Pilietinė visuomenė Lietuvoje yra virtusi viena pagrindinių ekspertų įžvalgų, politikų debatų ar ilgalaikių raidos strategijų temų. Žymusis Alexis de Tocqueile savo garsiajame veikale „Apie demokratiją Amerikoje“ kalbėjo, kad viena svarbiausių stabilios demokratijos sąlygų yra organizuota ir kurianti pilietinė visuomenė, o vėliau šias idėjas pagrindė Robertas Putnamas, ilgus metus tyrinėjęs Italiją ir priėjęs išvadą, kad būtent organizuoti piliečiai lemia šiaurinių Italijos regionų sėkmę.
Protesto prieš Rusijos agresiją dalyviai
© Reuters/Scanpix

Taigi, nenuostabu, kad pasaulyje vyraujant tokioms nuotaikoms, Lietuvoje mes vis dažniau išgirstame kalbų apie pilietinės visuomenės trūkumą. Bet ar dažnai įsiklausome į politikų kalbas ir palyginame jas su atliekamais darbais?

Lietuvoje jau turime pirmąsias pilietinės visuomenės užuomazgas

Malonu regėti, kad pilietinės visuomenės užuomazgos Lietuvoje stiprėja ir įgauna vis didesnį pagreitį. Esu tikras, kad būtent ji leis mums iš fatalistinės masės, manančios, kad visada viskas yra nuspręsta ir savo gyvenimą reginčios kaip plaukimą pasroviui, virsti į egalitarinę bendruomenę, ieškančią visiems priimtino sprendimo. Kad taip gali įvykti, vilties suteikia žmonės, kurie rinkosi prie Seimo tada, kai Viktoras Janukovyčius ketino surengti antiteroristinę operaciją ir išvaikyti „Maidano“ aktyvistus, mitinguotojai, kurie nepabūgo susirinkti prie Rusijos ambasados ir pasmerkti Vladimiro Putino agresiją prieš Ukrainą.

Šiuose pavieniuose įvykiuose dalyvavo ne pavieniai žmonės, o ištisi šimtai. Lietuviai, lenkai, ukrainiečiai ir rusai parodė savo valią ir pagarbą demokratinėms vertybėms bei žmoniškumui. Esu tikras, kad tai puikus Lietuvoje besivystančios pilietinės visuomenės įrodymas.

Vis dėlto, greta šių puikių pavyzdžių norėtųsi išskirti vieną judėjimą, kuris pastaruoju metu įgauna vis labiau struktūruotą formą ir tikėtina, kad netrukus gali išaugti į sėkmingą NVO, besirūpinančią mūsų visų gerove. Kalbu apie „Patriotinių programuotojų“ judėjimą, kuris Lietuvoje tapo plačiau žinomas po „Dembavoje“ įvykusios kraupios jaunos merginos žūties. Išprievartauta mergina buvo gyva sudeginta automobilyje, nors ir mėgino prisikviesti pagalbą. Ši skaudi istorija visada išliks priminimu, kad sistema toli gražu ne visada suveikia, ir ne kiekvienas, išoriškai panašus į žmogų, yra vertas žmogaus vardo. Tąkart „Patriotiniai programuotojai“ ėmėsi veiksmų ir sukūrė programėlę, leidžiančią nustatyti žmogaus, kuriam reikalinga pagalba, buvimo vietą. Gražiausia ne tai, kad jauni mūsų tėvynės patriotai ėmėsi veiksmų, o tai, kad šis poelgis nebuvo pavienis aktas.

Nauja „Patriotinių programuotojų“ idėja

„Patriotiniai programuotojai“ ir toliau tęsia savo misiją bei stiprina Lietuvos valstybę. Šįkart jaunieji specialistai ėmėsi netgi dviejų projektų, galinčių apsaugoti žmonių gerovę. Bendradarbiaudami su Vilniaus apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu, jaunieji programuotojai kuria centralizuotą tyrimo eigos stebėsenos informacinę sistemą bei skambučių išklotinių analizės sistemą.

Pirmojo projekto tikslas yra sudaryti kuo geresnes sąlygas tyrėjams, tiriantiems bylas. Šiandien Lietuvoje tyrėjui vienu metu tenka tirti iki trisdešimties bylų, o susitvarkyti su tokiu milžinišku darbo krūviu yra ne tik didelis iššūkis, bet ir jėgų švaistymo priežastis. Dalį problemų galima išspręsti modernizuojant sistemą, ir būtent tokius sprendimus siūlo „Patriotiniai programuotojai“. Jaunuolių kuriamoje programoje numatomos tokios funkcijos kaip priminimas apie artėjantį bylos terminą bei galimybė stebėti visą tyrimo eigą. Sėkmės atveju tikėtina, kad ši sistema sujungs Lietuvos komisariatus su prokuratūra, teismais bei kitomis bylos nagrinėjime dalyvaujančiomis institucijomis. Visa tai sukurtų geresnes sąlygas nusikaltimams narplioti.

Antrasis projektas - telefoninių sukčių skambučių išklotinių analizės sistemos sukūrimas. Šiandien nusikaltėliai tampa vis „išmanesni“. Nuolat girdime istorijas apie stambias sumas, apgaule išviliotas iš Lietuvos gyventojų. Tokio pobūdžio nusikaltimai irgi tampa nemažu iššūkiu tyrėjams. Skirtingi operatoriai pateikia skirtingas išklotines. Policijos pareigūnams neretai tenka analizuoti iki dešimties puslapių to paties numerio išklotinių.

Ką daryti, kad piliečiai galėtų veikti?

