aA
Pirmas mano straipsnis sukėlė daug triukšmo ir diskusijų, nes vieniems nepatiko pristatymo retorika, kitiems būtent ji patiko, o svarbiausia – ir vieni, ir kiti aiškiai suprato, apie ką parašyta, o tiems, kas nesuprato, dar bus laiko paaiškinti, nes straipsnių bus daug. Todėl kviečiu užduoti klausimus, jeigu jums kas nors neaišku ar atrodo kitaip. Žinoma, reikia suvokti, kad čia ne mokslinė analitinė disertacija su absoliučiais skaičiais, o tekstas, kuriame stengiamasi nenaudoti valdiškų terminų, bet parodyti tikrąjį mūsų šalies padėties paveikslą visiems aiškia kalba.
Viktoras Uspaskichas
Viktoras Uspaskichas
© DELFI / Domantas Pipas

Žinote, man irgi nėra malonu vartoti kai kuriuos epitetus, bet, kaip sakoma, visus daiktus reikia vadinti savo vardais ir tokiame lygyje, kuriame yra auditorija. Todėl tai padariau sąmoningai, dėl kelių priežasčių... kurios taip pat paaiškės eigoje.

Suprantu, kad šitie epitetai priklauso žemesnio prado savybėms ir gali kai kam sukelti vidinę destrukciją, diskomfortą ir erzelynę, todėl ateityje pasistengsiu laipsniškai pereiti į aukštesnio prado savybes ir kultivuoti kuriamąją energiją.

Kita vertus, mūsų pagrindinis uždavinys šitoje žemėje išmokti harmonizuotis bet kokios situacijos akivaizdoje. Todėl kai kuriuos dalykus privalau daryti apgalvotai ir sąmoningai, nes tai yra vienas iš informacijos įsisavinimo metodų, paverčiančiu ją žiniomis. Ir tai galima pasiekti tik tuo atveju, jeigu informacija pereina per jūsų emociją. Bet tai yra kita tema. Jeigu kam nors būtų įdomu išmokti greitai atskirti kuriamąją ir destruktyvią energijas bei nukreipti jas naudinga linkme, sužinoti, kaip informaciją paversti žiniomis ir daug kitų dalykų, šiomis temomis bus galima organizuoti daugiau naudingų diskusijų. Tačiau šitos žinios neturi būti peršamos per prievartą, jos turi būti dalinamos pagal poreikį ir pageidavimą.

Taigi, po pirmojo straipsnio iškilo daug klausimų, ne visi iš kurių dar įvardinti. Todėl, jeigu tema ir pristatymas tinka, tęsiam diskusiją.

Galvodamas, nuo kurio klausimo reikia pradėti diskusiją, nutariau, kad pradžioje reikėtų maksimaliai aiškiai apibrėžti šiandieninę padėtį, dabartinę situaciją, o paskui judėti į priekį.

Todėl paskutinis klausimas, likęs neatsakytas pirmajame straipsnyje, yra pats tinkamiausias, nuo kurio verta pradėti: kas mums leidžia klampinti į prasiskolinimo duobę ateities kartą ir tuos, kurie dar negimė, bet kai gimsta jau būna su skolų kupra dėka mūsų valdžios, kurią mes patys renkam?

Ir čia tikrai turim visi rimtai susimąstyti, nes šiandien gimstančiam vaikui nuo pirmos gyvenimo šitoje žemėje dienos užkabinama apie 7 000 eurų dydžio skola. Nors jis visiškai ne prie ko, kad nekompetentinga, o labai dažnai ir savanaudiška valdžia prikuria dar negimusiam vaikui problemų. O svarbiausia yra tai, kad tų skolų galėjo ir nebūti arba būti daug mažiau. Todėl verta priminti ir išvardinti tuos, kurie prisidėjo prie šitos skolos augimo. Galėtumėte paklausti dėl ko? O gi dėl to, kad kitą kartą, eidami į rinkimus, jūs pagalvotumėte apie ateities kartas, apie savo vaikus, anūkus ir kitus palikuonis, kurie dar negimė. Nes jie tikrai neturi būti atsakingi už savo protėvių ir valdžios bukumą. Ir savo pasirinkimą jūs padarysit vadovaudamiesi protu ir logika, o ne emocijomis, kurias dažniausiai subjektyviai sukelia žiniasklaida, dezinformuodama visuomenę, dėl ko rinkimų metu žmonės tampa dezorientuoti ir vėliau dėl savo pasirinkimo dažniausiai gailisi.

Jeigu pradėtume analizuoti nuo pat Nepriklausomybės pradžios, pamatytume, kaip neūkiškai buvo sužlugdytas žemės ūkis, netinkamai prižiūrėti melioruojami plotai, o tai yra didžiulis turtas. Pusvelčiui buvo išdalintas, o tiksliau sakant išgrobstytas, „prichvatizuotas“ valstybės turtas.

