aA
Lapkričio 20 d. Nacionalinio Egzaminų Centro svetainėje paskelbtas 2018 m. brandos egzaminų tvarkaraštis sukėlė daug diskusijų ir nepasitenkinimo švietimo bendruomenėje, tačiau visi tik pyksta ir yra įsitikinę, kad nieko pakeisti neįmanoma. Nesinori tikėti, kad Lietuva pasiekė tokį dugną, tačiau jau beveik pradedu tikėti, kad kolegos teisūs.
© DELFI / Karolina Pansevič

NEC, ŠMM, Seimo nariai Adomėnas, Lansbergis, Prezidentės patarėja nei į mano, nei į kitos informacinių technologijų mokytojos laiškus neatsakė. Atsiliepė tik Švietimo tarybos pirmininkė V. Targamadzė, kuri šiuo metu išvykusi, ir patarė mums kreiptis į žiniasklaidą ir diskusiją, kurios nebuvo, paviešinti, nes kol kas nors atsakys bus jau per vėlu tvarkaraštį keisti.

Su patvirtinto tvarkaraščio projektu švietimo bendruomenė nebuvo supažindinta iš anksto ir neturėjo galimybių išsakyti savo nuomonės, nes NEC svetainėje buvo skelbiamas projektas su kitokiomis egzaminų datomis.

NEC, manau, patys supranta, kad tvarkaraštis nekoks, jo nepatalpino naujienose, o tvarkingai „užkišo“ svetainėje, kad ne iš karto pastebėtume, o projektą iš naujienų taip pat pašalino, bet mes jį radome.

Kodėl informacinių technologijų egzamino numatyta data gegužės 12 d. netinkama:

1. Brandos egzaminus mokiniai pradeda laikyti dar nebaigę išeiti kurso. Programavimas 10 klasėje nėra privalomas, todėl daugumoje provincijos mokyklų šio dalyko tiesiog nėra (nepasirinko, labai patogu) ir mokiniai 11-12 klasėje turi išmokti 3 metų kursą, tam neskiriant papildomų pamokų. Sutrumpinant mokslo metus puse mėnesio, dar labiau didinama atskirtis tarp miestų ir provincijos moksleivių.

2. ŠMM teigia, kad brandos egzaminai į šeštadienius perkelti todėl, kad nesitrukdytų ugdymo procesas, tačiau norint paruošti kabinetą informacinių technologijų egzaminui ir pagal instrukciją leisti abiturientams susipažinti su egzamino darbo vietomis dieną prieš egzaminą, 2-3 dienas informacinių technologijų pamokos nevyks niekam.

3. Pradėjus egzaminus laikyti gegužės mėnesį, dauguma abiturientų eis ne į visas pamokas, vaidins sergančius arba mokysis be poilsio. Ar tikrai reikia taip žaloti vaikus?

4. Ne visi birželio mėnesio (kai abiturientų pamokos jau nevyksta) šeštadieniai išnaudoti egzaminų vykdymui. Akivaizdu, kad NEC nedarė jokios analizės, kokius egzaminus laiko atskiros mokinių grupės. Mokiniai laikantys informacinių technologijų egzaminą dažniausiai dar laiko anglų kalbą, matematiką, lietuvių kalbą ir kai kurie fiziką, todėl birželio 9 d. sesija baigta. Kur skubam? Tikriausiai, kad mokiniams būtų lengviau?

5. Biologijos egzaminas gegužės 26 d. (kitą dieną po paskutinio skambučio), man primena sovietmetį, kai įskaitų perlaikymus darydavo gruodžio 31 d. vakare. Manau tai labai rafinuotos patyčios.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Komentuoja NEC atstovai:

Jūsų pateikta problema Nacionaliniam egzaminų centrui (NEC) yra žinoma. Kaip ir kasmet, brandos egzaminų tvarkaraštis yra vienas opiausių diskusijų taikinių. Planuojant 2018 metų brandos egzaminų tvarkaraštį, reikėjo atsižvelgti į tai, kad 2017/2018 mokslo metai yra pailginti 10 darbo dienų. Todėl NEC turėjo apsispręsti tarp dviejų alternatyvų – arba didinti egzaminų skaičių, kurie vykdomi šeštadieniais, arba, pavyzdžiui, rinktis Lenkijoje taikomą brandos egzaminų vykdymo modelį – šeši egzaminai per tris darbo dienas.

Visuomenei svarstyti pasiūlėme tą variantą, kuriame daugiau vykdomų egzaminų šeštadieniais. Tvarkaraščio svarstymuose dalyvauja savivaldybių ir mokyklų administracijų atstovai, mokytojai, mokinių organizacijos. Šiais metais pirmasis 2018 metų brandos egzaminų tvarkaraščio projektas buvo paskelbtas dar 2017 metų gegužės mėnesį. Vėliau informacija buvo atnaujinta rugpjūčio ir spalio mėnesiais.

