aA
Apie Europos Komisijos pagalbą šalims narėms kalbama jau ne vieną mėnesį. Siekiant, kad šalių narių ekonomika kuo greičiau atsigautų nuo COVID krizės sukelto sukrėtimo, sukurta ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonė RRF (ang. Recovery and Resilience Facility). Šio fondo lėšos bus paskirstytos po to, kai šalys pristatys ir suderins savo planus su EK.
Rita Tamašunienė
Rita Tamašunienė
© Asmeninio albumo

Kai kurios ES valstybės nacionaliniu lygiu įvertino poreikius, išdiskutavo su socialiniais partneriais ir jau pateikė savo planus. O štai Lietuvoje viskas sprendžiama pogrindyje ir paslapčia. Finansų ministerija kaip triušį iš skrybėlės ištraukė planą „Naujos kartos Lietuva“, kuris paviešintas ne pilna apimtimi, reformos ir investicijos aprašytos abstrakčiai, neaišku į kokius ir kieno teiktus pasiūlymus atsižvelgta, į kokius ne.

Valdantieji, per rinkimų laikotarpį iškilmingai iškėlę skaidrumo ir atvirumo vėliavą, nutrenkė ją į palėpės kampą, reformas planuoja reformuojamųjų net neįspėję. Todėl šiandien apie „Naujos kartos Lietuvos“ planą, dar žinomą kaip RRF, visi – ir savivaldybės, ir LSA ir Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas bei Prezidentūra – sako: aišku, kad niekas neaišku.

Pandemija ir karantinas parodė, koks svarbus yra savivaldos ir centrinės valdžios bendradarbiavimas. Ir jis ne šiaip svarbus, o tiesiog gyvybiškai būtinas. Ne kartą ir ne du matėme, kaip centrinės valdžios sprendimus, pavedamas užduotis strimgalviais turėjo įgyvendinti savivaldybės. Bet kalbant apie RRF fondo daugiau nei 2 mlrd. lėšų dalybas ir reformas savivalda palikta nuošaly, plane sudėtos priemonės visiškai neaptartos su tais, kurie turės siekti iškeltų tikslų. Tokio svarbaus valstybei ir kiekvienam piliečiui dokumento rengimo ir derinimo eiga puikiai iliustruoja, kad naujos kartos Lietuvai visi sprendimai bus nuleidžiami iš viršaus.

Taigi kur tas žadėtasis regionų savarankiškumas ir decentralizacija, apie kurią taip garsiai kalbėjo valdantieji?

Kodėl kitos ES šalys, pavyzdžiui, Lenkija, atsižvelgė į savivaldos poreikius ir suplanavo priemonę, kurioje numatė skirti lėšų vandentvarkai, renovacijai, infrastruktūros sutvarkymui taip pat darniam judumui. Suomijoje ypatingas dėmesys skiriamas toms priemonėms, kuriose dalyvauja savivalda ir jos yra paremtos iniciatyva iš apačios, dar kitos šalys dėlioja priemones konkretiems regionams ir jų poreikiams.

Ir tik Lietuvoje svarbiausi sprendimai priimami už uždarų durų, o savivalda kaip visada turės prisitaikyti. Nors centralizuotos priemonės, vienodos visoms savivaldybėms, nėra geras sprendimas, ir tuo ne kartą galėjome įsitikinti.

Priemonių, kurios paremtos principu iš apačios į viršų, efektyvumą, o kartu ir didesnį piliečių įtraukimo į valstybės valdymą nuolat akcentuoja ir tarptautiniai ekspertai ir Europos Komisija.
Vyriausybė atsisako priemonių susijusių su vandentvarka, nors greičiausiai mokės baudas už lauko tualetus, o daug gyventojų miesteliuose ir kaimuose iki šiol neturi centralizuotų nuotekų sistemų. Neliko turizmo sektoriaus konkurencingumo didinimo reformos, apimančios trūkstamos turizmo infrastruktūros kūrimą regionuose, dingo Vidaus reikalų ministerijos siūlyta priemonė „Išmanūs regionai – išmanūs sprendimai“, skatinanti inovacijas ir novatoriškus problemų sprendimus regionuose.

