aA
Atidesniam skaitytojui viskas, kas svarbu apie Astravo nesaugumo problemas ir Lietuvos nacionalinius interesus, jau yra žinoma. Tačiau yra vienas neatidus skaitytojas, kuris nuolat susiduria su valstybės interesų interpretacija, ir jis yra Lietuvos užsienio reikalų ministras L. Linkevičius.
Žygimantas Pavilionis
Žygimantas Pavilionis
© DELFI / Karolina Pansevič

Pabandysiu dar kartą trumpai apibendrinti dabartinę situaciją.

1. Skirtingai nei teigia L. Linkevičius, Astravo atominė visada bus mums nesaugi, nes ji pastatyta netoli Lietuvos sienos ant tektoninio lūžio vietos. L. Linkevičiaus pastangos mums įteigti, kad savo pokalbiais su A. Lukašenkos režimu jis esmingai patobulins saugumą, tėra iliuzija, naudinga „Rosatom“ ir Kremliaus interesams.

2. Ministras L. Linkevičius dažnai kartoja, kad Astravo atominė elektrinė jau yra pastatyta, tad nieko kito nebelieka, kaip rūpintis jos didesniu saugumu. Tai yra netiesa – pastatytas tėra vienas Astravo atominės blokas. Planuojami – keturi. Šiuo savo netiesos sakymu ministras dezinformuoja Lietuvos ir užsienio šalių visuomenes, kad „reikalas baigtas“, tuo darydamas esminę žalą valstybės interesams.

3. Ministras L. Linkevičius vietoj aktyvios užsienio politikos aktyviai bando įtikinti Lietuvos visuomenę, kad yra padaryta tiek klaidų (ir jos yra kitų politikų, ne jo) dėl Astravo, kad jas ištaisyti jis nepajėgus. Tenka priminti, kad ministru L. Linkevičius jau yra daugiau nei septynerius metus, ir per šiuos metus buvo padėta tiek pirmoji Astravo plyta, tiek baigiama statyba. Tad Astravas pirmiausia yra paminklas jo ir jo užsienio politikos bejėgystei.

4. Antro-ketvirto bloko statyba gali būti sustabdyta tik jeigu ES šalys ir Ukraina solidarizuosis su Lietuvos pozicija dėl elektros nepirkimo ir A. Lukašenka dėl to neturės lėšų naujoms statyboms. Elektros importo į ES embargas neabejotinai paveiks ir pirmojo reaktoriaus ekonominį atsiperkamumą. Savo aiškią poziciją dėl ES solidarumo būtinumo yra išreiškę Lietuvos Prezidentas bei Seimo Europos reikalų komitetas. Ministras L. Linkevičius, neaišku dėl kokių priežasčių, faktiškai ignoruoja šias jam privalomas vykdymui pozicijas – ES politikos nėra, o ministras L. Linkevičius tuo esmingai pažeidžia valstybės saugumo interesus.

5. Savo neparuoštu ir nesavalaikiu vizitu į Minską ministras toliau kuria iliuziją, kad Astravo problemas galima išspręsti dialogu su Rusijos-Baltarusijos sąjungos atstovais. De facto vyksta pastatyto pirmojo reaktoriaus legitimizacija pasaulio bendruomenės akyse ir mintyse. Šio vizito, kaip paramos „savarankiškam“ A. Lukašenkos režimui, nauda yra niekinė, ypač palyginus su tuo, kaip naudingas Kremliui yra šis dialogas ir faktinis, ir juridinis Astravo statybos nesaugioje vietoje įteisinimas. Šis vizitas yra signalas, kad ministras nesuvokia giluminių valstybės saugumo interesų.

Išvada paprasta – ministras L. Linkevičius galėtų atsistatydinti ir tuo mums visiems palengvinti užsienio politikos sugrįžimo į valstybės interesų kelią.

Savo ruožtu besikuriantis antiastravinis sąjūdis sieks, kad ši ir būsimos Vyriausybės realiai įgyvendintų Astravo atominės tolesnių blokų sustabdymo ar jų statybos perkėlimo į kitą vietą Baltarusijoje bei pirmojo reaktoriaus veikimo sustabdymo politiką. Kviečiame visus neabejingus Lietuvos ateičiai piliečius jungtis prie mūsų Sąjūdžio prieš Astravo AE ir registruotis mūsų pirmam sambūriui š. m. vasario 15 d. istorinėje Seimo Kovo 11-osios salėje.

|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(33 žmonės įvertino)
3.5455

Top naujienos

Specialistė papasakojo apie permanentinio makiažo tragedijas: viena medžiaga net gali sukelti vėžį (34)

Stovėdamas parduotuvėje nevalingai užsižiopsai į greta stovinčios moters veidą. Iš pradžių...

Kelionė su deportuojamu lietuviu – kaip siaubo trileris: kai kurie keleiviai net atsisakė skristi (113)

Keliaujant lėktuvu bendrakeleivių nepasirinksi ir vidury kelio neišlipsi, todėl orlaivyje...

Po konflikto namuose Agnė Zuokienė dalijasi keistais prisiminimais (393)

Antradienį į Agnės ir Artūro Zuokų namus vyko policija dėl buitinio smurto atvejo....

Gentvilas apie Bako pateiktą informaciją: situacija atrodo nuodinga kai kurių saugumo institucijų atžvilgiu (29)

Buvęs Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas pateikė naujos...

Šiluma nesitrauks – termometrų stulpeliai kils iki 7 laipsnių (2)

Naktį kritulius į daugelį šalies rajonų atnešę debesys pirmoje dienos pusėje dar išsilaikys...

Čempionų lyga: smūgis Mourinho pragmatizmui ir Italijoje suvarpytas „Valencia“ vartų tinklas (2)

UEFA Čempionų lygos aštuntfinalį sėkmingai pradėjo „Leipzig“, Anglijoje 1:0 įveikęs...

Aurimas Kuckailis

Apie vyrų gyvenimo prasmę: paskutinį dvidešimtmetį su vyrais – kažkas negerai (16)

„Šiuolaikinėje šeimoje moterys yra stiprios. Vyrai sako, kad jos turi tapti silpnesnės,...

Feisbuke plinta #metoo liudijimai apie garsų fotografą: dalijamasi šokiruojančia patirtimi „Delfi“ prabilo dar viena galimai nukentėjusioji (313)

Pastarąsias dienas socialiniuose tinkluose netyla tema, kurioje šmėžuoja fotografo Iridijaus...

Prasta idėja: pasaulio čempionato dalyves išgąsdino už šaudyklos pasirodęs „mirtininkas“ (12)

Italijoje vykstančiose planetos pirmenybėse dalyvaujančios Norvegijos biatlono rinktinės atstovai...

Marija Serbintaitė. Kodėl „boba su kiaušais“ – visai ne komplimentas (23)

Tu gali būti bet kuo! Kiek kartų tai sakome savo mergaitėms? Sakysi dažnai, gerai, džiaugiuosi....

|Maža didelių žinių kaina