aA
„Būk mandagus, malonus, sąžiningas, visada pasiruošęs padėti ir visi aplinkiniai bus tokie“. Tikriausiai ne vieną kartą esate kažką panašaus girdėję ir pagalvoję, kad tikrai būtų neapsakomai gera, jei tai vyktų. Aš manau, kad tai – utopija.
© Reuters/Scanpix

Tik ne šiame amžiuje, tik ne tokioje visuomenės sanklodoje, tik ne su tokiomis vertybėmis, atgręžtomis į materialumą, mes šią idėją galėtume įgyvendinti. Aišku, galite sakyti, jog visi mėgsta gerus, nuolankius žmones ir su jais nesielgia piktavališkai. Bet ar tikrai? Aš manau, kad dažnai į juos žiūrima tik kaip į išnaudojimo objektus. Pamirksi akelėmis, pagražbyliauji ir jie, naivuoliai, įtikėję, kad „štai, šis nuoširdus žmogus prašo pagelbėti, matyt, niekur kitur negalėjo kreiptis ir manimi pasitiki“, jiems padeda.

Na, ir kaip jūs manote, ar „išgelbėtasis“ jausis dėkingas, norės kažkaip atsilyginti ir jaus didesnę pagarbą geraširdžiui? Dažnu atveju – ne. Veikiau bus atvirkščiai: pamatęs, kad yra lengvatikis, kuris per daug neabejodamas suteiks reikalingą (dažniausiai – materialinę) pagalbą, savanaudis tuo ims naudotis kai tik užsigeis. Jam net nekils mintis užtarti prieš draugus ar kolegas jam padėjusį žmogų. Greičiau jis pats bus apkalbų organizatorius ir norės pabrėžti to gero žmogaus naivumą bei kvailumą.

O kaip manote, kas pasikeičia, jei apkalbėtasis išgirsta visa tai? „Jau dabar tai jis turėtų supykti ir nebepadėti šmeižikui,“ - tikriausiai manote jūs. Tą akimirką ir pats geraširdis taip mano ir yra įsitikinęs, kad nė už ką daugiau neprasidės su tokiais veidmainiais. Deja, bet iš prigimties nuolankūs žmonės tesugeba pykti tik kelias minutes, nors vidinis skausmas gali išlikti ilgam. Atlyžę jie vėl leidžiasi būti mulkinami ir įskaudinami. Tai kvaila, juk neprieštarausite.

Vis dėlto juk sveikas protas turėtų nutraukti psichologinį sadomazochizmą. Tačiau, mano nuomone, tai neįvyksta, nes geras žmogus tiki ta utopijos idėja, kaip mažas vaikas tiki Kalėdų Seneliu, kaip bedarbis – 1509 litų minimaliu atlyginimu, kaip diržu savo atžalą lupantis tėvas – išaugsiančiu savimi pasitikinčiu vaiku. Visapusiškai darni visuomenė jam atrodo pasiekiamas idealas. Ir šito tikėjimo niekaip neišmuši – nei į akis sakydamas visą tiesą ir liepdamas susimąstyti, ar tikrai verta kankinti save vardan utopijos, nei imdamasis kokių konkrečių veiksmų, pavyzdžiui, gindamas ir saugodamas nuo išnaudotojų. Kadangi tai yra taip sunkiai išgyvendinama iš žmonių mąstymo, tai turbūt mes ir turime tiek problemų visuomenėje.

Galime kalbėti apie silpną pilietinę visuomenę, kuri yra tokia todėl, kad, mano nuomone, žmonės nepasitiki vieni kitais ir nemano, kad gali suburti protingų bendraminčių grupę, kurioje kiekvienas stengsis pareikšti savo norus ir už juos pakovoti, galvoja, kad galbūt būtų tik mažuma aktyvių piliečių, o kiti tik šiaip prisišlietų ir nieko nedarydami tik lauktų, kol kiti jiems išpeš naudos. Kita tokios silpnos pilietinės visuomenės priežastis, manau, yra tai, kad kai kurie jau yra įpratę prie aukos vaidmens ir tiki, kad vėliau viskas savaime susitvarkys. Ir tai tikrai yra problema, nes su tokia valios ir tvirtų idėjų neturinčia visuomene tikrai negalime atkreipti aukštuose postuose esančių žmonių dėmesio. Vis dėlto, šiuo metu aiškiai matosi jos stiprėjimas, tad tegu taip būna ir toliau.

