aA
Visą Nepriklausomybės laikotarpį labiausiai keiksnojama sveikatos apsaugos sistema. Kiek ir kokių receptų reiktų išrašyti, idant ši sistema „pasveiktų“ ir sėkmingai veiktų?
Vytautas Tamošiūnas
Vytautas Tamošiūnas
© Asmeninins albumas

Pirmasis: medikų atlyginimai

Jei norime, kad medikas pacientui suteiktų kokybišką paslaugą, turime jam adekvačiai sumokėti už atliktą darbą. Pusantro ar dviem etatais dirbantis medikas yra pervargęs ir tai atsiliepia darbo kokybei, didėja klaidų galimybė. Turime siekti, kad gydytojo atlyginimas siektų apie 3 tūkst. eurų „į rankas“, o slaugytojo – apie 1,5 tūkst. eurų. Tuomet galima tikėtis, jog dauguma gydytojų leis sau dirbti vienu etatu, ateis į darbą pailsėję, susikoncentravę, dirbs efektyviau.

Antrasis: nepriekaištingai veikianti e-sveikata

Kuriant e-sveikatą, buvo tikėtasi, kad tai bus puikus pagalbininkas gydytojams ir vaistininkams. Tačiau ji nuo pat pirmosios dienos veikia su trikdžiais, todėl buvo praminta ne-sveikata. Sunku buvo įsivaizduoti, kad ji daugiau negu savaitę gali išvis neveikti. Niekas net nepagalvojo, kad ji gali neturėti lygiagrečiai veikiančio kito duomenų centro, kuris pradeda veikti, pirmajam duomenų centrui sugedus. Iš tiesų be papildomo duomenų centro ši sistema neturėjo būti paleista iš viso.

Kitas dalykas – atsakomybės klausimas. Aišku, kad perduoti atsakomybę už e-sveikatą VĮ Registrų centrui buvo didžiulė klaida. Kolektyvinė atsakomybė – prasčiausia, ką galima sugalvoti. Registrų centro vadovas nėra įsigilinęs į e-sveikatos veikimo principus, nors jam teko prisiimti atsakomybę dėl jos visiško sugedimo. Už e-sveikatą turėtų būti atsakingas vienas žmogus, kuris koordinuotų darbą tiek tarp medikų, tiek tarp įstaigų, tiek tarp Valstybinės ligonių kasos bei Sodros. Tokį modelį turi įgyvendinę estai, ir jis kuo puikiausiai ten veikia.

Trečiasis: sveikatos įstaigų tinklo transformacija

Kartais reikia padaryti keletą nepopuliarių, tačiau valstybei reikalingų sprendimų. Kuo anksčiau pasiryšime pertvarkai, tuo mažiau nuostolių patirsime. Kai pradedi apie tai kalbėti, visi sukyla: o varge, bus uždarytos ligoninės! Laiku nepadaryta tinklo pertvarka švietimo sistemoje atvedė iki tokios situacijos, kad mokiniai mokosi jungtinėse klasėse. Turime sėkmingą pavyzdį – Naująją Akmenę, kurioje buvo atlikta švietimo įstaigų tinklo pertvarka, ir rezultatais visi džiaugiasi: mokytojų atlyginimai ten patys didžiausi, o mokinių pasiekimai – vieni aukščiausių šalyje. Estai yra atlikę sveikatos įstaigų tinklo pertvarką, ir gydytojų atlyginimai ten yra dvigubai didesni. Prieš dvidešimt metų skandinavai buvo parengę pertvarkos planą Lietuvai, tik niekaip nepasiryžtama jo įgyvendinti.

Regioninėse ligoninėse pacientai turi gauti tokio pat lygio paslaugas, kaip ir didžiųjų miestų ligoninėse. Neturi būti taip, kad sunegalavęs žmogus pirmiausia vyksta į Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos klinikas. Jei bus didinamas finansavimas pirminiam sveikatos priežiūros sektoriui, daugiau uždirbtų šeimos gydytojai, o paslaugos artėtų prie paciento. Pavyzdžiui, Marijampolės ligoninėje reikėtų didinti paslaugų apimtis, o aplink Marijampolę esančių savivaldybių ligoninėse turi būti stiprus pirminis lygis. Esant ypatingesniam atvejui, ligonis turi būti vežamas į Marijampolę. O dabar mažuose miesteliuose niekas nesigydo, žmonės masiškai važiuoja į Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikas. Dabar yra taip, kad ligoninės atlieka socialinę funkciją: vietiniai politikai rūpinasi, kad žmonės turėtų darbo vietas arčiau namų.

