Lapkričio 20 d. Nacionalinio Egzaminų Centro svetainėje paskelbtas 2018 m. brandos egzaminų tvarkaraštis sukėlė daug diskusijų ir nepasitenkinimo švietimo bendruomenėje, tačiau visi tik pyksta ir yra įsitikinę, kad nieko pakeisti neįmanoma. Nesinori tikėti, kad Lietuva pasiekė tokį dugną, tačiau jau beveik pradedu tikėti, kad kolegos teisūs.
© DELFI / Karolina Pansevič

NEC, ŠMM, Seimo nariai Adomėnas, Lansbergis, Prezidentės patarėja nei į mano, nei į kitos informacinių technologijų mokytojos laiškus neatsakė. Atsiliepė tik Švietimo tarybos pirmininkė V. Targamadzė, kuri šiuo metu išvykusi, ir patarė mums kreiptis į žiniasklaidą ir diskusiją, kurios nebuvo, paviešinti, nes kol kas nors atsakys bus jau per vėlu tvarkaraštį keisti.

Su patvirtinto tvarkaraščio projektu švietimo bendruomenė nebuvo supažindinta iš anksto ir neturėjo galimybių išsakyti savo nuomonės, nes NEC svetainėje buvo skelbiamas projektas su kitokiomis egzaminų datomis.

NEC, manau, patys supranta, kad tvarkaraštis nekoks, jo nepatalpino naujienose, o tvarkingai „užkišo“ svetainėje, kad ne iš karto pastebėtume, o projektą iš naujienų taip pat pašalino, bet mes jį radome.

Kodėl informacinių technologijų egzamino numatyta data gegužės 12 d. netinkama:

1. Brandos egzaminus mokiniai pradeda laikyti dar nebaigę išeiti kurso. Programavimas 10 klasėje nėra privalomas, todėl daugumoje provincijos mokyklų šio dalyko tiesiog nėra (nepasirinko, labai patogu) ir mokiniai 11-12 klasėje turi išmokti 3 metų kursą, tam neskiriant papildomų pamokų. Sutrumpinant mokslo metus puse mėnesio, dar labiau didinama atskirtis tarp miestų ir provincijos moksleivių.

2. ŠMM teigia, kad brandos egzaminai į šeštadienius perkelti todėl, kad nesitrukdytų ugdymo procesas, tačiau norint paruošti kabinetą informacinių technologijų egzaminui ir pagal instrukciją leisti abiturientams susipažinti su egzamino darbo vietomis dieną prieš egzaminą, 2-3 dienas informacinių technologijų pamokos nevyks niekam.

3. Pradėjus egzaminus laikyti gegužės mėnesį, dauguma abiturientų eis ne į visas pamokas, vaidins sergančius arba mokysis be poilsio. Ar tikrai reikia taip žaloti vaikus?

4. Ne visi birželio mėnesio (kai abiturientų pamokos jau nevyksta) šeštadieniai išnaudoti egzaminų vykdymui. Akivaizdu, kad NEC nedarė jokios analizės, kokius egzaminus laiko atskiros mokinių grupės. Mokiniai laikantys informacinių technologijų egzaminą dažniausiai dar laiko anglų kalbą, matematiką, lietuvių kalbą ir kai kurie fiziką, todėl birželio 9 d. sesija baigta. Kur skubam? Tikriausiai, kad mokiniams būtų lengviau?

5. Biologijos egzaminas gegužės 26 d. (kitą dieną po paskutinio skambučio), man primena sovietmetį, kai įskaitų perlaikymus darydavo gruodžio 31 d. vakare. Manau tai labai rafinuotos patyčios.

DELFI už šio rašinio turinį neatsako, nes tai yra subjektyvi skaitytojo nuomonė!

Komentuoja NEC atstovai:

Jūsų pateikta problema Nacionaliniam egzaminų centrui (NEC) yra žinoma. Kaip ir kasmet, brandos egzaminų tvarkaraštis yra vienas opiausių diskusijų taikinių. Planuojant 2018 metų brandos egzaminų tvarkaraštį, reikėjo atsižvelgti į tai, kad 2017/2018 mokslo metai yra pailginti 10 darbo dienų. Todėl NEC turėjo apsispręsti tarp dviejų alternatyvų – arba didinti egzaminų skaičių, kurie vykdomi šeštadieniais, arba, pavyzdžiui, rinktis Lenkijoje taikomą brandos egzaminų vykdymo modelį – šeši egzaminai per tris darbo dienas.

Visuomenei svarstyti pasiūlėme tą variantą, kuriame daugiau vykdomų egzaminų šeštadieniais. Tvarkaraščio svarstymuose dalyvauja savivaldybių ir mokyklų administracijų atstovai, mokytojai, mokinių organizacijos. Šiais metais pirmasis 2018 metų brandos egzaminų tvarkaraščio projektas buvo paskelbtas dar 2017 metų gegužės mėnesį. Vėliau informacija buvo atnaujinta rugpjūčio ir spalio mėnesiais.

