aA
Beieškant skaitymui knygos, akys užkliuvo už pretenzingo pavadinimo - „Dievas visada keliauja incognito“ ( Laurent Gounelle ). Pirma kilusi mintis: vaikantis populiarumo, spekuliuojama Dievo vardu. Tikroji tokio pavadinimo pasirinkimo priežastis nurodoma vėliau: pasak Einšteino, atsitiktinumas – tai Dievas, keliaujantis inkognito, nors iš esmės, kaip paaiškėja kūrinio pabaigoje, jokio atsitiktinumo nebūta.
Knygos recenzija. L.Gounelle „Dievas visada keliauja incognito“
© Shutterstock nuotr.

Perskaičius keletą skyrių, iškilo antroji asociacija: liaudies pasakose porinama, kad anksčiau Dievas keliaudavo po pasaulį pasivertęs seneliu arba elgeta ir prašydavosi nakvynės ar išmaldos. Moralas irgi aiškus: po paprasta išore slypi gražūs/gilūs dalykai. Sąsajų su pasakų siužetais knygoje yra ir daugiau. Veiksmo užuomazga primena žmogaus sąjungą su velniu: „Tu lieki gyvas, o aš tavimi pasirūpinu, įstatau į vėžes, išmokau gyventi, spręsti problemas, netgi jaustis laimingam. Mainais prisieksi daryti viską, ką tau pasakysiu. Prisieksi…gyvybe“. Pasakiška ir pabaiga: ir meilė, ir karjera, ir turtai... Ir kilnūs poelgiai. Truputį per saldu...

Juo daugiau skaičiau knygą, tuo labiau galėjau įsitikinti, kad joje gana įdomia ir patrauklia forma perteikiamos/kartojamos gerai žinomos tiesos. Skaitydamas jas atpažįsti su malonumu ir net gali pasidžiaugti, kaip išradingai cituojamos ar perfrazuojamos kitų žymių žmonių mintys.
Gali išgirsti ir Siegmundo Freudo psichologijos teorijų, ir D. Carnegie minčių apie bendravimą. Ši knyga - ir savotiškas neurolingvistinio programavimo (NLP) seminaras, už kurį ir mokėti nereikia (jei knyga bus draugo arba bibliotekos). Neslepia to ir pats autorius: „Aš nieko neišgalvojau ir neketinu pateikti naujo, genialaus laimės recepto. Tik noriu padėti skaitytojams suvokti, kokios iš tikrųjų vertingos yra paprastos tiesos, kurias kažkodėl dažniausiai pamirštame. Kviečiu į daug ką pažvelgti kitaip.“ Taigi, kaip sakė antikos išminčiai: kartojimas yra mokslo motina...

Skaitytojui suteikiama galimybė kartu su romano pagrindiniu veikėju Alanu Grinmoru, visiškai nusivylusiu gyvenimu vienos Paryžiaus įdarbinimo įmonės konsultantu, įveikti skausmingą savirealizacijos etapą. Sakau „kartu“, nes šis romanas gali tapti ir saviugdos knyga kokiam nors pasiryžėliui. Bet be didelės būtinybės (Alaną verčia sudarytas sandoris) mirtingas žmogus vargiai imsis tokių pratimų.

Teko girdėti, kad panašių triukų kaip prabangių laikrodžių matavimasis ar duonos pirkimas/nepirkimas, jaunuoliai pridaro susilažinę... Kaip bebūtų, skaitant tokių išbandymų aprašymus, sustiprėjo ryžtas atkakliau atsispirti prekybininkams, įkyriai brukantiems kokią nors prekę ir priverčiantiems jaustis vos ne kalta, jei neperki. Aišku, ir reklamai. Ši knyga patrauklia forma paprastai paaiškina, kodėl pats žmogus susilaukia vienokio ar kitokio aplinkinių elgesio.
Štai keletas man patikusių citatų: „...kitų požiūrį į mane lemia mano paties elgesys... Aš pats darau įtaką jų reakcijai“;„... laisvė glūdi mumyse. Ji turi kilti iš mūsų pačių. Nesitikėk, kad ji ateis iš išorės“;„Atsikratykite aukos vaidmens, nes laimingų aukų niekada nebūna“; „- Apskritai kuo labiau stengiesi ką nors įtikinti, tuo daugiau pasipriešinimo sulauki. Kuo karščiau trokšti, kad žmogus pakeistų nuomonę, tuo tvirčiau jis jos laikysis. Beje, fizikai tai jau seniai žino... - Fizikai? Kaipgi fizika siejasi su žmonių santykiais? - Tai dinamikos dėsnis. Izaokas Niutonas įrodė, kad, veikiant medžiagą tam tikra jėga, sukeliama tokio pat dydžio priešingos krypties jėga“.

