aA
Lapkričio 20 d. Nacionalinio Egzaminų Centro svetainėje paskelbtas 2018 m. brandos egzaminų tvarkaraštis sukėlė daug diskusijų ir nepasitenkinimo švietimo bendruomenėje, tačiau visi tik pyksta ir yra įsitikinę, kad nieko pakeisti neįmanoma. Nesinori tikėti, kad Lietuva pasiekė tokį dugną, tačiau jau beveik pradedu tikėti, kad kolegos teisūs.
© DELFI / Karolina Pansevič

NEC, ŠMM, Seimo nariai Adomėnas, Lansbergis, Prezidentės patarėja nei į mano, nei į kitos informacinių technologijų mokytojos laiškus neatsakė. Atsiliepė tik Švietimo tarybos pirmininkė V. Targamadzė, kuri šiuo metu išvykusi, ir patarė mums kreiptis į žiniasklaidą ir diskusiją, kurios nebuvo, paviešinti, nes kol kas nors atsakys bus jau per vėlu tvarkaraštį keisti.

Su patvirtinto tvarkaraščio projektu švietimo bendruomenė nebuvo supažindinta iš anksto ir neturėjo galimybių išsakyti savo nuomonės, nes NEC svetainėje buvo skelbiamas projektas su kitokiomis egzaminų datomis.

NEC, manau, patys supranta, kad tvarkaraštis nekoks, jo nepatalpino naujienose, o tvarkingai „užkišo“ svetainėje, kad ne iš karto pastebėtume, o projektą iš naujienų taip pat pašalino, bet mes jį radome.

Kodėl informacinių technologijų egzamino numatyta data gegužės 12 d. netinkama:

1. Brandos egzaminus mokiniai pradeda laikyti dar nebaigę išeiti kurso. Programavimas 10 klasėje nėra privalomas, todėl daugumoje provincijos mokyklų šio dalyko tiesiog nėra (nepasirinko, labai patogu) ir mokiniai 11-12 klasėje turi išmokti 3 metų kursą, tam neskiriant papildomų pamokų. Sutrumpinant mokslo metus puse mėnesio, dar labiau didinama atskirtis tarp miestų ir provincijos moksleivių.

2. ŠMM teigia, kad brandos egzaminai į šeštadienius perkelti todėl, kad nesitrukdytų ugdymo procesas, tačiau norint paruošti kabinetą informacinių technologijų egzaminui ir pagal instrukciją leisti abiturientams susipažinti su egzamino darbo vietomis dieną prieš egzaminą, 2-3 dienas informacinių technologijų pamokos nevyks niekam.

3. Pradėjus egzaminus laikyti gegužės mėnesį, dauguma abiturientų eis ne į visas pamokas, vaidins sergančius arba mokysis be poilsio. Ar tikrai reikia taip žaloti vaikus?

4. Ne visi birželio mėnesio (kai abiturientų pamokos jau nevyksta) šeštadieniai išnaudoti egzaminų vykdymui. Akivaizdu, kad NEC nedarė jokios analizės, kokius egzaminus laiko atskiros mokinių grupės. Mokiniai laikantys informacinių technologijų egzaminą dažniausiai dar laiko anglų kalbą, matematiką, lietuvių kalbą ir kai kurie fiziką, todėl birželio 9 d. sesija baigta. Kur skubam? Tikriausiai, kad mokiniams būtų lengviau?

5. Biologijos egzaminas gegužės 26 d. (kitą dieną po paskutinio skambučio), man primena sovietmetį, kai įskaitų perlaikymus darydavo gruodžio 31 d. vakare. Manau tai labai rafinuotos patyčios.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Komentuoja NEC atstovai:

Jūsų pateikta problema Nacionaliniam egzaminų centrui (NEC) yra žinoma. Kaip ir kasmet, brandos egzaminų tvarkaraštis yra vienas opiausių diskusijų taikinių. Planuojant 2018 metų brandos egzaminų tvarkaraštį, reikėjo atsižvelgti į tai, kad 2017/2018 mokslo metai yra pailginti 10 darbo dienų. Todėl NEC turėjo apsispręsti tarp dviejų alternatyvų – arba didinti egzaminų skaičių, kurie vykdomi šeštadieniais, arba, pavyzdžiui, rinktis Lenkijoje taikomą brandos egzaminų vykdymo modelį – šeši egzaminai per tris darbo dienas.

Visuomenei svarstyti pasiūlėme tą variantą, kuriame daugiau vykdomų egzaminų šeštadieniais. Tvarkaraščio svarstymuose dalyvauja savivaldybių ir mokyklų administracijų atstovai, mokytojai, mokinių organizacijos. Šiais metais pirmasis 2018 metų brandos egzaminų tvarkaraščio projektas buvo paskelbtas dar 2017 metų gegužės mėnesį. Vėliau informacija buvo atnaujinta rugpjūčio ir spalio mėnesiais.