Kaip ir kasmet informacija apie tvarkaraščio projektus skelbiama NEC tinklalapio skiltyje „Teisinė informacija“ – „Teisės aktų projektai“. Paraleliai informacija apie tvarkaraščio sudarymo principus nuo rugsėjo mėnesio buvo skelbiama mokykloms per duomenų perdavimo sistemą KELTAS – mokyklų bendruomenės galėjo ne tik susipažinti, bet ir apsvarsčiusios teikti savo pasiūlymus. Tokia informacijos sklaida leido mums gauti įvairių suinteresuotų pusių – mokinių ir jų organizacijų, mokytojų, mokyklų administracijos atstovų nuomones ir siūlymus dėl tvarkaraščio.

Mokytojams greičiausiai yra žinoma, kad egzaminų rezultatai yra reikalingi ne tik atestatui gauti, bet jie naudojami ir stoti į Lietuvos ir užsienio šalių aukštąsias mokyklas. Todėl galimybių pradėti egzaminų vykdymą ir visų egzaminų vertinimą tik pasibaigus ugdymo procesui – po birželio 15 dienos – neturime.

Pastaruosius kelerius metus gegužės mėnesio šeštadieniais buvo vykdomos užsienio kalbų (anglų, prancūzų, rusų, vokiečių) valstybinių brandos egzaminų klausymo, skaitymo ir rašymo dalys. Todėl savivaldybių administracijos ir mokyklos turi patirties, kaip optimizuoti ugdymo procesą ir sudaryti sąlygas mokiniams tinkamai pasirengti egzaminui.

Norite paprieštarauti autoriui? Arba išsakyti savo nuomonę? Rašykite el. p. pilieciai@delfi. lt.

Įvertink šį straipsnį
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

8 mėnesių draugiškas šuniukas ieško namų (1)

Dovanojamas 8 mėnesių draugiškas šuniukas. Jis gyvena kaime netoli Vilniaus, pririštas prie būdos.

Kaunietė apstulbusi: policija vyrą nubaudė, nes pažeidimas „pasirodė“ (213)

„Kas vyksta Kaune“ redakciją pasiekė, atrodo, neįtikėtina istorija. Skaitytoja pasakoja, kad...

Vilnietei užkliuvo ženkliukai nėščiosioms: kas toliau? Paženklinsime pensininkus ir svetimšalius? (74)

Nėščiosioms dalinami specialūs ženkleliai privertė vilnietę susimąstyti: ar tikrai žmonių...

Nustėro pamačiusi vaizdelį Egipto viešbutyje (63)

Noriu pasidalinti prisiminimais, kaip sekėsi atostogauti Egipte.

Kelyje Vilnius-Kaunas dėl užsidegusio automobilio susidarė spūstys (32)

Kelyje Vilnius-Kaunas ties prekybos centru „Mega“ degė automobilis. Skaitytojai praneša, kad iš...

Top naujienos

Amžius – svarbus rodiklis imant būsto paskolą (14)

Jei esate vyresnio amžiaus ir norite pasiimti paskolą, bankai jos gali ir nesuteikti.

Iš kuklios sumos išgyvenantis daugiavaikis tėtis prisipažino: ne finansiniai sunkumai yra didžiausias iššūkis (18)

800-1100 eurų – iš tokių mėnesinių pajamų Mažeikiuose gyvena Juozo daugiavaikė šeima ....

Ekspertai juokauja: jei toks bus Karbauskio pasirinkimas, tai Vilniau, laikykis (307)

Europarlamentaro Antano Guogos vis dažnesni pasirodymai valstiečių-žaliųjų draugijoje ėmė...

Įrengė 22 kv. metrų butą Vilniaus senamiestyje: čia tikrai galima gyventi ir dviese (100)

Mažas butas, jeigu yra tinkamai įrengtas, gali būti puiki erdvė gyventi jaunam žmogui arba net...

Trumpas priėmė Putino iššūkį: šių ginklavimosi varžybų Kremlius tęsti tiesiog nepajėgs (1465)

Tebūnie ginklavimosi varžybos. Mes juos pranoksime visur. Taip dar 2016-ųjų gruodį sakė tuomet...

Atostogos Lenkijos pajūryje: ar tikrai pasijausite kaip ponai? (115)

Lenkijos pajūris yra tiek daug aprašytas ir prigirtas, kad kartais darosi sunku atskirti realią...

Mamą nustebino sūnaus poelgis: matyt, kažką darau kitaip nei visos (45)

Visos mamos skirtingos, bet turi vieną bendrą tikslą – padaryti viską, kad jų vaikas būtų...

Horizonte – dar viena futbolo šventė: į Marijampolę kitame etape atkeliautų „Celtic“ (5)

Jei Marijampolės „Sūduvai“ pavyks išlaikyti svečiuose įgytą persvarą prieš Jūrmalos...

Audra niokojo Kauną: vanduo apsėmė gatves, vėjas vartė reklamų stendus ir medžius (196)

Antradienio popietę Kauną užklupo škvalas. Smarki liūtis užtvindė kai kurias svarbias Kauno...

Kinai sukūrė nedegančią ir labai stiprią medieną (25)

Daugybė pasaulio medžių kasdien yra nukertama dėl žaliavos poreikio. Mes turime ir kitų,...