Pasakojimą patrauklų daro ir taiklios ironiškos pastabos. Pavyzdžiui, „gulėdamas mirties patale galėsi tarti: „Per savo gyvenimą ničnieko nepadariau, negavau nieko, ko norėjau, bet visi manė, kad aš malonus žmogus.“; „Kad Vidurio Rytams būtina išmokti atleisti, man atrodė savaime suprantama, bet negalėjau nė pagalvoti apie tai, kad turėčiau atleisti Denkeriui...“.

Kai kurių patarimų pažodinis vaikymasis kelią smagų juoką ( pavyzdys su juodaodžiu metro traukinyje). Įdomus pavyzdys apie atgrasymą nuo rūkymo. Deja, neįsivaizduoju, kaip praktiškai būtų galima jį įgyvendinti. Mielai atsikratyčiau priklausomybės nuo saldumynų... Įtaigiai įrodinėjama nuolatinio žmogaus tobulėjimo būtinybė, kaip dabar madinga teigti, - siekis mokytis visą gyvenimą: „Ar nori pasakyti, kad tai, ką išmokstame iki tam tikro amžiaus, tampa mūsų savastimi, o tai, ką išmokstame vėliau, yra dirbtina, ir tai naudodami nebesame savimi? (...) Tuo vaikas ir skiriasi nuo suaugusiojo: jis trokšta tobulėti. O suaugęs žmogus daro viską, kad tik nebesikeistų. (...) Kai nebenori tobulėti, pradedi palengva mirti...“.

Taiklių citatų galima rasti beveik kiekviename knygos puslapyje, tik neaišku, kelios jų priklausytų knygos autoriaus plunksnai. Kai kurių autoriai tiesiogiai įvardijami. Man labiausiai patiko dvi. Mohando Mohatma Gandžio: „Tu pats turi būti tas pokytis, kurį nori matyti pasaulyje; Marselio Prusto: „Įvykdyti vienintelę tikrą kelionę, išsimaudyti vieninteliam Jaunystės šaltiny - tai nereiškia išvykti ir pažvelgti į naujus gamtovaizdžius, tai reiškia turėti kitas akis, pažvelgti į pasaulį kito žmogaus akimis, pamatyti šimtus pasaulių, kuriuos kiekvienas jų mato, kuriais kiekvienas jų yra“.
Pastaroji mintis priminė mano tėvus: po kiekvienos kelionės jie smulkiausiai klausinėdavo, ką matėme, išgyvenome, ir jų akys švytėdavo. Atrodydavo, kad jie keliavo su mumis...

Mano, kaip skaitytojos, kelionė su pagrindiniu knygos veikėju buvo įdomi ir neprailgo. Gaila, kad ne viskas įtikino. Ypač Alano išrinkimas didžiausios Prancūzijos įdarbinimo agentūros generaliniu direktoriumi. Kaip jau minėjau, tai pasakiški elementai, būdingi populiariajai literatūrai.

Įtaigiai sukomponuoti įvairius kontekstus irgi yra menas. Sutinku su teigiančiais, kad Laurent Gounelle knyga „Dievas visada keliauja incognito“ - išties neblogas gidas saviugdos bei savęs pažinimo link, sumaniai įterptas į grožinės literatūros rėmus.

