aA
Vasara. Šilta. Smagu. Galima pakeliauti, pailsėti. Vaikams parodyti gražias Lietuvos vietas. Tačiau, matyt, p. Užkalnis bus suklydęs. Dar ne visi buduliai ir budulizmas iš Lietuvos išvažiavo. Pradėsiu nuo Zarasų.
Nidos paplūdimys
Nidos paplūdimys
© DELFI (E.Fuks) nuotr.

Karts nuo nuo karto su šeima nuvažiuojame į Zarasus. Tiesiog todėl, kad ten gražu ir jauku. Galima pasivaikščioti patogiais takais ežero pakrante. Užlipti į apžvalgos ratą. Vietinėje kavinėje suvalgyti seliavos (tokia žuvis). Vieną gražią šios vasaros savaitgalio dieną taip pat išsiruošėme į tuos kraštus. Pasivaikščiojome pažintiniu Šavašos pažintiniu taku Gražutės regioniniame parke. Beje, tai vienas iš Top 10 gražiausių Lietuvos pažintinių takų. Tuomet patraukėme į pačius Zarasus. Pasirodo, ten tą dieną vyko kažkokia šventė (ralis ar pan.). Daug mašinų, žmonių, kai kurios gatvės uždarytos. Nieko tokio. Tą vakarą nepavyko suvalgyti ir seliavos. Irgi ne tragedija.

Bet kai po karštos dienos nuėjome atsigaivinti prie tokio ežerėlio Zarasėlis... „Atmušė“ norą vykti į Zarasus tikriausiai ilgam. Dar nepriėjus ežero jau trenkia „bum bum bum“. Pasirodo, kažkokia kavinė ant paties ežero kranto. Išsirinkome atokiausią paplūdimio kampą, bet skleidžiamos muzikos (greičiau kakofonijos) garsas akivaizdžiai viršijo visas normalias ribas. Tiek to, pakentėsime. Gražus paplūdimys, atvežta smėliuko, ežere padarytas maudymosi baseinas, bokštas šuoliams į vandenį. Bet viską sugadina buduliai. Cigarečių dūmai nesisklaido, nors aplink pilna vaikų. Maišais tempiamas alus, nors viešoje vietoje alkoholį gerti draudžiama. O gal Zarasuose prie Zarasėlio ežero Lietuvos įstatymai negalioja?! „Kam tie įstatymai, – tars koks nors vietinis alkomagnatas, – jei buduliai ekonomiką kelia ir šnapso daug nupirks?!“ Beje, o policija visai netoli to paplūdimio įsikūrusi. Daug kuro neišdegintų, jei nueitų ir vieną kitą protokolą surašytų.

Gerai. Pereikime prie Nidos. Nors ten budulių beveik nėra, tačiau budulizmo apraiškų vis dėlto esti. Nidos paplūdimiuose ne tik alkoholio negalima vartoti, bet ir rūkyti. Deja. Mačiau, kad alus – vos ne kas antrose rankose. Kiti ir degtinės butelius išdrįsta išsitraukti. 

Rūkoriai pučia sau dūmus aplinkiniams ir vargo nemato. Nesvarbu, ar tai būtų vaikas, ar suaugęs. Čia ir nesant jokio draudimo būtų galima susiprotėti, kad kiti nenori kvėpuoti rūkorių užnuodytu oru. Tačiau, matyt, budulizmas ar prarūkytos smegenys neleidžia to suvokti. Suprantu, kad priklausomybė – tai liga, bet ne tokia, kad nebūtų galima paeiti atokiau ir sutraukti tą savo nuodą. O policija ir čia nesivargina užtikrinti įstatymų laikymosi. Per savaitę paplūdimyje (ten, kur baigiasi Taikos gatvė) teko matyti tik vieną kartą pravažiuojant policijos keturratį. Gelbėtojams tokie dalykai, atrodo, irgi dzin. Galėtų bent įspėti geriančiuosius ir rūkorius.

Zarasai, Nida ir… prekybos centrai – kas juos sieja? Pavyzdžiui, Vilniuje prie vieno jų įeinančius ir išeinančius verčia pasyviai rūkyti. Pastatė rūkymo vietas, bet negali užtikrinti, kad buduliai pakeltų savo užpakalį ir paėjėtų kelis žingsnius į šalį. Kodėl kiti, ypač vaikai, turi uostyti rūkorių dūmus? Beje, teko matyti, kad ir apsauginiai kartais čiulpia kaip išbadėję savo nuodinguosius cigariukus, nors patys galėtų sudrausminti budulius. Tikriausiai nereikia priminti, kad privalu užtikrinti, kad klientai, nešantys pinigus prekybos centrams, nebūtų verčiami kvėpuoti tabako dūmais (tai numato įstatymai). Tie kas nori nuodytis, tegul. O kodėl jie turėtų kenkti ir kitų sveikatai? Įsivaizduoja, kad yra pasaulio bambos? Tai kas gi bendro tarp Zarasų, Nidos ir prekybos centrų? O gi tai, kad jokios kontrolės, kaip laikomasi teisės aktų, bei pagarbos aplinkiniams.

