos tinklinio vykdomoji institucija, veikianti Lenkijoje ir atstovaujanti Lenkijos tinklinį valstybėje ir už jos sienų.

Tinklinio sąjunga kontroliuoja nacionalines vyrų ir moterų rinktines, taip pat organizuoja vyrų ir moterų lygų bei taurės varžybas, išskyrus „PlusLiga“ ir „Orlen liga“.

Sąjungos buveinė yra Varšuvoje. Į sąjungą įeina 16 vaivadijų skyrių. Dabartinis sąjungos pirmininkas nuo 2004 metų yra Miroslavas Pšedpelskis (lenk. Mirosław Przedpełski).
Profesionalia Tinklinio Lyga

Profesionali Tinklinio Lyga (lenk. Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A.) – akcinė bendrovė, kasmet organizuojanti tinklinio čempionatą Lenkijoje tarp vyrų ir moterų komandų stipriausiose šalies lygose. Taurės etapuose, kur dalyvauja stipriausios tinklinio komandos, ji bendradarbiauja su PZPS. Pati organizuoja Supertaurių mačius.

2000 m. birželio 30 d. Poznanėje 10 stipriausių vyrų tinklinio komandų ir PZPS sudarė Profesionalią tinklinio lygą.

Visos televizijos, radijo, interneto ir reklamos teisės susijusios su tinklinio varžybomis, kurias organizuoja PLPS, priklauso PLPS.

Lygos buveinė yra Varšuvoje. Dabartinis lygos pirmininkas nuo 2000 metų yra Artūras Popko (lenk. Artur Popko).

Lenkijos rinktinė

Lenkijos nacionalinio tinklinio rinktinė – tinklinio komanda, atstovaujanti Lenkijos Respublikai tarptautinėse rungtynėse ir sporto varžybose. Vyriausias treneris atrenka visus rinktinės dalyvius, kurie turi Lenkijos pilietybę. Atstovauja Lenkija tarptautinėje arenoje per visas FIVB ir CEV organizuojamus varžybas (Olimpinės žaidynės, pasaulio čempionatai, Europos čempionatai, Pasaulio taurė, Pasaulio čempionų taurė, Pasaulio lyga, Gran-prix ir Euroliga). Už jos veikimą yra atsalinga lenkų tinklinio sąjunga.

Lenkijos vyrų rinktinė 8 kartus dalyvavo Olimpinėse žaidynėse ir 1976 metais Montrealyje laimėjo aukso medalius. 16 kartų dalyvauta ir 2 aukso bei vienas sidabro medalis iškovoti per pasaulio čempionatus. Dar 2 sidabro medaliai iškovoti per Pasaulio taurės varžybos. Pasaulio lygoje rinktinė iškovojo 1 aukso medalį ir 1 bronzinį. Europos čempionatuose komanda dalyvavo 23 kartus ir iškovojo 1 aukso, 5 sidabro ir 2 bronzos medalius.

Lenkijos moterų rinktinė irgi 8 kartus dalyvavo Olimpinėse žaidynėse ir 2 kartus iškovojo bronzos medalius. Per pasaulio čempionatus moterys iškovojo 3 medalius: 1 aukso ir 2 sidabro. Europos čempionatuose rinktinė gavo visų spalvų medalius: 2 aukso, 5 sidabro ir 4 bronzos. Bronzos medalis iškovotos per Eurolygos turnyrą.
Vyrų turnyrai

Visus vyrų tinklinio turnyrus iki 2000-2001 metų sezono organizavo Lenkijos tinklinio sąjunga. Nuo minėto sezono „PlusLiga“ organizuoja Profesionali Tinklinio Lyga. Lenkijos taurės ir supertaurės varžybas organizuoja dvi organizacijos.

„Plus“ lyga

Nuo 1929 m. iki 2000-2001 metų sezono buvo surengta 64 čempionatai. Nuo 1953 m. buvo įvesta lygų sistema. Nuo 2000-2001 metų sezono organizavimą perėmė PLPS. Čempionatai vyksta kasmet (išskyrus kelis metus).

„PlusLiga“ yra aukščiausio lygio tinklinio lyga Lenkijoje. Dabar lygoje žaidžia 14 komandų dviejų ratų sistemą, su atkrintamosiomis varžybomis. Laimėtojas skelbiamas Lenkijos čempionų.

Pagal dabartinį CEV reitingą čempionas, antros ir trečios vietos prizininkai žaidžia Čempionų lygoje. 4 vietą užėmusi komanda žaidžia CEV taurės varžybose, o 5-ą – „Challenge“ taurės varžybose.

Žvaigždžių mačas

Žvaigždžių mačas „PliusLiga“ (lenk. Mecz Gwiazd PlusLigi) organizuojamas nuo 2009 metų. Visus žaidėjus šiam mačui interneto pagalba išrenka sirgaliai. Visos surinktos lėšos skirtos tinklininkams, kuriems reikalinga pagalba. Pirmas mačas buvo sužaistas Varšuvoje 2009 m. sausio 17 d.

