aA
Pastaruoju metu netyla diskusijos dėl socialinio draudimo ateities. Joje dalyvauja ne tik premjeras Saulius Skvernelis ir Seimo Biudžetų ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas, bet ir nemažai įvairioms finansiškai suinteresuotoms grupėms atstovaujančių „ekspertų“.
Rimantas Jonas Dagys
© DELFI / Kiril Čachovskij

Deja, neapleidžia jausmas, kad šie „ekspertai“, bankų atstovai-ekonomistai diskutuodami tiesiog užmiršo žmogų. Užmiršo, kad ginčijasi ne apie sausus matematinius dydžius ir teorines formules, bet gyvą, poreikių turintį žmogų, kuriam socialinio draudimo sistema turėtų tarnauti, į kurį turėtų fokusuotis, kuris visą gyvenimą dirbo ir dirbdamas išlaikė tuometinius pensininkus, todėl atėjus laikui pats turėtų sulaukti realaus solidarumo. Vis dėlto dažnai vietoje tikro žmogaus rūpinamasi bankų ar kapitalo savininkų interesais.

Būtent į šią pusę „ekspertai“ paskutinėse diskusijose „traukė antklodę“, nors kas jau kas, o ekspertai tikrai puikiai supranta, kad senstančioje visuomenėje stengiantis išlaikyti bent padorias pensijas reikia papildomų pinigų, o ne įplaukų į socialinio draudimo biudžetą mažinimo. Tačiau mūsų „ekspertų“ kreivų veidrodžių karalystėje viskas atvirkščiai: jie praktiškai vienbalsiai siūlo pradėti nuo įplaukų mažinimo, o perspektyvoje GALBŪT imtis mokesčių už dideles pajamas ir turtą.

Atrodo, jokios krizės šiuo metu nėra. Viešojoje erdvėje matome informaciją apie vis naujose srityse augančius atlyginimus, nemažėjančias nekilnojamojo būsto kainas. Tad nėra politinės ir ekonominės logikos mažinti socialines išmokas, pensijas. Šį laikotarpį galėtume solidariai išnaudoti lėšų kaupimui tam atvejui, kai krizė prasidės. Visos aplinkybės diktuoja būtent tokį kelią, tačiau „ekspertai“ priešgyniauja. Vietoje šio rezervo kaupimo ar senatvės pensijų didinimo jie siūlo tą dalį atiduoti tiems, kurie ir taip palyginus turi labai daug ir praktiškai niekaip neprisideda prie pensijų surinkimo, socialinių problemų sprendimo.

Dabar iš didelio pelno ir turto mokesčių gauname tik apie 1 proc. biudžeto pajamų – tai yra nedovanotinai mažas procentas. Tą mums nuolat kartoja visos institucijos, įskaitant ir tarptautines. Jeigu pradėtume rinkti papildomus mokesčius iš turtingųjų ir tai pagaliau duotų apčiuopiamų įplaukų į biudžetą, tuomet galėtume kalbėti apie socialinio draudimo įmokų sumažinimą.

Tik kalbėti apie tai, kad mūsų mokesčiai už darbo jėgą yra santykinai per dideli, negana. Santykinai jie per dideli yra todėl, kad nuo turto ir kapitalo beveik nieko nemokame, lyginant su kitomis ES valstybėmis. Teoriškai visi sutinka su „Sodros“ mokesčio mažinimo galimybe, bet pensijos dėl to neturėtų sumažėti – šį sumažinimą turėtų kompensuoti mokesčiai dideliam turtui ir kapitalui. Bet kol kas reformoje daugiausiai linksniuojamas socialinio draudimo mokesčio mažinimas, o mainais nesiūloma nieko.

Rezultatas elementarus – skurdesnės pensijos. Jeigu nebus imtasi esminių pokyčių, ateityje prognozuojama viso labo 20 proc. nuo to meto vidutinio atlyginimo dydžio „Sodros“ pensija. Tokie dydžiai neįkvepia nei esamų, nei būsimų pensininkų. Link to vedančių reformų autoriai ir „ekspertai“ užmiršta, kad jeigu žmonės pajaus, kad esamų ir būsimų pensininkų likimas nusimato apgailėtinas, ne tik vėl išaugs emigracija, bet ir šešėlis.

Niekas nenorės mokėti tokių santykinai didelių įmokų į socialinį draudimą, kuris jiems patiems nieko negarantuoja. Kaip mano visi šie „ekspertai“, kas tokiu atveju gyvens Lietuvoje, dirbs ir kurs jiems gerbūvį? Gal atvežtinė darbo jėga?

O iš tikrųjų tai pirmiausiai kiekvienas politikas ir apskritai kiekvienas pilietis turėtų užduoti sau klausimą: ar ne per daug suaugome su didelių pinigų turėtojų interesais?

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Smurtas, skolos ir antstoliai lydėjo visą gyvenimą: kartą pamatęs laišką suprato, kad teks tiesiog bėgti

Po tėvų skyrybų namuose trūko šilumos, todėl jos pradėjau ieškoti gatvėje, sako Andžėjus....

Biudžetininkams kitais metais gali būti sunku: didėjančią algą praris augančios kainos (1)

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos suformuota darbo grupė kartu su profsąjungomis sutarė,...

Artėjant „Brexit“ lemiamai akimirkai, rinkos dalyviai pasiruošę svaro vertės kaitai

Rinkos dalyviai rengiasi didesniems svaro sterlingų svyravimams tuo metu, kai Junginės Karalystės...

Visiškai išteisintas Balčiūnas: dar pagalvosiu, ar reikalausiu kompensacijos už pareigūnų neprofesionalumą (66)

Namų šturmas paryčiais, dešimt parų areštinėje ir penkeri metai teismo proceso, kol buvęs...

Pasaulio nepripažintoje Europos „šalyje“ klesti komunizmas: vietiniams negalima išvykti, o turistams – fotografuoti (412)

Yra tokia vieta Europos žemėlapyje, kurioje nesuprantamais būdais klesti komunizmas . Visos...

Orai: pokyčių laukiama savaitgalį

Šaltis į Lietuvą veržtis neskuba. Antradienį termometrų stulpeliai aukščiausiai kils iki...

Išlydėjusi 11-metį sūnų į mokyklą motina tokios tragedijos nesitikėjo (14)

Kartais turi nutikti kas nors labai nelaimingo, kad sužinotume, kokie nuostabūs žmonės mus supa....

Sunerimę Čeponis ir Sirvydis pateisina Šaro rimbą, bet siūlo keisti „Žalgirio“ žaidimą (50)

„Stengsiuosi, kad mūsų vyrai pataptų vėl tokiais pačiais žmonėmis, kokie jie buvo...

„Socialdarbiečių“ sąlyga „valstiečiams“: arba pinigai partijai, arba balsai už biudžetą? (137)

„Valstiečių“ siekis finansuoti koalicijos partnerius Lietuvos socialdemokratų darbo partiją (...

Paaiškėjo neįtikėtina tragedijos priežastis – vienas neatsargus rankos mostas pražudė 5 asmenų šeimą (16)

Remiantis naujausiais žiniasklaidos pranešimais, vienas iš hidroplano keleivių, darydamas...