aA
Teroristų išpuoliai Paryžiuje ir Briuselyje sukrėtė visą pasaulį. Sprogimai, nuaidėję Turkijoje, Pakistane ar bet kurioje kitoje valstybėje, kaskart mums primena, kad pasaulis gyvena neramiais laikais.
Vilija Blinkevičiūtė
Vilija Blinkevičiūtė
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Tokiame kontekste didėja spaudimas valdžios institucijoms imtis radikalesnių veiksmų teroristų atžvilgiu, o net ir labai rimti politikai pasiūlo „nebeverkšlenti dėl žmogaus teisių“ ir į teroristų primestą karą atsakyti karu.

Maža to, pastaruoju metu, ypač Lietuvoje, Europos Sąjungos institucijų atžvilgiu skamba kritika dėl neva neefektyvios terorizmo prevencijos ir neefektyvių sprendimų.

Tačiau ar tikrai, kaip teigia dažniausiai dešiniųjų pažiūrų politikai ir apžvalgininkai, Europos Sąjungos institucijos yra neveiklios ir nieko nedaro?

Galiu paliudyti, kad pastaruoju metu terorizmo prevencija yra vienas svarbiausių Europos Sąjungos ir Europos Parlamento darbotvarkės klausimų. Nacionalinės vyriausybės ir Europos Sąjungos institucijos peržiūri saugumo politiką ir stiprina kovos su terorizmu priemones.

Tarp paminėtinų – lėktuvų keleivių duomenų įrašo informacijos naudojimas siekiant užkardyti sunkius nusikaltimus ir terorizmą, šaunamųjų ginklų prekybos griežtinimas, radikalių pažiūrų sklidimo prevencija, Europos policijos agentūros (Europolo) antiteroristinių įgaliojimų stiprinimas. Šios antiteroristinės priemonės turės apimti visus grėsmės aspektus – nuo prevencijos ir apsaugos iki baudžiamojo persekiojimo.

Skaičiuojama, kad teroristinių organizacijų, tokių kaip „Islamo valstybė“ ir kitų karinių grupuočių gretose, Vidurio Rytuose gali kovoti apie 5 tūkst. ES šalių piliečių.

Būtent šie žmonės, apsilankę Sirijoje ar kitose šalyse įrengtose islamo fundamentalistų stovyklose, grįžę ne tik skleidžia radikalią pasaulėžiūrą, bet ir tampa teroristinių išpuolių planuotojais bei vykdytojais. Todėl Europos Parlamentas aktyviai svarsto siūlymus, kaip užkirsti kelią radikalių idėjų sklaidai ir didinti terorizmo prevenciją.

Siekiama kriminalizuoti tam tikrus grėsmę visuomenei keliančius veiksmus: vykimą bei dalyvavimą teroristų rengimo stovyklose, tokios veiklos kurstymą ar polinkį ją vykdyti, taip pat ir pagalbą teroristams ar bendrininkavimą.

Reikėtų priminti, kad praėjusių metų lapkričio mėnesį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją dėl ES piliečių polinkio į radikalumą prevencijos. Šioje rezoliucijoje siūloma parengti įtariamų „džihadistų“ juodąjį sąrašą, stiprinti ES šalių bendradarbiavimą, šalinti ekstremistinį turinį internete, kurti sistemą, kuri perspėtų bendruomenės narius apie tam tikrų žmonių polinkį radikalioms idėjoms.

Parlamente taip pat svarstomas siūlymas sugriežtinti šaunamųjų ginklų prekybą ir jų laikymą. Be to, Europos Sąjungos Tarybos ir Parlamento derybininkai susitarė dėl didesnių antiteroristinių įgaliojimų Europolui suteikimo.

Europos Parlamento nariai svarsto siūlymus patobulinti kitas sistemas ir registrus, kurie palengvintų informacijos keitimosi procesus. Taip pat griežtinti patikrinimus prie Europos Sąjungos išorės sienų, jūrų ir oro uostuose.

Šioje plenarinėje sesijoje Europos Parlamentas po ilgų diskusijų patvirtino vieną svarbiausių terorizmo prevencijos priemonę – keleivių duomenų direktyvą. Valstybės narės bus įpareigotos kaupti ir, esant reikalui, dalintis turima informacija apie keleivius, kurie gali būti susiję su terorizmu ar kitais sunkiais nusikaltimais.