I lyga

Antra pagal pajėgumą tinklinio lyga Lenkijoje. Ji įkurta prieš 1989-1990 metų sezoną. Dabar lygoje žaidžia 12 komandų dviejų ratų sistema, su atkrintamosiomis varžybomis. 8 stipriausios komandos žaidžia dėl nugalėtojo titulo ir patekimo į „PliusLiga“. Iš keturių silpniausių komandų atkrintamųjų varžybų pagalba, atrenkamos dvi silpniausios, kurios kitą sezoną žais II lygoje.

II lyga

Tai trečią pagal pajėgumą tinklinio lyga Lenkijoje. Ji įkurta prieš 2006-2007 metų sezoną. Lyga padalinta į 6 grupės po 8-9 komandas geografiniu principu. Lygoje žaidžiama dviejų ratų sistemą kiekvienoje grupėje. Dvi stipriausios komandos pereina į kitą etapą kur vėl žaidžia pagal dviejų ratų sistemą trijose grupėse. Dvi stipriausios komandos pereina į pusfinalio turnyrą. Dvi stipriausios iš pusfinalio sudaro dvi finalines poras. Finalų nugalėtojai kitą sezoną žaidžia I lygoje. Silpniausios pirmojo etapo kiekvienos grupės komandos kitą sezoną žaidžia III lygoje.

III lyga

Ketvirta pagal pajėgumą tinklinio lyga Lenkijoje. Turnyrai vyksta 16 grupių dviejų ratų sistema. Grupės sudarytos kiekvienoje vaivadijoje. Grupių nugalėtojai patenka į II lygą. Silpniausios grupių komandos patenka į IV lygą, jei tokia lyga yra toje vaivadijoje. Turnyrus organizuoja PZPS vaivadijų skyriai.

IV lyga

Penkta (silpniausia) pagal pajėgumą tinklinio lyga Lenkijoje. Turnyrai vyksta 16 grupių pagal dviejų ratų sistemą. Grupės sudarytos kiekvienoje vaivadijoje. Grupių nugalėtojai patenka į III lygą. Turnyrus organizuoja PZPS vaivadijų skyriai.

Taurė

Pirmasis taurės turnyras buvo organizuotas 1932 m. Turnyras nuo 1981-1982 metų vyksta kasmet. Iki to laiko kai kuriais metais turnyras neįvyko. Turnyre gali dalyvauti visi tinklinio klubai iš Lenkijos – ir profesionalūs, ir mėgėjiški. Nuo 1981 m. iki šiol ji vadinasi Lenkijos taure (lenk. Puchar Polsk). Nuo 2000-2001 m. sezono PZPS organizuoja kartu su PLPS.

Supertaurė

Dėl Supertaurės nuo 2012 m. kasmet kovoja Lenkijos čempionas ir Lenkijos taurės nugalėtojas. 1995 m. buvo sužaistos rungtynės dėl PZPS Supertaurės.
Moterų turnyrai

„Orlen“ lyga

Pagal dabartinį CEV reitingą čempionas, antros vietos prizininkas žaidžia Čempionių lygoje. 3 vietą užėmusi komanda žaidžia CEV taurės varžybose, o 4-ą – „Challenge“ taurės varžybose.
Žvaigždžių mačas

Žvaigždžių mačas „Orlen Liga“ (lenk. Mecz Gwiazd PlusLigi Kobiet) organizuojamas nuo 2009 metų. Visas žaidėjas šiam mačui internetu išrenka sirgaliai. Visos surengtos lėšos skirtos tinklininkėms, kurioms reikalinga pagalba. Pirmas mačas buvo sužaistas Naujajame Sonče 2009 m. sausio 3 d.

I lyga

Antra pagal pajėgumą tinklinio lyga Lenkijoje. Dabar lygoje žaidžia 12 komandų dviejų ratų sistema, su atkrintamosiomis varžybomis. 8 stipriausios komandos žaidžia dėl nugalėtojo titulo ir patekimo į „Orlen Liga“. Silpniausios komandos kitą sezoną žais II lygoje.

II lyga

Trečią pagal pajėgumą tinklinio lyga Lenkijoje. Lyga padalinta į 4 grupės po 7-10 komandų geografiniu principu. Lygoje žaidžiama dviejų ratų sistema kiekvienoje grupėje. Stipriausios komandos atkrintamosiose varžybose kovoja dėl pateikimo į I lygą. Silpniausios kiekvienos grupės komandos kitą sezoną žaidžia III lygoje.

Taurė

Pirmasis taurės turnyras buvo organizuotas 1932 m. Turnyras nuo 1981-1982 metų sezono vyksta kasmet. Iki to laiko kai kuriais metais turnyras neįvyko. Turnyre gali dalyvauti visi tinklinio klubai iš Lenkijos – ir profesionalūs, ir mėgėjiški. Nuo 1981 m. iki šiol varžybos vadinasi Lenkijos taurė (lenk. Puchar Polsk). Nuo 2005-2006 m. sezono PZPS organizuoja kartu su PLPS.