Kaip ir kasmet informacija apie tvarkaraščio projektus skelbiama NEC tinklalapio skiltyje „Teisinė informacija“ – „Teisės aktų projektai“. Paraleliai informacija apie tvarkaraščio sudarymo principus nuo rugsėjo mėnesio buvo skelbiama mokykloms per duomenų perdavimo sistemą KELTAS – mokyklų bendruomenės galėjo ne tik susipažinti, bet ir apsvarsčiusios teikti savo pasiūlymus. Tokia informacijos sklaida leido mums gauti įvairių suinteresuotų pusių – mokinių ir jų organizacijų, mokytojų, mokyklų administracijos atstovų nuomones ir siūlymus dėl tvarkaraščio.

Mokytojams greičiausiai yra žinoma, kad egzaminų rezultatai yra reikalingi ne tik atestatui gauti, bet jie naudojami ir stoti į Lietuvos ir užsienio šalių aukštąsias mokyklas. Todėl galimybių pradėti egzaminų vykdymą ir visų egzaminų vertinimą tik pasibaigus ugdymo procesui – po birželio 15 dienos – neturime.

Pastaruosius kelerius metus gegužės mėnesio šeštadieniais buvo vykdomos užsienio kalbų (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) valstybinių brandos egzaminų klausymo, skaitymo ir rašymo dalys. Todėl savivaldybių administracijos ir mokyklos turi patirties, kaip optimizuoti ugdymo procesą ir sudaryti sąlygas mokiniams tinkamai pasirengti egzaminui.

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Automobilio savininkas liko nesupratęs: kuo „Ecoservice“ darbuotojui užkliuvo mano mašina? (215)

Vilnietį gruodžio 11 d. pribloškė „ Ecoservice “ darbuotojo elgesys – ištuštinus kieme...

Kauno Panemunės bendruomenę subūrė nauja iniciatyva

Panemunė yra nuostabus Kauno rajonas, apsuptas Nemuno ir ištisus metus žaliuojančio šilo.

Lietuvė įamžino protestus Vengrijos sostinėje (3)

Budapešte nuo trečiadienio vyksta daugiatūkstantinės protesto akcijos prieš darbo įstatymų...

Nufilmuota: į Lietuvą naktį atklydo netikėta viešnia (31)

Valstybinė sienos apsaugos tarnyba ( VSAT ) savo feisbuko paskyroje pasidalino vaizdo įrašu,...

Vasčio istorija: kažkodėl visi stebisi jo vardu (3)

Nuo pat vaikystės svajodavau apie šunelį, tačiau svajonė neišsipildė... Gyvenau kaime, todėl...

Top naujienos

Karbauskis pasiruošęs keisti NT apmokestinimą (99)

Premjeras Saulius Skvernelis ir Seimo „valstiečių“ frakcijos lyderis Ramūnas Karbauskis...

Ministerijoje budėjusi mokytoja Veronika grįžta pas mokinius: dirbs neatlygintinai (393)

Švietimo ir mokslo ministerijoje ( ŠMM ) nuo lapkričio 28 dienos budėjusi pradinių klasių...

650 tūkstančių gyventojų – „Sodros“ pranešimai apie naują pensijų skaičiavimo tvarką (12)

Gyventojams, kurie dalyvauja pensijų kaupime ir buvo pasirinkę kaupimą pagal formulę 2+0+0 bei nuo...

Kauno Kalėdų miestelio kainų apžvalga: kiek mokėsite už karštą vyną, kavą ir saldėsius (5)

Kauno rotušės aikštėje esančio kalėdinio prekybos miestelio pardavėjai patenkinti - žmonių...

Kaunas siūlo įteisinti policijos ir vairuotojų išpeiktą naujovišką gatvių ženklinimą (131)

Kauno gatvėse išpiešti rombai sukėlė tikrą diskusijų audrą – vieni palaikė Kauno...

Po dar vienų derybų mokytojai ketina stabdyti streiką ir trauktis iš ministerijos (154)

Po antradienį vykusio dar vieno darbo grupės posėdžio Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM),...

„Manchester United“ atleido trenerį Jose Mourinho (29)

„Manchester United“ atleido vyriausąjį komandos trenerį – portugalą Jose Mourinho . Apie...

Britų vyriausybė intensyvina pasiruošimo planus blogiausiam variantui (4)

Didžiosios Britanijos vyriausybė antradienį susirinko tartis dėl pasiruošimų scenarijui, kad...

Bunkės mylimasis – pirmą kartą atvirai: papasakojo, kodėl buvo priverstas mesti kriminalisto darbą (36)

Dainininkės Natalijos Bunkės širdies draugas Edgaras Eidėjus pirmą kartą viešai prieš...

Sniegingą rytą nuotaiką sugadino „Volkswagen“ vairuotojas: tegul kraustosi ten, kur KET negalioja (46)

Tamsų ir sniegingą pirmadienio rytą Vilniaus gatves sukaustė tradicinės spūstys. Ne paslaptis,...