Darbą palengvintų planuojama sukurti programa, leidžianti to paties telefono numerio ieškoti visose išklotinėse iškart. Be to, sukurta programa leis rikiuoti duomenis pagal stulpelius bei vykdyti paiešką pagal įvarius kriterijus. Planuojama, kad programa veiks tokiu principu: 1) į sistemą įkeliamos mobiliojo ryšio operatorių išklotinės, pateikiamos .txt formatu; 2) skirtingos išklotinės standartizuojamos ir apdorojamos; 3) pagrindiniame programos lange pateikiamas apdorotos išklotinės vaizdas.

Džiugina ne tik optimistiškas ekspertų vertinimas, kad įdiegus programą tyrėjų darbo efektyvumą bus galima padidinti 20 proc., bet ir tai, kad šie sprendimai, pateikiami jaunų Lietuvos specialistų, valstybei nekainuos nė cento. Atsižvelgiant į skylėtą biudžetą, tokios iniciatyvos mūsų šaliai yra itin svarbios ir reikalingos.

Tai kurgi problema?

Jeigu mes turime profesionalų, norinčių savo idėjomis ir ekspertinėmis žiniomis prisidėti prie mūsų visų gerovės kūrimo, tai kur tada glūdi problemų šaknys? Situacijos problemiškumą didina tai, kad mūsų valstybėje itin trūksta mechanizmų, leidžiančių įsisavinti pilietinės visuomenės teikiamą naudą.

Mano minimu atveju „Patriotiniams programuotojams“ bus sudėtingiausia ne sukurti programas, o jas įdiegti į sistemą. Įvairios teisinės kliūtys virsta dideliu iššūkiu. Būtent todėl dalies politikų kalbos apie būtinybę kurti pilietinę visuomenę kartais atrodo naivios. Kol sistemoje stigs mechanizmų įsisavinti žmonių kuriamiems sprendimams, tol pilietinė visuomenė bus tik sąvoka, o ne realybė.

Dar daugiau. Jeigu neatsiras įrankių įsisavinti piliečių teikiamiems sprendimams, pilietinės iniciatyvos gali virsti tik nauja lobizmo forma. Tai nėra absoliutus blogis, nes bent jau būtų geriau artikuliuojami visuomenės interesai, tačiau nepasiimtume visko, ką galime gauti iš tėvynę mylinčių žmonių, o aplaidumas ilgainiui sukeltų beviltiškumo jausmą, kuris imtų žlugdyti pačią pilietinės visuomenės idėją.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vaikščiodamas Utenos parke nufotografavo keistus grybus (11)

DELFI skaitytojas, mėgstantis fotoaparatu fiksuoti žavingas akimirkas, atsiuntė keletą...

Televizoriaus pirkimas virto galvos skausmu: jaučiausi apvogtas (76)

Taigi istorija tokia, kad dabar jaučiuosi apvogtas save laikančios didžiausios elektroninės...

Bičiuliui siųstas šakotis sugrįžo virtęs trupiniais (115)

Vilnietis Artūras susidūrė su kuriozine situacija – dar kovo mėnesį draugui išsiųstas...

Alytuje užfiksavo užsisvajojusį kelių pažeidėją (4)

DELFI skaitytojas Alytuje nusistebėjo išsiblaškiusiu kito vairuotojo poelgiu.

Pamatytas vaizdas sukrėtė skaitytoją: ar tik vaistinės darbuotojai nesityčioja iš neįgaliųjų? (4)

Į DELFI redakciją kreipėsi moteris, kurią papiktino Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ( LSMU...

Top naujienos

Puotos Daktarų irštvoje: sumušta Džordana, Valinsko šou ir šūviai vietoj fejerverkų (93)

Alkoholiu ir maistu nukrauti stalai, garsiausi Lietuvos nusikaltėliai, pusnuogės moterys, žymiausi...

Gyvai / Čempionų lygos kulminacija: „Real“ ir „Liverpool“ kaktomuša (102)

Jau šį šeštadienį paaiškės 2017/2018 metų sezono stipriausia Čempionų lygos ekipa. Trofėjų...

Įtakingos Lietuvos didikės istorija: kodėl ją pamilę vyrai atleisdavo net išdavystę (1)

Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės istorijoje moterų reikšmė politinėje arenoje vis dar...

Tėvų išmonė beribė: tarp rečiausių vardų Vaidrius, Džema ir Ripsimėja (75)

Tuo metu, kai vieni tėvai vaikams renka vardą iš giminėje esančių ar šalies populiariausiųjų...

Visi žino Kembridžo kunigaikštienę, bet ar esate matę pirmąją Argentinos ponią? politinio pasaulio stiliaus ikona (4)

Kai į Argentinos prezidento postą buvo išrinktas Mauricio Macri , ši pergalė reiškė...

Skanusis Italijos regionas: tik čia paragausite Paskutinės vakarienės sriubos ir teisingiausių makaronų

Tai nepavyko Romos imperijos legionams, užtat tai padarė italų virtuvės karvedžiai. Jie...

Garsenybės tiesiog apsėstos šios dietos: kodėl neturėtumėte sekti jų pavyzdžiu? (15)

Pastaruoju metu ne viena garsenybė ėmė laikytis vadinamosios ketoninės dietos , kurios pagrindą...

Lietuvoje nauja technologija – mobilios paukštidės (24)

Vienoje iš labiausiai Lietuvoje paplitusių žemės ūkio šakų bręsta permainos. Ilgą laiką...

Kraupi žmogžudystė Tauragės rajone: vyras nušovė du žmones ir nusižudė pats (30)

Taugarės rajone esantį Eidintų kaimą sukrėtė kraupi tragedija. Vyras nužudė du žmones, po to...

Vonios remontas: kaip neišleisti daug pinigų ir mėgautis rezultatu (14)

Atrodytų, visiškai nesudėtinga atlikti remontą vonios kambaryje, bet iš tiesų šios patalpos...