Pagal grubius skaičiavimus vien žemės ūkis ir pramonė, kurie buvo išgrobstyti, galėjo atnešti apie 40 mlrd. eurų. Palyginus, tai yra beveik 4 metiniai valstybės biudžetai. Tai darė politikai, kurie ir dabar sėdi šiltose vietose, naudojasi savo grobiais, apsistatė dvarais aplink Vilnių ir sako, kad visa tai iš valdininko ar politiko atlyginimo. O svarbiausia – dauguma iš jų iki šiol dalyvauja rinkimuose. Aišku, 99 proc. jų yra konservatoriai arba socdemai. Ir jie niekada neatsakys už tai, nes būtent jie kūrė ir infiltravo savo žmones į visą valdininkų armiją, prokuratūrą, visą teisingumo sistemą, o, kaip sakoma, varnas varnui akies nekerta. Todėl šiandien gali būti kaltinami tokie, kaip Uspaskichas – už kokią nors smulkmeną, klaidą, bet už milijardines aferas atsakyti nėra kam.

O kiek dar nuostolių pridaryta dėl bukų valdžios sprendimų!

Ir čia nereikia toli ieškoti. Vien dėl valdžios nesugebėjimo orientuotis krizės laikotarpiu valstybė buvo smarkiai praskolinta, o tik Dalios Grybauskaitės ambicijų patenkinimas kainavo visiems mums 2 mlrd. sumokėtų palūkanų daugiau, nei galima buvo sumokėti – tuo metu, kai kaimynai skolinosi 3 kartus pigiau ir įrodė tai skaičiais.

Kaip gi nepaminėti suskystintų dujų terminalo, kuris yra super nuostolingas. O dar ateityje dėl paslaugų kaštų jis didins galutinę produkto kainą ir taip trukdys mūsų pramonės konkurencingumui tarptautinėje rinkoje. Čia yra didžiausias Grybauskaitės ir konservatorių „nuopelnas“.

O dėl vadinamųjų valstybės investicijų – kitoje šalyje ne tik rankas nukirstų, bet ir galvas nuimtų, bet tik ne Lietuvoje. Nes visa teisėsauga ir valdininkija tarnauja tam pačiam organizuotam tradiciniam bukumui ir savanaudiškumui. Nes beveik 15 mlrd. valstybės investicijų – tai yra valstybės biudžeto lėšų – nepasiekė tikslo ir buvo arba išvogtos, arba užšaldytos neužbaigtose statybose, kurios yra lyg ir naujos, bet per tą laiką nusidėvėjo ir morališkai paseno tiek, kad dabar tinka tik nugriauti.

Tačiau mūsų teisėsauga kels triukšmą ir tampys tokį, kaip Uspaskichas 10 metų po teismus – vien už neteisingai apskaičiuotą paramą, kuri nepadarė nei vieno cento nuostolio valstybei ir jos žmonėms, žurnalistai rašys 10 tūkstančių straipsnių, rodys tūkstančius laidų, bet apie milijardinius nuostolius – tik prabėgom, kad niekas nepastebėtų. Nes būtent Uspaskichas ir kėlė triukšmą, todėl reikia jam užčiaupti burną. Bet ne ant to pataikėte! Visuomenė iš mano lūpų sužinos dar nemažai, nes visiems nusibodo bijoti ir lenkti galvą.

Jau nekalbant apie „Achemas“, „uostus“, „Lifosas“, „Mažeikių naftas“ ir daug kitų iš valstybės pavogtų ir už dyką arba už kyšius perleistų savo draugams objektų.

Grįžus prie klausimo – kas mums leidžia klampinti į prasiskolinimo duobę ateities kartą ir tuos, kurie dar negimė, bet kai gimsta jau būna su skolų kupra?

Atsakymas: Absoliučiai visi premjerai ir prezidentai, kurie buvo valdžioje ir dar tebėra ten. Bei juos pastačiusieji konservatoriai ir socdemai. Per šią kadenciją prie jų prisidėjo dar ir valstiečiai. Jei ir toliau norite klampinti savo vaikus ir anūkus prasiskolinimo duobėje, balsuokite už juos ir ateityje...

O aš tik primenu, kad Darbo partija niekada neturėjo premjero posto ir neturėjo lemiamo balso priimti tokius reikalingus sprendimus, kad Lietuvos ekonomika pasiektų tokį lygį, kad mūsų pensininkai neskurstų ir negalvotų, kaip nugyventi iki kitos varganos pensijos.

Ką reikia daryti, kad taip nebūtų?