Policija, gelbėtojai, valdžia ir galų gale verslas, atrodo, nusispjovė ant įstatymų. Atrodo, jiems nerūpi, kad buduliai dega cigaretes ir rūko vos ne tiesiai kitiems į veidus – tiek vaikams, tiek kūdikiams ar suaugusiems. Paskui meta nuorūkas ant žemės, teršia žemę ir vandenį. Daug rėkiančių, kad norvegai paima vaikus. Bet kodėl niekas nenori, kad būtų norma, kad vaikai mato blaivius tėvus ir kitus aplinkinius, nekvėpuoja tabako dūmais, o džiaugiasi sveika ir blaivia aplinka? Atrodo, kad vien tik rūkoriams ir lėbautojams sudaromos visos sąlygos parazituoti.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Klausiame Jūsų – ar jums patinka ilsėtis Lietuvos pajūryje? Kokių pastabų ar pagyrų turite? Jūsų minčių laukiame el.paštu pilieciai@delfi.lt su prierašu „Vasara“. Savo mintimis taip pat galite pasidalinti žemiau:


|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pareigūnės tėvas mano, kad kalėjime tiksi COVID-19 bomba – įvardijo baimės priežastis (22)

Noriu pasidalinti su jumis savo nuogąstavimais dėl tiksinčios COVID-19 bombos įkalinimo...

Paprastas praktinis patarimas, kaip susiformuoti idealų biudžetą (14)

Apie pinigus galima kalbėti paprastai. Naujausia tema – asmeninis ir šeimos biudžetas.

Dėl koronaviruso į ligoninę paguldytas vaikinas: štai skirtumas, kodėl tokioje mažoje šalyje – tiek daug atvejų (43)

Kol rašiau šį tekstą, atsakymo nežinojau. Todėl palikau gale tarpą, kad galėčiau įrašyti...

Naktį dangų nušvietė supermėnulis – skaitytojai užfiksavo įstabiausius vaizdus (5)

Naktį iš balandžio 7 į 8 turėjome galimybę išvysti neįprastai didelį mėnulį. Rausvasis...

Karantine įžvelgė ir privalumų: gal atsigaus braškančios santuokos (94)

Naujasis koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje sukėlė nemažai sumaišties. Gyvenimas tam tikrose...

Top naujienos

Įrašas apie medikų elgesį su gimdyvėmis sukėlė pasipiktinimų bangą: atsaką metė ir medicinos įstaigos, ir žinomi žmonės verslininkas atsiprašė (297)

Verslininkas Liudvikas Andriulis , kurio žmona laukiasi vaikelio, vakar savo socialinėje paskyroje...

Gydytoja apie košmariškas pirmąsias koronaviruso plitimo Lietuvoje savaites: koridoriai pilni karščiuojančių, dirbo paromis (192)

Per koronaviruso plitimo Lietuvoje laiką, mūsų šalyje, balandžio 9 dienos duomenimis, patvirtinti...

Lietuvių kilmės kovotojos Namajunas šeimoje – dvi koronaviruso aukos (27)

Paaiškėjo priežastis, kodėl iš prestižinio UFC turnyro pasitraukė lietuvių kilmės kovotoja...

Keliaujančių kontrolė šventinį savaitgalį: pasitikės žmonėmis, bet informaciją tikrins (208)

Visą šventinį savaitgalį, nuo penktadienio 20 val. iki pirmadienio 20 val., bus ribojamas...

Eurogrupė susitarė dėl 500 mlrd. eurų paramos ES ekonomikai dėl pandemijos planui (29)

Eurogrupė (eurozonos finansų ministrų taryba) susitarė dėl Europos ekonomikos rėmimo plano per...

Gera naujiena iš JK – Johnsonas išleistas iš intensyvios terapijos skyriaus (144)

Ketvirtadienio vakarą britų žiniasklaida pranešė, kad nuo koronaviruso gydytas šalies premjeras...

Šventinėmis dienomis laukia permainingi orai (3)

Penktadienio dieną Lietuvos orus lems anticiklono, kurio centras įsitaisęs ties Danija, rytinis...

CNN: Čikagos apylinkėse ruošiamas laikinas 2 tūkst. kūnų talpos morgas (7)

Ilinojaus valstijos valdžia nurodė Čikagos apylikėse paruošti laikinąjį morgą , galintį...

10-ies minučių pokalbis trims draugams kainavo po 250 eurų: pažeidė karantino reikalavimus (402)

Socialiniuose tinkluose pradėjo plisti įrašas, jog 3 draugai iš Kauno buvo nubausti policijos, už...

Palangos verslininkas prognozuoja rekordinę vasarą: žmonės bijos atostogauti užsienyje, todėl važiuos ilsėtis pas mus (428)

Užkandžiais ir gėrimais visame Lietuvos pajūryje prekiaujantis Laurynas Rimavičius prognozuoja,...

|Maža didelių žinių kaina