Mėgsti skaityti ir aptarti perskaitytas knygas? Pasidalink savo recenzijoms pilieciai@delfi.lt

Turite daugiau informacijos šia tema?
O gal norite pareikšti savo nuomonę?
Pasidalinkite ja su DELFI skaitytojais
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

„Maximoje“ įsigyto produkto etiketę nulupęs kaunietis įžvelgė nešvarų triuką (331)

„Kas vyksta Kaune“ trečiadienį sulaukė pasipiktinusio skaitytojo žinutės. Šviežių sulčių...

Priimamajame dėl nepakeliamų skausmų atsidūręs rusas: riba iki gydytojo buvo netikėta ir man pačiam (105)

Vilnietis Yevgeni Lietuvoje gyvena tik ketverius metus. Lietuviškai jis moka, tačiau, kaip...

Dėl darbuotojo klaidos – problemos ir klientui, ir įmonei: norėjo interneto, išėjo nežinia kas (33)

Praėjusią žiemą persikrausčius į naujus namus, pradėjau ieškoti naujo interneto tiekėjo ir...

Vyras pirmą kartą per 20 metų aptiko tokį lobį – svoris kaip dviejų mėnesių kačiuko (33)

Štai kokį grybą radau. Esu pamišęs grybautojas , grybauju gal 20 metų.

Žinomoje sanatorijoje moterį apstulbino tvarka: tikėjausi pasveikti – tik nervus pagadinau (36)

Norėčiau pasidalinti savo sveikatinimosi atostogomis Šventosios „ Energetike “. Gal mano...

Top naujienos

NT pirkėjai „pasileido plaukus“, bet ekspertai ragina mąstyti blaiviai: situacija – įtempta, viską lems keli veiksniai (36)

Po karantino paskelbimo ir staigaus NT rinkos sukrėtimo praėjo jau puse metų. Analitikai,...

Studentei valstybės parama dėl COVID-19 atsirūgo: viena ranka davė, kita atėmė gerokai daugiau (67)

Studentė, pasinaudojusi Vyriausybės parama dėl COVID-19 , pradėjus mokslo metus suprato, kad jai...

Lingienė pripažino: tai jau antroji banga, turinti specifinių požymių (349)

Ketvirtadienį Lietuva sumušė naują liūdną rekordą – per parą naujų koronaviruso atvejų...

Nusprendė oficialiai: Baltijos šalys išplės sankcijas Baltarusijos režimo pareigūnams (50)

Lietuva , Latvija ir Estija penktadienį išplės sankcijas Baltarusijos režimo atstovams,...

Paaiškino, kaip elgtis, jeigu ant automobilio šono radote durelių žymę (128)

Vienas didesnių galvos skausmų vairuotojams – atėjus prie automobilio, palikto daugiabučio kieme...

Koronavirusas įsisuko į saldainių fabriko „Rūta“ sandėlius: įmonė pati testuoja visus, turėjusius kontaktą (2)

Šiauliuose veikiančioje saldainių fabriko įmonėje „Rūta“ nustatyti du koronavirusinės...

Vladimiras Laučius. Kaip mes nešame Baltarusijai demokratijos saulę (203)

Lietuvos politinis elitas taip drąsiai kovoja už laisvę ir demokratiją Baltarusijoje,...

Europos diplomatas apie senkančią Merkel kantrybę: paskutinis Putino išpuolis turės padarinių (87)

Aleksejaus Navalno komanda pusryčiavo Sibiro Tomsko mieste, kai iki jų atskriejo žinia, jog...

Omonininkų persekiotą vyrą efektingai išgelbėjęs taksistas tapo socialinių tinklų žvaigžde (211)

Baltarusijoje protestų, kilusių po slaptos Aliaksandro Lukašenkos inauguracijos, herojumi tapo...

Po prevencinio „Maximos“ darbuotojų tyrimo patvirtintas vienas besimptomis COVID-19 atvejis (15)

Prekybos tinklas „ Maxima “, susiderinęs veiksmus su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (...

|Maža didelių žinių kaina