Kaip ir kasmet informacija apie tvarkaraščio projektus skelbiama NEC tinklalapio skiltyje „Teisinė informacija“ – „Teisės aktų projektai“. Paraleliai informacija apie tvarkaraščio sudarymo principus nuo rugsėjo mėnesio buvo skelbiama mokykloms per duomenų perdavimo sistemą KELTAS – mokyklų bendruomenės galėjo ne tik susipažinti, bet ir apsvarsčiusios teikti savo pasiūlymus. Tokia informacijos sklaida leido mums gauti įvairių suinteresuotų pusių – mokinių ir jų organizacijų, mokytojų, mokyklų administracijos atstovų nuomones ir siūlymus dėl tvarkaraščio.

Mokytojams greičiausiai yra žinoma, kad egzaminų rezultatai yra reikalingi ne tik atestatui gauti, bet jie naudojami ir stoti į Lietuvos ir užsienio šalių aukštąsias mokyklas. Todėl galimybių pradėti egzaminų vykdymą ir visų egzaminų vertinimą tik pasibaigus ugdymo procesui – po birželio 15 dienos – neturime.

Pastaruosius kelerius metus gegužės mėnesio šeštadieniais buvo vykdomos užsienio kalbų (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) valstybinių brandos egzaminų klausymo, skaitymo ir rašymo dalys. Todėl savivaldybių administracijos ir mokyklos turi patirties, kaip optimizuoti ugdymo procesą ir sudaryti sąlygas mokiniams tinkamai pasirengti egzaminui.

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vilniaus jaunimas nepraleidžia progos pasisemti žinių (1)

Nors ruduo jau nuspalvino medžius , o orai pradėjo džiuginti nuostabiu oru, šį savaitgalį...

Naktiniame bare apsvaiginta mergina kreipėsi į kaunietes: būkite atsargios (126)

Portalo „Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė istorija apie neseniai viename Kauno naktiniame...

Atviras kliento laiškas draudikams: ar jums atrodo logiška siūlyti kabrioleto draudimą artėjant žiemai? (53)

Miela draudimo bendrove, Skundžiuosi Jūsų kliento patirtimi. Dvi savaites karštligiškai bandėte...

Po motinystės atostogų į darbą grįžusi mama buvo šokiruota: ar valstybė mus apgavo? (36)

Į DELFI redakciją kreipėsi moteris, kuri teigė, esą valstybė apgavo mamas, esančias vaiko...

Kelionė į Kauną apkarto: vietoj autobuso bilieto – grasinimas apsauga (16)

Išskirtiniai kelionių įspūdžiai – taip prisistato UAB „Tolimojo keleivinio transporto...

Top naujienos

Palygino Grybauskaitės ir Nausėdos prezidentavimo pradžią: skirtumai akivaizdūs (290)

Vienas kėlė įtampą, kitas ją malšina – taip Gitano Nausėdos ir Dalios Grybauskaitės...

Balsavimas dėl Seimo vadovo Pranckiečio atstatydinimo žlugo (834)

Seimas antradienio vakarą per neeilinį posėdį balsavo dėl galimybės Viktorui Pranckiečiui...

Rekordinė šiluma tęsis: temperatūra sieks 20 laipsnių, tačiau pravartu nepamiršti ir skėčio (4)

Šiandien orai Lietuvoje vėl keičiasi. Sausasis anticiklonas traukiasi į rytus, o iš...

Vilniuje „Mercedes“ susidūrė su greitosios pagalbos automobiliu, medikės išvežtos į ligoninę nukentėjo ir greitosios vairuotojas (17)

Antradienio vakarą, apie 22 val., Vilniuje, Ukmergės g., ties parduotuve „Topo Centras“,...

Dramatiškai išplėštos lygiosios su Švedija garantavo ispanams vietą Europos čempionate

2020 metų Europos futbolo čempionate vietą užsitikrino Ispanijos rinktinė. Atrankos rungtynėse...

Griūvančio namo Kaune gyventojai širsta – darbai neprasideda, o už komunalines paslaugas moka (99)

Praėjo beveik trys mėnesiai nuo dienos, kuomet Kaune dėl įtrūkusių sienų buvo evakuoti vienos...

Venckienės laukiantis „Drąsos kelias“ ruošiasi Seimo rinkimams: parduoda turtą, kad turėtų tam lėšų (463)

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) Aukščiausiajam Teismui atmetus Neringos Venckienės advokatų...

„Išleiskite mane“: laidotuvėse dalyvavę žmonės liko priblokšti, išgirdę velionio balsą (53)

„Juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis“ – taip galima pavadinti Shay Bradley įrašytą...

Echodą dar kartą išbaręs Adomaitis: protu nesuvokiama (35)

Gynybos dominavimas, įtampa visas 40 minučių ir nelaiminga pabaiga – Vilniaus „Rytas“...