Taip pat galime įvardinti kai kurių verslininkų ir darbuotojų santykius. Manau, kad didžioji verslininkų dalis yra tikrai sąžiningi, supranta darbuotojų reikšmę įmonėms, valstybinėms įstaigoms ir juos vertina, bet egzistuoja ir išnaudotojai, kurie yra perpratę savo darbuotojus, žino, kad jie leisis išnaudojami, nes vargu, ar kitą darbą galėtų susirasti neturėdami aukštos kvalifikacijos, ir supranta, kad jie nieko nesiims jausdamiesi išnaudojami, nes jie tiki, kad vėliau viskas vienaip ar kitaip atsistos į savo vietas ir darbdavys pradės elgtis maloniai ir pagarbiai. Tuomet, manau, ir nereiktų skųstis, kad esi vergo vaidmenyje, jeigu laikaisi savo utopinių idėjų. Jei esi tas, kuris leidžia naudotis savimi, ir nesugebi pasipriešinti, tai yra tik tavo atsakomybė. Juk niekas nelaiko užrakinęs ar šantažuoja, kad tik pasiliktum nedėkingame darbe ir vergautum.

Žmogus turi pats pasistengti atsikratyti kvailo tikėjimo kitų absoliučiu dėkingumu ir malone, na, o jei nepavyksta, tai geriau prisijungti prie žmonių, kurie supras ir nesistengs išnaudoti, nes, mano nuomone, galbūt visapusiškai darni visuomenė neįmanoma, tačiau tam tikrose bendruomenėse galima įžvelgti šį idealą.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Įvertink šį straipsnį
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sutuoktinius suglumino vaizdas Vilniaus „Maximos“ vitrinoje – Kijevo kotletų nebepirko (393)

Ketvirtadienį į Vilniaus „Maximą“ užsukę sutuoktiniai norėjo nusipirkti Kijevo kotletų,...

Jaunieji Panevėžio miško bičiuliai sukalė daugiau nei 200 inkilų zylėms (2)

Gražią pavasario dieną, minint Žemės dieną , Panevėžio Laisvės aikštėje girdėjosi...

Lidso lietuviai šventė septintąją Kaziuko Mugę

Nors pastarąją savaitę Jungtinę Karalystę nuožmiai skalavo lietus ir siautėjo uraganiniai...

Negalėjo patikėti šviestuvo kainos skirtumu Lietuvoje ir užsienyje: ar tai adekvatu? (180)

Kainų skirtumai Lietuvoje ir užsienyje tautiečiams vis dar neduoda ramybės. Šįkart DELFI...

Abiturientas stebina neįtikėtinu talentu – kuria papuošalus sutažo technika (10)

Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijos 12-tokas Aivaras Veršila iš išorės atrodo...

Top naujienos

Britę vėžys atakavo du kartus: Jane dalijasi savo istorija, kaip įveikė 4 stadiją (1)

Vargu, ar apie krėsle įsitaisiusę Jane būtų galima sakyti, kad ji atrodo pagal savo amžių –...

JAV parama Baltijos šalims toliau siutina Kremlių: Trumpo žodžius priskyrė ir Lietuvai (104)

„ JAV palieka Baltijos šalis“, „ Baltijos šalys nebemadingos“, – tokiomis ir panašiomis...

Rimvydas Valatka. Istorinė Ingridos Šimonytės misija (135)

Tymai spraudė į kampą Kepenį, antivakcinistus ir kiekvieną, kuris su antivakcinistu susidūrė...

Bandymas išsiskirti: pristatė neįprastos formos telefonus su pagerintomis kameromis

Jau keletą metų „Sony“ išmanieji telefonai nėra populiariausiųjų pasirinkimų sąrašo...

Dizainerė įrengė 12 kv. metrų butą maksimaliai patogiai: pavyko sutalpinti viską

Kuo mažesnis būstas, tuo didesnis iššūkis jį įrengti taip, kad būtų patogu ir nieko...

Istorikė tyrinėja slaptus partizanų santykius: liudijimuose apie tai kalbėti vengiama, nes lyg nepadoru (308)

Partizanai, kuriuos mes įsivaizduojame pirmiausia kaip karius, iš tikrųjų daugiausiai laiko...

Dainininkė Vasha prabilo apie griūnančią santuoką: gyvename atskirai, vyras po santuokos labai pasikeitė (79)

Dainininkė Gabrielė Rutkauskienė - Vasha gyvenimo būdo laidoje apie tėvus „ Kasdienybės...

Milijardierius iškėlė naują tikslą savo 17 tūkst. darbuotojų: išmokit programuoti (40)

Praėjus mažiau nei dešimtmečiui po to, kai milijardierius Hiroshis Mikitanis apstulbino savo...

Iš pramogų pasaulio dingusi Genutė Žalienė naują gyvenimą kuria užsienyje: rado meilę, pakeitė išvaizdą, susilaukė sūnaus (460)

Praeityje aktyviai besisukusi Lietuvos šou pasaulyje stilistė Genutė Žalienė kuriam laikui...

Tritaškių pripyškinęs „Žalgiris“ pratęsė savo pergalių seriją ir Šiauliuose (49)

Sekmadienį Šiauliuose vykusiose „Betsafe- LKL “ rungtynėse aštuoniskart iš eilės šalies...