Už šį sprendimą balsavo 70 proc. europarlamentarų, tarp kurių buvo nemažai anksčiau nepalaikiusių direktyvos projekto. Manau, kad kolegas pakeisti nuomonę paskatino ne tik pastarojo meto sprogimų aidai, bet ir tai, kad svarstant pavyko sutarti dėl patikimų duomenų apsaugos saugiklių.

Bus kaupiami tik įprasti bilietų užsakymo bei registravimosi skrydžiui metu surinkti duomenis. Ji bus saugoma penkerius metus, o po pusės metų visa asmeninė informacija – vardai, pavardės, kartu keliaujančiųjų duomenys – turės būti įslaptinta, o ją atskleisti bus leidžiama tik ypatingais atvejais ir tik teismui leidus.

Todėl nereikėtų baimintis, jog ši informacija bus naudojama kitiems tikslams. Europarlamentarai pasiekė, kad kiekvienoje ES šalyje būtų paskirtas duomenų apsaugos pareigūnas, kuris prižiūrėtų direktyvos įgyvendinimą. Valstybės narės privalės direktyvą įgyvendinti per dvejus metus.

Šiuo metu Europos Parlamento nariams piliečių saugumas – prioritetinis klausimas. Svarbu suprasti, kad kova su terorizmu neturi peržengti ribų ir paminti pamatinių Europos vertybių. Turime suvokti šio proceso sudėtingumą ir priežastis. Privalome kovoti solidariai, bet išmintingai ir neaukojant ant karingų pareiškimų aukuro žmogaus orumo bei teisų. Antraip teroristų vadeivos pasieks savo.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Benkunskas įvardijo, nuo kurių Vilniaus gatvių pradės taisyti klaidas

Dešimt metų Vilniaus vicemeru dirbęs 38–erių Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių...

Deklaruotas didesnis dujų suvartojimas neatsipirko: grąžinta mažesnė permoka tiekėjas turi patarimą (1)

Noras patogiau apmokėti komunalines paslaugas gali kartais atsigręžti prieš patį vartotoją....

Įtampa Kėdainių ligoninėje prasiveržė ugnikalniu: kaltina vieną medikę (2)

Pranešdama apie ligoninėje pastebėtą esą nederamą Fizinės reabilitacijos skyriaus vedėjos...

Karas Ukrainoje. Ukraina išlaisvino dar vieną svarbų miestą: pasitraukdami okupantai sugebėjo „pasižymėti“ Ukraina: didysis rusų puolimas žlugo (1)

Rusijos kariuomenė gerokai sulėtino savo puolimą prie Bachmuto ir sutelkė pastangas į manevrus...

Nemaloni patirtis parduotuvėje iškėlė skaitytojai klausimą: kiek taip žmonių apgaunama visos Lietuvos mastu? (1)

Savanorių prospekto „ Lidl ” parduotuvėje apsilankiusi kaunietė liko nemaloniai nustebinta....

Vytautė Merkytė

Vytautas su šunų pagalba ieško dingusių asmenų ir skenduolių: papasakojo įsimintiniausias paieškas ir koks momentas – skaudžiausias

Tai itin baisus scenarijus, tačiau retkarčiais kai kuriems žmonėms jis tampa realybe – dingo...

Moterys apie šį sutrikimą kalba itin nedrąsiai – delsia kreiptis pagalbos, o gyvenimo kokybė blogėja kasdien

Šlapimo nelaikymas moterų gretose dažna problema, sako „Northway“ medicinos centro...

Skausminga išpažintis: blaškiausi tarp dviejų moterų jausdamas atsakomybę ir už žmoną, ir už ją konkurso istorija

Ši mūsų pažintis man buvo tokia netikėta, tokia spontaniška. Ji iš karto peraugo į...

Ekspertas įvertino Rusijos ir Kinijos vadovų susitikimą: Putinui teko nuryti karčią piliulę (1)

Trečiadienį baigėsi istoriniu laikomas Kinijos vadovo Xi Jinpingo ir Rusijos prezidento Vladimiro...

Karo ekspertai: kažkas tikrai bus

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad dėl...