Bet atsirado programėlė, kur galima būtų bendrauti lietuviškai už daugiau nei 100 mln. Beje, tiek pat lėšų planuojama skirti ir darbo vietų sukūrimui. Tokie štai lietuviškieji ekonomikos gaivinimo ypatumai.

O tai, kad karalius nuogas ir planas vis dėl to nebuvo derintas, kaip dabar mus bando įtikinti, geriausiai iliustruoja ši citata iš Lietuvos savivaldybių asociacijos rašto visoms svarbiausioms Lietuvos institucijoms: „(...)Tenka apgailestauti, kad iki integruoto Plano projekto paviešinimo, nežinojome, ar į mūsų pasiūlymus bus bent kažkiek atsižvelgta ir koks bus savivaldos vaidmuo Plano įgyvendinime. Iš pristatyto Plano projekto visgi neaišku, kokią reformų ir investicijų dalį įgyvendins savivaldybės (...)“.

Matyt, Lietuvoje tik Finansų ministerija žino geriausiai kam, kiek ir ko reikia, ir diktuoja tarsi darželinukams. O kai atrodo, kad viską žinai, tuomet ir numeti planą paskutinę minutę, tiesiog dėl varnelės, kad viskas padaryta.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
3.7000

Top naujienos

Teisininkas paaiškino, ką reikštų nepaprastoji padėtis: protestai būtų tiesiog neleistini (85)

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė antradienį pranešė, jog Vyriausybei siūloma spręsti...

Niekuo dėtas gali papulti kaip musė į voratinklį: papasakojo, kaip veikia skolų išieškotojai (1)

Ar gali asmuo be jokios priežasties tapti skolingu ir nieko apie tai nežinodamas ilgainiui...

Cichanouskaja Baltuosiuose rūmuose susitiko su Bidenu

JAV prezidentas Joe Bidenas trečiadienį Baltuosiuose rūmuose susitiko su Baltarusijos opozicijos...

Dėl šių darbuotojų jau dabar vyksta kovos: siūlo 4000 eurų ir daugiau (12)

Aktyviai besiplečiantys miestai lemia ir statybų sektoriaus plėtrą – prognozuojama, kad iki 2025...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Staigiai išbėrė, pagijote, bet liga tyliai liko – nė nežinodami, kad sergate, toliau užkrečiate kitus

Iš pradžių ant kūno pamatote vieną nedidelę opą . Nekreipiate dėmesio, po kelių savaičių...

VU profesorius Matulis pasidalino 7 skaudžiomis COVID-19 istorijomis: nė vienas juk negalvojo, kad jam tai nutiks (166)

Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro profesorius, biochemikas Daumantas Matulis...

Pavojingas epizodas Rūdninkų poligone: provokatoriai nori sukelti krizę – dabar tik išbando ribas (384)

Vidaus reikalų ministrė sako, kad Vyriausybei pateikė siūlymą dėl nepaprastosios padėties...

Kelyje „Via Baltica“ susidūrė du automobiliai ir vilkikas: sužaloti du žmonės, eismas uždarytas (16)

Trečiadienį Panevėžio rajone, Ūtos kaime, įvyko didelė avarija. Pranešama apie sužalotus...

VSAT vado pavaduotojas: turime žinių, kad Gardine apie porą tūkstančių migrantų laukia sienos kirtimo (649)

Valdžiai atsitraukus nuo planų Dieveniškėse apgyvendinti neteisėtų migrantų šeimas, kariniame...

Po 9 metų Latvija džiaugiasi olimpiniu auksu: Tokijuje triumfavo trijulių finale rusus palaužę krepšininkai (212)

Tokijo olimpinėse žaidynėse debiutuojančio trijulių krepšinio vyrų turnyre aukso medalius...