Supertaurė

Dėl Supertaurės nuo 2005 m. kasmet varžosi praėjusio sezono Lenkijos čempionas ir Lenkijos taurės nugalėtojas. Jei taurė ir čempionatą laimėjo tas pats klubas, tai su juo žaidžia taurės finalininkas.

Įvairi informacija

2014 metais per pasaulio čempionatą, kuris vyko Lenkijoje, buvo pagerintas žiūrovų rekordas per vienas rungtynės pasaulio čempionate. Per atidarymo rungtynės „Lenkija - Serbija“ Varšuvos nacionaliniame stadione susirinko 61500 žiūrovų.

1935 ir 1936 metais tarp Lenkijos vyrų taurės varžybų pusfinalininkų buvo klubas iš Vilniaus „Ognisko“. Lenkijos vyrų čempionate 1930 ir 1934 metų sezonuose šis klubas iškovojo bronzos medalius, o 1933 metais – sidabro.

1935 metais vyrų klubas iš Vilniaus „AZS Wilno“ užėmė 2 vietą, o 1938 metais tapo Lenkijos čempionu.

1934 metais moterų klubas iš Vilniaus „AZS Wilno“ užėmė 3 vietą Lenkijos čempionate.

Autoriaus naudoti šaltiniai pateikiami „Vikipedijos“ puslapyje.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Internautus šiurpino žiurkių būrys Vilniaus centre (79)

Vilniaus centre, prie „Europos“, Elana Stankevič užfiksavo neįprastą vaizdą – susirinkusį...

Ūkininko žmona nuogąstauja: sausros pasekmės bus didesnės nei pernai (16)

Vyro darytas eksperimentas nustebino. Iki šiol džiuginanti saulė ir šiluma ypatingai paveikė...

Savadarbė „būda“ Kaišiadorių r. piktina vietos gyventoją (55)

Į DELFI redakciją kreipėsi moteris, kuriai dėl keisto ir savadarbio balkono Kaišiadorių r.,...

Folkloro festivalis „Saulelė raudona“ ir regioninė dainų šventė užbūrė Plungės lankytojus (1)

Birželio 15-17 dienomis Plungėje vyko miesto šventė ir XII tarptautinis folkloro festivalis...

Pristatyti tremtinio užrašai Lentvario bibliotekoje

1941 m. birželio 14 d. 3 val. nakties enkavėdistai pradėjo masinius lietuvių areštus ir trėmimus...

Top naujienos

„MG Baltic“ byla. Apie blogus žurnalistus, „lepšę iš tarnybos“ ir prarastus milijonus (2)

Ambicingi planai vaizdingoje sostinės vietoje statyti daugiabučius namus ir iš to uždirbti...

Vaikų globėjo kaukė slėpė siaubingą potraukį: ragina atsipeikėti visus (7)

Žinomo klaipėdiečio, įtariamo vaikų tvirkinimu, sulaikymas apnuogino opią problemą: Lietuvoje...

Odontologės papasakojo, pagal kokį pagrindinį kriterijų iš tikrųjų reikia rinktis dantų šepetėlį būtina viena papildoma priemonė (50)

Prekybos vietose siūlomi įvairių tipų dantų šepetėliai . Skiriasi jų galvutės dydis,...

Nuomos aferoms pabaigos nematyti: agentūrai sumokėjo, bet buto negavo (55)

Nors apie Klaipėdoje veikiančią agentūrą „Butų nuoma“ blogi atsiliepimai sklando apie...

Transliuotos išgertuvės Kybartuose atskleidė baisią situaciją: neskubėkime teisti kalinių (268)

Savaitgalį iš Kybartų pataisos namų išgertuves gyvai transliavę vyrai toliau kursto aistras....

Egidijus Dragūnas apie santykius su modeliu Kotryna Kozlovaite: mes tikrai susituoksime (4)

Praėjusią savaitę DELFI redakcijoje viešėjęs grupės „Sel“ lyderis Egidijus Dragūnas...

Orai bus permainingi: grįšiantį 30 laipsnių karštį nuplaus lietūs (6)

Artimiausiomis dienomis netrūks permainų. Po saulėtesnio trečiadienio į šalį sugrįš 30...

Po pertraukos įvarčiais prapliupusi Rusijos rinktinė – praktiškai aštuntfinalyje (945)

Pasaulio futbolo čempionate antradienį prasidėjo antrojo turo rungtynės. Skambią pergalę prieš...

Kurtinaitį užjautęs Jovaiša davė skausmingą patarimą „Žalgiriui“ (87)

Kauno „Žalgiris“ užbaigė, kaip sako pats Šarūnas Jasikevičius , istorinį sezoną....

Nuo šiol pramogauti keliaus tik čia: merginos ir pigios pramogos papirko lietuvio širdį (36)

Dvi savaitgalio dienos Berlyne yra tai, ką šią vasarą privalo išbandyti kiekvienas lietuvis....