Ketvirtasis: į pacientą orientuota paslauga

Pertvarkius sveikatos įstaigų tinklą, daugiau dėmesio būtų skiriama pirmajai grandžiai – šeimos gydytojui. Dabar šiai grandžiai finansuoti skiriama 17 procentų, o po tinklo pertvarkos būtų skiriama 25 procentai Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Gydytojas turėtų dirbti taip, kad galėtų dirbti tik savo tiesioginį darbą, kad nereikėtų atlikti pašalinių darbų – jam padėtų komanda. Bendradarbiavimas tarp šeimos gydytojo ir paciento turi būti glaudesnis. Be to, reikia siekti, kad pacientas galėtų laisvai disponuoti savo sukauptomis draudimo fondo lėšomis.

Penktasis: medikų savivalda

Medikų savivalda labai palengvintų darbą medikams, o pacientams padidintų paslaugų prieinamumą. Penkiolika metų sėkmingai veikė odontologų savivalda, jos pavyzdžiu reikėtų įkurti Medikų rūmus. Odontologų darbo kokybe skundėsi retas pacientas. Tai, kad emigrantai odontologų paslaugomis naudojasi gimtinėje, irgi yra rodiklis, jog kainos ir kokybės santykis juos tenkina.

Nors Baltarusijoje odontologų paslaugos daug pigesnės, niekas miniomis nevažiuoja ten gydytis – netenkina kokybė. Odontologų savivaldos dėka buvo pasiekta tai, jog Lietuvoje mes gauname aukšto lygio odontologijos paslaugas. Medikai gali patys spręsti daug klausimų, pirmiausia – licencijavimo. Jį galima vykdyti, nesikišant valstybei ir palengvinant jai biudžeto naštą. Medikų savivalda sėkmingai veikia ne vienoje Europos Sąjungos šalyje.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(18 žmonių įvertino)
4.6667

Top naujienos

Vaidas Mikaitis | D+

Rasistiniais išpuoliais garsėjančioje šalyje lietuviams prireikė apsaugos: čia pirma gausi peilį į šoną ir tik tada bus aiškinamasi, ką turi

Rašau, būdavo tekstus apie keliones kaimyninėse šalyse, džiaugiuosi, kad žmonės skaito ir iš...

Jogintė Užusienytė | D+

Šešiasdešimtmetę apstulbino per pirmąjį pasimatymą nuskambėjęs pasiūlymas: ar aš senamadiška?

Pirmasis pasimatymas iš dalies gali priminti pokalbį dėl darbo. Jis yra neatsiejama besimezgančių...

Žinomai menininkei – nemalonumai dėl agresyvaus vilkogaudžio (51)

Baro „Keulė Rūke“ bendraturčio Dominyko Českausko buvusi sutuoktinė Rūta Jankauskaitė ,...

Klaipėdos rajone verslą kuriantys Agnė ir Raimondas: daugelis konditerių desertus kepa, o mes priešingai (2)

Klaipėdos priemiestyje, Slengiuose, kur intensyviai auga gyvenvietė, noriai būstą įsigyja...

Vos 24 minučių skrydis virto tikru košmaru: galvas kraipo net ekspertai (55)

Bėdos prasidėjo praėjus kelioms minutėms po to, kai krovininis lėktuvas „ Boeing 737 “,...

Modesta Meškė | D+

Profesorius Eugenijus Skerstonas išaiškino vyrams, kaip reikėtų vilkėti šortus: sužinoję šias taisykles niekada nesuklysite (2)

Šiltuoju metų laiku pasirinkus vilkėti šortus ne vienam vyrui kyla dilema – kokio silueto ir...

Marso krateryje – ypatingas radinys molio nuosėdose: aptiko vietą, kur galėjo egzistuoti gyvybė (11)

Naujas NASA tyrimas parodė, kad ankstesnės gyvybės Marse pėdsakai kai kuriose planetos vietose...

Migrantų šeimoms – geros žinios iš teismų: jiems bus neribojama laisvė (798)

Lietuvoje dar tik formuojasi praktika, kaip elgtis su į Lietuvą atklydusiais migrantais. Pirmosios...

„Ryanair“ lėktuve mirė keleivis (62)

Pigių skrydžių bendrovė „ Ryanair “ patvirtino faktą, kad liepos viduryje viename jų...

TOP5 lietuvių mėgiamiausi naudoti automobiliai: kai kurie pasirinkimai išties netikėti (3)

Automobilių pardavėjai pastebi, jog pirkėjai vis dažniau dėmesį atkreipia ne tik į prabangių...