Mažų mažiausiai reikia tvarkytis bent taip, kaip tvarkosi Estijos valdžia. Estijos biudžeto rodiklis vienam gyventojui absoliučiais skaičiais yra 2 kartus didesnis nei Lietuvos. Lietuva planuoja turėti tokio pat dydžio biudžetą, kuriame numatyta 11,5 mlrd. eurų pajamų ir 12,6 mlrd. eurų išlaidų – kaip ir du su puse karto mažesnė Estija – su 11,8 mlrd. eurų pajamų ir 11,6 mlrd. eurų išlaidų.

Ką gi mes matom? Lietuvos biudžetas – minus 1,1 mlrd. eurų – tai yra paimtas kreditas ir vėl pakabintas ant mūsų ateities kartos. Estijos biudžetas – plius 200 mln. eurų! Atspėkit iš 3 kartų kuri valstybė kaupia ateities kartai, o kuri parazituoja ir gyvena ateities kartos sąskaita?

Ir kitas klausimas – kodėl Estijos valdžia sugeba subalansuoti biudžetą teigiamai, o Lietuvos valdžia – tik neigiamai. Tikrai nesinori taikyti jokių epitetų, nors reikėtų. Nes pradžioje aš pažadėjau, kad po truputėlį eisim link aukštesnio prado savybių ir generuosim kuriamąją gėrio energiją.

Atsakymas į šį klausimą matosi Estijos BVP struktūroje – tai, apie ką kalbėjau pirmajame savo straipsnyje. Didžiąją dalį Estijos BVP sudaro pajamos iš pridėtinės vertės. Pagal statistiką, Estijos versle, kuris eksportuoja ir konkuruoja vidaus rinkoje su importu, dirba beveik 23 proc. visų gyventojų, tuo tarpu Lietuvoje – tik 12 proc. Kodėl taip yra, panagrinėsim kituose straipsniuose.

Kitame straipsnyje atsakinėsim į tokius klausimus:

- Ar norės atvažiuoti čia normalus žmogus investuoti ir sutiks, kad būtų vadinamas „svolačiumi“?

- Kurioje Lietuvos ekonomikos sferoje reikia didinti investuotojų ir darbuotojų skaičių?

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(58 žmonės įvertino)
3.8621

Top naujienos

Po policijos kratos paaiškėjo tamsios vilniečio paslaptys: jaučiau atsakomybę dėl savo vaikų (34)

Vilniaus policijos pareigūnų vizitas jaunos šeimos namuose kaip reikiant sutuoktiniams sukėlė...

Kaip šeši broliai ir jų liūtai sėjo siaubą visame regione: tyrėjai iki šiol nespėja skaičiuoti aukų (41)

Tai buvo šeimynėlė iš pragaro. Daugelį metų (iki praėjusios vasaros) broliai Kani savo...

Pirmasis Astravo AE blokas atjungtas nuo tinklo

Dėl įsijungusios apsaugos sistemos šeštadienį nuo elektros tinklo atjungtas pirmasis Astravo...

Kitokio sprendimo būti negalėjo: „Rytas“ po dar vieno fiasko atleido Kairį Gudelio komentaras (66)

Iš dviejų turnyrų – FIBA Čempionų lygos ir Citadele-Karaliaus Mindaugo taurės – per savaitę...

Netrukus Europos valgiaraščius užplūs vabalai: ES tarnyba uždegė žalią šviesą (59)

Vabzdžiai ką tik priropojo truputį arčiau europiečių lėkščių. Džiovintas geltonas didysis...

Naują knygelę vaikams pristatantis Selemonas Paltanavičius: man sako, galvoji ne taip, kaip visi suaugę žmonės (1)

Šitokio baltumo ir šitokio gražumo snieguoti rytai, kokius visi išvydome šią savaitę –...

Jogintė Užusienytė | D+

Užburtas ratas – nori rūpestingo vyro, bet vis tiek traukia „blogiukai“: kokius vyrus savo aistroms renkasi moterys (2)

„Vyras, su kuriuo bendrauju, yra labai geras, tačiau traukos jam nejaučiu“, – turbūt...

Nufilmuoti kadrai: Kaune BMW išlaužė Lietuvos motorlaivių federacijos tvoras ir spruko su bičiulių pagalba

Lietuvos motorlaivių federacija, įsikūrusi Kaune , sulaukė nemalonios staigmenos – BMW...

7 mažai kam žinomi Egipto stebuklai

Egiptas – viena iš tų šalių, kurios pavadinimas kaipmat asocijuojasi su simboliais –...

Prasidėjo nacionalinė „Eurovizijos“ atranka „Pabandom iš naujo“: kūrinius pristato dešimt dalyvių

Šeštadienio vakarą televizijos eteryje startavo atranka „Pabandom iš naujo“, kur dėl...